Salon DT in 't Hof van Schoonaarde 28ste Internationale muziekdagen luisterrijk van start Ernest Gorus in Huize Geertrui te Vlassenbroek Muziekfestival voor jeugdorkesten in Berlare en Zele 10 - 9.8.1991 - De Voorpost Zes kunstenaars zijn van 9 augustus tot 8 september te gast in 't Hof van Zes kunstenaars Schoonaarde aan het Opstalplein 22 te Schoonaarde. Daar staat een pracht van een oude hoeve die het dekor zal vormen voor een prestigieuze kunsttentoonstelling die als titel 'Salon DT' meekreeg. Voluit kan men. spreken van een 'Salon d'ete', een zomersalon. De tentoonstelling vindt zowel op het binnenplein van de hoeve, een pracht van een gazon, als in een deel van de fraai opgeknapte binnenvertrekken plaats. Initiatiefneemster van deze ten toonstelling is mevrouw Huguette Cooreman - De Wit, zelf kunstena res die met haar skulpturale kom posities aan de exposities deel neemt. Zij expozeert in een voor haar vertrouwde omgeving, want de hoeve behoort toe tot de familie Cooreman - De Wit die het gebouw met de grote ommuurde tuin een tijd geleden heeft aangekocht en ondertussen helemaal heeft opge- kuist en opgeknapt. De stallingen werden omgevormd tot opslag plaats voor de wijnhandel (Caves de France) van de familie, het woon huis kreeg zijn oude funktie terug. En een klein alleenstaand gebouw -was het een koetsenhuis?- doet dienst als een uitstekend atelier voor Huguette De'Wit die er be schikt over licht en ruimte om haar werken te kreeëren. Rondom dat kleine gebouw zullen naar aanlei ding van het 'Salon DT' de beeld houwwerken een plaats krijgen. De schilderijen en empreintures wor den in het woonhuis geëxpozeerd en iedere kunstenaar krijgt daar een aparte kamer ter beschikking. DT expozeert in hel Hof van Schoonaarde Van 15 tot en met 26 augustus expo zeert de kunstschilder Ernus Gorus zijn werk in Huize Geertrui te Vlas senbroek. De tentoonstelling is doorlopend toegankelijk van 14.30 tot 21.00 uur (op dinsdag gesloten) De 66 jarige schilder die zijn atelier aan het mevrouw Courtmanspark te Oudegem heeft, is een telg van het schildersgcslacht Gorus met als stamvader de bekende Pieter Go rus. Ernest Gorus schildert in de lijn van zijn vader en leunt dus aan bij wat men de Dendermondse schil derschool noemt. Ernest Gorus volgde les aan de Dendermondse Akademie voor Schone Kunsten waar hij bekende namen als Van Beveren, Piet Gillis en Jos De Decker als leraar had. En er was natuurlijk zijn vader van wie hij heel wat opstak. Ernest Gorus is de eigen streek en de schoonheid daarvan trouw gebleven. Hij geeft die streek ook weer in zijn werk en omfloerst ze met een vleugje ro mantiek. Hij wordt vooral aange sproken door de herfst en door de heel aparte kleurenpracht van dit seizoen. Zoals ook de zonnebloe men hem weten te boeien. Huguette De Wit heeft voor deze eerste editie van 'Salon DT' vijf kunstenaars uitgenodigd Michel Barbault, WilheTmina Barbe - Van Gucht, Herman Elegast, Eddy Niels en Peter Van Hoorebeeck. Zij ex- pozeren schilderijen, beeldhouw werk, empreintures, skulpturen en acrylschilderijen. Daarbij komt nog het werk van Huguette De Wit zelf die skulpturale komposities te kijk stelt. Zes kunstenaars dus die ieder aan de hand van meerdere werken een overzicht zullen bieden van hun werk. Michel Barbault is een Franse kun stenaar. Hij is leraar aan de kunst- akademie van Marseille en nam in Frankrijk deel aan een aantal voor name tentoonstellingen. Telkens met zeer veel sukses. Begin van dit jaar was hij nog de blikvanger op een interessante tentoonstelling in Parijs. Hij zal op de tentoonstelling zelf aanwezig zijn. In het woonhuis van de boerderij vindt men zijn schilderijen terug in een ruime ka mer Herman Elegast, misschien meer bekend vanwege zijn prachtige lui sterliedjes en mooie stem, verrast de bezoekers met zijn emptreintu- res. Het zijn katoenen doeken die hij gebruikt om zich na een optre den met Teater Taptoe af te schminken. Doen sommige akteurs dat met ruwe en snelle vegen over het aangezicht. Herman Elegast neemt daar zijn tijd voor. Zo levert het afschminken mooie en kleurrij ke doeken op die haast Japans aan doen. Een echte verrassing. Zijn werk is te zien op de bovenverdie ping van het woonhuis. Wilhelmina Barbé - Van Gucht is present met beeldhouwwerk in brons met met metaalstrukturen die samengesteld zijn uit bestaande in dustriële vormen. Deze kunstena res werd 65 jaar geleden in Bornem geboren. Ze legt zich toe op beeld houwen, is aktief in de grafiek- en schilderkunst en waagt zich de jongste tijd ook aan de glazenie rskunst. In haar beelden vindt men een dubbel karakter terug. Inhou delijk duidelijk figuratief, is de vormtaal uitgesproken abstrakt. De vormgeving van het afgebeelde wijkt in belangrijke mate van de werkelijkheid af. Zij last afgedankte machine- en auto-onderdelen aan elkaar om zo een centraal tema uit te beelden. Haar werk kan men zien in de voutekamer van de hoeve. Van Eddy Niels, een kunstenaar uit Gooik, zijn er skulpturen te zien. Deze kunstenaar studeerde aan de akademie van Halle en aan de Ho gere Rijksschool voor Beeldende Kunsten in Anderlecht. Hij nam deel aan tal van tentoonstellingen en behaalde de Nationale Prijs voor de skulptuur Mark Macken. Niels haalt zijn inspiratie uit de moderne samenleving. Zijn werk kan men be schouwen als een reaktie op de voortsnellende technologie en als een integratie in het bestaande in dustrieel landschap. Zijn voorkeur gaat uit naar metaal onder al zijn vormen. In talrijke skulpturen kan men bekende vormen en geïndu- strializeerde voorwerpen herken nen die zich perfekt weten te inte greren in zijn kreaties. De kunste naar kiest vormen die de instrumen ten van ons industrieel universum oproepen zoals pylonen, containers of voorraadtanks voor gas en che mische produkten. De kunstenaar wil via zijn werk zijn evenwicht te rugvinden en zich verdedigen tegen de moderne samenleving. Daartoe vindt hij fiktieve voorwerpen uit zoals een 'mental cleaner', een ge dachten versneller. Een vijfde kunstenaar is Peter Van Hoorebeeck die acrylschilderijen toont in de hoeve. Zoals vroeger al aangekondigd or- ganizeert het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen binnenkort twee belangrijke muzikale evenementen de Wereldmuziekdag op 4 oktober te Zottcgem en een Muziekfestival voor jeugdorkesten. Dat Muziekfestival voor jeugdor kesten wordt gespreid over twee dagen het weekend van 31 augus tus en 1 september, en vindt plaats respektievelijk in Berlare en in Ze le. Het is niet de bedoeling van het Festival de deelnemende orkesten met elkaar te laten wedijveren in ;en kompetitiegeest en evenmin te rangschikken in een bepaalde katc- gorie, wel de musiceervreugde en het luistergenoegen te laten prime ren. Ieder orkest brengt een 40 tal minuten muziek, waarvan de helft originele blaasmuziek en minstens een werk van een Belgisch kompo- nist. Programma Op zaterdag 31 augustus zijn er vier jeugdorkesten vanaf 14.40 uur aan het werk aan de sporthal van Berla re. Het festival wordt ingezet met een optreden van de Jeugdharmo- nie uit Beveren. Om 15.35 uur neemt de jeugdharmonie 'De Vlaamse Ardennen' uit Kluisber- gen over. Om 16.30 uur speelt jeugdharmonie Dynamic uit Den- dermonde. Deze harmonie is natio naal kampioen en was onlangs nog op tournee in Oostenrijk. De eerste dagwordt afgesloten met een optre den van de jeugdharmonie 'Sint- Pietersvrienden, Volharding, Vriendenbond' uit Berlare. Zij be gint met haar programma om 17.25 uur. Op zondag 1 september gaat het festival verder op de Markt te Zele; Daar treden aan om 14.40 uur de Koninklijke Katolieke Harmonie 'Kunst na arbeid' uit Hamme; om 15.30 uur de Wase Jeugdband 'Excelsior' uit Sint-Niklaas; om 16.30 uur het jeugdensemble 'Coda' uit Mccrdonk; om 18.15 uur 'Jeugd Melle 78' uit Melle en tenslotte om 19.10 uur de jeugdharmonie Sintc- Cecilia uit Zele. In geval van minder goed weer zul len de manifestaties plaatsvinden in de sporthal van Berlare en zaal Het Anker in Zele. En dan is er nog initiatiefneemster Huguette De Wit zelf. In de tuin «van oude wijnkratten panwendt om de omgeving. De schikking in een voorde en Dendermonde en in de ingeboren zucht naar harmonie en een zinnestrelende estetiek die hun betoverend effekt niet missen. Haar nisch geheel door de maksimale in tensiteit van het gebruikte materi aal maar evenzeer door het even wicht tussen de frele lichtere hout- kleur van het krattenmateriaal en het koloriet van de mooie omgeving met bomen en bloemen. Een ander Dendermonde. Een werk van Wilhel- aspekt in haar werk zijn de in ruimte mina Barbé-Van Gucht en struktuur, vorm en materie ge voelig uitgewerkte aanknopings punten. Zij is een exponent vandi Arte Povera die in 1967 is Genuatg r\ stand kwam en waarbij afval, waai deloos en niet duurzaam materia» w wordt gebruikt als een reaktie op& dure materialen en met de be oom ling er een diepere betekenis aand geven. Huguette De Wit studeer4 °P1: te Vilvoorde aan de Jan Portaelsa-1 Bote kademie, in Dendermonde aan 4 geop Koninklijke Akademie voor Schout St.Pi Kunsten en aan de Hogere Rijks', „jeu school voor Beeldende Kunsten tt mnpi Anderlecht. Zij expozeerde velt malen in binnen- en buitenland Een van haar recente skulpturen was een van de blikvangers op dt jongste Lineart te Gent. De tentoonstelling 'Salon DT istt bezoeken elke vrijdag, zaterdag zondag en op donderdag 15 auguv tus van 11.00 tot 18.00 uur in 't Hes van Schoonaarde. Opstalplein 22a j, Schoonaarde. Het Opstalplein gelegen vlakbij het kapelletje op 4 J H dries aan de Opstalstraat. Er is trot wens ruime parkeergelegenhei! rechtover dit kapelletje of een twee tal minuten wandelen van 't Hof vai Schoonaarde. Festival van Vlaanderen - Brugge Het Festival van Vlaanderen Brugge opende zijn 28ste seizoen met een „Huideconcert Koning Boudewijn ter afsluiting van de Koningsfeesten" en dit moest uiter aard een luisterrijke muzikale avond worden. Hiervoor deed Ro brecht Dewitte, gedelegeerd be heerder, programmator, coordina tor en drijvende kracht van Vlaan- derens mooiste Festivalafdeling, een beroep op The Gabrieli Con sort and Players van Paul McCreesh, die een historische re constructie brachten van de „Kroningsmis" zoals die in 1595 t.g.v. de aanstelling van Marino Gri- mani tot nieuwe doge van Venetië zou kunnen uitgevoerd zijn. Kamermuziek van H. Purcell en W. Lawes stond op het programma van het concert op zondag. Maandag avond kregen we „goddelijke huis muziek voor het feest van kerstmis te horen en dinsdag mochten we genieten van een concert met voca le en instrumentale werken uit de „hoogbloei van de Engelse consortmuziek". Ook de preselec ties van het Concours Bach-Mo- zart-Salieri gingen van start, alsook de middagconcerten en de orgel wandelingen. Venetiaanse pracht Het Venetiaanse kroningsritueel droeg eigenlijk een uitgesproken wereldlijk karakter. Toch werd de aanstelling van de Doge pas defini tief tijdens de Kroningsmis, daags na de verkiezing, die in San Marco werd gecelebreerd. Marino Grima- ni die in april 1595 tot Doge werd verkozen, stelde grootse plechtig heden bijzonder op prijs de talloze staatsvieringen die hij tijdens zijn ambtsperiode decreteerde, legden mee de basis van de muzikale luister tijdens deze periode. Getuige hier van het oeuvre van Giovanni Ga brieli. De reconstructie die Paul McCreesh voor deze kroningsmis samenstelde, zal wellicht wel vat baar zijn voor musicologische dis cussies „Als sommige vooropge stelde oplossingen omtrent minder belangrijke aspecten van deze re constructie tot het domein van de hypothese behoren, toch kan hier worden gesteld dat die aanleunt bij de algemeen geldende interpretatie zoals die terug te vinden is in alle belangrijke Venetiaanse bron nen We aanzien het als belangrij ker dat de mogelijkheid wordt gebo den iets te herscheppen dat groot ser is dan de som van een reeks individuele werken en die muziek te plaatsen in een rijker, kleurrijker en dramatisch perspectief En een rijk en kleurrijk concert is het zeker gewordenPaul McCreesh en zijn Gabrieli Consort and Players horen immers tot dat legertje kwalitatief hoogstaande en sembles uit Engeland, die hier in Brugge reeds voor zoveel mooie muzikale avonden hebben gezorgd. Met niet minder dan vier cornetten en elf saqueboutes als kopers en vier orgels (naast een viool en een contrabas) én muziek van overwe gend Andrea Gabrieli en zijn neef Giovanni Gabrieli zijn alle ingre diënten aanwezig voor een luister rijk, indrukwekkend concert. Deze kroningsmis-reconstructie werd door het talrijke publiek terecht naar waarde geschat Kamermuziek van Purcell en Lawes Mooi, maar zeker niet uitzonderlijk was de vertolking zondagavond in de St.-Annakerk door het Purcell Quartet van triosonates voor twee violen en basso continuo van Henry Purcell (1659-1695) en van een paar fantasia's van William Lawes (1602-1645). De acht triosonates komen uit twee bundels van Purcell, de eerste uitge geven in 1683 en de tweede pos- thuum (1697) door Purcells weduwe gepubliceerd. Al deze triosonates bevatten bewegingen met een uitge sproken danskarakter, al waren ze zeker bedoeld als „sonata da chiesa", kerksonate dus. Het concert was dus eigenlijk wel musicologisch interessant qua pro gramma toch was de uitvoering niet overweldigend mooi. Hiervoor was vooral de nu toch al wat achter haalde uitvoeringspraktijk verant woordelijk rechttoe rechtaan zon der veel reliëf, zodat bij velen het déja-entendu-effect na een tijdje zijn uitwerking niet miste. Goddelijke huismuziek voor het feest van Kerstmis Het is natuurlijk niet eenvoudig de kerstsfeer muzikaal te evoceren op een zwoele zomeravond dat geven we grif toe. De „gewijde muziek voor de huiskring." van o.m. Gib bons, Tomkins, Byrd, Peerson, Bal let en Buil, afgewisseld met wereld lijke instrumentale nummers van Byrd, Holborne en Gibbons, was musicologisch gezien best boeiend en interessant te noemen en pas» er goed in het festivalthema „Musi-' ca Britannica". Het was bij de ver tolking dat het, jammer genoeg, nogal fout liep. Het vocaal ensem ble „Red Byrcf", waarvan we enkelt leden reeds vaker in Brugge te ho ren kregen, was zeker niet in goedt doen. De meeste leden, en we den ken in de eerste plaats aan de so praan Tessa Bonner, klonken eij Klein en schraal. En ook The Roa Consort of Viols kon niet helemaal overtuigen. Haast nooit voelde met enige betrokkenheid van de muzi- kanten bij het gebeuren Dendermonde. Een keer per jaar organizeren de bewoners van de Pitte Goruslaan een groot feest: een barbecue die niemand van de straat wil missen en waarop er niet alleen lekker wordt gegegeten maar ook heel veel plezie gemaakt (foto Piet Hermans) Dendermonde. Rechts 'burgemeester Etienne' van de Pieter Goruslaan die met j zijn vrouw Mariette waakt over de goede gang van zaken tijdens de barbecue. (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1991 | | pagina 10