Kiezen voor bouwopleiding is bouwen aan later luso-Don Bosco kijkt verder lan zijn schoolmuren >teeds meer mensen willen bijleren m De Voorpost - 30.8.1991 - 5 e schoolvakantieklok tikt stilaan naar het einde toe en in de meeste iderwijsinstellingen is men reeds druk bezig met de voorbereidende erkzaamheden, om de jeugd op 2 september gepast en degelijk te kunnen ïStel<Pan8en- bestuur van de Vrije Gesubsidieerde Secundaire Gemengde 'c Jhool voor Buitengewoon Onderwijs, (kortweg BUSO genoemd) aan de ^nt-Kamielstraat 85 te Aalst, vindt deze periode dan ook gepast om naar v! me(*ia toe informatie door te spelen, met de bedoeling bepaalde ouders n "ei jongeren te helpen een weg te vinden in de toch zo ingewikkeld geworden Bors,derwijsstruktuur. Daarbij wenst zij ook nog duidelijk te stellen, dat door at hei oprichting van een kommissie «Nazorg», de begeleiding van jonge Is heiensen die hun toevertrouwd zjjn, zelfs nog lange tijd nadat ze de school dt zairlaten hebben wordt verder gezet. evatklere jonge mens wegwijs maken het huidige maatschappelijke be- ider%i en zijn plaats leren vinden op de kwikjbeidsmarkt en in het sociaal eko- hogomische leven, is heden ten dage karfen eenvoudige opdracht. Onder- ekerjjs op maat en specifieke opvang kkerf begeleiding is hierin een eerste ■vens>odzaak' et bijzonder onderwijs beschikt 3 .eseilukkig over een dusdanige speci- mteeeke struktuur en omkadering met eken-ije mogelijkheden voor het opvul- :k uitn van het leerprogramma, dat jon- osdej mensen, die door omstandighe- it deen, toch minder kansrijk zijn in de I watiekomst, zich gepast kunnen ont- rden'00'®n en kunnen begeleid en ge- k js racht worden, tot voor hen de ge- oge 'aste 's gevonden. omommissie nazorg :kte-jj beslissing van de wetgever, wer vingen de scholen in het Buitenge- oon Secundair Onderwijs van op leidingsvorm 3 buitengewoon prrtppsnnrterwijs'l verplicht een verlegkommissie op te richten. ■edoeling was, om de inrichtende lachten en de direkties een hulpor- aan te bieden, dat hen ter zijde kon :aan op het vlak van stages der jerlingen uitbreiden van een ma- dehinepark, overleg met de sociale dorganisaties, uitbouw van verschil- fenctnde bestaande of nieuwe op te tonjchten afdelingen, het klaar sto- n often van leerlingen voor het ar- toe^idsmilieu, grondig bestuderen weian sociale aanpassingen en wijzi- i eenjngen in het algemeen arbeidskli- win-iaat en andere taken meer. nde'oen in september 1980 aan het jede)on-Bosco-Instituut te Aalst werd estart met 4 afdelingen BUSO van pgc-pleidingsvQfm 3, wou Z.E. Kan., eenastoor Deken C. De Vos, toenma- iuit-g voorzitter van de Inrichtende ane-lacht, gestalte geven aan een over- e uitigkommissie, die qua innerlijke sa- bor-ienhang zou voldoen aan de wens an de overheid. Met zorg koos hij en aantal personen uit de nijver- eid en het sociaal midden, die pari- _iir met een delegatie van leer- JV-k krachten en vertegenwoordigers van de inrichtende macht de nodige steun moesten bieden bij de oplei ding van de meisjes en jongens en ook nadien. Zo ontstond in december 1987 in de schoot van de overlegkommissie de kommissie Nazorg. De leden van de werkgroep volgen de leerlingen in het eindjaar en blijven ter beschik king om hen te helpen nadat de meisjes en jongens de school verla ten hebben. Het initiatief dat aan het Don Bos- co-Instituut startte is wellicht in zijn vorm en werkwijze uniek en kreeg reeds binnen het Katholiek onder- wijsnet enige aandacht. De eerste drie werkjaren werd reeds heel wat «ondersteunend en begeleidend» denk- en administratief werk ver richt. Theo Van Gijseghem, voorzitter van de kommissie Nazorg, om schrijft, dat de werking van hun in itiatief start tijdens het schoollopen van de betrokken leerling. «Om een degelijke «nazorg» behoorlijk te la ten spelen, moet men in de eerste plaats de betrokken leerling zeer goed kennen. Buiten zijn fysische en intellectuele mogelijkheden moet zij een beeld krijgen van zijn voor keuren, zijn betrachtingen en zijn zin voor en mogelijkheid tot inzet enz... men moet de betrokkene kwa- si in zijn totaliteit kunnen door gronden en op zijn of haar mogelijk heden beoordelen» verklaart Van Gijseghem enthousiast. «Dat bereikt men niet zo maar... Daar is heel wat tijd voor nodig! Hierbij is een nauwe samenwerking geboden met de ouders en al wie rechtstreeks betrokken is bij het da gelijks schoolgebeuren. Wanneer dan de schooltijd ten einde loopt dienen de arbeidsmarkt en de bij scholingsmogelijkheden worden af getast om voor de schoolverlaters de meest aangewezen weg te vinden naar een voor hun persoon aange past beroepsleven. Hetzij door rechtstreekse plaatsing in de indu strie, de diensten- of verzorgende it. Airne Coppens, Etienne Roskam, Bert De Vos, de deken van Aalst en o Van Gijseghem zetten zich dagelijks in om in een kommissie 'nazorg de e kansen waar te maken voor de leerlingen van het Buso Don Bosco (a sektor; hetzij met verdere voorbe reidende stappen door vorming en bijscholing in daartoe geëigende schoolinstellingen of opleidingings- centra. Dit alles brengt mee dat werkgevers dienen gezocht te wor den die bereid zijn met geduld de nodige ruimte te scheppen. Dit zonodig met gebruik van de ter be schikking zijnde hulpmiddelen zoals «aanpassing werkpost», «bij zondere leerovereenkomst» met desgevallend daarop aansluitend toepassing van CAO 26 - bijscholing bv. in VDAB-centra enz... Mochten in deze de administratieve beslom meringen afschrikken dan zijn wij steeds bereid, in overleg en in sa menwerking met PMS-centrum, VDAB en Rijksfonds niet alleen voor ruime voorlichting te zorgen maar de werkgever ook een helpen de hand toe steken bij het vervullen van de terzake voorgeschreven ad ministratieve formaliteiten» licht voorzitter Van Gijseghem toe. Hij wordt in zijn uitvoerende taak ver der bijgestaan door Etienne Ros kam, opvoeder-huismeester aan het instituut, die het secretariaatswerk op zich neemt. Albrecht De Vos, directeur Don-Bosco-Instituut, Marcel Crombeen, lid inrichtende macht; Coppens Aimé, gepensio neerd prefekt VTI te Aalst, Goe man Huguette, sociaal assistente G.P.M.S. te Aalst en Arthur De Meester, werkmeester aan het In stituut. Resultaten De geboekte resultaten tijdens de voorbije werkperioden zijn meer dan bemoedigend. Het tewerkstel lingspercentage van de afgestu deerde en gevolgde leerlingen be draagt voor de afdeling metaalbe werking 60%, voor houtbewerking 74%, schilderen 86% en Gezins- en nijverheidstechnieken 30%. Bij de ze laatste dient opgemerkt dat deze afdeling meestal door meisjes ge volgd wordt die nadien gewoon geen werk zoeken. Opleiding In het BU.S.O.-Don Bosco-Insti- tuut leren de jonge mensen een stielvaardigheid, geschoold op technische opleiding, waarbij het rekenen en de taal niet uit het oog verloren worden. De benadering geschiedt anders dan in het traditio nele technische en beroepsonder wijs. Er wordt individueel gewerkt en in kleine groepjes (richtgetal 7 leerlingen). Alle afdelingen staan open voor jongens en meisjes. Tot op het einde van het derde jaar kan de leerling nog van afdeling veran deren. De twee hoogste leerjaren dient men in dezelfde afdeling te volgen. In principe kunnen leerlin gen tot de school toegelaten worden tot hun 21 jaar. Uitzonderingen zijn mogelijk mits uitspraak van de CA- BO, de ter zake bevoegde onder zoekscommissie. In Don Bosco-Instituut worden de afdelingen metaalbewerking, hout bewerking, schilderen - behangen - garneren - stofferen en gezins- en nijverheidstechnieken ingericht. Info Voor verdere inlichtingen kan U steeds terecht bij A. De Vos, Espla nade 11 A/3 te Aalst. Tel. 053/ 70.01.66 en in het Don Bosco-Insti- tuut, Sint Kamielstraat 85 te Aalst. Tel. 053/78.85.25. De 2 laatste we ken van augustus elke dag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. P.H. elijk den> vani nie- iing king ®eMs volwassene bijleren, het lijkt 5t isee' on8ewoon' maar dat is het he- imaal niet. Veel volwassenen in "'laanderen zijn de laatste jaren aan bijleren... omdat ze vroeger de Bns niet hebben gekregen om lang „ugPar school te gaan, omdat ze het odig hadden voor hun werk of om emakkelijker werk te vinden... om- 'at ze het boeiend vonden om nieu- iae- e ^'nëen te leren of ze wilden ge- „®"'oon eens weg zijn, met andere rliik,e"sen kunnen praten... Op ver- J 'hillende plaatsen in Vlaanderen borden er sinds een aantal jaren ursussen voor volwassenen geor ganiseerd. I Aalst richt het Centrum voor Ba- iseducatie verschillende kursussen "^a'j/at kan je er leren? |en goeie brief schrijven, formulie ren invullen (belasting, kinderbij slag, bankpapieren...), je weg vin- vel"ien in de doolhof van diensten (bv. 'ij de stad), zonder fouten schrij- >.B. en> durven uitleg vragen wanneer iets niet begrijpt of durven uitko men voor je mening; kunnen mee praten over allerlei onderwerpen, de krant en het nieuws beter begrij pen. Je kan ook beter leren rekenen, bv. procenten berekenen als er solden zijn of berekenen hoeveel intrest je spaarboekje je kan opleveren. Je kan de oppervlakte leren bereke nen wanneer je wil verven of behan gen en je weet niet hoeveel papier je moet kopen. Je kan kiezen welke kursus je wil volgen, naargelang wat je het meest nodig hebt of wat je het meest inter esseert. Alle kursussen gaan door 1 keer per week gedurende een 3-tal uur, over dag or's avonds. In groepjes van 10-12 mensen wordt er geoefend, geleerd en gepraat. We werken met zoals op school, maar op een aangename manier bij een tas koffie. Je leert bij, je ontmoet nieuwe men- sen, je gaat je zekerder voelen... en het is GRATIS Als je meer informatie wenst of je wil onmiddellijk inschrijven, bel of schrijf: CBE, Parklaan 151, 9300 Aalst, tel. 053-78.15.05 Al Cangahuala, student aan de Techni sche Universiteit van Massachusetts heeft een fietsenonderzeeër gebouwd waarmee hij zal deelnemen aan een onderzeebootra ce voor de kust van Florida. Op 14 en 15 september hebben de elfde opendeurdagen 'Ken en steun uw haven' plaats. De tema 's die werden gekozen zijn de distributiefunktie van de haven en reno vatie van het oude havengedeelte. Op maandag 2 september wordt bij Tum- club Sint-Paulus uit Haaltert het startsein gegeven van een nieuw tumjaar voor alle liefhebbers van turnen en jazz-dans. Voor meer informatie 053i83.02:74 of 053! 83.59.13. Aalst. De Vlaamse Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Beroepsopleiding ondersteunt samen met andere instanties voluit de aktie 'bouwen aan later' (a) De bouwnijverheid heeft duidelijk nood aan jong vakmanschap van de ze tijd. Door het Fonds voor Vakop leiding in de Bouwnijverheid (FVB), wordt in een promotiecam pagne 'Bouwen aan later is kiezen voor een bouwopleiding' gesteld, dat het hoog tijd wordt om enerzijds een aantal vooroordelen over de bouw uit de wereld te helpen, terwijl anderzijds de hoop wordt uitge drukt dat, door het stimuleren van een degelijke vakopleiding naar de jeugd toe, voldoende geschoolde arbeidskrachten voor de bouwsec tor bekomen wordèn. Voor hen zijn er zelfs een aantal openstaande jobs die gewoon niet kunnen ingevuld worden, door gebrek aan gepast ge vormde kandidaten. Hier wil men dringend iets aan doen. FVB wordt in dit promotie-initiatief voluit ge steund door de lokale paritaire Contactgroep Bouwwereld - Vak opleiding (BVO) regio Aalst, de Werkgroep Kwaliteitsvoering Sec tie Bouw, aan het Wetenschappelijk en Technisch Centrum voor het Bouwbedrijf (WTCB) en vele ande re instanties. Voorzitter van het Fonds voor Vak opleiding in de Bouwnijverheid Paul Vermeulen, stelt, dat de voor oordelen over de bouw die in be paalde kringen nog ingang vinden, hun wortels hebben in het verleden: de bouw is zware, vuile arbeid, weers- en seizoengebonden, gaat fepaard met verre verplaatsingen, ent ups en downs, gedeeltelijke werkloosheid enz... kortom, een he le reeks nadelige aspecten tegen de bouwvakarbeider wil men in stand houden. Dit is echter verleden tijd en voorbijgestreefd: deels omdat de evolutie van de technieken ertoe bijdragen dat van vuil en zwaar werk, van weers- en seizoengebon den werk nauwelijks sprake is, maar vooral omdat de bouwnijverheid zelf initiatieven genomen heeft om daaraan te verhelpen, zo onder meer door het stichten van het Fonds voor Bestaanszekerheid, het Fonds voor Vakopleiding in de Bouwnijverheid en het Fonds voor Veiligheid en Hygiëne in het Bouw bedrijf. HetFonds voor Vakopleiding wil voldoende geschoolde arbeids krachten voor de bouwsector beko men. In het verleden bestond de bouwnijverheid uit ambachtslieden en hun helpers die instonden voor het optrekken van de gebouwen, wat openbare werken, wegenwer- ken en waterwerken betrof, uit en kele techniekers die leiding gaven aan een grote groep van min of meer ongeschoolde arbeiders, met schop en spade, die gerekruteerd werden bij de landarbeiders. Ook dit is verleden tijd: de huidige bouw plaatsen zijn sterk gemechaniseerd, de te verwerken produkten gedeel telijk geprefabriceerd en de snel heid van uitvoering wordt naast de kwaliteit zeer belangrijk, zodat er op onze bouwplaatsen praktisch geen werkgelegenheid voor onge schoolde arbeiders meer voorhan den is. Vandaar de permanente grote nood aan vakbekwame geschoolde ar beidskrachten. Daarom is het hoofddoel van de FVB om daaraan te verhelpen, de bestaande oplei dingen steunen, begeleiden en ver beteren. Samen met de opleidings instanties zoals onderwijs en VDAB, wil men inspelen op de be hoeften van de sektor, rekening houdend met de leeftijd, het statuut en de mogelijkheden van de betrok kene. In het onderwijs bestaat er een zeer gevarieerde opleiding voor de bouw. Voor wie in het vak wil ko men, bestaat er, naast de hoge schoolvorming, een breed gamma van technische scholen en vakscho len, ook het Industrieel Leerlingwe zen en voorwie reeds in het vak zit het avondonderwijs en vooral bij de VDAB waarvan de vervolmakings- cursussen een zeer goede reputatie genieten. Deze opleiding voor vol wassenen maken het mogelijk zich permanent bij te scholen en zich op te werken tot ploegbaas, werkleider enz. Het is bij deze bestaande oplei ding dat het FVB tussenkomt door het organiseren van bijscholing voor de leerkrachten en het inrich ten van stages op de bouwplaats voor de leerlingen; door de scholen te voorzien van de nodige boeken, gereedschap en materiaal, door het opvolgen van de leerlingen in het Industrieel leerlingwezen; door het toekennen van getrouwheidspre mies voor de kursisten van VDAB wanneer zij na hun opleiding effec tief in de sektor gaan werken enz... Het opleidingslandschap is echter voor velen nog een doolhof die af schrikt, onwennig maakt. Nog té veel wordt de bouwvakopleiding in het onderwijs voorgesteld als een negatieve selektie, als tweede kans-opleiding en dat is volledig ten onrechte. Immers de bouw is een belangrijke werkgelegenheidssek- tor in de streek van Aalst, al goed voor 13 -14% van de werkgelegen heid in de secundaire sektor - en biedt tal van voordelen: teamgeest, zelfstandigheid, zin voor initiatief, sociale kontakten enz... Het is dan ook niet te verwonderen dat de bouw, na de petrochemie en het ploegenwerk in de automonta ge, de best betalende sector van de manuele beroepen is. Wil je meer weten over bouwberoe- pen en hun opleiding, bel dan naar de infofoon nr. 02-219.65.01 of stuur gewoon een briefkaart met vermel ding van haam en adres naar FVB, Koningsstraat 45/11 te 1000 Brussel. U ontvangt dan zo vlug mogelijk de brochure met alle inlichtingen: In het Aalsterse kan u ook terecht in volgende onderwijs instellingen voor een opleiding in beroepen uit de bouwsektor: - HRITO - Welvaartstraat te Aalst, tel. 053-77.30.12 - VTI - Vakschoolstraat te Aalst, tel. 053-77.38.26 - RIBSO - Molendreef 57 te Aalst, tel. 053-21.89.59 - BUSO-Don Bosco Instituut,Sint Kamielstraat 85 te Aalst, tel. 053- 78.85.25 - Middenschool van het Gemeen schapsonderwijs, Kattestraat 22, te Haaltert, tel. 053-21.38.81 - Koninklijk Technisch Atheneum van het Gemeenschapsonderwijs, Stationstraat 8, te Herzele, tel. 053- 62.68.37 - 62.23.71 is v-u ktèzen ^or se" Aalst. Ingenieur Paul Vermeulen, voorzitter van het FVB, stelt duidelijk dat er een permanente grote nood bestaat aan vakbekwame geschoolde arbeids krachten in de bouwsektor. Dirk De NUl, voorzitter BVO regio Aalst, vindt hierin een ondersteuning van de promotiecampagne (a) Aalsyt. Volgens Rik Declerck, voorzitter van de werkgroep kwaliteitsvoering, sekt ie bouw, van het WTCB, vormen mensen zonder opleiding een gevaar voor een bedrijf (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5