oli^ Veel vondsten bij opgravingen te Mere kerkhofbeschadiging te Meldert Moeilijkheden bij politieke lijstvormingen in Aalst Aalstenaars zitten vast in Mallorca Tweede grote avondmarkt op den Arend te Aalst Weekblad van Dender» Durme- en BËÊÊÊsÊ- Scheldestreek ïp° Mallorca, here I come iM *I.9Ï*1W»« ^tesfs> De Voorpost De heuveltop aan de Jeruzalemstraat te Mere werd meer dan twintig eeuwen terug bewoond door Kelten en Romeinen. Dat hebben verschillen de archeologische opgravingen duidelijk en meermaals bewezen. De op gravingen aan de helling, richting spoorweg, worden geleid door Walter De Swaef van de Aalsterse Vereniging van Archeologie in samenwerking met prof. G. Bourgeois van de Rijksuniversiteit van Gent. Het team wordt echter gevormd door studenten en oud-studenten van het Sint-Jozefscolle- ge die er een paar weken vakantie voor over hebben om hier graafwerk te verrichten. Sinds 1987 zijn zij in deze omgeving werkzaam en hebben al heel wat archeologisch materiaal verzameld wat er op wijst dat er bewo ning was en bovendien in een vrij grote koncentratie. Ook dit jaar heeft men de werkzaamheden voortgezet en opnieuw hebben zij precieze vast stellingen gedaan over de begrenzing van het woongebied. De top van deze heuvel aan de Jeru zalem- en dejSchoolstraat ligt een 55-tal meter boven de zeespiegel en vormt met een paar andere heuvel ruggen een van de hoogst gelegen plaatsen van het dorp. Het was ge kend dat deze omgeving materiaal uit de prehistorie bevatte want reeds in 1945 heeft onderwijzer J. Schollaert met zijn kollega Edg. Flobert er reeds archeologisch ma teriaal gevonden. Dit onderzoek was eerder oppervlakkig en sinds dien is ook het wetenschappelijk onderzoek er op vooruit gegaan en pakt men de zaken helemaal anders aan. Niettemin waren zij de pioniers van de moderne «schattengravers» Zaventem, zondag 6.30u. Het vliegtuig van Sunair richting Mallorca kiest het luchtruim. Er was toen nog geen vuiltje aan de lucht. Aalst, maandag 9u. Telefoon: "Help, wij zitten hier vast Door de zoveelste overboeking, zit ten nu een 300-tal zomergasten, on der wie een aantal Aalstenaars, in een derderangshotelletje. Er komt met moeite water uit de kraan. Het eten wordt weliswaar geleverd door het hptel waar ze normaal moeten zitten, maar het komt er ijskoud bij hen aan en is dus niet te vreten. De uitbundige warme vakantiesfeer is in een min. aan tijd naar het vries punt gezakt. En de wet van Murphy in acht genomen, blijft het mislo pen. Geen hotel, geen eten, geen water, gelukkig toch nog het heenti cket. Blijkt dat het niet mogelijk is om dadelijk naar België weer te ke ren. Er zijn geen vluchten naar Za ventem en dit voor een volle week. Wat nu gedaan? Om llu. bellen wij naar Reizen X waar de vakantie geboekt werd. "Ja, het spijt ons, maar wij doen al het mogelijke om het in orde te bren gen. Onze hostessen van Sunair zijn bezig om de mensen in een eerste klas hotel met alle akkommodaties die ze hier geboekt hebben onder te brengen. Dat wordt vandaag nog in orde gebracht. U kan op uw 2 oren slapen." Dat deden wij dan ook. Tot- Dinsdag Ol.OOu. 's nachts: telefoon. Bleek dat er helemaal nog niets op gelost was. Het enige dat er gebeurd was, was het feit dat inderdaad de hostessen van Sunair langsgekomen waren om te zeggen dat iedereen 5000 fr. kreeg als kompensatie voor de onvoorziene ongemakken. Hoe het met al deze vakantiegan gers verder moet, weet niemand. Ze zijn niet enkel hun hotel kwijt, maar ook alle komfort zoals het bijhoren de strand met zijn ligzetels. De re- kreatie die ook verbonden was aan het hotel, daar kunnen ze nu enkel van dromen. Een pasklare oplos sing heeft niemand van het reisbu reau of van Sunair. Wassen zij zoals altijd hun handen in onschuld. Wij zullen zien. Brigitte De Coster en hebben zij de weg getoond voor een ruim en intensief onderzoek. Door de bebouwing is er echter veel teloor gegaan en ook is er veel ma teriaal achteloos weggeworpen bij het ontginnen van de gronden voor een steenbakkerij. Het onderzoek gebeurde een halve eeuw geleden niet zo diepgaand en mag als betrekkelijk «oppervlak kig» beschouwd worden. De vond sten beperkten zich tot brokstukken van Romeinse dakpannen en klein er materiaal maar niettemin hebben Schollaert en Flobert hier toch de grondslag gelegd voor het moderne onderzoek en het resultaat is niet onbelangrijk. Integendeel, na een vijftal jaren is gebleken dat de site in de omgeving van de windmolen als de meest belangrijke kan be schouwd worden want in Mere héb ben de Romeinen ook nog op ande re plaatsen gehuisd en hiervoor ver wijzen we naar het opzoekingswerk van de plaatselijke archeologische kring. Perioden Uit de verschillende archeologische opgravingen is gebleken dat er ma teriaal te vinden is uit meerdere pe rioden. Naast Middeleeuws is er te vens Romeins en Keltisch materiaal gevonden. Allerlei voorwerpen en fragmenten verwijzen zelfs naar de Ijzertijd. Vooral het vinden van de oudste sporen, resten uit de Ijzer tijd, hebben de aandacht voor een prospektie nog verstevigd. Uit ver schillende prospekties is trouwens opgemaakt dat het gebied tussen de School- en de Jeruzalemstraat op archeologisch vlak uiterst belang rijk is, reden waarom men naar meer bewijsmateriaal ging zoeken. Vervolg op b!z. 4 Aalst. De zerken hadden het hard te verduren (a) Zondagmiddag, gelukkig een tijd nadat de kerkgangers de hoogmis hadden bijgewoond, is plotseling een zijde van dekstenen die de westelijke puntgevel van de Meldertse dorpskerk afsluiten, naar beneden gestort. Het bleef gelukkig beperkt tot beschadiging van een aantal graven. Reeds een hele tijd dringen zich enkele dringende herstellings- en onderhoudswerken aan de dorpskerk van Meldert op. Zo als het bij de meeste openbare gebouwen het geval is, gaat dit dikwijls gepaard met een hele administratieve rompslomp. Dat hierbij bepaalde herstellingen te lang op zich laten wachten werd vorige zondag nogmaals eens bewezen. Van de zijdelingse puntgevel was de onderste deksteen los komen te zitten en heeft de druk gekregen van de verdere dekstenen die ook door de tand des tijds waren aangevreten. Plotseling is dan ook de hele rij met een doffe klap op de onderliggende graven gestort, die daardoor volledig werden vernield. Hopelijk wordt grondig nagekeken om te voorkomen dat in de toekomst dergelijke voorvalletjes zouden kunnen plaatsgrijpen. Het zou wel eens niet kunnen beperkt blijven tot materiële schade. Aalst. Enkele graven werden vernield (a) Het Aalsterse politieke landschap schijnt zich te w^zigen. Niet alleen zijn er de bevestigde geruchten dat Schepen Edgard Hooghuys (SP) als schepen zou ontslag nemen, er is ook het grote ongenoegen van Willy Van Mossevelde (WD-VU), die het niet neemt dat het arrondissementeel partijbestuur hem van de kamerlijst heeft wandelen gestuurd, omdat hjj niet genoeg verdiensten zou hebben. Tijdens een persgesprek, vorige week, verduidelijkte arrondisse menteel WD-VU-voorzitter Willy De Saeger dat Willy Van Mossevel de noch op de provincielijst noch op Vorig jaar werd voor de eerste keer op de wijk Arend een grote avondmarkt georganizeerd. De eerste uitgave werd een schot in de roos, ook al omdat het weer biezonder goed meeviel. Hei aktievc Arend fcestkomitee besliste dit jaar het feestelijk gebeuren, gekoppeld aan een prondel- en beestenmarkt, te laten plaatsvinden op vrijdag 23 augustus e.k. in de Binnenstraat te Aalst en dit van 18.00 tot 23.00 uur. Naast een demonstratie van aikido en karate zullen tal van handelaars het publiek extra koopjes aanbieden. Men kan er bovendien genieten van allerlei hapjes, waaronder pannekoeken, ijsjes, wafels, zelfbereide worsten en frisdranken. de kamerlijst voorkwam omdat hij de eerste plaats voor de provincie weigerde en de plaats van eerste opvolger op de kamerlijst opeiste met de voorwaarde dat Jan Cau- dron na twee jaar ontslag zou ne men. Het arrondissementeel be stuur ging daar niet op in omdat, werd uitdrukkelijk gesteld, „ver kiesbare plaatsen moeten verdiend worden". Vooral die uitspraak ligt Van Mos sevelde na 20 jaar inzet voor de VU zwaar op de lever. „Ik voelde altijd .aan dat men blijkbaar niet veel zin heeft om mij een kans te geven om volksvertegenwoordiger te worden. Ik weiger echter om met mij te laten gebeuren wat men zo lang deed met Jules Hendrickx op de senaatslijst", verklaart Van Mossevelde. Misschien breekt voor hem nu een periode aan dat hij zich als onafhan kelijk zal opstellen. „Ik wil zeker niet weg uit de gemeentepolitiek en blijf uitkijken naar een positief ge baar van de WD-VU. Komt dat niet dan zien we wel. Ik blijf afwach ten. Zijn er partijen die in mij be lang stellen dan ben ik bereid tot praten". Van Mossevelde zegt dat hij zich niet gelukkig voelt met het beleid dat de WD-VU de jongste jaren voert. „Ik ben wat rechtser ingesteld", zegt hij, „en bovendien hou ik er niet van te moeten samen werken met mensen die het moeilijk hebben met mij". J Hij stelt uitdruk kelijk over zijn politieke toekomst nog geen definitieve beslissing te hebben genomen. In september houdt hij een persconferentie. Schepen Edgard Hooghuys beve stigde de geruchten als zou hij zijn ontslag als schepen aanbieden. Het wordt hem allemaal wat te veel. De afspraak om na vijf jaar plaats te maken voor Europaparlementslid Mare Galle, om die in staat te stel len vanuit een comfortabele positie een gooi te doen naar het burge meesterschap wordt door het ont slag van Hooghuys moeilijk. De Aalsterse SP weet nog niet goed hoe dat moet opgelost worden en wie Hooghuys als schepen zal ver vangen. Allicht komt het ook voor het college van burgemeester en schepenen tot een herschikking van bevoegdheden. Hooghuys stelde nog geen preciese datum voorop, waarop hij officieel ontslag zal ne men. H.P. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1991 "4e JAARGANG NR. 31 - 48 F

De Voorpost | 1991 | | pagina 1