'Is er iemand die bekommerd is om de Vlaamse identiteit in het Europa van 1992-1993 (Frie Leysen) Koninklijk Filharmonisch orkest van Vlaanderen - Filharmonische Vereniging - Nieuw Belgisch Kamerorkest 10 16.8.1991 De Voorpost Opera - Ballet - Koncerten 1991-1992 -Opci Op deze pagina stellen we het nieuwe seizoen van een orkest en van een koncertorganisator voor: het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen is tenslotte het enige echte simfonisch orkest bij ons en de Filharmoni sche Vereniging van Brussel blijft nog steeds de grootste koncertorganisator van het land. Natuurlijk zijn er veel meer orkesten in Vlaanderen maar ofwel hebben ze geen duidelijk afgebakende programmatie, ofwel zitten ze ingebed in de programmatie van andere organisatoren. Natuurlijk is het orkestenpalet bij ons veel groter. En er was enorm veel beweging de laatste tijd. Onze opera-orkesten bereikten een voordien nooit geziene kwaliteit, dankzij mensen als een Cambreling of een Werthen. Maar het Nationaal Orkest van België geraakt maar niet uit het dal, al leek er hoop met de komst van dirigent Zollmann en intendant Fred Brouwers (en de laatste is al weer weg!). I Fiamminghi blijven een kommercieel suksesrijke topper in binnen- en buitenland. Mar de Nieuwe Muziekgroep werd opgedoekt als gevolg van het gebrek aan officiële erkenning. Het Collegium Vocale van Philippe Herreweghe blijft - ook (en vooral!internationaal - de grootste lof oogsten, al kan er bij ons geen frank subsidie af en blijft de thuisbasis dus eigenlijk Parijs. Maar de simfonische orkesten van B.R.T.N. en R.T.B.F. (zullen) worden opgedoekt; er is immers meer omroepgeld nodig voor voetbal, Kwislijn en tutti quanti. Dirk Vermeulen (of is het Vermetele?) riskeert het een nieuw groot kamerorkest op te richten, "Prima la Musica"; we wensen hun alle sukses! Het jazzorkest en de big band van onze Vlaamse omroep werden al opgedoekt: wat een verspilling van autentiek talent. La Petite Bande blijft pionierswerk verrichten, oogst internationaal sukses en krijgt bij ons zelfs geen subsidiekruimeltje; "de warme hand" weetje wel! Peire en zijn Collegium Instrumentale Brugense blijven permanent voor hoogstaande kwaliteit én originele programma's zorgen. En nog maar eens Philippe Herreweghe, die misschien een beetje uitgekeken raakt op muziek uit de barokperiode en zijn aktiviteiten wil verleggen naar de 19de-eeuwse grote komposities, en die een nieuw orkest opricht. Het heet het "Orchestre des Champs Elysées""We werken allemaal in het buitenland omdat ze hier geen geld voor ons over hebben. Dat heeft natuurlijk te maken met een gebrek aan doorzicht en ambitie in de Vlaamse kultuurpolitiek. We zouden hier wel eens een Malraux'tje kunnen gebruiken, of zelfs een Mortier. Als zo iemand een belangrijke funktie zou hebben (Herreweghe in een interview in De Morgen van 21.06.11) Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen: aksentverschuivingen in repertoire Al is de basis van het nieuwe seizoen bij het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen in grote lij nen onveranderd gebleven, toch is de invloed van chefdirigent Muhai Tang in de keuze van het repertoire reeds duidelijk merkbaar. Het orkest zal meer werk van Russi sche en Franse komponisten spe len, al is de Duitse romantische mu ziek nog steeds sterk aanwezig. Muhai Tang (°1949, Shanghai) stu deerde in zijn geboortestad en in München. Reeds snel trok hij de aandacht van mensen als von Kara- jan, Bernstein, Osawa, Jochum en Moezel. Hij blijft ook nu een druk bezet man: hij is chefdirigent van het Centraal Filharmonisch Orkest in Peking, van het Gulbenkian-or- kest in Lissabon, van het Stedelijk Orkest van Brisbane in Australië. Zijn kontrakt als chefdirigent van het Koninklijk Filharmonisch Or kest van Vlaanderen verplicht hem telkens 12 weken met het orkest te werken. Dit seizoen leidt hij een achttal koncerten. Het stramien van het seizoen blijft ongeveer onveranderd: 9 koncer ten in de Elisabethzaal te Antwer pen, 8 koncerten in De Singel, 6 te- matische zaterdagse promenade- koncerten in de Elisabethzaal, 5 zondagse aperitiefkoncerten in Galerij Campo en enkele speciale Alexander Rahbari dirigeert het BRT Filharmonisch Orkest voorde Filharmo nische Vereniging projekten. De cyclus De cyclus met 9 Elisabethkoncer- ten start op 19.09 met de uitvoering van "Oedipoes Rex" van Stravinski en "Beelden uit een schilderijenten toonstelling" van Moessorgski/Ra- vel; Muhai Tang dirigeert. Op 05.10 dirigeert Michiyoshi Inoue Mahlers tweede simfonie. Antonio de Al meida leidt het orkest op 17.10 in "Res Dangas Portuguesas" van Lo- pez-Garcia, "Concerto voor viool en orkest nr. 2" van Bartok, "Elegy to the Memory of Vanna da Mota" van Braga-Santos en "Sombrero De Tres Picos" van De Falla. Tang leidt op 17.01 "Jupiter" uit "The Planets" van Holst, "La Mer" van Debussy en "Eine Alpensymphonie, opus 64" van Strauss. Mahlers derde sim fonie wordt op 08.02 gespeeld o.l.v. Günter Neuhold. "Dansen uit Ga- lantha"van Kodaly, "Concerto voor viool en orkest nr. 2 in g" van Pro kofiev en "Simfonie nr. 5 in e, opus 64" van Tsjaikovski worden op 21.02 gedirigeerd door Arpad Joo. Het koncert van 13.03 program meert o.l.v. Tang "Groot Russisch Paasfeest" van Rimski-Korsakov, "Concerto voor piano en orkest nr. 1 in fis, opus 1van Rachmani- nov en de vierde simfonie van Tsjai kovski. O.l.v. Gilber Varga speelt de Filharmonie op 24.04 de "Ouvertu re tot 'Entführung aus dem Serail'" en de "Concertante simfonie voor viool, altviool en orkest in Es, KV 364" van Mozart en "Pe- troesjka" van Stravinski. Het slot- koncert op 08.05 staat o.l.v. Arpad Joo en vermeldt als programma "Metamorphosen", "Burleske voor piano en orkest in d", "Concertino voor klarinet, fagot en strijkorkest" en de "Suite uit 'Der Rosenkavalier'", alle van Strauss. Bekende solisten tijdens deze kon certen zijn: LAnne Gjevang (alt), Jard Van Nes (alt), Lucienne Van Deyck (mezzo), Iris Vermillion (mezzo), Ronald Brautigam (pia no), Jaap van Zweden (viool), An-, dré De Groote (piano). Van de 8 koncerten in De Singel wordt er één gespeeld door het Or chestre Philharmonique de Liège et de la Communauté trangaise o.l.v. Pierre Bartholomée (20.12); Dvo rak, Stravinski, Strauss. Tang diri geert er drie: Berlioz, Poulenc, Massenet Ravel (22.11); Janacek, Geysen, Mahler (06.03); Roussel, Tournemire en Fauré (22.05). De andere worden geleid door: Wyn Morris (20.12: Schubert, Mendels sohn, Brahms); Carlos Paita (14.02: Schumann, Mahler, Strauss); Cri stobal Halffter (28.03: Webern, (05.10), de derde (08.02) en de vier de simfonie (06.03). Uiteraard zijn er ook dit seizoen weer enkele afzonderlijke muzikale projekten. Op 12.12 dirigeert Ivan Fisher het orkest in de vierde simfo nie van van Beethoven, de negende van Mozart en het 21ste pianocon certo van Mozart. Robert King leidt het "Weihnachtsoratorium" (4,5 en 6) van Bach in Carolus Borromeus op 23.12 (met o.m. Greta De Rey- ghere en Guy De Mey als solisten). Natuurlijk blijft de suksesvolle Syl- vestergala behouden met populaire liederen (bariton Evgeny Polika- nin), walsen en polka's behouden op 31.12 in de Elisabethzaal, dit on der het motto "Het Eeuwige Rus land". Op 30.11 wordt opnieuw me dewerking verleend aan de Night of the Proms in het Sportpaleis. Ook twee nieuwe initiatieven: op 16.04 wordt in de Elisabethzaal Handels "Messiah" uitgevoerd o.l.v. Ken neth Montgomery en op 05.12 - Mozarts sterfdag - wordt het Mo- zartjaar passend besloten met zijn "Requiem" o.l.v. K.A. Rickenba- cher. Daarenboven is de Filharmonie tweemaal te gast op de tv, wordt de cd-kollektie uitgebreid, is er een projekt voor het Gents Filmgebeu- ren en werkt men mee aan de "Ren contre Internationale des Choeurs" te Namen in juli. Opnieuw drie koncerten "Kinderen ontdekken Muziek" met André Vandernoot in de Elisabethzaal: 19.01,02.02 en 29.03. De tematische promenadekoncer- ten op zaterdagnamiddag in de Eli sabethzaal gaan door op 02.11 (Do- nauklanken), 14.12 (Gershwin and Friends), 11.01 (La Muse Frangai- se), 29.02 (Prins Carnaval), 14.03 (Muziek in Vuur en Vlam) en 04.04 (Tema con variazioni). De Filharmonie is nog te gast in Brusselse PSK voor drie koncerten, voor vijf optredens in het Festival van Vlaanderen en in tal van Vlaamse cn Waalse steden. In het buitenland zijn vier optredens ge pland in Nederland en een mini- toernce in Spanje. Ook dit seizoen kreëert het orkest nieuwe werken van eigen kompo nisten: "Brief zonder worden" voor orkest van Boudewijn Buckinx (28.03), een werk voor hobo en gi taar van Westerlinck (17.05), een hoboconcerto van Frans Geysen en de eerste simfonie van Piet Swerts. Bovendien speelt de Filharmonie op 22.05 o.l.v. Tang de wereldpre mière van de 8ste simfonie van Charles Tournemire. Voor meer gedetailleerde informa tie: Koninklijk Filharmonisch Or kest van Vlaanderen, Britselei 80, 2000 Antwerpen; tel. 03/233.95.31. Filharmonische Vereniging: behoud van de grote beleidsopties De Filharmonische Vereniging van Brussel blijflt in de hoofdstad de grootste koncertorganisator met niet minder dan 98 koncerten. Dc gepriviligeerde partner hierbij blijft natuurlijk het Nationaal Orkest van België maar er wordt ook samenge werkt met Europalia, het Festival 'Brief zoner woordenvoor orkest violist Mare Degrauwe, violist Pi re Amoyal, pianist André De G1*^ f|e Op 28 maart kreert de Filharmonie Boudewijn Buckinx van Vlaanderen, het Festival de Wallonië en andere organisatoren. Grote wijzigingen in het program- matieschema worden geschuwd; slechts hier en daar zijn kleine bij sturingen doorgevoerd. Het hon derdtal koncerten zit verpakt in een tiental series. Er zijn ook nu een vijftal simfoni sche cycli: er zijn dc simfonische koncerten op donderdag- en vrij dagavond, op zondagmiddag, de buitengewone koncerten en de "European Gala Concerts". Dc simfonische cyclus met Natio naal Orkest van België loopt op donderdagavond en bestaat uit tien koncerten. Dc helft hiervan wordt geleid door de vaste dirigent van het orkest Ronald Zollman; gastdiri- genten zijn Kees Bakels, Pierre Bar tholomée. Alexander Dmitriev. Ole Kristian Ruud en Stanislav Skro- waczevski. Op het programma van deze koncerten vinden we het tradi tionele werk zonder verrassingen of uitschieters. Wel een mooie schare solisten die hun medewerking verlenen, o.a. Alicia de Larrocha (piano), Roman Trenkel (bariton), Gidon Kremer (viool), Olaf Bahr (bariton), Hein- rich Schiff (cello), Sabine Meyer (klarinet), Mischa Maisky (cello). De "Grote Simfonische Koncerten" op vrijdag programmeren 15 kon certen: zesmaal het N.O.B. (vijf maal gedirigeerd door Zollman cn éénmaal door Eri Klas), tweemaal het B.R.T.-Filharmonisch Orkest o.l.v. Alexander Rahbari, tweemaal het Orchestre Symphonique de Ia R.T.B.F. met André Vandernoot, tweemaal het Orchestre Philhar monique de Liège et de la Commu nauté Frangaise met Pierre Bartho lomée, De Jonge Filharmonie met Zollmann, het Koninklijk Filhar monisch Orkest van Vlaanderen met Antonio de Almeida cn het Or chestre de Radio-Télé-Luxem- bourg. Ongeveer dezelfde namen komen terug in die zondagnamid dag-cyclus, samen met het Residen tieorkest uit Den Haag. Bekende In de serie "Buitengewone koncd en ten" treffen we naast het N.O.lf Gl (viermaal) vooral buitenlandse e»vai sembles aan: Orquestra e Coro d Fundagao Calouste Gulbenki* met Michel Corboz, Orchestre del Suisse Romande met Armin Jop dan, Staatskapelle Dresden met si *0 Colin Davis, Orquestra Sinfonicai Coro do Teatro Nacional de Sapa Carlos met Wolfgang RenneifPc Royal Philharmonic Orchestra mesTP Vladimir Ashkenazy, Pittsburg V Symphony Orchestra met Lori»K Maazcl en een recital met Gidoi va Kremer en Martha Argerich. Be- 'a roemde solisten: bas-bariton José:"11 Van Dam, pianist Radu Lupu, met H»FC ht solisten hier zijn o.a. pianist Johan Schmidt, pianist Luc Devos, pianist Rian De Waal, tenor Neil Mackic, Halffer, Buckinx); Kenneth Mont- gomeir (10.04: Tsjakovski, Britten, sjostakovitsj). The hilliard Ensemble in het PSK te Brussel in 'Luister van de Kamermuziek In Kunstgalerij Campo aan de Meir worden 5 zondagse aperitiefkon certen geprogrammeerd met leden van die Filharmonie op 27.10,08.12, 15.03, 12.04 en 17.05; telkens om 11 uur; een abonnement kost 1.200 BF. Ingebed in de twee grote cycli zit een Mahlercyclus met de tweede Jessey Norman in de Grote Recitals van Brussel zo Brigitte Fassbaender, violist Phi lippe Hirschhorn, tenor Zeger Vai> dersteene. Ook op gebied van de kamermuziel zijn er vijf series. Dc cyclus "Luiste van dc Kamermuziek" besteed vooral veel aandacht aan dc oude muziek. Hierin vinden we ensembles als hei Kamerorkest- van de USSR, he' Trio Amadeus, La Petite Bande het Württembergisches Kammeror- Chester Heilbronn, het Beaux-Arti Trio, The Hilliard Ensemble, Cle veland Quartet, La Chapelle Roya le en Collegium Vocale en het trie Briiggen-Leonardt-Bijlsma. In de cyclus "De Tijd van Mozart' merken we tweemaal het N.O.B. het Siwy-Kwartet, Prima La Musica cn Koor Cantabile o.l.v. Dirk Ver meulen. het Orchestre de Chambrt de Wallonië en I Fiamminghi. "Muzikale Ontmoetingen" zijn erit de Kamermuziekzaal met het Trio van Praag, bas Gilles Denizot ei pianist Luc Devos, het Via Nov* Kwartet, het Blazerskwintct van Df Munt, het Ysaye-Kwartet en hei Ensemble des Temps Modernes. De cyclus "Grote recitals van Brus- sel" programmeert de pianist» Maria Joao Pires, Claudio Arrau Lazar Berman en Radu Lupu éi Jessye Norman met begeleider Geoffrey Parsons. Ook in de cycli» "Recitals Laureaten Koningin Eli sabeth" treffen we vooral pianisten als Boyan Vodenitcharov, Elisa beth Leonskaya, Andre Nikolsky. Abdel-Rahman El-Bacha, Jo Alfid en twee laureaten van de voorbije sessie, én de violisten Miriam Frieo en Vadim Repine. In de maand mei wordt de Kon Elisabethwedstriid voor zang geor ganiseerd en de 2de schiftingsproel én de finale worden in het PSK ge-j houden. De Filharmonische Vcreniginj trekt ook buiten de hoofdstad: i»| Louvain-la-Neuve (i.s.m. Unisons) en in Gent (i.s.m. IPEM) organi j sccrt ze koncerten, voordrachten cn debatten op het gebied van de he-, dendaagse muziek. Het zeer interessante maandblad! vorig jaar opgestart, met informatie over artiesten en uitgevoerde wer ken worden hierin per maand ge groepeerd. Voor gedetailleerde informatie kan u terecht bij de Filharmonische i Vereniging van Brussel, tel. 02 507.84.10.

De Voorpost | 1991 | | pagina 10