Aalst wil De vloek van Blavier' Wijt .xtra-bijlage Prins karnaval Michelleken heeft z'n prinses gevonden Weekblad van Dender» Durme- en Scheldestreek met Aalst. Belangstelling te over om Michelleken te feliciteren en 'zie da get goed doet in uwen huwelijken staat' De Voorpost VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1991 44e JAARGANG NR. 33 - 48 F De Eendrachter Hoewel elke Aalstenaar reeds lang op de hoogte is van de uitslag die Eendracht boekte in de match tegen Kortrijk, toch willen we in deze editie reeds voorstellen hoe 'De Voorpost' erbij de thuiswedstrijden van E. Aalst zal uitzien. Elke vrijdag vóór de thuismatch krijgt de Voorpostlezer ook 'De Eendrachter' aangeboden in een aparte katern. Zo kunnen de supporters reeds vooraf in hun luie stoel lezen wat er de zondag daarop allemaal op het spel staat, hoe de ploeg er zal uitzien en met welke tegenstander Zwartwit te maken krijgt. Hét moment om u te abonneren..! Aalst, "k Hem het zitten' lacht prins karnaval Michelleken bij het verlaten van de trouwzaal van het stadhuis I (a) Aalst.'t Is ter aan verdiend' zei prins Michelleken en poetste vlug zijn karnavalblazoen wat op (a) ebbe uhI keerd t ieierd inciai tenn fP Ugci (DA)j je woelige geschiedenis van Eendracht Aalst (1919-1991) is te boek gesteld h ligt vanaf vorige zaterdag te koop in alle dagbladhandels van Aalst en Instreken. Auteur Rene De Witte legde hiermee voor het eerst de geschie- jenis en de evolutie van deze Aalsterse club vast en gaf het de titel 'De vloek En Blavier' mee. In een 200-tal bladzijden vertelt hij de geschiedenis van ndracht Aalst zoals die zich met gestadig vallen weer opstaan vanaf 19 ontrolde. Het is geen zuiver geschiedkundig boek geworden, maar jerder een historisch overzicht met talloze anekdotes en wandere voetbal- jerhalen. Het boek probeert de gekwelde geest te vatten van een club die 28 27jlWsse'end 'n dolle euforie leefde, dan weer met een veelal onverdiende znjokerslag in de vernieling werd geslagen, se, 7 ,c' 9be vloek van Blavier' bevat een ironologisch en anekdotisch re- as van de Eendracht geschiedenis 50, inaf 19919 tot op heden. Verder Vage- 5,6. Ci>|> orden verscheidene Eendracht- bisodes afgelijnd met een apart 'P oofdstuk over Dolf De Buck (de leest legendarische speler)«n heel •at interviews waaronder uitge- „(reide gesprekken met Arthur Bla- kleine )°"8en reeds mee naar het 'LU ir wci.. voetbal. Hu is dan ook van kinds- gevolgd, was daarbij een grote hulp. De auteur Rene De Witte Schrijver van 'De vloek van Blavier' is Rene De Witte, Hij werd in 1954 in Afrika geboren, maar verhuisde in de winter van 1961-1962 naar Aalst. Met vader mocht hij er himself, Gaston Van der Eist eert Van Roy en Luc Limpens. erder bevat het boek een histo- ipeni sch overzicht van ipportersverenigingen van wit- rart. Is bijlage vindt men er alle eind klassementen van Eendracht Aalst maf het ontstaan tot nu in terug, leer dan 100 foto's illustreren het ïheel. voetbal. Hij is dan ook van kinds been af een trouwe Eendracht aan hanger. Daardoor leerde hij ook de 'Je stad Aalst en de typische mentaliteit kennen. Hij herleefde dan ook heel wat jeugdherinneringen tijdens het schrijven van het boek. Vooral bij het vele opzoekingswerk. Zo kwam hij anderhalf jaar geleden op de idee om de clubgeschiedenis van Eendracht neer te schrijven. )e vloek van Blavier' isgeschreven De verschijningsdatum was voor- p basis van informatie uit tal van z'cn rond oktober 1991 op het mo- nipsels uit de Vlaamse dag- en ment dat de zaak Blavier dertig laar 1 reekbladen en de eksemplaren van oud zou Sjeest zijn. De onver- led De Eendrachter' die de auteur her promotie van Aalst naar n der wist te verzamelen. Verder fers.le de reden waarom het ing de schrijver neuzen in het ar- boek enkele maanden eerder dan hief van 'Het Nieuwsblad', 'Het Sepland wordt uitgegeven, aatste Nieuws' en 'Gazet van Het kan enigszins verwondering Antwerpen'. Uit tal van gesprekken wekken dat de auteur, naar eigen in interviews wist hij heel wat ont- lullende en omschrijvende infor- natie op te diepen. Sportkorrepon- lent Jcf Van Hove, die jaar en dag iet wel en wee van Eendracht heeft zeggen, geen toegang kreeg tot de archieven van Eendracht Aalst zelf. De sekretaris, die ook waakt over het archief, zou naar verluidt met plannen rondlopen om zelf een Aalst. 'Devloekvan Blavier'is voor auteur Rene De Witte de vervulling van een jarenlange droom en kwam tot stand door intensief opzoekingswerk (a) boek over de ploeg te schrijven. Rene De Witte, die jaren geleden medewerker was aan De Voorpost, is ondertussen redakteur bij Gazet van Antwerpen, waar hij deel uit maakt van de ekonomische redak- tie. Het boek en de Eendrachtgeschie- denis Het boek start eigenlijk rond 1900 toen in Aalst voor het eerst voetbal werd gespeeld. In Aalst was er toen nauwelijks enige belangstelling voor voetbal. Zelfs de oprichting van Eendracht werd in de zomer van 1919 nauwelijks besproken. 'Sport-Club Eendracht' werd op 25 juni 1919 opgericht in het cafc van 'Jan de Gendarm' aan het Esplana deplein. Verscheidene spelers die tijdens de oorlogsjaren speelden bij 'Sporting Aalst' of 'Steun Geeft Moed' houden de nieuwe club bo ven de doopvont. Voorzitter wordt Etienne Eeman, Majoor Claser is ondervoorzitter, Maurice Frank is sekretaris en Pedro De Herdt schat bewaarder. De nieuwe club krijgt het stamnummer 90 toegewezen maar houdt het tijdens het eerste jaar uitsluitend bij vriendschappe lijke wedstrijden. Tijdens het seizoen 1927-1928 be haalt Eendracht zijn allereerste kampioenstitel en wenkt de lang verwachte sprong naar de Promo tie-reeksen. Op klacht van Oude naarde, dat vindt dat Aalst zich heeft bezondigd aan beroepsspel, wordt Eendracht aan de groene ta fel veroordeeld tot degradatie naar... derde provinciale. Een dracht maakt dan een hele omwen teling door. In 1928 wordt Pierre Cornelis voorzitter en wordt het nieuwe veld in de Bredestraat in gebruik genomen. Tijdens het sei zoen 1934-1935 gaat trainer Firens een kijkje nemen in de jeugdrangen en ontdekt hij Dolf De Buck. De Buck wordt wellicht de meest legen darische speler van Eendracht. Hij zal meer dan 600 wedstrijden in het eerste efltal spelen. Wanneer ook Karei Voogt de Eendrachtrangen komt vervoegen, kan het niet meer stuk. De Buck, Voogt, De Block, Moreels, Becqué, Boon en al die anderen forceren in 1939 de door braak naar de voetbalhemelAalst klimt van Eerste Klasse naar Ere divisie. Ook nu heeft Aalst pech. De oorlog breekt uit en de kompetitie 1939-1940 wordt niet gespeeld. Tij dens het seizoen 1946-1947 beslist de voetbalbond om de Ere-divisie te herschikken van een kompetitie met 19 ploegen naar een kampioen schap met 14. Dat betekent vijf da lers. En Aalst is daar bij. Op 12 februari 1950 komt Aalst voor de allereerste keer Arthur Bla vier tegen. Op Gosselies eindigt Eendracht de wedstrijd met zeven man. Eendracht krijgt op 20 april 1951 de Koninklijke titel en heet voortaan KSC Eendracht Aalst. Met voorzitter Etienne Eeman klimt Eendracht in 1956-1957 op naar tweede nationale. In 1959- 1960 is het langverwachte moment er eindelijk Eendracht (terug) naar de voetbaltop. Lees door blz. 4

De Voorpost | 1991 | | pagina 1