OCMW-Aalst richt schijnwerpers op Rusthuis De Hopperank te Erembodegem Eerste Kunst- en Hobbytentoonstelling B.G.J.G. - Afdeling Terjoden nr De Voorpost - 6.9.1991 - 5 "Hierbij nodigen wij U en de uwen uit aanwezig te zijn op onze Opendeur dag die zal doorgaan op zondag 8 september 1991 in Rusthuis De Hoppe rank te Erembodegem, Ninovesteenweg 121. Hopende U te mogen verwel komen, met genegen groeten." Aldus de uitnodiging van de h. Eddy Dierickx, voorzitter van het OCMW- Aalst. Deze opendeurdag wordt te 10.45 u. ingezet met een plechtige opening door dhr. Dierickx. Te 11 uur volgt een openingskoncert. Vanaf 12.15 u. wordt er barbecue gehouden. Tussen 15 uur en 17.30 u. volgen optredens van Marc Dex en Norma Hendy en kan deelgenomen worden aan een geleide wandeling in het domein "Osbroek". Doorlopend staan volksspelen op het programma. Ook kinderhoek en luchtkasteel, tentoonstelling dienst ERGO en allerlei animatie. f| fin ft w-. Aalst. Het rusthuis De Hopperank aan de rand van het natuurgebied De Osbroek Aalst. Een sfeerbeeld van de viering van de 90 en 9b jangen in het Rusthuis De Hopperank dit jaar Is het OCMW (Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn) ge groeid uit de vroegere kommissies van openbare onderstand, dan staat het huidige centrum open voor alle burgers en niet meer alleen voor de behoeftigen. De maatschappelijke dienstverlening bestaat uit een ge heel van materiële, sociale, genees kundige en psychologische bijstand. Het hoofdkenmerk van deze dienst verlening is de uitgebreidheid, het ontbreken van enige beperking. Het OCMW-Aalst beschikt dan ook over verscheidene inrichtingen en diensten zoals de sociale dienst, het sociaal verhuurkantoor, de thuis hulp (zoals gezins- en bejaarden hulp, interventiedienst, schoon- maakhulp, karweidienst en bede ling warme maaltijden), het Aal- sters stedelijk ziekenhuis, de rust huizen... "Maandelijks worden meer dan 500 gezinnen en alleenstaanden op een of andere wijze geholpen door de OCMW-diensten", aldus de h. Ed dy Dierickx, voorzitter OCMW- Aalst, in een gloednieuwe OCMW- informatiemap. "Deze informatie map is gericht op betere bekendma king van de dienstverlening en ge tuigt van maximale inzet om ieders rechten ter harte te nemen." Het OCMW-Aalst beschikt thans over drie rusthuizen die openbaar voor valide, semi-valide en verzor gingsbehoeftige bejaarden van de stad Aalst, nl.: het rusthuis Sint-Job (179 bedden), het rusthuis De Hop perank, het rusthuis Sint-Lieven (122 bedden). De kamers zijn bemeubeld door het OCMW en elke inwoner kan een sleutel van zijn eigen kamer beko men. De prijzen zijn afhankelijk van het komfort van de kamer. In deze prij zen zijn o.a. niet inbegrepen: mu- tualiteitsbijdragen, dokters- en me- dikatiekosten, kinesitherapie, voet verzorging, kabeltelevisie, huur ijs kast, haarkapster, droogkuis... Gekwalificeerd verpleegkundig en verzorgend personeel staat in voor de dagelijkse verzorging. Er is nachtdienst voorzien. Huisarts en kinesist kunnen vrij gekozen wor den. De voeding is van een hoogstaande kwaliteit. Op doktersvoorschrift wordt U zelfs een dieetmaaltijd op gediend. De dienst ergotherapie en animatie helpt het verblijf in deze rusthuizen zo aangenaam mogelijk te maken: turnles, spelnamiddagen, reizen, toneel, film, TV-kijken zijn maar een greep uit het totale aanbod. Een bewonersraad verzekert er de inwoners de nodige inspraak. De godsdienstige, filosofische en morele overtuiging van iedereen wordt gerespekteerd, ook de vrije uitoefening ervan is toegelaten. Een ideale gelegenheid om zich van deze OCMW-dienstverlening te vergewissen is alvast een... open deurdag. Daarom worden zondag 8 septem ber 1991 vanaf 10.31) u. de deuren van het Rusthuis "De Hopperank", gelegen in de grootste Aalsterse deelgemeente Erembodegem, Ni novesteenweg 121, opengesteld voor al wie belang stelt in het leven en vooral in de ergotherapie-wer- king binnen de muren van deze riante inrichting. Reeds om 11 uur kan iedereen er gezellig een openingskoncert be luisteren en 's namiddags Mare Dex en Norma Hendy. Ook een geleide wandeling in het domein "Osbroek" is voorzien, naast volksspelen, kinderhoek en luchtkasteel, tentoonstelling en al lerlei animatie. Vanaf 12.15 u. is er barbecue. Op de prijskaart lezen we: Aperitief "De Hopperank": 75 fr.; barbecue: een brochette en kippebil, een varkens medaillon, broodpallet met lookbo- ter of met kruidenboter, slabuffet en saus: 300 fr.; kindermenu (tot 12 jaar): 200 fr.; wijn: 1 glas rode wijn: 50 fr. Het rusthuis "De Hopperank" is een riant verblijf van plus-zestigers, gelegen aan de rand van het natuur gebied De Osbroek, "de groene long van Aalst", naast het vroegere kasteelpark Moyersoen. In de inkom van de hoofdingang herinneren twee gedenkplaten elke bezoeker aan "de eerste steenleg ging" op 12.9.1970 en "de officiële opening" vijf jaar later, van het kompleks. We lezen: "Officiële opening op 23.11.1975 door de heer Ghijs, afge vaardigde van de heer Minister van Volksgezondheid in aanwezigheid van de Kommissie van Openbare Onderstand. De Voorzitter: Eeck- hout Philemon; de leden: Palster man Firmin, Gijsels Theofiel, Arijs Georges, De Jonge Philemon, Van der Borght Jan; de sekretaris: De - Saedeleer Alfons; de ontvanger: Arijs Leon; sociale dienst: Paul Ste vens; het schepencollege: de burge meester: Boel Frans; de schepenen: De Cremer Firmin, De Luyck Mau rice, Bruyland Frans, Van Vaeren- bergh Remi." Blikvanger is er ook een uitstalkast met allerlei rietwerk, haakwerk, macramé, naaldwerk, wasspelden- konstrukties, breiwerk..., gereali seerd door meerdere vrij aktieve se nioren, volgens technieken aange leerd tijdens de verschillende "hob- byaktiviteiten" o.l.v. ergotherapeut Patrick De Muyter. Met een tentoonstelling in de "Raadszaal" en verkoop van allerlei afgewerkte produkten tijdens de opendeurdag wil rusthuis-dienst hoofd, de heer Paul Stevens (tel. 053/70.23.37), samen met het ver plegend en verzorgend personeel, alvast de nadruk leggen op de ergo- therapiewerking in de instelling: be zigheid, ontspanning, ADL (aan passing aan aktiviteiten dagelijks le ven). De dienst ergotherapie en ani matie zet zich voortdurend in voor een waaier hobbyaktiviteiten. Het personeel spoort iedereen aan tot deelname aan de voorziene anima tie-gezelschapsspelen, als kaarten, monopoly, lotto..., aan de regelma tige turnlessen, aan wandelingen in eigen omgeving... Regelmatig staat ook wel een verjaardagsfuif, viering van de 90- en 95-jarigen, viering van een hoogdag in het rusthuis, op het programma. Onlangs bezochten verscheidene Hopperank-60-plus- sers de Aalsterse jaarbeurs. Volgen de week wordt een grootse circus voorstelling bijgewoond (omgeving Aalsters Stedelijk Ziekenhuis) en op 25 september trekken de Hoppe rank-senioren naar het domein Plankendael. Op 25 april jl. was het feest t.g.v. de viering van Jacob Benoit (95 j.), Van Pottelbergh Julia (90 j.), Huy- lebroeck Elodie (90 j.), Janssen An na (90 j.) en van het 50-jarig huwe lijksjubileum van Verdoodt Cle- mence en Mollaert Achile. "De Hopperank" biedt thans ver- blijfsmogelijkheid aan 55 plus-zes tigers. De meeste kamers zijn indivi duele kamers. Echtparen beschik ken over tweepersoonskamers. Alle kamers zijn van individueel sanitair voorzien. Op elke verdieping zijn er twee badkamers. Momenteel ver blijven er 55 senioren: 10 mannelij ke en 45 vrouwelijke. Van Vaeren- bergh Margrietje verblijft er reeds vanaf de opening van het rusthuis (1975). De jongste inwoner is 63 jaar. Terwijl de gemiddelde leeftijd erin 1981 nogop80,9jaarenin 1983 op 81,9 jaar lag, is dat thans reeds opgelopen tot 84,36 jaar (mannen: 82,6 j. en vrouwen: 84,75 jaar). 19 personen zijn vrij zwaar verzor gingsbehoeftig, 12 anderen zijn se- mi-validen en 24 inwoners kunnen min of meer zichzelf behelpen. Voor een rustig "ritje" of een "bab beltje met de buur" kan iedereen terecht in een drietal luchtige zit hoeken. Ook TV-kijken is steeds mogelijk. De ruime refter is een po lyvalente zaal die wel eens omge vormd wordt tot ludieke ontspan ningsruimte. Het geheel, gelijk vloers en twee verdiepingen, Iaat beslist een goede indruk na. Wat met de voeding? Een blik op de menu's, met keuzemogelijkheid bij morgen- en avondmaal, spreekt voor zichzelf. Ook dieetvoeding is voorzien. De maaltijden zijn geza menlijk. Alles wordt keurig opge diend en er zijn vastgestelde uren hiervoor. Wat gebeurt er met de zieken? Zij worden afzonderlijk verzorgd. Men is vrij zijn eigen dokter te kiezen. Er bestaat een nachtdienst. In hoever re wordt men met de bezoek- en uitgaansuren vrijgelaten? "De Hopperank" is een "open" in stelling Bezoek op de kamers wordt dagelijks toegelaten van 9 tot 11.30 u. en van 14 tot 20.30 u. Afwijkingen hierop worden toegestaan, mits in stemming van de direktie. Reeds jaren kunnen de inwoners met vragen, wensen, suggesties en eventuele klachten via een "Bejaar- denraad" terecht bij de direktie. De vergaderingen worden thans drie maandelijks gehouden. Zo wordt aan de bewoners meteen inspraak verleend over de totaliteit van het leven in "De Hopperank", zoals het waait en draait (de huisvesting, de menu's, de gezelligheid, de ont spanning...). Daarbij hoort dan nog de publikatie van een infoblad waarin de resultaten kenbaar ge maakt worden en de familiegeest nog bevorderd. De hele Hopperank-gemeenschap hoopt heel wat vrienden, kennissen en familieleden tijdens de open deurdag, op zondag 8 september 1991, te mogen begroeten. Fijn als jij er ook bij bent! De Bruyn De B.G.J.G.-afdeling Terjoden heeft het genoegen U uit te nodigen op haar eerste Kunst- en Hobbytentoonstelling, die zal plaatsvinden op zaterdag 14 september en zondag 15 september 1991, in de zaal van de kloosterschool, Geraardsbergsesteenweg te Erembodegem-Terjoden. Ingang op het kerk plein. Tijdens deze tentoonstelling worden heel wat schilderyen, pentekeningen, keramiekwerken, kunstwerken in hout en parels, ook prachtig kantwerk en een verzameling kaktussen in de kijker gesteld. De toegang is gratis! De «Bond van de talrijke huisgezin- nen». zoals zijn benaming oor spronkelijk luidde, is een beweging die werd opgericht in 1921. De stich ters wilden meer waardering voor het grote gezin en wezen op zijn verdiensten tegenover de natie. Door zijn aktie en door het voortdu rend stimuleren van een gedurfd gezinsbeleid, is deze gezinsvereni ging steeds verder uitgegroeid tot een echte «dienst aan de gezinnen in Vlaanderen». Hij bekleedt, bin nen de gemeenschap, een eigen plaats, en kan daar niet meer wor- oi den uit weggedacht. )11<I Het gros van de leden bestaat onge twijfeld uit gezinnen met drie of meer kinderen of uitgebloeide gro te gezinnen, doch jonge gezinnen zijn bijzonder hartelijk welkom en genieten binnen de Bond grote aan dacht. Iedereen, ongeacht zijn ge zinstoestand, heeft er baat bij als lid toe te treden, op voorwaarde dat hij de doelstellingen van de beweging kan onderschrijven en haar aktie wil steunen. De Bond in het gewest Aalst: ruim 17.000 gezinnen zijn er lid van de Bond, verspreid over volgende ste den of gemeenten: Aalst, Brakel, Denderleeuw, Erpe-Mere, Ge- raardsbergen, Haaltert, Herzele, Lede, Lierde, Ninove, Sint-Lie- ,H vens-Houtem, Zottegem. In Erembodegem werd de B.G.J.G.-afdeling opgericht in 1926 (toen «Bond van de Kroostrijke Ge zinnen»). Aangezien Terjoden een min of tc meer afzonderlijke leefgemeen- schap vormde kwam men er in het jaar 1960 tot de oprichting van een bijkomende afdeling. Deze afzon derlijke afdeling noemde men Erembodegem-Terjoden. Zowel met de gewestelijke als met de na tionale goedkeuring kreeg deze af deling een autonoom bestaan. Na de fusie van de gemeenten, waarbij een deel van Erembodegem-Terjo den naar de fusie Aalst en een ander deel naar Haaltert werd gefusio neerd, bleef de B.G.J.G. afdeling Terjoden overeind (met naamaan- passing i.p.v. Erembodegem-Terjo den). De afdeling Teijoden is een bloeiende afdeling met een hoog inwoners/leden verhouding. Deze afdeling omvat 11 bestuursleden en 150 gezinnen behoren tot deze fami lie. Tal van aktiviteiten staan jaarlijks op het programma, waaronder fietstochten, wandelingen (o.a. deelname aan de Gordel), groot Sint-Maartenfeest, kabaretavond, vormingswerk enz. Vanaf 1991 wordt nog een Kunst- en Hobbyten- toonstelling aan het programma toegevoegd. Deze aktiviteit heeft plaats op za terdag 14 september 1991 van 16 tot 22 uur en op zondag 15 september van 10 tot 19 uur in de zaal van de kloosterschool, Geraardsbergse steenweg (ingang op het kerkplein) te Erembodegem-Terjoden. De vernissage is voorzien op zater dag 14 september om 15 uur. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. En er zijn prachtige kunst werken te winnen door de bezoe kers aan de tentoonstelling! De ex posanten zijn woonachtig op Terjo den of direkte omgeving of hebben een zekere band met Terjoden. Voorzitter De Bleser A. (Klooster straat 2, Terjoden. Tel. 053/ 83.32.78): «Wij veronderstellen door deze groepstentoonstelling een dienst tc kunnen bewijzen aan onze plaatselijke artiesten. Wij dan ken hen voor de medewerking. Mo- fe dit een ruggesteun zijn. Wij den- en dat deze tentoonstelling een aanmoediging is voor de nog ver borgen talenten om ook een of an dere vorm van kunst of hobby te starten. En tenslotte hopen wij hiermede onze plaatselijke bevolking de kans te bieden de werken van hun buur, vriend of parochiaan te kunnen be wonderen!» Volgende exposanten hopen U tal rijk te mogen verwelkomen: Karei Louis De Schrijver Hij volgde gedurende vijf jaar, na zijn dagtaak, de avondleergangen aan de Akademie te Brussel waar hij o.a. Marcel Pire als leraar had. Nadien volgde hij nog privé-les bij Van Campenhout en Simon Van Gelderen om zich verder te bekwa men in het schilderen van stillevens. Hij werkte ook gedurende twee jaar als kopiist in het museum voor Schone Kunsten te Brussel. Zo heeft hij zich ook hier weer eens technisch bekwaamd en deze keer om zijn droomkleuren leven te ge ven. 'Zijn werk behoort tot het roman tisch realisme. Een realisme dat zijn onderwerpen vindt in zijn landelijke omgeving, op de plaats waar hij leeft, in het wisselende uitzicht van de natuur onder invloed van de op eenvolgende seizoenen, de dorps- kleuren en het leven eromheen van mens, dier en plant, stillevens, uit stallingen van wat de natuur ons schenkt om van het leven te genie ten. Dit alles wordt neergezet met een eerlijke nauwgezetheid en nauw keurigheid waarbij de klassieke re gels van de bladverdeling perfekt in acht zijn genomen. De Schryver Etienne - Stefan Signerend met «Stefan», is Etienne een autodidakt die zijn emoties ver werkt met palet en opspuitwerk voor het verkrijgen van reliëf in zijn olieverfschilderijen. Een techniek die hij zichzelf toeëigende. Zijn werken hebben een realistische stijl en bestaan vooral uit stillevens, landschappen en portretten. Reeds op 9-jarige leeftijd begon hij met het maken van pentekeningen. Op 12 jaar met pasteltekeningen en op 16 jaar werkte hij met olieverf. Hij nam reeds deel aan verschillen de groepstentoonstellingen. Boelaert Gerard Beukenlaan 8, 9320 Erembode gem-Terjoden 053/83.89.00. Stu deerde meubelmaker aan de Vrije Technische School te Aalst. Werkte vanaf 1945 als meubelmaker aan de Belgische Spoorwegen en werd ge pensioneerd in 1986 als meester gast-we rkopzich ter. Volgde verschillende jaren avond lessen aan de Kunst Akademie te Aalst, en specialiseerde zich in pen tekeningen. Landschappen en gebouwen beho ren tot de onderwerpen. Hij nam reeds deel aan verschillen de hobby-tentoonstellingen. De Sutter Arlette Reeds tijdens haar schooltijd aan de Dames van Maria te Aalst bleek haar voorliefde voor tekenen. Haar kreatieve ambities gaf zij gestalte in haar opleiding hoger Kunstonder wijs (afd. publiciteitstekenen) aan het Imelda Instituut te Brussel. Haar vroegere potloottekeningen waren aanvankelijk een verlengstuk van haar studies, doch geleidelijk evolueerde haar technieken naar die op doek, wat nog altijd haar voorliefde wegdraagt wegens de grote plastische expressiviteit van dit medium. Zij evolueerde als au todidakt naar een eigen realistisch schildertechniek. De Sutter Eduard Als oud leraar aan het Vrij Tech nisch Instituut te Aalst, beschikt hij nu over de nodige vrije tijd om zijn hobby's: metaalwerken en houtsnij den, die hem van kindsbeen in het bloed zaten uit te oefenen. Bij grote meesters waaronder Rodin en an dere zoekt hij inspiratie. Timmermans Jeanine Heeft zich als hobbyiste reeds ver schillende technieken van het kant werk eigen gemaakt. Mattens Emile Emile volgde gedurende acht jaar les aan de Akademie voor Schone Kunsten te Aalst. Hij begon eerst in de afdeling teken kunst en later kunstschilder - levend model onder de kundige leiding van wijlen Modest Van Mulders. Als hobbyist maakt Emile tekeningen met houtskool en pastels en schil dert ook met olieverf. Gijsels Theofiel - De Brouwer Bob - Van Der Meersche Gustaaf Zijn aangesloten bij de kaktusklub «AYLOSTERA» (naam van een kaktusgeslacht) die dit jaar haar tienjarig bestaan viert. Over het aantal soorten kaktussen zou men kunnen zeggen dat er zo een 2000 a 3000 variëten bestaan. Door het be zoek aan beurzen werden ze gefaci- neerd door de verscheidenheid aan planten en bloemen. Eens om de maand is er in de klub een vergadering. De onderwerpen die behandeld worden zijn van ver schillende aard: bvb. een reisverslag van een bepaalde streek of een be paald land, een reeks over een be paald kaktusgeslacht of over zaai en... Hun planten bekomen ze door zaai en, door aankoop op beurzen en bij kwekers. Er wordt in de klub ook onderling geruild. Van Melckebeke Katleen Katleen is momenteel leerkracht in het buitengewoon onderwijs aan kinderen met ernstige leerstoornis sen. Zij volgt nu haar 3e jaar academie te Aalst. Na haar onderwijsstudies wil de zij om haar kreativiteit te uiten de keramiektechnieken aanleren. Haar werken maken dan ook steeds weer een uniek gebruik van ver schillende soorten klei. Vazen en potten worden nooit machinaal, maar steeds manueel gevormd. De Roock Robrecht Als 20-iarige beoefent Robrecht zijn hobby, schilderen met aciylverf, nog maar één jaar. Toch is hij reeds aan zijn derde groepstentoonstel ling toe. Eerste tentoonstelling AR- TISTICA, in de gebouwen van de Universiteit, Faculteit St. Aloysius te Brussel, in het kader van STU DENT AID-aktiviteiten. Later een eindejaarstentoonstelling van Ate lier '50 in Denderleeuw. Hij heeft heel wat kennis opgedaan bij Herman De Backer, mentor van Atelier '50. Zoals op de tentoonstelling ook te zien is, is hij nog geen vaste weg ingeslagen. Daardoor ligt de stijl van zijn werken soms nogal ver uit elkaar, op de «Incommunicado» - reeks na. Hij laat zich bij de keuze van zijn onderwerpen beïnvloeden door al les wat hem onder de ogen komt. Dit verklaart ook ten dele waarom er zo weinig homogeniteit in zijn schilderijen zit. Hetgeen misschien nog een speciale aandacht verdient is het feit dat hij met aciylverf schildert en niet met de traditionele olieverf. Schockaert Godelieve Haar hobbywerken met parels is voor Godelieve een ware obsessie geworden. Na het volgen van een kursus «werken met parels» in Gent maakte ze reeds kleine boompjes en blaadjes. Later kwam zij terecht in een hob- byklub in Antwerpen. Daar leerde ze verschillende soorten bomen te maken o.a. perebomen, appelbo men, druivelaars, gouden regen en bloesems welke op de tentoonstel ling te zien zijn. Nu stopt ze haar eigen inspiratie in haar werken. De Backer Gisele Behaalde het diploma sierkunsten aan het R.T.I. Aalst. De liefde voor de keramiek werd haar bijgebracht door haar lerares Lieve De Pelsmaeker (keramiste Erembodegem). Gebeten door de mikrobe liet zij zich dan ook inschrijven in de afde ling keramiek van de akademie voor Schone Kunsten te Aalst. Hier wa ren haar leermeester Leo Vinde- voghel en later het kunstnaarsecht- paar Muys-Muylaert. De Bruyn

De Voorpost | 1991 | | pagina 5