Stort van Burst nogmaals in opspraak Pikkeling lokte weer de grote massa Eendracht klaar voor nieuwe seizoen UmBeRaen Lees pagina's 2, 3 en 4 Voor wie iets beter zoekt Qo wand, vraagt men zich terecht af. In put twee wordt nu asse aangevoerd waarvan men zegt dat ze giftige stof- delen bevat. Men stelde tevens vast de de kontrole op hetgeen er gestort wordt zeer miniem is; er gebeuren wel analyses maar van de resultaten heeft niemand weet en de kontroles kunnen niet erg optimaal genoemd worden vermits er een tekort aan kontroleurs was in de provincie, iets dat intussen toch licht verbeterd is. Steun uit Borsbeke De plannen om er nog een put bij te maken of de bestaande zogezegd uit te breiden raken ook de mensen van Borsbeke vermits de exploitatie dan ook op het grondgebied van deze fusiegemeente van Herzelc zal uit gevoerd worden. Daarom heeft men een paar weken geleden beslo ten om gezamenlijk akties te voeren voor een leefbare omgeving. In de Kampenstraat zou de firma Dan- ckaert Stortbehecr over een bouw en exploitatievergunning beschik ken over een stortplaats voor huis houdelijk afval en daarmee gelijk gesteld industrieel afval. Met OVAM zou er daarnaast ook nog een overeenkomst bestaan voor het dumpen van rivierslib, van bodemas uit verbrandingsovens en van scep tische vloeistoffen. Deze overeen komst vindt men in Borsbeke vooral milieubedreigend ook al zijn er strenge exploitatienormen waarvan echter bewezen is dat ze soms niet ofwel miniem nageleefd worden. Petitie Na het openbaar onderzoek richtte men in Borsbeke een bezwaar schrift naar Minister Kechltermans omdat ze wisten wat er in de buurt- gemeente Burst al sinds jaren ge beurt en ook zij nu verontrust zijn vermits men de gevolgen kent van het afleveren van een vergunning ook zijn er ernstige voorwaarden aan verbonden. De aktievoerders willen dit stort niet in hun deelge meente en verzochten de minister om desbetreffende vergunning te vernietigen. Als argumentering stipten zij aan dat het stort midden in een woonge bied ligt en voor ernstige overlast en geurhinder zal zorgen; het ligt even eens midden in een brongebied op een hoogte van 70 meter zodanig dat besmetting van grondwater niet uitgesloten is; de uitgehaalde klei wordt zelfs niet gebruikt voor de steenbakkerij en de firma heeft in het verleden bewezen het niet te nauw te nemen met de uitbatings vergunningen; de vorige putten zijn nog steeds niet volledig afgewerkt zoals door de bevoegde diensten voorgeschreven (geen nivellering, drainagesysteem vernield, vuil bor relt aan de kanten omhoog, streek gebonden beplanting is er niet, re liëfwijziging bij put één werd niet nageleefd, storten buiten be- schermwand en eindafdekking on voldoende). Ook bij de ontginning van put drie werden reeds grove overtredingen vastgesteld «door de plaatselijke politie vastgelegd bij proces ver baal». Zo stelt het aktiekomitee ook dat de dienst ontginningen van het kabinet voor Streekeconomie de Vervolg op blz. 6 Dat men de laatste jaren aan strengere normen moet voldoen om een stortuitbating te verwezenlijken is een gevolg van de produkten die men thans bezigt in het produktieproces omdat ze op zichzelf schadelijk zijn de mens en het leefmilieu. Niet iedereen volgt de richtlijnen naar de letteren de uitbaters laten zich gemakkelijk verleiden tot illegaliteiten die dan op hun beurt moeten aangeklaagd worden door protestvoerders al dan niet verenigd. Dat er desnoods harde strijd moet geleverd worden is in Erpe-Mere duidelijk merkbaar en het zijn er niet alleen de landbouwers die geen tweede Industriezone of vervangende KMO-zone meer willen maar ook anderen tonen sinds enkele maanden hun strijdbaarheid tegen de vervuiling door het stort te Burst teweeggebracht. Als gevolg van de talrijke klachten tember 1989 een hoorzitting georga- van de omwonenden was er in sep- niseerd waarop de verantwoordelij- Hoogstraat 28 Aalst Tal. 053/21.23.22 Huweli]kslijkten Porselein geschenken Meubelen en decoratie ken van het stortbeheer met alle uitleg bewezen dat er geen vuiltje aan de lucht was. In april 1990 volg de dan de afdekking van het stort maar daarmee was de zaak niet ge sloten. Het stort van Burst behoort aan Danckaert Stortbeheer, Danckaert Steenfabriek en Demavest, een fir ma van investeringen en immobi- liën. Het zijn trouwens allemaal de zelfde mensen die in de beheerraad zetelen en waar de zetel van de fir ma zich bevindt is voor de aktie voerders onbekend maar zeker is het dat hij niet in België gevestigd is. Evolutie Indertijd werden enorm veel belof ten gemaakt en men zou vooral de voorgeschreven normen respekte- ren maar juist daarom is er onge rustheid bij de bevolking en twijfelt men aan de goede wil van de uitba ters omdat er nog maar weinig te recht gekomen is van de wettelijke voorschriften. Put één is vol en hier had men een groenaanplanting moeten aanbren gen maar dit is volgens de aktievoer ders niet gebeurd en van streekei gen gewassen is praktisch geen spoor. Dit had nochtans voor de storting moeten gebeuren. De put zelf is een «berg» geworden want men heeft ongeveer vijf meter ho ger gestort dan de voorgeschreven hoogte wat volgens de omwonen den een duidelijk bewijs is dat men zoveel mogelijk tracht te storten omdat er fabuleuze bedragen mee gemoeid zijn. Put twee is praktisch volgestort en hiervoor had men een vergunning tot in 1992 en dit zou volgens Ovam het einde van de stortingen beteke nen maar intussen is er een derde put bijgepakt. In zitting van II april dit jaar heeft de Bestendige Deputatie beslist een nieuwe stortvergunning af te leve ren voor één jaar, doch op 30 mei leverde men een andere vergunning af maar dan voor vijfjaar ter vervan ging van de vorige die maar voor één jaar geldig was. Daarenboven was deze laatste sterk versoepeld van inhoud want ze gold niet alleen voor een langere termijn maar in plaats van 30.000 kubieke meter zal men er nu 50.000 mogen storten. Bovendien mogen er meer zaken gestort worden en daarnaast spreekt men over een afdichtings laag met klei en folie en van een betonietwand, waar men zo hoog mee opliep, is er geen sprake meer. Er werd destijds ook vooropgesteld dat het perkolaatwater moet wegge pompt en gezuiverd worden maar de mensen van het aktiekomitee hebben er nooit van een zuiverings station gehoord of gezien. Hoe dit dan gebeurt is een raadsel bij de vele andere. De vaststellingen die zij gedaan hebben kan men kort samenvatten: na de hoorzitting werd put één wel afgedekt maar niet zoals het hoor de; men maakte reklame met de betonietwand maar men stortte maar te vaak naast deze wand; hier van beweerde OVAM trouwens dat dit juist was maar dat ze hiervoor de toelating hadden. Waarom dan een dergelijke, wellicht dure, betoniet-

De Voorpost | 1991 | | pagina 1