Gezellige Waterfeesten aan Donkmeer Feesten met Berlaarse Rode Kruis 32 - 9.8.1991 - De Voorpost >*2 FT 31 Berlare. De steltenlopers van Merchtem waren een van de attrakties op de Waterfeesten (gvdw) Berlare. De vedetlenparade werd opnieuw een groot sukses op de Waterfeesten (gvdw) Een stralende zon, veel volk en heel wat te doen met een prachtig vuurwerk als slot. Zowel organisatoren als bezoekers waren wellicht tevreden zon dagavond na de Waterfeesten. En was het misschien minder spektakulair, voor de meesten was het zeker gezelliger zonder het geraas van de vorige jaren. Reeds kort na tien was al heel wat volk opgedaagd. De marktkramers hadden hun standen toen al opgesteld en ook de tentoonstelling van de Rodekruisdiensten, met de nationale kommunikatiewagen, en de info- stand van de strijdkrachten waren al te bekijken. Wie zin had in een luchtdoop kon dit met een helikopter of met een ULM-toestel. De TV-ploeg van het Asahistation zorgde op de middag voor spektakel door een friet-eetwedstrijd in te richten. De meegereisde akteurs toonden hierbij minstens zo goed friet te kunnen eten dan de Belgen, toch de uitvinders van deze bereidingswijze. De echte massa kwam echter pas na de middag naar het Donkgebied. Rond drie uur begonnen ook de andere attrakties. Aan het zwem bad stond het Fietsencircus waar kinderen op allerlei fietsen konden rijden of zich deskundig laten schminken. Op het Kapelleplein stonden ongeveer 3000 m- luchtzak ken in alle mogelijke vormen om op te klimmen en te springen. De ve- dettenparade trok vele iets oudere mensen aan. En wie er langs het A. Nelenpad heen ging, kon zien dat het dekor voor de Csardasopvoe- ringen van later deze maand al aardig opgeschoten waren. Langs de Donklaan liepen de steltenlo pers van Merchtem, voor de gele genheid aangevuld met enkele van de Japanse akteurs. Wie het wat rustiger wou, kon langs de Eenden kooi wandelen. Het luchtshowgedeelte was sterk in gekrompen. Vlogen nog: de Sea ting van de luchtmacht, die red dingsoefeningen toonde en para's dropte, een helikopterstuntteam van de Nederlandse luchtmacht, de heli van de firma die luchtdopen bracht, toonde haar kunnen en later op de avond stegen enkele luchtbal lons op. De ietwat overtrokken lucht maakte dat het luchtgedeelte wat vertraging opliep. Op het water brachten de Piranha's een water skishow. Het feest werd traditioneel beslo ten met een verlichte botenstoet en met een vuurwerk. Voor het vuur werk werd ditmaal een beroep ge daan op Must Fireworks. Deze zorgden voor een echte bommenre gen boven het meer. Maar liefst 400 pijlen gingen de lucht in, of onge veer 150 kg. Elf personen hadden van lOu. 's morgens tot halftien 's avonds gewerkt om alles klaar te krijgen. De grootste bom, 350 mm, woog maar liefst 17 kg en werd met een mortier van 160 kg afgeschoten. Spektakulairs was de Maltaise-bom die ontploffingen op drie hoogten bracht en zo een ware treurwilg vormde. Het vuurwerk duurde on geveer twintig minuten en toch kwam het einde voor vele mensen nog onverwacht. Omleiding Het verkeer werd weer omgeleid. Een pendelbusje reed regelmatig van de ingang naar het centrum van het Donkgebied. Aan de ingangver- sterkten Berlaarse brandweerlui de politie om wat meer mensen in uni form te hebben en zo mogelijke pro testvoerders te kunnen tegenhou den. Wie klachten had, kon dit in het sekretariaat uitleggen. Enkele restaurants bleven dicht. Bij twee hingals verklaringdat de Fees ten voor hen eerder verlies dan winst bracht, temeer omdat de klan ten niet meer tot 15u. met de wagen doormochten. Bij de organiserende VW meende men dat het volledig autovrij maken van de Donklaan uiteindelijk een goede zaak was voor de feesten en heel wat veiliger voor de bezoekers. Over het aantal bezoekers worden traditioneel geen cijfers bekend gemaakt. Men had het over een 50.000, "meegere kend de mensen die in het gebied wonen, en zij die voor lOu. of niet via de officiële ingang waren binnenge komen". Na bemiddeling door het Vlaams Sekretariaat voor Toerisme kreeg het Donkmeer de primeur van het bezoek van een Japanse TV-ploeg. Deze diende in België beelden te schieten van een festival met aktivi- teiten waaraan ook Japanse akteurs konden deelnemen. Tegelijk had men oog voor folklore en gastrono mie. De beelden zijn bestemd voor een aflevering van het zondagprogram ma New Catch Me dat al twee jaar loopt en telkens een beeld schetst van een land ergens ter wereld. Het heeft een kijkcijfer van 15% en een publicitaire waarde van meer dan 30 miljoen fr. De ploeg verbleef aan het Donk meer sinds donderdag. Ze filmde ondermeer de weg van melk van de koe tot boter en platte kaas en de waterzooibereiding. Met de Ber laarse Heideroosjes werd gevolks danst en met de steltenlopers van Merchtem meegewandeld. In Gent werd een marktscène gedraaid en woordde dat dit kwam door de vele bezettingen, die ons volk soepeler, gastvrijer, maar soms ook te be scheiden hadden gemaakt. De vei ligheid vond hij verminderd, vooral in de steden. Dat er zoveel mooie meisjes in Vlaanderen waren, kreeg van schepen Vercruyssen als uitleg dat schepen Moerman tijdens het Japanse bezoek enkel die toestem ming gegeven had om buiten te ko men. Opvallend was de gebrekkige kennis van het Engels. Bijna alles kon slechts via één tolk gebeuren. Burgemeester Van Sande paste zich aan en sprak Engels en zelfs wat Japans. "Hij krijgt paus-allures", zei iemand. Later deze maand moet hij ook nog Oostenrijkers en Tsjechen ontvangen in het gemeentehuis. Donk-triatlon veiliger, maar vragen over aankomst Sinds verschillende jaren vormt de kwarttriatlon, georganiseerd door de gemeentelijke sportdienst, de in leiding op de waterfeesten. Meer en meer wordt dit spektakel echter een aktiviteit op zich, die zelf een massa volk naar het Donkgebied lokt. Het Berlaarse Rode Kruis houdt van donderdag 15 tot zondag 18 au gustus opnieuw Rodekruisfeesten. Deze feesten worden opgezet door het Sluiskomitee dat hiermee deze plaatselijke afdeling steunt om de nodige middelen te vergaren, nodig voor een goede werking. Ze kade ren dit jaar tevens in de viering van de 60ste verjaardag van de afdeling. De feesten hebben plaats aan de E. Hertecantlaan in garage De Beule. Met het programma wil het Rode Kruis tevens enkele van haar doel stellingen duidelijk maken: hulp vaardigheid aan iedereen, het stre ven om ook jonge mensen de geest van hulpvaardigheid bij te brengen, over de grenzen heen. De feesten beginnen op donderdag met foto's en videobeelden over de bouwwerkzaamheden in het Roe meense Virtop, waar ook RK-leden meehielpen aan de bouw van een dispensarium. Tegelijkertijd is een zoektocht gepland voor mensen in een rolstoel en hun begeleider. Langs rustige wegen leren zij 5 km van de gemeente kennen. Ónder- weg dienen enkele vraagjes opge lost. Achteraf wachten een kon- sumptie, een wafel en een tombola biljet. Inschrijven kost 100 fr. per persoon. Het kan gebeuren bij Wil liam Venneman, Rozenlaan 2 in Berlare (052/42.43.96). In de voor avond, vanaf 18u., kan jong en oud een standje zetten op de rommel markt in de autovrije Fabriekstraat. Op vrijdag 16 augustus staat de jeugd centraal. Het Jeugd Rode Kruis houdt een spclnamiddag in samenwerking met Amnesty Inter national. Met enkele ludieke aktivi- teiten kunnen jonge mensen de JRK-doclstellingen en de EHBO- beginselen leren kennen. Interna tionale belangstelling is één van de taken en die wil men door een schrijfaktie ten voordele van poli tieke gevangenen duidelijk maken. Om 18u. worden enkele van de "schrijvers" geloot om met de zie kenwagen de kaarten plechtig naar de post te brengen. Rond dat uur worden ook de winnaars bekend ge maakt van de tekenwedstrijd die in de scholen in de gemeenten binnen het werkgebied werd gehouden, 's Avonds brengen de Berlaarse Zangmaatschappijen een optreden. 60-plussers worden verwacht op za terdag 17 augustus op een koffieta fel. Clementine De Varé, Paul Baeyens en Frans Hertecant zorgen voor de muzikale noot. Deze na middag wordt opgezet door de Wel- faredienst die tegelijk de werking van haar uitleendienst en de bezoe- kendienst zal duidelijk maken. Ook hier wordt gevraagd vooraf in te schrijven, 's Avonds heeft de RK- belotting plaats. Er is voor 3000 fr. gratis. De winnaar gaat met een prachtige trofee naar huis. Zondag 18 augustus begint om 12u. een barbecue. Nadien brengen de JRK-leden een playbackshow en is er animatie met clown Pipo. Het is tevens een gelegenheid om de wer king van de hulpdienst en van de 1911-ziekenwagen te leren kennen. Het hele weekend door hangen de tekeningen van de schoolwedstrijd te kijk cn er is een infostand over verschillende RK-diensten. In de Melkbar, opgezet in samenwerking met de NDALTP, kunnen melk- drankjes en -cocktails gedronken worden en doorlopend worden wa fels gebakken. In de sneltombola zitten weer honderden waardevolle prijzen, geschonken door winkels en bedrijven. Drukke Waterfeesten Het vorig weekend waren weer tien tallen RK-vrijwilligers aktief aan het Donkmeer. Zaterdag met meer dan 20 tijdens de triatlon en zondag met nog meer tijdens de Waterfees ten. Ze dienden er vele mensen te helpen, gebeten door wespen of be vangen door de warmte. Verloren gelopen kinderen kwamen ook meestal via de RK-tent terecht. Ge lukkig bleven echte ongelukken uit. Voor een afdeling met niet-bepaal- de vrijwilligers zijn dergelijke week ends een zware belasting. Zo dien den de medewerkers al om 8 uur te beginnen aan het opstellen van de verschillende hulpposten en was fias om 2u. 's nacnts alles in het okaal terug. Tussendoor was er weinig tijd om op adem te komen, want er was steeas wel ergens wat te doen. De Berlaarse afdeling, ver sterkt met mensen en materiaal uit Zele, bleek echter opnieuw op haar taak voorbereid. Ze vormt duidelijk niet voor niets de grootste afdeling binnen het gewest en behoort tot de grote in de provincie. Naar aanleiding van haar 60ste ver jaardag zette de afdeling tevens een tentoonstelling op over de RK- diensten. Daarbij was ondermeer de nationale kommunikatiewagen te zien, die bij rampen of grotere hulpdiensten zoals de Waterfeesten de kommunikatie tussen hulppos ten, en indien nodig met andere hulpdiensten, kan koördineren. (nk) onveilige Dendermondse steenweg Winnaar werd St.Niklazenaar Er- win Naessens in een tijd van 1.53.28. Hij had zijn overwinning vooral bi het lopen verworven. Tweede were de Nederlander Jeroen Van (kt Hoff en derde Sven Segers uit Mol In de B-reeks haalde Lokcrenaar Jan D'Hooge het, bij de C-reeks Temsenaar Gerrit Speelman en bij de D-reeks Gentenaar Oscar Rog ge. Beste junior was Pascal Coquyt uit Wachtebeke, met een 12de to-j taalplaats en beste dame werd Ann Patteet uit Zemst. De atleten blijken jaarlijks steedsl beter aan te komen. De tijd van de uitgeputte deelnemers die dringend dienen verzorgd is voorbij. Hopelijk vooral door meer voorbereidingen] en trainingen. Het Rode Kruis dien de enkel tussen te komen voor en-j kcle valpartijen, voor iemand di zich gekwetst had bij het verlatenl van het meer cn voor wespesteken.j De organisatoren en de atleten ble ken gelukkig met de gewijzigde om loop. Enkel dient een oplossing ge vonden voor het gedrum aan de in gang van het Nieuwdonkdomein. Volgens schepen Vercruyssen kon daar wel voor gezorgd worden. Donkse middenstanders en ook en kele VW-bestuursleden bleken minder tevreden met het uitwijken naar het Nieuwdonkdomein. Ze vroegen zich daarbij af waarom mensen dan nog inkomgeld dienen te betalen, sommigen die van het Brugskcn via de Eendenkooi gin gen, zelfs tweemaal. Ook hiervoor beloofde Vercruyssen een oplos sing te zoeken. Het uitwijken naar Nieuwdonk werd, naar verluid ook op aanraden van de rijkswacht, om veiligheidsredenen gedaan. (nk) Dat m stortui thans loord letten dan of niet vi Erpe-1 die ge naar de vei Als gt van d Berlare. De steltenlopers uit Merchtem krijgen nog wat instrukties voor de opnamen door de Japanse tv-ploeg (gvdw) Berlare. VW Voorzitter Van Beveren (links) bij de helikopter van het Neder landse stuntteam (gvdw) streekbier geproefd. De groep be zocht ook Brussel. Zaterdag werd op Nieuwdonk gefilmd met de Merchtemse steltenlopers, zondag filmde men tijdens de feesten en organiseerde men een friet-eetwed- strijd. Het programma wordt wel licht in september uitgezonden. Tijdens de ontvangst in het gemeen tehuis verwonderden zij zich over de gastvrijheid en de veiligheid in ons land. Schepen Pensaert ant- Vorige zaterdag stapten 206 van de vooraf ingeschreven 238 mensen het water in van de oude Donk. Zeienaar Dirk Mestdagh stapte er na iets meer dan 15 minuten als eer ste uit. Hij zou uiteindelijk schitte rend 13de worden. Het fietsen start te aan het Brugsken maar eindigde op het Nieuwdonkdomein. waar ook de eindfinish lag. Het parkoers was volledig gewijzigd om de atleten weg te houden van de drukke en Festival van Vlaanderen Brugge Catherine Bott, een juweeltje Nadat ze maandag reeds een mid dagrecital had verzorgd in de Rye- landtzaal met theaterliederen over liefde en krankzinnigheid uit de res tauratieperiode in Engeland, trad de Engelse sopraan Catherine Boti vorige dinsdag in de Sint-Annakerk aan met liederen van William La- wes en Henry Purcell. En het werd een schitterend concert Catherine Bott heeft een erg mooie stem, is technisch ongelooflijk knap en weet daarbij met een fijne stilis tische voordracht iedere tekst, en ze zijn lang niet alle literaire pareltjes, tot een muzikaal kleinood van zui vere schoonheid te smeden. Ze lijkt ons de perfecte vertolkster van dit fenre vocale kamermuziek 'ussen de vocale nummers vertolk te het Fretwork Consort of Viols een aantal consortwerken van La- wes en Purcell onder de titel „Hoogbloei van de Engelse consortmuziek". Het vedettenen- semble bestaat uit zes musici van wie er twee daags voordien bij The Rose en één zondag bij The Purcell Quartet opmerkten - in Engeland zijn er blijkbaar evenveel ensembles als er muzikanten zijn. Alleen klikte het nu wel tussen de leden van dit ensemble, zodat we mochten genie ten van een mooi afgewerkte reeks consertcomposities, die mooi homogeen, technisch verzorgd én erg muzikaal vertolkt werden. Een meer dan geslaagde concert avond. Over het vervolg van deze 28ste Internationale Muziekdagen te Brugge en over de orgelwedstrii- den berichten we u volgende week.

De Voorpost | 1991 | | pagina 32