Jachthoorns begeleiden zilveren paardenommegang te Mere Retrospectieve tentoonstelling Paul Lievens te Mere Pech achtervolgde VT1 Aalst 14 - 16.8.1991 - De Voorpost Ommegangen behoren tot de devote gebruiken die in onze moderne tyd veel van hun oorspronkelijke waarde verloren hebben maar de paarden ommegang van Mere maakt toch wel de uitzondering op de regel. Elk jaar verzamelt zich een massa paardekracht op het dorpsplein van waar zij na de zegening van de pastoor een tocht maken langs de eens zo vermaarde Rozenkransommegang. Er is wel een kleine afwijking van het parcours aangezien men niet overal met paard en kar door kan maar toch tracht men de traditionele weg zoveel mogelijk te volgen. De zilveren uitgave kreeg dan ook een bijzonder tintje dankzij de deelname van jachthoorn blazers te paard die voor de feestelijke animatie zorgden. Voor het zilvefen jubileum hadden zich weer eens een paar honderd paarden met of zonder kar of koets vóór de Sint-Bavokerk verzameld, ongeduldig en sommige onstuimig wachtend op het vertreksein. Stichting Een zilveren jubileum betekent voor elke vereniging een mijlpaal in haar werking en dan is het ook de gelegenheid om toch eens achterom te kijken alhoewel men meestal naar de toekomst moet toeleven. De paardenommegang van Mere is gesticht naar het voorbeeld van an dere ruiterverenigingen uit het om liggende zoals Burst o.a. waar men op een veel oudere traditie kan bogen. Het was onder impuls van Osc. De Rop die dit semi-religieus gebeuren ook in Mere wilde orga niseren. De plaatselijke Mariavere ring van OL Vrouw van de Rozen kransommegang heeft hem zijn eer ste medewerkers daarin gesteund. Er was reeds een plaatselijke ruiter- vereniging maar dan toch niet zo gestructureerd als nu, toen ze in 1967 besloten om ook naar buiten te treden. Dit gebeurde op 10 augustus en die eerste ommegang trokken ze toch al met 85 paarden door de stra ten en velden van Mere. Sindsdien ziet men elk jaar een lange sliert van om en bij de honderd paarden, de zondag vóór halfoogst, langs de ka pelletjes trekken. Dit lijkt een spe ciale manier te zijn om de Maria verering in de belangstelling te brengen. Tot op heden is de Paardenommegang Sint-Bavo er steeds in gelukt om niet alleen paar den op het dorp te verzamelen maar telkens een massa volk te trekken dat zich langs het parcours opstelt. Dit is in de eerste plaats te danken aan de pioniers van het eerste uur, de intussen overleden Oscar De Rop, die als voorzitter door zijn zoon Roland vervangen werd, on- dervoorz. Fr. Quintyn die het be stuur verlaten heeft en opgevolgd werd door Al. Van Pollaert, schat bewaarder Paul Schockaert, sekre- taris Wilfr. D'Hondt, de toenmalige proost E.H. P. Dambre die in 1971 opgevolgd werd door pastoor A. Wauters en nu op zijn beurt in 1991 een opvolger kreeg in de persoon van pastoor Jan Keymeulen. Ook andere ruiters behoorden vroeger tot het bestuur maar heb ben intussen verstek gegeven: Alf. Hoffelinck, Alb. Baeyens en Wilfr. De Saedeleer maar de laatste keer de terug en zetelt nu weer in het bestuur samen met Fr. Wijnendaele die er in 1982 bijkwam, evenals Al. Van Pollaert. Kon men in 1970 een nieuwe vlag in de ommegang meedragen dan werd men sinds 1976 begeleid door de muziekvereniging Nieuw Leven uit Aaigem, die ook voor de jubileu mommegang van de partij was. De patroon van de kerk, Sint-Bavo, werd door de paardenommegang als schutsheilige gekozen en hij waakt over tientallen deelnemers die van verschillende gemeenten uit de streek komen opdagen. Het zijn meestal leden van ruiterverenigin gen maar ook talrijke enkelingen halen hun (boeren)paard van stal om deze rustige tocht mee te ma ken. Zij komen o.a. uit Haaltert, Kerksken, Lede, Erondegem, Aai gem, Burst, Nieuwerkerken en som mige van nog verder. Het is opval lend dat de jeugd nog altijd van paarden houdt en bovendien te Me re wil deelnemen ook al is het geen toernooi maar een ommegang naar aloude traditie. Zoals steeds werd ook nu de lange sliert paarden en karren gesloten door de pony's met of zonder gespan maar geliefd bij de allerjongsten die maar al te graag de rit meemaken. Bedevaartvaantje Elke deelnemer kreeg, tijdens de samenstelling van de stoet, een be devaartvaantje aangeboden. Hier mee wordt het paard getooid en het betreft nog altijd het originele vaan tje dat ook vroeger aan de bede vaarders te koop gesteld werd. Is het ontwerp nooit veranderd dan is dit wel het geval met de kleur als men aan een nieuwe voorraad toe is. Het bedevaartvaantje leunt sterk aan bij het oude godsdienstig ge bruik toen een talloze menigte naar Mere ter bedevaart kwam, maar dan zonder paard. Zonder vaantje was de bedevaart in feite maar half geslaagd want men moest toch een herinnering meebrengen van de schutsheilige en van deze traditie wijkt men in Mere alleszins nog niet af. Zegening Vorige zondag trokken ze opnieuw met ruim tweehonderd door de straten van Mere maar niet voor aleer paard en ruiter of medereizi ger door de pastoor gezegend wer den. Alhoewel het religieuze aspekt thans nu in tweede instantie komt, gaat er toch nog altijd een gods dienstige uitstraling van uit. De paardenommegang is een manife statie die in Mere bestaansrecht verworven heeft en de 25e uitgave werd eens te meer gekenmerkt door het overweldigend sukses aan deel nemers en aan belangstelling langs de weg. Bij de terugkeer werd de stoet op het dorpsplein ontbonden maar niet vooraleer de pastoor paard en ruiter nog eens gezegend had met de relikwie van de H. Bavo. Dit gebeurt niet altijd vlekkeloos want een paard kan niet altijd de nodige eerbied opbrengen voor het godsdienstige aspekt en laat zich ook op dit ogenblik wel eens verlei den tot een ontstuimig gedrag. Zilveren jubileum Vorige zondag trok men voor de 25e keer door de straten en de vel- Kunstenaars verwerven meestal be kendheid via hun tentoonstellin gen. Met glaznieer, keramist en kunstschilder Paul Lievens uit Mere is het anders gesteld; een retrospec tieve tentoonstelling, georgani seerd door vrienden die hem steeds gewaardeerd hebben, zal nagenoeg de eerste expositie zijn van deze op 11 juni 1990 overleden Merenaar. Geboren te Mere op 26 april 1920, koos P. Lievens na zijn onderwijs te Mere voor een opleiding en dit aan vankelijk aan de Stedelijke Akade- mie te Aalst. Nog tijdens de tweede wereldoorlog ging hij aan het Sint- Lucasinstituut te Brussel studeren waarna hij de teorie in praktijk ging omzetten in het atelier van verschil lende glazeniers wat voor hem meer dan een stageperiode betekende. Zijn eerste stappen zette hij aldus bij de gekende firma Blockhuis te Antwerpen maar toen al leefde hij voor zijn kunst en volgde tijdens zijn eerste werkperiode ook nog avond- kursussen aan de Akademie van Berchem bij niemand minder dan Felix De Block. Paul Lievens zocht echter naar di versiteit en daarom verplaatste hij vrij vlug zijn werkaktiviteiten en ging zich achtereenvolgens verrij ken bij Claeys te Sint-Truiden even als bij dc befaamd geworden glaze nier Sander Wijnants in Sint-Ni- klaas. In 1947, na zijn huwelijk, ves tigde hij zich zelfstandig met een atelier in het ouderlijk huis waar hij na een viertal jaren verhuisde naar zijn nieuwbouw aan de Oudenaard- sesteenweg waar hij op een paar medewerkers kon rekenen om aan de veelvuldige bestellingen te vol doen. Hij beperkte zich daar niet tot de typische glazenierskunst maar beoefende tevens de alternatieven als het gebrandschilderd glas en de zandstraalgravures die menige 'dubbele glazen deur' in de huiska mer verrijken. In het begin van de jaren vijftig kreeg hij ook omvangrijke opdrach ten voor restauratiewerken aan o.a. de kerken van Adegem, Steenhuize, Waarbeke, Maldegcm en de eigen parochiekerk te Mere. Dit decenni um was een van zijn meest vruchtba re perioden want toen vervaardigde hij de meeste kunstwerken uit zijn artistieke loopbaan. Alhoewel hij meestal voor de eigen ontwerpen zorgde, werkte hij sporadisch ook samen met Broeder Tarcisius, le raar aan de Sint-Lucasschool te Gent. Vermeldenswaard uit deze produktieve periode zijn o.a. de Twee Evangelisten, Van Zaad tot Brood, Johannes De Doper, Sint- Amandus, De Boodschap en een Shakespearemotief. We onthouden vooral zijn Tijl en Nele, een op dracht voor een deurpaneel in de woning van Fr. De Bisschop. Dit was een geliefkoosd tema want bei de Vlaamse figuren dienden meer maals voor het samenstellen van een glasraam waarvan tamelijk veel versies overal verspreid zijn. Op het einde van die jaren vijftig kon P. Lievens zijn bedrijvigheid nog uitbreiden in een bijgebouw. Toen installeerde hij een draaischijf en een elektrische oven voor zijn nieuwe kunstvorm, de pottenbak kerij. Dit kan gerust de periode van Erpe-Mere. Voor het zilveren jubileum hadden de organizatoren van de Meerse paardenommegang een grotf jachthoornblazers te paard uitgenodigd. Hun spetterende muziek overspoelde zelfs de fanfare van Aaigem (jv) den van Mere die een traditionele optocht geworden is en veel inwo ners naar buiten lokt ook al heeft dit met sensatie niets te doen. Alhoe wel men minder aan het religieuze aspekt dankt, toch bewijst men hier mee dat de Mariadevotie in de ge meente nog altijd levendig is en dit niet alleen tijdens de Mariale om megang in de meimaand. Om welke reden men het ook doet, er verzamelden zich voor de jubi leumuitgave toch weer 205 paarden (vorig jaar 214) op het dorpsplein. Zij maakten deel uit van een vereni ging of wilden de manifestatie indi vidueel meemaken. Meestal waren ze uitgedost voor de gelegenheid en toen alle onheil geweerd was stapte pastoor J. Keymeulen in de koets van sekretaris Wilfr. D'Hondt. Ty pisch voor deze man is dat hij alle paardenommegangen meegemaakt heeft waarvan maar liefst 21 met hetzelfde paard dat net de jubi- leumrit niet haalde. De stoet was zoals elk jaar samenge steld door overwegend rijpaarden, samen met nog enkele 'boerepaarden', pony's, met paar den die koetsen of karretjes trok ken. Het af te leggen trajekt stemt zijn kunstkeramiek genoemd wor den met de talrijke sier- en kunst voorwerpen. Toch bleef hij niet zoals bij zijn glasramen bij gods dienstige en Vlaamse motieven, twee tcma's die niet alleen zijn werk maar ook zijn leven typeerden. Het was dan in 1960 dat hij ook sant in eigen land werd met een op dracht voor het Sint-Jozefinstituut van Mere. Toen moest hij een glas raam vervaardigen, in zekere zin een drieluik bestemd om in de in komhall van de nieuwbouw te plaat sen. De drie panelen kregen als titel 'Fier ende Froh', een werk dat met fierheid mag getoond worden want niet alleen door kenners wordt het gewaardeerd maar evenzeer door de leek. Paul Lievens was een kunstenaar die geen 'half werk' afleverde en steeds de perfektie trachtte te bena deren. Dit is de oorzaak waarom hij geen 'overvloedig' werk naliet. Hij was nochtans veelzijdig in de beel dende kunsten want hij waagde zich ook op het vlak van de schilderkunst eveneens met sukses. Portretten en landschappen werden echter even min aan de lopende band geprodu ceerd maar wat hij afleverde mocht werkelijk als ware kunst beschouwd worden. Het is alleszins een lovenswaardig initiatief dat aan zijn werk een re trospectieve tentoonstelling gewijd wordt. Deze kan men tijdens de ker mis Half-Oogst in het Hof ten Dale te Mere bezoeken op 17, 18 en 19 augustus. De vooropening heeft plaats op vrijdag 16 oogst te 20 uur. JV ongeveer overeen met dat van <k Mariale ommegang maar omwille van de koetsen dient men toch eet kleine omweg te maken, tot tevre denheid van de mensen die verder af wonen en dan ook eens kunnen genieten van het spektakel. Attrak- tief hierbij zijn de huifkar en de trouwkoets maar uiteindelijk is de paardenommegang van Mere zeker niet bedoeld als een wereldschok kende gebeurtenis maar wel als een facet van een rijk lokaal volksleven en het in stand houden van een tra ditie die alleen gerealiseerd kan worden dank zij de inzet van een goed bestuur en de prestatie van de deelnemers die er aan houden in de Meerse ommegang mee op te stap pen. In Vlaanderen worden wij wel een volk van stoeten genoemd maar kan best gezegd worden van de Meerse bevolking. Dit is echter ook een bewijs dat er in Mere talrijke mensen té vinden zijn die dergelijke stoeten willen en kunnen organise ren want er is moed en tijd en inzet voor nodig om iets dergelijks te rea liseren. Een gebeurtenis als de paardenommegang is niet meer uil het dorpsbeeld weg te denken en het is een hele prestatie om zoveel paarden bij elkaar te krijgen en ze veilig en wel doorheen het dorp te loodsen. JY Aalst. Op de hoek van de Sint-Jobstraat en de Diepenstraat gebeurden meerdere ongevallen het voorbije weekend (a) Overwinning lag voor het grijpen Men herinnert zich nog dat de leerlingen van het Vrij Technisch Instituut uit Aalst Oostvlaams laureaat werden van de wedstrijd 'Aktie Fiat Jeugd '91'. Ze hielden er een Fiat uno aan over die ze mochten klaarstomen voor een uithoudingswedstrijd. Aan het stuur van de wagen zou een team van Touring Wegenhulp plaatsnemen. In de garage van het VTI werd de Fiat Uno uitgebouwd en in de geel-blauwe kleuren van Touring Wegenhulp geschilderd. Het wagentje oogde mooi en doorstond met glans de eerste tests. Men kon dus met veel vertrouwen Uno van het VTI na een twee uur naar het Franse Croix-en-Ternois rijden op de eerste plaats te bren- waar de uithoudingsproef zou ver- gen. De vreugde kon niet meer op. reden worden. De Fiat Uno was jn de pits wreef men zich al in de tip-top in orde. De binnenruimte handen. De overwinning lag voor van de wagen werd nog extra verste- het grijpen. En toen ging het mis. vigd en de kuipzetels lieten toe dat j)e bout waarmee de cardan-as aan de bestuurder zich goed gesteund de wielnaaf is gevestigd begaf het en voelde voor het zware werk. weg waren de kansen. De oefeningen konden beginnen. In plaats van een overwinning in de En toen al liep het mis. De remmen reeks te vieren, werd het hard sleu- van de wagen waren na een aantal telen om de wagen klaar te hebben rondjes zo heet dat de mooie sier- tegen de start van de tweede man- deksels gewoon smolten. En zij wa- c|le. Men slaagde daar ook in, wat ren uitgerekend een van de siera- onderstreept dat de jongens van het den van de wagen. VTJ hun job kennen. Gesterkt door Maar niet getreurd, ook zonder de goede gang van zaken in de eer- sierdekscls kan men rijden. En dus ste reeks, werd ook nu op een dege- werd met veel goede moet en entoe- ]jjk resultaat gemikt. Er kwam zelfs siasme alles in gereedheid gebracht ecn stukje taktiek bij tc pas 0m niet voor de eerste manche. De Touring mct hetzelfde probleem opgeza- chauffeurs slaagden erin om de gele dcld te zitten als in de eerste reeks. besloten de piloten sneller te wisse len. Maar stoppen en van bestuur der veranderen vergt natuurlijk tijd Het voordeel is wel dat men tijdens die wissels een kontrole kan uitoe fenen en dus kan ingrijpen. Hei werd afwachten wat deze taktiek zou geven. Dit keer hield dc wagen prima stand, maar het wisselen had al bij al een minuut gekost en dal was genoeg om naast de eerste plaats te grijpen. Al is tweede ein digen in dergelijke wedstrijd ook al best aardig. Maar er had meer inge zeten. In de eindrangschikking ein digde Aalst op de 15de plaats. Er had meer ingezeten en zonder die brute pech in de eerste reeks heel wat meer zelfs. Misschien zelfs ecn algemene overwinning. Nog belangrijker dan die plaats in de rangschikking is natuurlijk de grote ervaring die dc jongens van het VTI Aalst hebben kunnen op doen. De stress van dc wedstrijd- het gevecht tegen de tijd, het speel' allemaal zijn rol. En er is natuurlijk de teamgeest die optimaal moet zijn wil men een goed resultaat behalen. En die teamgeest was uitstekend.

De Voorpost | 1991 | | pagina 14