[et Aalsters carnavalvuur laait weer op uil c M Aalst op zen Oiljsters Aalst krijgt grootste Europees cirkus op bezoek De Voorpost - 30.8.1991 - 9 It Documentatiecentrum voor Aalsterse Carnaval vzw (DAK), de Dekenij Koolstraat en de Aalsterse Prinsencaemere hebben weer niet stilgezeten I pakken opnieuw uit met een volwaardige voorloper naar het Aalsterse Carnaval '92 toe. De Aalsterse Prinsencaemere viert zyn 20-jarig bestaan I zette het jubileumjaar '91 reeds feestelijk in op 16 februari naar aanleiding van de prinsendag. Men wil deze vieringen op een schitterende manier [sluiten, met een show en een herinneringsbrochure (verwezenlijkt in samenwerking met DAK). De Dekenij Koolstraat maakt zich reeds op voor zyn leedaagse happening begin september en een gloednieuwe carnaval CD '92 „Oilsjt Goi Allien (I)" ligt klaar, om elke rechtgeaarde Aalsterse kmavalist zijn hart sneller te doen kloppen. -aderij Koolstraat en aanpalende iten Dekenij Koolstraat (een 60-tal mdelszaken, financiële inrichtin- ;n en andere neringdoenders) en(innen gezien de ligging, meestal röc'et deelnemen aan soldenverkoop, ïrstverkopen en dies meer die in ït stadscentrum georganiseerd e oprden. De middenstandszaken ar tjn er ook niet gelukkig mee met al tee?ze verkapte vormen van braderie. t vejj waren dan ook een onafhanke- ice koers, waarvan de Kapelle- nsfeesten de hoogtepunten zijn. wegeniswerken van juni'88 e dekenij er gemiddeld twee 1 cciken per jaar bijgekomen en dit aaiar zijn er zeven extra deelnemers man de tombola. Hiermee wordt :imuidelijk bewezen dat de wijk nog jrgreft en leefbaar kan blijven. Een p^nvullende hulp van het stadsbe stuur door het plaatsen van par- eermeters, is nog steeds niet ver- «zenlijkt. In 1988 werd dit reeds oedgekeurd en gesteld dat deze na veie zomer van '88 zouden geplaatst 'orden. Men wacht er in de Kool- traat nog steeds op en veronder- eretelt dat ze ergens anders geplaatst Elke rechtgeaarde Aalstenaar weet dat de braderijfeesten van dekenij Koolstraat niet zomaar een braderij is, maar werkelijk een tweedaagse happening waarbij het commerciële van de onderneming steevast wordt gekoppeld aan een non-stop ker mis- en animatieprogramma. Ook dit jaar biedt het programma tal van leuke attracties en verrassin gen. De straten worden daarbij ver deeld in een aantal grote comparti menten waarin vele animaties aan bod komen. Vooraan in de Kool- straat (het breedste deel van de straat) zal eens te meer een ruime cirkeltent opgesteld staan. Deze tent staat centraal voor o.a. „Het spel zonder grenzen" voor Aalster se carnavalverenigingen, een heuse Ober-Bayernshow, de live voorstel ling van de nieuwste carnaval CD '92 (Oilsjt goi Allien), de euchari stieviering, een grootse en unieke kermisbelotting, een bingo-spel en een slotapotheose met een onver valste jazzband. In de aanpalende Verastenstraat kan iedereen terecht voor een Rommel- en Prondelmarkt. Dit ge geven wordt aangevuld en geani meerd dankzij de Popollekes die, in een tweede tent, instaan voor mu ziek, spel en vermaak in de Ver astenstraat. Nieuw in de Koolstraat is de aanwe zigheid van een Vlaamse Kermis met standjes, kramen en muziek. Een initiatief van een discount gele- fen tussen de Verastenstraat en de teenstraat. In het gedeelte tussen de Steenstraat en de Vakschool straat kan men terecht op de diverse terrassen om er een aantal speciali teiten en streekbieren te proeven en te degusteren. De kinderschows en -animaties zijn gecentraliseerd in het gedeelte tus sen de Vakschoolstraat en de Meu- leschettestraat. Men kan er zijn har tje ophalen op het springkasteel, een motorenpiste en de Paco-Chico kindercarrousel met een heuse kin dershow. Daarenboven zorgt Vre- don op regelmatige tijdstippen voor streetparades en vlaggenspekta- kels. Op zondag staat ter hoogte van de Vakschoolstraat de kiosk centraal voor het jaarlijkse zomerconcert en schowoptredens van debuterende artiesten alsmede de trekking van de zomertombola 1991. Op verschillende plaatsen staan auto's tentoon en last but not least wordt dit sprankelend kennisgege ven aangevuld met de braderijstan- den van de ruim 40 leden-hande laars van Dekenij Koolstraat en aanpalende straten. Onder de schitterende vernieuwde feestelijke bevlagging en met de stemmige muziek die constant wordt uitgezonden kunnen er zeker en vast gezellige uurtjes gesleten worden op de 37ste braderij van de Koolstraat op zaterdag 7 september van 9 tot 20 u. en op zondag 8 sep tember van 13 tot 20 u. „Oilsjt goi Allien (I)" In een productie van vzw DAK, in samenwerking met de Dekenij Koolstraat, is een nieuwe compact disc tot stand gekomen, van tot nu Ealst. Toch even ernstig beraden en evalueren wist de voorzitter van de toe nog nooit geregistreerde carna- alsterse prinsencaemere en ex-prins Antoine te vertellen, voor Aalst weer zijn valliedjes. Ook de Aalsterse Prin- itskap opzet (asencaemere heft er zijn medewer- V king aan verleend. In het kader van het 20 jarige bestaan van de Prin sencaemere en de verkiezing van de veertigste prins carnaval te Aalst, werd besloten tot de productie van voormelde carnaval CD. Ruim drie jaar geleden dacht de vzw DAK er luidop over na, om de im mense schat aan Aalsterse carna val-, revue- en showliederen, uit de lade te halen en deze vast te leggen op LP ten gerieve van de vele locale vierders en verzamelaars. Sedert pakweg 5 jaar, vanaf het moment dat de carnaval-entertainers de stu dio indoken om er n.a.v. Aalsterse avonden, prinsenverkiezingen, tra vestie- of prinsenshows een onge kend aantal liedjes op te nemen, groeide de idee om vroeg of laat de beste nummers op het zwarte vynil vast te leggen. Het grote obstakel bleek telkens weer de financiële kant van de onderneming te zijn. Wie zou het nodige startkapitaal op tafel leggen Wie diende het initia tief te nemen en was dit alles een haalbare kaart Er werd veel heen en weer gepraat maar de vonk die echt nodig was om alles op te starten, bleef achterwe ge. Het verschijnen van de eerste carnaval CD '91, m.a.w., de verza meling van een aantal oude carna valhits, bracht de discussie opnieuw op gang en met de medewerking van het platenbedrijf Music Factory, de financiële inbreng van drie firma's, dekenij Koolstraat en DAK, kon de idee vlot worden getrokken. Ten slotte was er de Prinsencaemere die voörmeld gegeven aangreep op de viering van hun 20-jarig bestaan reeds in september in te zetten. Graag verleenden de oude-prinsen de volledige medewerking door tal van teksten en liedjes vrij te geven voor de op stapel staande CD. Evenzo kwam een gunstig antwoord van Hendrik Daelman, Bart Mar- coen en Guy Walgraef die een num mer afstonden voor de nieuwe CD. De titel van de nieuwe CD luidt „Oilsjt Goi Allien (I)". Dit houdt in dat de mogelijkheid open blijft voor één of meerdere vervolgen van dit initiatief. In elk geval is er nog meer dan voldoende materiaal voorhan den om de ingeslagen weg in de toekomst verder te zetten. Met de productie van deze CD hebben de initiatiefnemers zich beperkt tot de inbreng van overwegend nummers van de ex-prinsen. De nakende jubi leumshow in de grote schouwburg de Werf is daar uiteraard niet vreemd aan. Op CD I zijn volgende nummers opgenomen Hallo Hallo uit de re vue „Aan boord" van de Prinsen caemere, De Superdikke Vra van Miche! Cleemput, The King uit '89 door Hendrik Daelman, Groeten van Kris door Kris De Poorterè, Het Visserslied uit de travestieshow van t. Zij realizeerden samen en in samenwerking met het Dokumentatiecentrum voor Aalst Karnaval vzw, de prachtige biieuwste karnaval CD Oilst Goi Allien I (a) Eind dit jaar verschijnt een nieuw boek over Aalst. Het is van de hand van Jos Ghysens en Frans Wauters. 'Aalst op zèn Oiljsters' is de titel en de auteurs willen hiermee een aantal facetten uit het leven van de Aalsterse gemeenschap (1890-1990) belichten die tot nogtoe weinig of niet behandeld werden. Om dit leven zo korrekt mogelijk ai te schilderen, was het uiteraard'noodzakelijk zich van de gesproken volkstaal te bedienen, waarbij ook platte gezegden en gewaagde uitdrukkingen niet konden ontbreken. Daarin weers piegelt zich immers het best hoe de gewone man of vrouw dacht en voelde. Achtereenvolgens worden in een twaalftal hoofdstukken geschetstde Aalstenaar, zijn taal, zijn uiterlijk en karaktertrekken, kledij en voeding. Bijdragen zijn gewijd aan gedragingen in de liefde, de seksuele afwijkingen, kinderspelen, lichaamsplagen en dood, aan de natuur, de volksdevotie, kermis en wijkkermis- sen. Een ander groot hoofdstuk is voorbehouden aan de spot- en bijnamen van de volkstypen, de politici, de burgers en de leerkrachten. Het boek besluit met een omvangrijk vocabularium van hedendaagse gesproken volkstaal. naam mee te delen aan een van de volgende adressen. Ten gepaste tijde krijgt men dan de nodige informatie. Jos Ghysens, Vrijheidstraat 45 tc 9300 Aalst (053/21.48.16), Genootschap voor Aalsterse Geschiedenis, per adres Guido Saey, Termurenlaan 24 bus 6 te 9320 Erembodegem (053/77.15.81) of Frans Wauters. Vakschoolstraat 44 te 9300 Aalst (053/77.85.26.). Aalst. Simon D'Hondt, deken van de Aalsterse prinsencaemere, stelt dat bij het twintig jarig bestaan hij zich gelukkig achtte met het gepresteerde werk maar voegde eraan toe dat men ook naar de gepaste heroriëntering streeft (a) Aalst. Met volle overgave en doelbewust wordt verder gewerkt aan het volwaar dig evolueren van het Aalsters karnaval (a) '89 gezongen door Robert Water schoot, As Ge Ze Ziet Passeiren uit '76 door Johny Cooman, Een Dikke Beis, uit travestieshow '87 en ge bracht door Popoll, Geif Mor Gaas, eveneens uit de travestieshow '87 van Michel en Jean-Paul, De Tet- tentoeren uit de Aalsterse avond '79 door Antoine Van der Heyden, Hawaï Eit Schoeine Woiven uit re vue '90 door Jempi en Baloe, Va- kanse uit revue '90 door Stefaan Vinck, Warikiki door Michel Cleemput, Facade van Carnaval uit de Aalsterse avond-.'88, gebracht door Bart Marcoen, Kom Be Moi door Loeken Tatjen uit travesties how '88, Alles Mag Na door Mauri ce De Smedt uit de prinsenverkie zing, Loflied van Carnaval, uit '74 en opnieuw uitgebracht op de Aal sterse avond in '89 door Guy Wal graef en Het Stikmachieng, topper revue '90 en Oilsjterse avond '91 door De Prinsencaemere. De CD zal verkocht worden vanaf aanvang september en te koop ge steld worden aan de prijs van 495 fr. het stuk. Een deel van de verhoopte opbrengst zal door DAK worden geïnvesteerd in de volgende geplan de werken, mn. „Het Aalsterse Car- navalboek 1991-1995" en zo moge lijk in een boek handelend over car naval in Vlaanderen. Dekenij Kool straat zal ook een part investeren in een doel van openbaar nut, mn. het bevorderen van de locale handel en nijverheid in de woon- en winkel wijk Koolstraat en aanpalende stra ten. Financieel participeert de prin sencaemere niet in deze onderne ming maar zal in het kader van het jubileumjaar alle festiviteiten rond het 20-jarig bestaan van de vereni ging inzetten tijdens de braderij van de Koolstraat dmv. een live-presen tatie van de geselecteerde nummers op CD. De prinsencaemere is verder is ver der druk aan het werk om samen met DAK de productie op het ge touw te zetten van de feestbrochure „Prinsen van Aalst", een werk over de prinsenverkiezingen te Aalst se dert 1953 en 1992. Een brochure die ter gelegenheid van de voorstelling van een Retro-Revue „20 jaar Prinsencaemere" op de boeken markt zal verschijnen. Over beide initiatieven later meer informatie. P.H. Om het Aalsterse ziekenhuis meer in de belangstelling te plaatsen, organi- zeerden de Siesegemkring, het komitee voor kulturele en wetenschappelij ke uitstraling van het ASZ, reeds heel wat tentoonstellingen, koncerten, en dies meer. Op de grote weide naast het ASZ gebouw, slaat op verzoek van de stad Aalst het cirkus Krone zijn tenten op van 10 tot 12 september. Cirkus Krone mag duidelijk het grootste cirkus van Europa ge noemd worden. Het werd opgericht in 1902 en groeide uit tot een van de grootste van de wereld. Voor Aalst Blijkt het al 25 jaar geleden te zijn dat men nog een cirkus van dit ni veau mocht verwelkomen. Omdat Aalst niet beschikt over der mate grote terreinen om dergelijke spektakulaire attraktie een plaats te bieden, werd het initiatief van de voorstellingen doorgespeeld aan de kulturele kring van het ASZ. Zich betrokken voelend bij het leven van de stad en tevens het ASZ promo tend is deze kring dan ook tevreden dat initiatief te kunnen realizeren. De cirkustent biedt plaats aan 5.000 bezoekers en brengt een artistiek hoogstaand programma bestaande uit 20 onderdelen er zijn witte tij gers uit Amerika, paarden, 14 Indi sche en Afrikaanse olifanten, een gedresseerde giraf, het nijlpaard Poppaa, internationaal gekende clowns, vliegende mensen, de Balkanski's (de beste springplank- artiesten ter wereld), akrobaten op BMX fietsen, The Alexander Bro thers op het sensationale reuzerad, slangen, krokodillen en nog veel meer. Een geheel van een 400 tal artiesten uit 21 landen en drie kon tinenten ontmoeten elkaar samen met het uitgebreide dierenpark in de manage. Men kan de dierentuin van het cirkus dagelijks bezoeken. De witte tijgers vormen een unicum. Over de hele wereld leven er slechts een 60-tal van deze roofdieren. Sa men met de Alexander Brothers die een sensationele akrobatie verto nen aan het draaiende dubbele reu zenrad en heel wat andere biezon- dere evenementen, kan Aalst zeker iets unieks beleven. Pierino de beto verende Zwitserse clown, loopt als een rode draad door het program ma. Voorstellingen Op dinsdag 10 september wordt om 16.15 uur een matinee voorstelling gegeven waarop ook de bejaarden van de rustoorden gratis zijn uitge nodigd. Op woensdag 11 september begint de namiddagvertoning om 15.00 uur en donderdag 12 september om 16.15 uur. Elke dag zijn er voorstel lingen om 20.00 uur. Ter ondersteuning van de manife staties loopt op 30 augustus tot 12 september een tentoonstelling over cirkusaffiches in de hal van het zie kenhuis. De officiële opening van deze expo heeft plaats op 30 augus tus om 20.00 uur. (HP)

De Voorpost | 1991 | | pagina 9