'Is er iemand die bekommerd is om de Vlaamse identiteit in het Europa van 1992-1993 (Frie Leysen) Koninklijk Ballet van Vlaanderen - De Singel De Voorpost - 16.8.1991 - 11 Opera - Ballet - Koncerten 1991-1992 Koninklijk Ballet 1 van Vlaanderen I een nieuwe musical- en I twee nieuwe 1 balletprodukties I De balletafdeling van het Konink- lijk Ballet van Vlaanderen is pas I [enig van een toernee naar de festi- I vals van Istanboel en Athene. Vol- I gend seizoen wordt er o.m. opgetre- I den in Frankrijk, Praag, Cairo en I het Verre Oosten. Maar natuurlijk ook in Antwerpen, in een goed deel I van Vlaanderen en Nederland. Het 0 ensemble presenteert drie grote produkties. zowel klassieke als mo- 1 dernc werken. Het seizoen wordt op 28 september te Gent ingezet met "Configura- tions", een avond met vier werken I te kiezen uit vijf balletten, "Confi- gurations" is ook de naam van de I technisch veeleisende koreografie van de jong gestorven Choo-San Het Cleveland Quartet speelt de integrale van von Beethovens strijkkwartetten Goh op S. Barbers pianoconcerto in deSingel uit 1962. Voor "Beyond Memory" J (of in de oorspronkelijke titel "Re- naar het boek van Sholcm Alei- 234.34.38). 5t pj^ nascent"), een moderne koreogra- chem, is deze produktie nog steeds n c. Grotl f'e' koos de Argentijn Mauricio een van de grootste sukscsscn uit de Lie Singel! I Wainrot muziek uit "Glassworks" Broadwaygcschiedenis. "Anatev- nj.irnQi ka" vertelt de lotgevallen van de Internationaal, j Wainrot "Koyaanisquatsi" van Philip Glass. "Solid Ground" op muziek Joodse gemeenschap in het Russi- eigentijds en receptief sj.OJ, Iseef van Arvo Part werd door Danny schc dorpje Anatevka op de^voor- snkis kreëerd e de), Vlaanderen '90. Deze openmgspiO' indigt met eer Zeventien abonnementen met 240 verschillende manifestaties in vier de musical zijn de strijd tegen hel disciplines. Dat is wat De Singel in een anti-semitisme en elke andere vorm petto heeft voor het nieuwe sei- Denvers' assistent, ge- avond van de Revolutie in 1905. De voor het Festival van basisingrediënten van deze boeien Gidot van het sprookjesballet "Cinderel- i. B« 'a" 'n première. Dit romantisch jQjüdansspcktakel is van de Amerikaan se koreograaf Peter Anastos op mu ziek van Prokofiev belooft "poëzie. bezieling. De Singel uit tot een kun stencentrum dat zijns gelijke niet heeft in ons land, en zelfs daarbui ten. In maart werd gemeld dat Frie (her-)zienz De musicalafdeling van het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen heeft in het voorbije seizoen zijn de en betreurde hij haar vertrek. Waarschijnlijk heel velen met hem. Op 16 april 11. benoemde de raad van beheer Jerry Aerts, tot dan ver antwoordelijk voor het muziekaan- n j0I duklie begint en ei nets koreografie van de giuie vjeuige vein cuuamc vcivuigmg. ii»-i iv.HR ------ micas Balanchine: "Serenade" op muziek zelf is dus aktuelcr dan ooit. Leysen aan het hoofd. Ie Sa. tan Tsjaikovski en "The FourTem- Dit echter zonder propagandistisch 1991-1992 wordt immers het sei- nnerf pcraments" op muziek van Hinde- of moraliserend te willen zijn. Into- zoen van de aflossing. Tien jaar ge- ra raél rnith. gendeel; "Anatevka" bevat een flin- leden was De Singel een groot ge- ;bur» Op 14 februari gaat in de Antwerp- ke dosis humor, zodat het zowel een bouw, een kompleks aan het con- - "Operaeen volledig nieuwe versie vermakelijk als ontroerend spekta- servatorium; het was bedoeld als v.. 1 u iii kei geworden is. plateau voor dit conservatorium, Het libretto is van Joseph Stein, de maar er konden ook wel organisa- muziek van Jerry Bock; andere me- ties van buitenaf ingericht worden dewerkers zijn Stef Bos (vertaling en om dat allemaal te coördineren liedteksten), Danny Rossecl (ko- was Frie Leysen aangetrokken. humoren hart". De koreograaf zelf reografie), Max Smcets (muziekar- Daar kwam het zo een beetje op ziet deze nieuwe "Cinderella" als rangementen en muzikale leiding), neer. Maar dat was buiten Frie Ley- -:-u t Kanna Lambrecht (dekor), Erna sen gerekend. In de voorbije tien (WW wwu„, w >tJSiebens (kostuums) en Jaak Van de jaar wist ze zich te omringen met tee(ji Rubens en Van Dyck; het wordt een Velde (lichtontwerp). De hoofdrol een team jonge, entoesiaste en be- kwame medewerkers. Sc men bouwden ze, onder haar gedreven Vanaf 5 december (Vooruit in In mei wordt in de Antwerpse Ope- Gent) wordt de "kleine zaal"-pro- ra. als derde produktie. de heme- duktic "Broadway Baby" herno- ming gedanst van "Dracula". het men. Het is een gevarieerde musi- verhalend ballet van de in januari cal-revue met vijf akteurs en drie Leysen De Singel verliet. Tijdens de overleden Amerikaanse koreograaf muzikanten die fragmenten bren- persvoorstelling van het nieuwe sei- Stuart Sebastian op muziek van gen uit grote musicals. zoen prees André Leysen, voorzit- o.m.Verdi, Viernc. Rossini, Debus- Teksten, regie en koreografie zijn ter van de raad van beheer, haar sy. Bizet, Rachmaninov, "Dracula" van Barrie Stevens, de muziek van voor de artistieke visie en de kop- isgebaseerd op de gelijknamige ro- o.m. A. Lloyd Webber, St. Sond- pigheid waarmee ze De Singel leid- man van Bram Stoker uit 1897, heim. L. Bernstein en G. Gershwin, waarvan de koreograaf een opwin- Vanaf 16.01 is deze "Broadway Ba dende balletthriller maakte. Het by" in de Antwerpse Arenberg- behandelt het verlangen van de schouwburg, mens om eeuwig te leven zonder Eveneens een herneming is de suk- aftakeling. Een heel mooie produk- scsrijke en mooie kreatie van vorig bod van het centrum, tot algemeen tiedie het (her-)zien zeker waard is! seizoen "Dear Fox", gebaseerd op en artisiek direkteur. Op 1 juli trad het gekende verhaal "Van den Vos hij in dienst. Dit betekent dat het Reynacrdc". Dirk Stuer en Daniël komende seizoen nog de program- Ditmar maakten er een avontuur- matie is van Frie Leysen. Jerry eerste lustrum met de nodige luister lijk teaterspektakel van; Eddy Hab- Aerts is van plan het beleid van zijn én met de kreatie "Dear Fox" ge- bcma regisseerde. Van 7 maart op voorgangster verder te zetten, al wil toernee; op 25-26 april wellicht in hij wel enkele nieuwe, persoonlijke De Werf in Aalst en vanaf 28 april aksenten leggen, vooral op het vlak in de Opera te Antwerpen. van de muziek waarvoor hij nu ver- Op 14 september gaat in de Opera Er worden vijf abonncmentenseries antwoordelijk was. Hij wil meer ka- te Antwerpen "Anatevka" in pre- aangeboden (alleen ballet, alleen meropera in De Singel, een doorge- Eys- musical of diverse kombinaties van dreven samenwerking met onze ba- beide). Voor meer inlichtingen kan rokensembles, een "beeldcentrum" u terecht bij het K.B.v.V., Keizer- dat film centraal stelt en - wegens straat 14, 2000 Antwerpen (03/ het overdonderend sukses zodat ve len er niet in konden - een "kunst huis voor kinderen en jongeren". Meer hierover wellicht volgend sei zoen. De vier disciplines waarin De Singel bedrijvig is, blijven voor het komen de seizoen behouden: teater, dans, muziek en architektuur met ruime aandacht voor kinderen en een jong publiek. We geven u de krachtlijnen van de programmatie in deze diver se disciplines. Teater Naast het "gewone" teateraanbod van De Singel, biedt het centrum tussen 7 en 20 september ook het Nederlands-Vlaams Teaterfestival, dat na 4 edities in Nederland einde lijk voet aan zuidelijke grond krijgt. Gedurende die periode biedt het festival een staalkaart van artistiek relevant werk, worden de tien maanden van het voorbije teatersei- zocn gebundeld tot de tien "belang wekkendste produkties". Volgende vierd. gc- Op het programma van 1991-1992 staan drie produkties, waaronder twee hernemingen. mière in een regie van Walter Eys- selinck. die ook voor de tekstverta ling instond. Onder de oorspronke lijke titel "Fiddler on the Roof', sar" (Needcompany), "Voader" (Blauwe Maandag Company), "Pla- tonov" (De Trust), "Andromache" (Toneelgroep Amsterdam), "Ge beurd in Turijn" (Nat. Fonds), "Stallerhof" (Hollandia), "Ajax/ Antigone" (Zuidelijk Toneel), "A hard day's night" (Nieuw West), "Het offer" (De Tijd), "Ivanov" (Nat. Toneel), "Café Lehmitz" (Carver en Onafh. Toneel). In het parallelprogramma worden teater- makers en publiek aan het woord gelaten, worden aktuele tema's be sproken, het teaterberoep doorge licht, beleidsaspekten aangekaart. De gratis festivalbrosjure is vanaf 04.08 verkrijgbaar in De Singel. Koen Tachelet, verantwoordelijke voor de teaterprogrammatie, over het aanbod; "Diversiteit ben ik als maar belangrijker gaan vinden. In De Singel moeten de meest uiteen lopende en ekstreme standpunten t.a.v. het teater aan bod kunnen ko men. Daarbinnen hangt het aanbod af van wat beschikbaar, organiseer- baar en betaalbaar is." De Singel kiest hierbij duidelijk voor werk van hedendaagse, vaak Duitse auteurs (soms gemaakt door beeldende kunstenaars) en voor verdere sa menwerking met gezelschappen die reeds herhaaldelijk te gast waren. Hier zijn ze: "Tyrannie der hulpver lening" (De Tijd), "Sweet Tempta tions" (Jan Fabre), "Vandaag is mijn verjaardag" en "Dodenklas" (Tadeusz Kantor en Cricot 2), "Bi chos" (Teatro O Bandp), "Toch zonde van die hoer" (Zuidelijk To neel), "Les Enfants Tanner" (Theatre de Sartrouvillc), "Toeval. Voorval" (Art Pro), "Torquato Tassoi' (De Tijd), "Ritter, Dene, Vos* (Burgtheater - Claus Pey- mann), "Seduto sul la punta di una spada" (Gustavo Frigerio), "Alma Mahler" (De Tijd), "Drie Zusters" (Krasnaya Presnya), "Kuschwarda City" (Theatergroep Hollandia), "Invictos" (Needcompany). Dans "Wij nodigen die produkties uit die we graag zien, die we interessant vinden, die we voor 100% kunnen verdedigen. Dat is alles." Aldus My- riam De Clopper, verantwoordelijk voor de dansprogrammatie in De Singel. Wat ze graag ziet: The Lucinda Childs Dance Company, Francois Verret, Josef Nadj, Wim Vandekey- bus, Jean-Claude Gallotta, Com pagnie Francesca Lattuada, Nicole Mossoux/Patrick Bonte. "De hedendaagse dans is een con cubinaat van twee partners die in het westerse kulturclc erfgoed heel vaak gescheiden leven: het spiritue le en het materiële, het abstrakte en het lichamelijke, het verstand en de sensualiteit." Jonge Helden Onder deze benaming groepeert Lucinda Tallack Garner in de titelrol van 'Cinderella' bij het Ballet van Vlaanderen De Singel sedert enkele jaren haar diverse voorstellingen voor kinde ren en jongeren. Johan De Feyter, verantwoordelijk voor deze serie verwoordt de belcids- en keuze-op ties: We hebben de overtuiging dat de grenzen tussen de wereld van volwassenen en die van kinderen vandaag veel smaller zijn dan men nog al te vaak wil aannemen... Wij tonen kinderen cn jongeren werk dat artistiek volwassen is, dat in eer ste instantie vanuit artistieke motie ven gemaakt is, al zijn de makers er wel van uit gegaan dat het kinderen moet kunnen aanspreken." In deze serie: Herwig De Weerdt ("Schumann 360°), Stella Den Haag ("Carmen"), Tiedrie ("Mamiewat in Papocasie"), Ro-Theatcr/huis aan de Amstel ("Peer Gynt"), Ka merorkest Sinfonia ("Kinderen luisteren naar Haydn"), Eva Bals Speelteater ("Landschap van Lau ra"), Paraplytcatret ("In het hoofd van een oude hoed"). Vélo Théatre ("Appel d'air", "Enveloppes et dé- ballages", "Le pêcheur"). v Muziek De muziekprogrammatie bevat niet minder dan elf koncertreeksen die zowat de hele muziekgeschiedenis omvatten. Wie hierin zijn gading niet vindt kan niet van muziek hou den! In niet minder dan tien koncerten worden de verschillende aspekten van Brahms' klassieke romantiek belicht: simfonieën, vokaal-simfo- nisch werk, concerti, instrumentale en vokale kamermuziek cn piano- werken. Uit de kleine kring van internatio nale liedspecialisten werden vier uitgesproken persoonlijkheden ge- selekteerd in funktie van een door en door romantisch programma met Schubert, Schumann, Brahms, fcXrelr" NO"e VmiiP'bi' de Mmcia,afddinB va" he'Ko"Ballel produkties zijn te zient "JuliuïCae Robert Groslot een van de solisten in de serie 'Mozart-Prokofief in deSingel Grieg en Sibelius (Olaf Bar, Tho mas Hampson, Anne Gjevang en Brigitte Fassbander). Het 9de seizoen "Uit de Munt" in De Singel is indrukwekkend. Met grote bezettingen in een groots re pertoire: twee opera's, een orato rium, een requiem én een wereld- kreatie. Vijfgrote koncertavonden! Het genre kameropera vormt een nieuw luik binnen het Singelpro gramma. Het is tevens een perfekt verleng stuk op de huidige werking: als "po diumkunst bij uitstek" heeft opera raakvlakken naar alle andere artis tieke aktiviteiten in het huis. Op dit vlak is er dit seizoen vooral aan dacht voor hedendaagse werken: "Lemons d'Enfer" van H. Pousseur en "Baden Baden 1927", een histo rische rekonstruktie van de kreatie van vier kameropera's, zoals die werden gepresenteerd door Paul Hindemith op het Deutsches Kam- mermusik Fest te Baden Baden in 1927. De Hoogdagen zijn in De Singel aan hun vierde seizoen toe. Collegium Vocale, Freiburger Barockorches- ter, Nederlands Kamerkoor, Am sterdam Baroque, Koor Nederl. Bachvereniging, Nieuw Belgisch Kamerorkest, Junge Chor Aachen en een rits beroemde solisten zijn de uitvoerders. In de koncertreeks rond Bach pre senteert De Singel twee uitgespro ken visies: Kuijken met La Petite Bande en Herreweghe met Colle gium Vocale zorgen elk voor twee uitzonderlijke koncerten. De integrale van de Beethoven strijkkwartetten: zes koncerten met het Cleveland Quartet, die geen en kele melomaal zal willen missen! Werk voor piano en strijkers van Sjostakovitsj worden in drie koncer ten gepresenteerd door het Sjosta kovitsj Kwartet. Zes pianisten brengen in zes kon certen de integrale pianosonates van Mozart én Prokofiev; ieder van hen speelt telkens voor de pauze Mozart en nadien Prokofiev (Gros- lot, Weiss, Sigrist, Soifertis, Ber- man, A.R. El Bacha). Het rijke repertoire van de piano in de 20ste eeuw wordt geëksploreerd door: Le Bureau des pianistes, Ro land Pöntinen, Volker Banfield, Naum Grubert, Champ d'Action, Walter Hus. Muziek van onze tijd is in De Singel steeds belangrijk geweest. Ze is er dit seizoen met werk van: Stravin- ski, Bosse, Hus, Boulez. Finnissy, Saariaho, Xenakis, Schnittke, Sjos takovitsj en Weill. Er zijn nog drie extra koncerten die niet binnen een tema passen maar meer dan de moeite waard zijn: de Mariavespers van Monteverdi met Herreweghe, een Mozartkoncert door La Petite Bande en een kon- cert door het Nieuw Belgisch Ka merorkest. Architektuur De architectuurtentoonstellingen stellen volgende ontwerpers in de kijker: David Chipperfield, Juliaan Lampens, Alvaro Siza en het pro- jekt Papeye "Ontwerpen voor een kijkdorp" te Kortrijk-Aalbeke. Wie de meer dan 200 blz. tellende Singel-pocket met gedetailleerde informatie wil ontvangen, belle naar 03/248.38.00.

De Voorpost | 1991 | | pagina 11