Langs wandelpaden kriskras door Li n Erpe-Mere fe l [til 1 KBG Mere krijgt nieuwe vlag Steenbergpad dank zij Reinaertclub Burst (5) 2 - 6.9.1991 - De Voorpost Het Steenbergpad start in één van de mooiste gebieden (geweest) van Erpe-Mere. Het natuurlijk domein ontstond na de zandsteenwinning die rond de Eerste Wereldoorlog stopgezet werd. Later deed men er nog aan zandwinning alhoewel er toen reeds een unieke fauna en flora ontstaan was zonder enige kunstmatige ingreep. Toch was het een domein dat tussen de wereldoorlogen heel wat volk lokte tijdens de zomermaanden om er een rustige namiddag door te brengen. Het was een ideaal domein voor kinderen tijdens de vakantie toen „speelpleinwerking" nog niet tot de werkelijkheid hoorde. Intussen werd het gebied nog verschillende keren door diverse eigenaars verloederd en de laatste jaren gaat het van kwaad naar erger. Met uitzondering van de vijver kan men nog nauwelijks van een natuurlijk kader spreken maar toch heeft Reinaertclub Burst dit gebied als begin en einde genomen van het door hen uitgestippelde Steenbergpad. Erpe-Mere. De visvijver aan het administratief centrum van de gemeente waar de wandeling van start gaat. In dit rustig kader kan men desnoods de geschiedenis van de oude steengroeve verhalen (jv) Het had een prachtig gebied kunnen zijn voor de recreatie van de Erpe-Me- renaren. Nu is het in eerste instantie een heerlijke omgeving voor het gemeentepersoneel dat er zijn dagelijkse boterham komt verdienen. Met de inname van dit natuurlijk park is opnieuw een prachtig stuk milieu teloor gegaan en moet men terecht in de recreatiedomeinen waar het allemaal kunstmatig uitgesponnen is en vooral is gericht naar het puur commercië le. In plaats van de toestand enigszins te herstellen wordt er nog steeds verder geknaagd aan deze groene oase en nochtans, zoveel is er in Erpe-Mere nu ook niet voorhanden om er zo kwistig mee om te springen. De recreatie werd uit Steenberg gebannen bij de aanleg van de autosnelweg in de jaren 1950 toen men er de reeds bestaande, maar toch begroeide, zandputten nog meer uitdiepte. Mits men achteraf de natuur zijn gang zou laten gaan, was er enige kans dat er opnieuw begroeiing zou komen maar het gebied werd verkocht en totaal verkwanseld door de inplanting van een camping waar de voorwaarden met de voeten getreden werden. Het eens zo rijke gebied aan fauna en flora kreeg de genadeslag na de fusie toen het I- i. gemeentebestuur van Erpe-Mere op zoek was naar een bouwterrein voor haar diensten te concentreren en de ogen van de beheersmensen op het domein Steenberg vielen. De gronden werden onteigend en men trok er het huidige toen veelbesproken administratief centrum op. Met dit project werd zelfs een gedeelte van het vroegere aspect hersteld omdat men gelukkig niet opteerde voor een kunstige parkaanleg en de begroeiing liet betijen. Steenbergpad Toch is de omgeving van Steenberg nog altijd waardig geacht om er een wandelpad aan te koppelen. Het initiatief om van hieruit een natuurwan deling uit te stippelen ging in november 1989 uit van de wandelclub Reinaert uit Burst, in samenwerking met de Vakantiegenoegens en de KWB-afdeling. Zij zorgden er toen voor om interesse te wekken voor het gebied maar de wandeltocht zelf zou een omvangrijker traject krijgen, vermits men niet in de onmiddellijke omgeving blijft maar zelfs een paar andere gemeenten aandoet. Wandelpaden worden maar zelden strikt door individuelen bewandeld omdat men dan geneigd is een „eigen traject" te kiezen naar gelang de omstandigheden. Er is echter voor bewegwijzering gezorgd - die meestal nog aanwezig is - en dit maakt het voor groepen toch belangrijk. De inwandeling geschiedde met een tachtigtal deelnemers en begon met een soort verkenning van het domein dat in een grote bocht omzeild werd. Dit is trouwens een van de mooiste stukken van dit wandelpad want eens in Bambrugge-Egem verlaat men de natuur om de gewone wegen te nemen die op gebied van verkeer te druk zijn voor een rustige wandeling. Het pad beperkt zich dus geenszins tot een groene zone maar over te lange afstan den langs verkeersdrukke veld- en andere wegen. Natuurlijk is het niet gemakkelijk om een pad te vinden alleen maar door bos en veld. Vroeger zou dit wel gekund hebben, in de tijd vóór de afschaffing van de talrijke „stretjes". Toch loont hel 8 km. lange pad de moeite en het is niet de bedoeling om de wandelaar te laten afschrikken door een paar km. „verkeersweg". Naar Vlekkem Na het vertrek aan het administratief centrum gaat men via de uitrit een eind langs de Oudenaardsesteenweg die men na een paar honderd meter kan verlaten om langs de „bovenkant" van het steenberg naar Bambrug ge-Egem af te dalen. Hier wandelt men zogezegd tussen wat men vroeger placht te noemen het „oude" en „nieuwe" steenberg. Het waren twee afzonderlijke putten waartussen een losweg liep die zowel door boeren als door anderen gebruikt werd. Na zowat een kwartier stappen biedt deze voettocht een eerste breekpunt in het dal aan een huisje verse hole langs de beekoever. Dit is wat nog overblijft van het vroegere molenhuis dat tot de eigendom van de watermolen van het „Meuleken Tik"behoorde. Van de bedrijvigheid die hier vroeger heerste is geen spoor meer te vinden, evenmin van het waterrad dat op deze plaats gedurende eeuwen voor de nodige energie hielp zorgen. Nochtans heeft hetMeule Tik" betere tiid net als vele van zijn soortgenoten. Vooral tijdens het laatste s hi Erpe-Mere. De kalvaar achteraan de kerk van Vlekkem met in de nabijheid nog een Paar herdenkingsstenen (jv) gekend, wart van de vorige eeuw was hier volle bedrijvigheid en ook in de eerste helft van deze eeuw. Na de tweede wereldoorlog geraakte hij in verval, samen met de andere watermolens uit de omgeving, die allemaal te lijden hadden onder de opkomst van andere energiebronnen. Het was dan in augustus 1950 dat de laatste eigenaar, Jozef De Vriendt-Rottiers, een abrubt einde aan zijn bestaan maakte. Voor de ouderen die hier om hun „klutske meel" kwamen kan deze plaats nog nostalgische herinneringen oproepen. Van hieruit gaat het nog even ongestoord en rustig tot aan de kapel van O.L. Vrouw van Lourdes aan de Egemstraat, maar van dan af is het uitkijken want meer dan eens moet men tijdens het volgende gedeelte af te leggen weg langs de Windmolenstraat, over de brug van de snelweg, naar de kerk van Vlekkem, uitwijken voor het verkeer. De Sint-Lambertuskerk van de kleinste deelgemeente van Erpe-Mere is op zichzelf enigszins nietig maar als landelijke bidplaats is het een pareltje en zeker een bezoek waard, ook al is het interieur niet overweldigend toch zijn er prachtige zaken te bekijken. Het loont daarbij de moeite om een korte rondgang rond de kerk te maken waar men zelfs nog op een grafsteen stoot die van 1549 dateert, evenals andere gedenkstenen waarvan de teksten practisch onleesbaar geworden zijn door de jarenlange verwering. Het herkappen van deze inscripties is dringend noodzakelijk en misschien is hier een taak weggelegd voorde wandelclub Reinaert, die in samenwerking met andere verenigingen of de plaatselijke culturele raad, zou kunnen aandringen om aeze grafstenen als getuigenissen uit een parochiaal verleden, in hun oorspronkelijke toestand te laten herstellen. Watermolen Het volgende stuk weg dat moet afgelegd worden is niet veel beter op gebied van rust en veiligheid want het wandelpad loopt hier langs de gewone rijweg. Nochtans kon men tot in de jaren 1950 een veldwegel gebruiken maar ook hier was grondinpalming belangrijker dan „onbegane wegels". Het duurt trouwens ongeveer twee km. vooraleer men terug de baan kan verlaten om de watermolen van Ottergem te bereiken waar men even kan verpozen terwijl men naar de werkzaamheden van de mulder kijkt want de watermolen is nog maalvaardig en de molenaar werkt nog sporadisch ondanks hij op rust is. Oorspronkelijk is deze watermolen in de 17de eeuw gebouwd maar heeft zoals talrijke van zijn soortgenoten enkele verander ingen ondergaan naargelang de bedrijfsomstandigheden. In bepaalde perioden had de molen van Ottergem, naar het voorbeeld van andere, een dubbele functie want naast het malen van graan werd hij ook gebruikt als oliestampmolen, een bedrijvigheid die echter in 1920 stopgezet werd. De laatste jaren werkte de cylindermolen nog uitsluitend voor het malen van tarwe en veevoeders. Als we langs een oude kasseiweg onder de E40 door en volgen deze tot aan de oude heirbaan, een landweg die de wandelaar door de velden leidt om het eindpunt Steenberg te bereiken. Dit laatste gedeelte is trouwens op nieuw een wandelweg waardig en wasemt nog rust uit, alhoewel ook dit niet lang meer zal duren als men de plannen voor een tweede industriezone doordrijft want dan is ook dit gebied niet meer zo interessant voor een rustige wandeling. In zeker opzicht is het Steenbergpad niet heel veel verschillend van de andere in Erpe-Mere, maar dan toch kan men hier rekenen op een bewegwijzering. Het is bovendien een betrekkelijk lange tocht en dus geschikt voor geroutineerde wandelaars. Het geldt hier meer een natuur wandeling maar toch zijn er een paar stopplaatsen waar toch iets van het bouwkundig erfgoed te zien is, belangrijk voor hen die wat dorpsgeschiede nis willen meepikken. De ruim vijfhonderd leden van de Meerse KBG-afdeling krijgen om de drie maanden een tijdschrift in de bus waaruit ze een keuze aan aktiviteiten kunnen maken. Zoals voorheen kunnen ze ook voor de volgende maanden over een goed- fevulde kalender beschikken. Dat lere een van de belangrijkste afde lingen van het gewest is, blijkt uit het feit dat het bestuur een mooie nieuwe vlag mocht in ontvangst ne men voor hun uitzonderlijke presta ties. Dit alles is te danken aan de talrijke verantwoordelijken van de deelaktiviteiten en hierbij citeert men de onfortuinlijke kaartersclub, de fietsclub die elke week met een 75-tal sportievelingen de baan op trekt, het zangkoor o.l.v. Edg. Van den Brulle, de club van het kreatief handwerk die op 15, 16 en 17 no vember a.s. een tentoonstelling met hun werk organiseert in het ge meentelijk ontmoetingscentrum van Mere, de dansclub die regelma tig optreden in het rusthuis van Me re en onlangs een optreden ver zorgden ter gelegenheid van de plechtige opening van het nieuwe rustoord in Herdersem. Vooral te onthouden is de jaarlijkse Herfstkoffietafel op 19 december met het optreden van het kolderduo Willy en André Mertens uit Lon- derzele. Naast de korte uitstappen organi seert de KBG van Mere regelmatig een Lourdesreis en thans verblijven er enkele leden in Tirol. Adviesraad Sinds een hele tijd ijvert de Meerse afdeling ook voor een gemeentelij ke adviesraad voor de derde leef tijd. Enkele maanden terug al wer den de statuten door de gemeente raad goedgekeurd maar van een of ficiële installatie is totnogtoe geen sprake. Het uitblijven van de sa menstelling van deze adviesraad doet dan ook bij het KBG-bestuur twijfels riizen en men vraagt zich af of 'men dan zo een schrik heeft om enige inspraak te geven in het be leid". Het bestuur veronderstelt dat zij een gevaarlijke generatie verte genwoordigen "of is het eenvoudig miskenning van één derde van de bevolking? Wij hopen en geloven van niet! Maar waar wringt het schoentje?" Hopelijk wordt hierop na de vakantie een klaar antwoord gegeven door de verantwoordelijke schepen. En zal de KBG van Mere weldra niet alleen inspraak hebben maar vooral advies kunnen geven om de werking van de derde leeftijd nog meer uit te bouwen. JV Het 30ste Internationaal kartoenfestival van Knokke Heist werd gezien het zeer grote sukses verlengd tot 15 september. Men kan de tentoonstelling bekijken in de Humorhall Laguna Beach Duinbergen van 14.00 tot 22.00 uur. et ee eed t :iaar< lagnii Estam egew en h idskit e nee verk iren i :n zes worv ftigta zijn Erpe-Mere. Het kapelletje aan de Paardestraat te Vlekkem dorp (jv) Lede. Stampen en Dagen van Lede was te gast op het tweede folkfestival Okamsi. H in Lokeren (Iv) Velftln Erpe-Mere. De watermolen van Ottergem, een van de weinige die nog maalvaardig is en waar de wandelaar hem nog in volle bedrijvigheid kan zien (jv) alster ch in Met deze wandeling heeft men een ander aspect van het grote dorp Erpe-Mere willen tonen maar toch blijft het ook hier een afwisseling tussen rust en gestoorde rust maar alternatieven hiervoor zijn er nauwelijks. Met een gids, die de dorps- en streekgeschiedenis kent, kan dit wandelpad alleszins uitgroeien tot een gevestigde waarde in zijn soort dank zij het initiatief van wandelclub Reinaert uit Burst. J.v.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2