Langs wandelpaden kriskras door Erpe-Mere (2) r 4 - 16.8.1991 - De Voorpost Open Kring beperkte zich indertijd niet tot het strikt kulturele maar breidde haar aktiviteiten uit tot het sociale en vooral tot het sportieve vlak. In de diverse sporten beoefende men het zwemmen, fietsen en niet minder het wandelen. Regelmatig oiganiseerde het bestuur wandelingen in gebieden waar men nog van de natuur en de rustige omgeving kon genieten. Herinneren we hierbij aan een uitstap in eigen dorp in samenwerking met de toenin 1971 pas opgerichte Wielewaalafdeling Denderland waar ze ongeveer vijftig deelnemers mochten optekenen. In juni van hetzelfde jaar ondernamen ze hun tweede fietstocht met 67 deelnemers maar wandelen achtten zij al even belangrijk of zelfs meer. Open Kring hechtte echter enorm veel belang aan de wandeltochten omwille van de gezondheid maar toch moest men nog lot in 1976 wachten om een eigen wandelpad uit te stippelen. Op zaterdagnamiddag 2 oktober, wandelde men het Open Kringpad officieel in. Het is een acht kilometer lange wandelroute doorheen hel natuurschoon van Mere en bijgevolg werkelijk een uitstap voor de liefhebbers van fauna en flora. Trajekt Het Open Kringpad begint aan het ex-lokaal van het Mereland aan de Nijverheidstraat richting centrum, maar een honderdtal meter verdergaat men hier links het 'stretjen van Maroc' in om naast de beek te wandelen tot aan de tweede ijzeren brug. Dit is sinds een paar jaar praktisch onmogelijk aangezien de wegel op een bepaalde plaats (de Wijmeers) volledig wegge spoeld is en van herstelling door hel Provinciebestuur nog altijd geen sprake is (zie foto). Van hieruitna akrobalische sprongen, gaal hel via de Beekstraat naar de Visser. Langs de Olenbos, een zeer belangrijk biotoop in het rijk natuurgebied van Mere, bereikt men Eetsvelde waar men links onder de spoorwegbrug van de lijn Brussel-Kortrijk, wandelt om het gehucht Hazelbeek te bereiken. Hier kruist men de baan om opnieuw in de verkeersvrije velden, op de rand van de Landries (Aaigem) naar de beekvallei te Gotegem af te zakken. Hier kan men even verpozen in de oudste herberg van Mere om vandaar uit de weg door hel Blauwbos aan te vangen, eveneens een waardevol biotoop dat samen met de Olenbos de groene long van Mere vormt. Als men het Blauwbos uitstapt komt men aan de biezeput waar de Meerse Lijnvissers hun hobby uitoefenen aan de visvijver. Vandaar gaat het via de kleine verbindingswegel naar de Diepstraat, een van de weinige stukken - slechts een paar honderd meter - waar men met wegverkeer moet rekening houden. Via een veldweg, de vroegere Kerkweg, bereikt men de Dikke Kapel, in feite de enige bezienswaardigheid van deze wandelweg maar van waaruit men een prachtig panorama heeft zowel over het centrum van Mere als over het bosrijke gebied richting Aaigem. Dan gaat het bergafwaarts langs de Ommegangstraat en na een stukje van 50 meter Cauwenberg, duikelt men opnieuw in het 'stretjen van Claus'om terug de Nijverheidstraat te vervoegen, praktisch oog in oog met het Mereland. Natuur primeert Dit Open Kringpad is werkelijk een wandeling voorde echte natuurliefheb ber maar ook voor degenen die houden van bosrijke wegen, van rustige paden meestal ver van het wegverkeer. Dit pad met het grote voordeel dat over heel het trajekt weinig echte verkeerswegen voorkomen, misschien één kilometer in totaal niet te na gesproken. Met uitzondering van de Dikke Kapel en twee kapelletjes van de Rozen kransommegang zijn er geen toeristische merkwaardigheden op gebied van monumenten. Daarentegen is het werkelijk nog een paradijs voor de naluurwandelaar want het gebied van de Molenbeek, dat toch over een lange afstand gevolgd wordt, biedt enorm veel variatie op het vlak van fauna en flora. Bij de openstelling van het Open Kringpad kon men er zelfs nog kennis maken met de intussen ook al verdwenen Ijsvogel, die te Mere Beekvogel genoemd werd naar de wijknaam Beek waar\>an ook de inwoners wel eens spottend zo genoemd worden. Alhoewel deze broedvo- gel er verdwenen is, kan men er thans toch enkele reigers ontwaren naast de koekoek en de bonte specht. Zij zijn niet de enige die er huizen want nu nog, ondanks de steeds slechter wordende milieuomstandigheden, kan men er ruim dertig soorten vogels ontwaren of horen. Gelukkig is er intussen het stort verdwenen wat bij de wandeling geen fraai zicht bood, alhoewel de milieuproblemen van de Molenbeeks'allei hiermee niet opgelost zijn. Toch is deze wandeling langs het uitgestippelde pad van Open Kringmeerdan de moeite waard om een paar uren te genieten van de volle natuur, weg van razend verkeer. In hoever dit pad nog bewandeld of kan bewandeld worden, is een andere vraag en misschien is nu het ogenblik gekomen om een dergelijke natuur wandeling opnieuw in de belangstelling te brengen, want een wandeling langs dit pad, onder deskundige leiding is niet alleen gezond en ontspan nend maar bovendien ook nog zeer leerrijk voor hen die de natuur beter willen leren kennen op die manier. Het Open Kringpad zou trouwens heel vlug navolging krijgen van de plaatselijke VTB-VAB-afdeling, die een jaar daarna al twee andere wandelpaden uitstippelde, weliswaar langs een andere kant van de ge meente maar toch met een paar raakpunten waarbij overlapping niet uil te sluiten is aangezien het klein gebied dat bestreken wordt. Zo is Open Kring zowat de stimulator geweest om het wandelen in Erpe-Mere te bevorderen, een initiatief voor groepswandelaars maar dat meestal herleid is voor individuele wandelaars die er echter evenveel van kunnen genieten, zij het dan ook op hun manier. Trouwens de meeste mensen die van een fikse wandeling houden, zoeken zelf gedeeltelijk een trajekt uit en stappen langs wegels waaraan zij de voorkeur geven op dat ogenblik. Het organiseren van een wandeling langs de Molenbeek zou desnoods een protestmars kunnen betekenen om spoed te zetten achter de herstelling van het pad in de omgeving van de ijzeren bnig. Het Palokespad te Erpe Het Palokespad is een wandelroute door de Sint-Martinusparochie van de deelgemeente Erpe. Het is het langste pad van al deze die 'officieel' uitgestippeld werden in Erpe-Mere. Het betreft een elf km lange tocht, waarvan te veel weg moet afgelegd worden langs straten met vrij veel verkeer. Toch hebben de organisatoren van toen, de VTB-VAB en Jeugd huis Dido getracht om ook hier het belang van de fauna en flora evenals het historisch patrimonium te benadrukken. Bij de opening van het Palokespad werd eveneens een oriëntatiebord aangebracht maar beweg wijzering is net zoals bij de andere paden onbestaande. Eens te meer ligt het vertrekpunt op het dorp en in de brochure over het wandelpad krijgt men alvast een beknopte uitleg over het kerkgebouw en zijn interieur. Na een eventueel bezoek naar keuze aan de uit 1835 daterende Sint-Martinuskerk daalt men de trappen af en staat men voor een eeuwenoude linde, de vrijheidsboom die het monument van de gesneuvelden uit de eerste wereldoorlog overschaduwt. Het is trouwens een kunststuk van de plaatselijke beeldhouwer Jozef De Somer. Langs de kerk, waar in de gevel nog enkele memorie- en grafstenen te bezichtigen zijn, bereikt men op de hoek van de Kleine Zadelweg het 'Drievuldigheidskapelletje' waarin een prachtig reliëfbeeldje staat, even eens aan een Erpenaar toegeschreven, J.L. Sergeant. Van de Zadelweg bereiken we na een 600 m een veldwegel die uitgeeft op de Oudenaardse- steenweg en gekruist wordt naar de Botermelkstraat toe. Wie belang stelt in monumentenzorg kan gerust even langs de 17e eeuwsde Hosselaerkapel, volledig in arduin en een paar jaar geleden nog prachtig gerestaureerd. Hier begint dan het stuk wandeling waar vrij veel verkeer voor onaange- naanmheden zorgt. Dit duurt zowat een km tot als men na hel Allemans- bos de spoorweg aan de Leedsesteenweg kan oversteken om in de Molen straat lebelanden waar het enigszins rustiger wordt. Hier gaan we dan eerst langs het Neerhof uit 1673 om wat verderde Cottemmolen te bereiken met de daarbij horende hofstee en de resten - twee stenen van de vroegere olieslagmolen - die onlangs nog definitief beschermd werden. De laatste jaren was ook de molen zeer omstreden om als beschermd monument aanvaard te worden maar deze zorgen zijn nu allemaal achter de rug. Een halve km verder bereikt men de Honegemstraat langs een veldwegel, wandelt men over de brug van de molenbeek om een weinig verder de prachtige fauna en flora van de Turfputten te bewonderen. Een bezoek onder begeleiding van een natuurgids is hier sterk aan te raden. Men volgt Erpe-Mere. Bij het oversteken van het ijzeren brugje aan de Beekkantstraat kai\ men even verpozen aan het memoriekruis van Jud. Beirens die er vorige eeu* verdronk (jv) Erpe-Mere. Dit was eens het rad van de watermolen aan de Dorpstraat te Erpe, toen nog een bron van natuurlijke kracht, maar nu nog slechts een herinnering aan een vergaan verleden (jv) Erpe-Mere. Dit schilderachtig pad langs de Molenbeek te Mere is aan dt 'Wijmeerschpraktisch weggespoeld zodat wandelaars over een bepaaldt behendigheidsgraad moeten beschikken om niet in de beek te geraken (jv) het pad rechts, daarna links en kruisen de Doornbeek om in het Solegem- bos te belanden dat terug naar de Honegemstraat leidt in de buurt van het Hof ter Varent waar eventueel een welgekomen rustpauze kan genomen worden en waar men inmiddels de wandelbrochure kan doornemen om de historische achtergrond van deze vroegere boerderij te achterhalen. Van het Middeleeuwse bouwwerk is niets meer overgebleven en het zijn nog alleen een stuk omwalling en een verhoogde berm die getuigen van deze eens zo uitgestrekte hoeve. Aan het Hof ter Varent moet men een weinig op zijn stappen terugkeren om rechts een wegeltje in te slaan en langs daar de Keiberg te bereiken en de Leedsesteenweg nog eens een eind te volgen wil men uiteindelijk in de Krevelhoek belanden. De ontwerpers van het Palokespad getuigen zelf dat de tocht hier 'langs velden en meersen, doorheen een wirwar van paadjes en wegeltjes'gaat vooraleer men de Krommegrachtstraat, Boskouter- en Bosstraat kan aandoen. Hier moet men nogmaals de Gentsesteenweg oversteken om aan de herberg 'De Ster', een van de oudste herbergen van het dorp, een wegel in te slaan om aan het Gentbrugje te komen en daar de rechteroever van de Molenbeek te volgen tot aan de Koebrug waar men al een uitzicht heeft op de Kasleelberg. Hier stond eertijds een echt kasteel dat in de geuzentijd echter verwoest werd. Dan nadert het einde van deze vrij lange wandeltocht want in de buurt van de Kasleelberg ontwaren we al de watermolen aan de Dorpsstraat die sinds verschillende jaren niet meer uitgebaat wordt en waarvan het rad totaal vernield is. Aan deze molen slaat men links af naar het Dorpsplein, het vertrekpunt van een te lange tocht om er werkelijk van te genieten tenzij men een doorwinterde wandelaar is. Er komen trouwens zeer genietbare stukken in voor maar daartegenover moet men ook bepaalde trajekten bewandelen die niet erg bevorderlijk zijn voorde rust en de ontspanning. Bovendien, bij gebrek aan bewegwijzering moet men de deelgemeente Erpe zeer goed kennen, zoniet zorgen wegver- gissingen voor een wandeltocht die nog enkele kilometers langer zou zijn daar waar de afstand nu reeds ruimschoots volstaat. Toch kan men niet anders dan hel initiatief toejuichen en het is niet altijd gemakkelijk om een geschikt trajekt uil te stippelen want in de meeste dorpen is men op dat vlak erg begrensd en zijn de mogelijkheden klein bij gebrek aan de 'stretjesvan vroeger en men daarom nu verplicht is grotere wegen - met verkeer - op te zoeken. JV hou tion Ger desk heci Wat nc Wei Bct( mae divii rcgi inge

De Voorpost | 1991 | | pagina 4