Langs wandelpaden kriskras door Erpe-Mere wem«fess 2 - 9.8.1991 - De Voorpost Het vertrekpunt van deze dorpswandeling ligt aan de kerk die op zichzelf een bezoek waard is maar vermits dit niet zozeer de bedoeling is bij een natuurwandeling, beperkt de gids zich tot het aantonen van de zeer oude waterput die achter de ringmuur rond de kerk verscholen ligt. Via de Kerkstraat en de Dries verlaat men de dorpskom om in de Kouter te belanden en één van de hoogste punten van het dorp te bereiken in de omgeving van de grens met Zonnegem van waaruit men inderdaad een mooi panorama kan bewonderen. Doorheen landwegen bereikt men de oude pachthoeve van het Hof ter Bremt in de omgeving van de steenbakkerij Dackaert die de laatste maanden in de belangstelling kwam als onderdeel van het milieube leid. De geëxploiteerde gronden van de steenbakkerij hebben voor diepe putten en heuveltjes gezorgd en het geheel zou desgevallend kunnen geïntegreerd worden in een natuurwandeling moest alles strikt volgens de wettelijke normen gerealiseerd worden. Ook hier zou een typische fauna en flora tot de mogelijkheden behoren als er een waar en verantwoord natuurbeheer zou geleid worden. Min of meer gestoord door dit intermezzo loopt de wandeling via de Akkerstraat naar de steenweg om een paar hoeven te bereiken met de boerderij Beukenhof waar eertijds zelfs champignons gekweekt wer den. De prachtige beuken aan de weg langs het erf getuigen nog van de naamgeving en het herenhuis wordt door de familie De La Croix bewoond. Van deze plaats af wordt het nut van de kleine voetwegels bewezen want zij leiden de wandelaar naar het bruggetje over de molenbeek in wier omgeving nog met zorg en toewijding een stukje natuurgebied in stand gehouden wordt, dat velen aan een minipark doet denken. Ook het oudste gedeelte van Burst, de wijk Stokt, wordt langs een klein baantje bereikt en verderop bewijzen ze hun belang bij een wandeltocht vermits men zelden moet uitwijken voor verkeersdrukte om de Veldstraat te bereiken die uitgeeft op de oudst gebouwde sociale woningen. Het is een verkaveling die uit het midden van de jaren 1950 dateert en de beplanting ervan een fraaie aanblik geeft. Op een boogscheut hiervan ligt een nieuwe verkaveling waarvan minder positiefs kan gezegd worden om reden dat verschillende bouwstijlen niet erg harmonieus overkomen zoals bijvoorbeeld een fermette die tegen een gewoon huis aanleunt. Het is een mengeling van bouwtran- ten die de wandelaar in zijn geheel weinig aanspreek. Maar gelukkig komt men langs de Haver- en de Ninovestraat, na het oversteken van de spoorweg, in de wijk Ten Bos om langs het voetbalterrein van F.C. Eendracht in het Molenveld te belanden. Hier kan men kennis maken met typische volkskunst dank zij de mooi beschilderde zijgevel van het huis van wijlen Remi Beerens, die een voorliefde had voor Breugelco- pieën, waarvan hij een tafereel op kunstzinnige wijze uitvoerde. Vandaar gaat het bergafwaarts terug naar de Molenbeek om na het dwarsen van de steenweg opnieuw het dorpsplein te bereiken. Deze wandeling werd door het plaatselijke Davidsfonds gerealiseerd in het kader van het Jaar van het Dorp en wordt slechts sporadisch uitgevoerd. Er is trouwens geen bewegwijzering wat er enigszins op wijst dat het misschien als een éénmalige onderneming geweest is. Nochtans is er de wandelclub Reinaart die hieraan misschien kan verhelpen en het wandelpad terug in de belangstelling brengt. JV Erpe-Mere. Een rustig hoekje aan de Molenbeek te Burst waar het wandelpad dwars doorheen loopt (jv) De korte arbeidsduur, de verruiming van de vakantie, de neiging om meer beweging en de drang om van de natuur te genieten in eigen omgeving, zijn de bijzonderste redenen dat de mensen meer en meer willen wandelen. Daar men een periode gekend heeft dat de wegels als onnuttig beschouwd werden, is de voornaamste oorzaak dat nog weinig rustige wegen te vinden zijn. Gelukkig hebben de gemeentebe sturen, vooral op aandringen van natuurliefhebbers, zij het ook wat laat toch ingezien dat de verbindingswegels van vroeger nuttiger zijn dan ze voorgesteld werden door sommige inwoners en vooral door aanpalende eigenaars die maar al te graag de vrijgekomen strook grond aan hun eigendom toevoegden. Gelukkig is men van deze stelregel afgestapt en betekent een „stretjen" van vroeger voor de wandelaar net zoveel als een autosnel weg voor de automobilist met als respectievelijke kenmerken rustig in het eerste geval en opgejaagd in het andere geval. Het verdwijnen van de voetwegels wordt thans betreurd ook al hebben ze als korte verbindingspunten afgedaan. Deze wegels vormen nu het voorwerp van rustig en veilig verkeer en het is de gebruiker zelf die er een andere functie aan gegeven heeft. Wandelpaden Het is dus ontegensprekelijk dat het zielig gesteld is met de kleine voetwegels die nu door wandelaars opgezocht worden. Het tekort tracht men aan te vullen met alternatieve landbouwwegen of minder drukke straten om er toch nog wat van te maken. Het is echter vrijwel pas na de fusie dat men aan de uitstippclingvan echte wandelpaden is gaan denken. Uitzondering hierop maakt het Merelandpad dat al in 1976 ingewandeld werd. Met de „aanleg" van wandelpaden kan men verschillende bedoelin gen hebben alhoewel het toch hoofdzakelijk de bewegingsvrijheid van het individu betreft datzelf onderscheid moet maken en een weg naar zijn persoonlijke keuze moet maken. Dit wordt hem meestal verge makkelijkt door de „uitstippelaars" van dergelijke wandelpaden. Zij houden dan rekening met afstand en omgeving en trachten soms hierbij meerdere interesses te combineren zoals toeristische wetens waardigheden. Sinds de fusie hebben verschillende verenigingen in Erpe-Mere getracht om de nog bestaande wegels te laten „renderen" via een wandelpad waarbij ze zich alleen hebben laten inspireren door de natuur. Dit blijkt trouwens uit het parcours waarbij men zoveel mogelijk de rust opzoekt en de wegen met het verkeer tracht te vermijden wat wel niet altijd mogelijk is. Toch heeft men in vijftien jaar tijd heel wat op dat gebied gerealiseerd en is het mogelijk om op het grondgebied van Erpe-Mere vele kilometers le wandeien zonder al te veel moeilijkheden te ondervinden van het geschuwde verkeer waaraan men toch allemaal meegewerkt heeft. Wie in Erpe-Mere een van de wandelingen wil ondernemen kan gerust een keuze maken uit een belangrijk aanbod dat de belangstelling van elke wandelaar kan opwekken. Van een viertal kan men zelfs over gegevens beschikken van de te volgen weg met eventueel details van hetgene men onderweg tegenkomt. Een vrij bondige historiek is enorm behulpzaam op toeri stisch vlak want sommige trajecten zijn daarenboven geschikt voor een uitstap met bezienswaardigheden van het dorp. De organisatoren trachten aan de noden van de wandelaars zoveel mogelijk tegemoet te komen en in het algemeen leidt men de gebrui ker van de wegels uiteraard naar de mooiste plekjes van een dorp. En die zijn zeker aanwezig Bezienswaardigheden en natuur, fauna en flora moeten de ruime belangstelling opwekken en hierbij houdt men vooral rekening met herinneringen over het verleden, het bouwkun dig erfgoed en het rustige milieu van bos en water of andere belangrij ke biotopen die zeker in Erpe-Mere nog aanwezig zijn, zij het dan niet overvloedig. In de fusiegemeente van Erpe-Mere zijn verschillende wandelpaden uitgestippeld maar niet elke wandelaar houdt zich aan het traject en tracht soms zelf de rustige verkeersvrije hoekjes op te zoeken en vermijdt, voor zover dit mogelijk is, de hoofdwegen. Toch is het nog altijd een belevenis om eens een wandelpad uit te kiezen en het volledig parcours af te leggen zonder daarbij de wandelboekjes te vergeten die bij een dergelijke tocht zeer nuttig zijn. Wandelpad Burst dank zij Davidsfonds Burst is net zoals de buurtgemeente Bambrugge in twee delen gesne den door de Oudenaardsesteenweg waarvan het meest zuidelijke deel de oudste woonkern vormt. Veel wegels zijn verdwenen maar toch konden er nog enkele ontsnappen aan de inpalmingsdrangvan somm- ge inwoners die deze kleine verbindingswegen nutteloos achtten in een wereld van druk en snel verkeer. Men vergat hierbij dat al deze „stretjes" voorheen vaak de kortste weg was naar een belangrijk punt of het centrum van een wijk. Toen de boodschappen in het dorp nog vrijwel allemaal te voet ondernomen worden, betekenden dergelijke voetwegels een besparing van tijd en al dacht men vaak dat ze als een wirwar door elkaar liepen dan toch vormden zij een verkeersnet dat de Erpe-Mere. De kapel aan het Beukenhof te Burst. Hier wacht Sint-Antonius op de wandelaars die iets anders dan hun weg verloren hebben (jv) Dwars door Burst De zogenoemde Davidsfondswandelinggaat overheersend over land bouwwegen al dan niet verhard en biedt meer dan de elkaar afwisse lende gewassen van de kouters. Er zijn in Burst wel meerdere wande- liqngen mogelijk maar wie een parcours uitstippelt, beperkt zich niet tot het opzoeken van de natuurlijke omgeving en tracht er altijd wat bezienswaardigheden bij te betrekken om de wandeling op een ander vlak eveneens aantrekkelijk te maken. De meeste inwoners kennen hun dorp wel maar toch is een dergelijke voettocht onder deskundige begeleiding nog heel leerzaam. Vermits in Burst een paar „nieuwe wijken" gebouwd werden, was het voor het Davidsfonds ook een reden om deze inwijkelingen van de sociale woningen met hun nieuwe voetgangers de afstanden met„„„o ,vlRUllkll, tluu functie was in de rustige tijd zonder auto, van het grootste belangvoor de voetganger „in de tijd van toen". De overgebleven baantjes, doorgaans één meter breed, werden na derhand soms met één dal geplaveid om niet meer in de modder te moeten trappen bij slecht weer. Deze vindt men meer in het noordelij ke gedeelte van het dorp terug omdat er minder huizen staan (ston den) maar dit is de laatste jaren ook sterk veranderd. De overheersen de koutergronden moeten ook in Burst plaats maken voor bouwrijpe percelen maar toch bleef er nog genoeg veld en „bos" over wat het plaatselijke Davidsfonds toeliet een wandelpad uit te stippelen.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2