'Een Kuituurminister moet keuzes maken, en dus kiezen voor kwaliteit' (P. Dewael) M.M.T. - Area - Malpertuis - Antigone 32-16.8.1991 - De Voorpost Teaterseizoen 1991-1992 vijf nieuwe produkties, drie hernemingen Area: van ensembleteater naar auteursteater We kunnen ons vergissen, maar we menen dat het Arca-ensemble nog bestaat uit één enkele akteur, Bert Van Tichelen. Alle anderen zoch ten hun heil elders; het Arca-huis loopt leeg. Ook geen echt vaste re gisseurs meer zoals vroeger met Herman Gillis en Pol Dehert, met Jos Verbist en Jappe Claes. Er is nog slechts één konstante, nu al 25 jaar lang, en dat is direkteur Jos Decaluwe. Jarenlang wist hij tijdens de persvoorstelling van het nieuwe seizoen de persjongens te overtui gen van de gangbare beleidsopties. Ook dat was er dit jaar niet bij; zijn rol beperkte zich tot het woord ge ven aan de regisseurs van de diverse nieuwe produkties. Uiteraard zegt deze 'politiek' niets over de artistieke kwaliteit van het komende seizoen, dat vooral werk programmeert van bekende auteurs van de laatste decennia. Eind au gustus wordt het seizoen reeds ge opend met 'Look back in Anger' van John Osborne, het boegbeeld van de 'angry youngmen' in de jaren vijf tig. Het kerntema van het stuk 'op standigheid en ontworteling vanwe ge een falende maatschappij' zou ook nu nog steeds aktueel moeten zijn. De regie en vertaling/bewer king is van Annelies Lafleur; de ak- teurs zijn Rudy Moreen, Karlijn Si- leghem, Marc Stroobants en Vera Puts. 25 jaar geleden kreëerde het NTG Harold Pinters 'De thuiskomst' met Cyriel Van Gent als de vader. Nu doet hij deze rol over in regie van Achiel Van Malderen. Deze 'The Homecoming' is meer dan reali stisch teater: het is eerder een droom, een konkretiseren van ver borgen verlangens en angsten waar bij de archetypische vader/zoon verhouding en ae strijd om het wijf jesdier centraal staan. Vanaf sep tember met ook nog Walter Corne- lis, llle Geldhof, Daan Hugaert, Eric Van Herreweghe en Geert Willems meespelen, in het Gents! 'Batailles' van Ribes en Roland To- por groepeert drie teksten over twee mannen en een vrouw (zie ti tel); Bert Van Tichelen, Jo Decalu we en Carmen Jonckheere akterei in regie van de eerste. Vanaf okt& ber. Marijke Pinoy en Mark Ver- straete zijn de akteurs in 'Die Zimmerschlacht'-oefeningsstuk voor een echtpaar' van Martin Wal ser dat geregisseerd wordt door de Duitser Thomas Köller. Dit stukwi een aanklacht zijn en een typevoot- beeld geven 'van het lege en path» logische gezelligheidsritueel van de 'welstandsburgerij'. Vanaf noven> ber. In januari-februari wordt 'The Woods' van David Mamet (van 0.1 'Variaties omtrent eend') gespeel! door de Nederlandse Carla Hard en Daan Hugaert in een regie vai de Nederlander Paul Kaptem. C* nieuw een stuk over 'een ond< neerbare relatie'; uit de verhak die ze elkaar vertellen, komen brok ken onverwerkt verdriet naar bo ven, verlangens naar een tijd en ge beurtenissen die definitief voort) zijn, als ze al ooit hebben plaatsgc- vonden. In mei gaat 'Weisman Rotgesicht' van George Taborii première in regie van Dirk Buysee met Goeie Derick, Herwig Ilto gems, Albert Van Tichelen en Mart Verstraete. Vertaler Robin Mae kelbergh ziet het zo: 'De schuld vraag die hier a.h.w. in het kwadrai gesteld wordt en de positie van he slachtoffer, zowel maatschappelip als individueel, vormen de hoofdte- matick van het stuk dat echte geenszins gebukt gaat onder deze relatief zware tematiek. Niet in he minst omdat Tabori erin slaagt z& wel gekheid als diepzniigheid, mo ralisering als vrijblijvendheid en zo wel humor als tragiek met elkaar R verzoenen in de konfrontatie tussa de jood en de indiaan...'. Voor reisvoorstellingen zijn be schikbaar: The Woods, Die Zint merschlacht, Batailles, Liefdes Ko medie, Shirley Valentijn, De Co burger, Huwelijk Spel en Typen. Voor scholen en groepen heeft Ar ea speciale formules uitgedokterd! Voor scholen informatie: Ara Sint-Widostraat 3, 9000 Gent (091 25.18.60). Jo Decaluwe, direkteur van Area Tine ruysschacrt in Antigone met 'Tijl Uilenspiegel' Je kunt van het MMT veel zeggen en er wordt vrij veel kritiek gespuid op de teaterprodukties van het ge zelschap. Maar in ieder geval is het MMT een teater dat publieksge richt handelt, wat niet noodzakelijk negatief hoeft te zijn, en dat door zijn publiek op handen wordt gedra gen. Ook de Vlaamse Executieve, of toch een meerderheid daarin, schat dit naar waarde en bedacht het ge zelschap met niet minder dan 47 miljoen, wat zoveel is als Blauwe Maandag Cie en De Tijd samen- Vijf nieuwe produkties staan op sta pel én drie hernemingen. Van half augustus tot eind september komt in de Predikherenkerk een nieuwe serie van 25 voorstellingen van 'De Leeuw van Vlaanderen' van Eddy Verbruggen naar Hendrik Con science. Een 'grote' produktie die erg suksesrijk was bij het publiek maar door de meeste critici ge kraakt werd. De eerste nieuwe produktie komt er op 11.10 met 'Vergeten' van Marie Laberge in een regie van Christiaan Nortier. Het stuk handelt over vier vrouwen in een huis dat geteisterd wordt door een sneeuwstorm; ze moeten beslissen over het lot van hun moeder die aan de ziekte van Alzheimer lijdt, maar ook de vier hebben blijkbaar heel wat te verge ten. 'Don Juan of De Stenen gast' van Molière wordt geregistererd door J.F. Chatillon. Molière baseerde zijn toneelstuk op de historische Don Juan, de vrijdenker en onweer staanbare verleider, die konse- kwent de meest egoïstische begeer ten van een levensgenieter volgt maar toch de nederlaag zal moeten lijden in de onmogelijke strijd met de hemelse toorn. Vanaf 29 novem ber. In januari (vanaf 6.1) staat Jos Geens voor de grootste uitdaging van zijn teatercarrière, want dan speelt hij een monoloog die geba seerd is op Walschaps boek 'De vierde koning'. Het handelt over 'de vierde koning' die kost wat kost God wilde dienen en daarvoor al leen als een Don Quichote tot een einde van de wereld trok... Maar het verkeerde kind Gods diende. Vanaf 6 maart pakt het MMT uit met een Vlaamse kreatie. In 'Een zachte generatie' prikt auteur Jef Verhaeren de idealen van mei '68 stuk: 'Er blijft uiteindelijk nogbitter weinig over van de idealen van '68'... De laatste produktie van het sei zoen wordt 'De heks van Mechelen' van Luc Van Den Briele in een regie van René Verreth. De Mechelse schrijver Luc Van Den Briele schetste hierin het waargebeurde verhaal van de 35-jarige Katelijne Janssens die 300 jaar geleden op de Grote Markt van Mechelen werd terechtgesteld. 'Ondanks haar kri- minele aanleg was Katelijne het slachtoffer van haar omgeving en op de eerste plaats van de mannen', aldus de MMT-folder. Voor dit spektakelstuk, kijkt het MMT uit naar een alternatieve teaterruimte. Vanaf 8 mei. De twee andere hernemingen zijn 'Rosalie Niemand' van E. Marain (oktober-november) en 'En waarde ster bleef stille staan' van Felix Tim- mermans (december). Voor meer informatie: MMT, Rene verreth als Breydel en Tuur De Weert als De Coninck in De Leeuw van Hanswiikstraat 63. 2800 Mechelen Vlaanderenbij het MMT (tel. 015/42.25.44). Westvlaams teater Antigone: drie eigen en twee gastprodukties voor 1.000BF. Dries Wieme speelt voor Antigone in 'Herfst en Winter' van Horen Teater Malpertuis Tielt: niet langer alleen maar een regionaal belangrijk gezelschap Teater Malpertuis uit Tielt is inder daad een in zowat alle receptieve centra van Vlaanderen en Neder land een gegeerd ensemble gewor den. Het speelt gemiddeld 70 reis voorstellingen per seizoen. Geen wonder als we de suksesprodukties van de laatste jaren bekijken: De moed om te doden, De roeping van de mens, De getemde feeks, De tea- termaker, De gedaanteverwisse ling, Het koncert, Stille Sidders, Be drog. Ook het nieuwe seizoen oogt weer veelbelovend met vier eigen pro dukties, vijf gastvoorstellingen én vier reisprodukties. In het eigen teater aan de St.-Mi- chielsstraat te Tielt opent het sei zoen op 27.9 met de première van 'De Alibicentrale' naar de gelijkna mige roman van S. Montag. Dirk Buyse zorgt voor de toneelbewer king en de regie; de akteurs zijn Mieke Bouve, Katelijne Verbeke, Bart Vandenbossche en Frans Van der Aa. Het stuk gaat over het le vensavontuur van de prille dertiger kapee, de immoralist van onze tijd. Met zijn alibicentrale wil hij de mens, dat hebzuchtige en altijd door tekorten gekwelde wezen, een verdubbeling van zijn bestaan ge ven. Tot eind oktober. Vanaf 8 november loopt 'Ik is een ander'. Gekonstrueerd uit nagela ten dagboeknotities en gelardeerd met volledig of fragmentair overge nomen gedichten poogt 'Ik is een ander' het fenomeen Fernando Pessoa indringend te benaderen. De tekst en de gedichten worden gezegd en gelezen door Herman Verschelden. In december vertolkt Anton Cogen nog eens de oude vrek Scrooge in het onvergelijkelijke 'Christmas Carol' van Charles Dickens; Jo Ge vers zorgde voor de vertaling en de regie. Mare Didden vertaalde 'Edmond' van David Mamet, in '82 in New York gekreëerd en in '87 in het Ne derlands gekreëerd in Groningen. Malpertuis brengt het nu naar Vlaanderen in een regie van Ludo Luyckx; met o.m. Carmen Jonck heere, Hans Royaards en Peter Van den Eede. 'Edmond' is het brutale, doordringende en kontroversiële verhaal van een moreel aan de grond geraakte man in een korrupte en gewelddadige wereld. Nadat hij zijn vrouw en zijn huwelijk waarin hij geen voldoening heeft gevon den, opgeeft, gaat Edmond op zoek naar Seks, avontuur en gezelschap, uiteindelijk ook naar de zin van het bestaan. Wat hij meemaakt is een nachtmerrie. In februari en maart. Als gastvoorstellingen ontvangt Malpertuis: 'Oedipus' de schitte rende produktie van het Reizend Volks Teater in regie van Ignace Cornelissen (31.10 en 1-2.11); 'Banaan' van Herman Verbeeck (7.12); 'Kraps laatste band' van Sa muel Beckett met Julien Schoe- naerts (26-27-28.3); 'Herfst en Winter' van Lars Norèn in regie van Karst Woudstra met Mieke De Groote, Rosemie Bergmans, Dries Wieme en Chris Lomme, een pro duktie van Antigone Kortrijk (11.4) en 'Alma Mahler' door De Tijd met o.m. Sara De Roo en Rita Wouters in een regie van Rita Horst (2.5). Reisvoorstelling zijn mogelijk met de hierboven geciteerde eigen pro dukties én met de schitterende laatste produktie van vorig seizoen 'Een wandeling in het bos', een Ne derlandse kreatie in vertalingen re gie van Jo Gevers met Dries Wieme en Herman Verschelden. Voor meer informatie: Westvlaams Teaterkollektief malpertuis, Sint- Michielsstraat 4-5, 8700 Tielt (tel. 051/40.18.45). Waar kun je voor een duizendje nog vijfmaal naar het teater in deze tijd? Wel, in Kortrijk bij het Westvlaams Teater Antigone van direkteur Franck Van Erven. Maar opgelet: de Kortrijkse politie is bikkelhard voor snelheidsovertrcders; dit ver grijp kost je snel een veelvoud van een teaterabonnement bij Antigo ne! Na een vrij mooi seizoen met een schitterende 'Elektra', een sukses- rijke 'Moord in het Broei Hotel', een niet volledig overtuigende 'Kus van de Spinnevrouw', een vrij boeiende 'kaukasische Krijtkring' en een prachtige Dries Wieme in 'Waanzinnen', belooft ook het sei zoen 1991-1992 veel goeds. Van Er van presenteert drie eigen nieuwe produkties én twee gastvoorstellin gen. De eerste produktie wordt 'Othello', een van de toppers van William Shakespeare, die bij Anti gone moet uitgroeien tot een super- produktie en die ook de scholen sterk moet aanspreken. In de titel rol is Bert Anaré gecast, die het Raamteater van Tillemans verlaat om free lance te gaan werken, Peggy Schepen als Desdemona en Eddy Brugman als Jago. 'Othello' werd hoogstwaarschijnlijk geschreven in 1602 of in het begin van 1603. De eerste uitgave dateert van 1622, de eerste ons bekende opvoering vond plaats op 1 november 1604 in het koninklijk paleis van Whitehall. T.A. Birrell zegt over het stuk: 'Wij moeten niet te zeer de nadruk leg gen op Jago's duivelse geslepen heid. Belangrijker is Othello's licht gelovigheid. Hij gelooft wat Jago ncm aangaande Desdemona's ont rouw in overweging geeft, omdat hij, als tamelijk onnozele man van de daad, heel weinig verstand heeft van de kompleksere aspekten van wat er in het mensenhart omgaat... Hij mag dan grote zelfbeheersing aan de dag leggen in de hitte van de strijd, zijn verbeelding kan hij niet in bedwang houden. Jago behoeft slechts een kleine stimulans te ge ven en de vuile en beestachtige beelden kolken naar de oppervlak te. Daarbij komt dat hij een zwarte huid heeft - Amerikaanse psycho logen zouden zeggen dat hij bezeten is door een kompleks van sociale minderwaardigheden en seksuele ontoereikendheid...' De regie is in handen van de Roemeen Ion Om- escu, een Shakespearekenner bij uitstek. Naast de eerder genoemde drie hoofdvertolkers spelen nog: Mitta van der Maat, Vastert van Aardenne, Mare Stroobants, Kristi- aan Lagast, Patrick Rozé, Didier Delmotte en Mieke Verheyden. Een groot klassiek spektakel waar van de première voorzien is op 5 oktober. De seizoensopener is 'Wanneer worden de bloemen geboeid?', een stuk geschreven door direkteur Franck Van Erven dat in 1984 ge kreëerd werd. Het handelt over de laatste uren van twee ter dood ver oordeelden in een Middenameri- kaanse diktatoriale staat en is geba seerd op waar gebeurde feiten. Het is het verhaal van de boer Pablo Joachim, gevangen genomen en ge marteld. Kristiaan Lagast speelt de boer Pablo en Guido Desimpelaere speelt de gitarist José Da Silva én komponeert ook de muziek voor deze produktie. Vanaf 13 septem ber. Als laatste eigen produktie wordt vanaf 27 maart 'Herfst en Winter' gespeeld. Deze Nederlandstalige kreatie van het nieuwste stuk van Lars Norèn wordt uiteraard ver taald en geregisseerd door de on vermijdelijke Karst Woudstra. De bezetting van dit stuk is niet mis: Chris Lomme, Dries Wieme, Rose mie Bergmans en Mieke De Groo te. Naast deze drie eigen produkties zijn ook twee gastvoorstellingen in het abonnement opgenomen: 'Tijl Uilenspiegel' van Charles De Co- ster, een soloprojekt van Tine Ruys- schaert in een regie van Ronnie Commissaris én de sublieme 'oedipus' van Sophocles door het Reizend Volksteater vorig seizoen uitgebracht in een regie van Ignace Cornelissen. Het abonnement heeft de vorm van een strippenkaart, zodat er ook an deren kunnen gebruik van maken. Direkteur Franck Van Ervan werd intussen voor nog eens drie jaar in zijn funktie bevestigd. Hij hoopt op termijn - tenminste indien er eind elijk toch nog een podiumdekreet komt - een ensemble uit te bouwen van een vijftal getalenteerde ak teurs, waarin bv. Hans Royaards en ook Nora Tilley een plaatsie zouden krijgen We hopen voor Van Erven en Antigone dat de meerjarige er kenning er spoedig komt! Voor meer informatie over het pro gramma en de abonnementsvoor- waarden: Westvlaams Teater Anti gone, Pottelberg 40, 8500 Kortrijk (tel. 056/22.68.70).

De Voorpost | 1991 | | pagina 32