iirkus Krone Spektakel op top-niveau in Aalst Dannee Computer Systems De Voorpost - 6.9.1991 - 9 De Voorpost weekend l'orige maand is cirkus Krone, het grootste cirkus van Europa, zijn lelgië-tournee begonnen in Eupen, Namen en Doornik. Van de acht gekozen lokaties waar dit reuze-cirkus zijn tenten opslaat, is Aalst als ierde uitgekozen. Van dinsdag 10 september tot en met donderdag 12 sep- ember heeft men dan ook de gelegenheid een spektakel op top-niveau te aan bekijken, op het terrein van het Aalsters Stedelijk Ziekenhuis, op de oek Siesegemlaan-Merestraat. Dagelijks zijn er avondvertoningen om 0 uur. Er zijn ook matinees voorzien op 10 en 12 septemberom 16.15 u.en pil september te 15 uur. fan rondreizende menagerie tot root cirkusbedrijf Ürkus Krone is op dit moment jaar oud. Een opmerkelijke leef- jd voor een enorme cirkusonder- eming die echter altijd jong is ge leven. lü het grootste cirkus van Europa, laar óóit heel klein begonnen. Carl [rone sr., vader van de oprichter an het cirkus Carl Krone, bezat mstreeks 1850 de reizende mena- erie 'Continental'. Hieruit ont- tond in 1902 het cirkus Krone. De erste voorstelling vond in Bremen laats, op het plein bij het douane- antoor. meer dan tachtig jaar groeide het edrijf uit tot een cirkus-imperium at internationale erkenning ge- iet. amilietraditie, ondernemings- :est, liefde voor het dier en - on- jorwaardelijk - serieus met het ik bezig zijn: dat waren en zijn de ondregels die de Krone's zichzelf tijd hebben opgelegd, arl Krone, die de onderneming ichtte, bedacht de leus 'Eure unst - unser Streben'. Hij stierf in 143. Op 21 december 1944 werd ■t cirkusgebouw van Krone in ünchen door bommen verwoest, rieda Sembach-Krone, de enige achter van Carl Krone, bouwde imen met haar echtgenoot Carl mbach direkt na de oorlog het rkus weer op. Krone werd nieuw ven ingeblazen. Vanaf 1949 ging )k het tentcirkus weer op tournee, arl Sembach, die dit samen met n vrouw leidde, stierf in 1984. un dochter, Christel Sembach- rone, is de vierde generatie van :ze grandioze cirkusfamilie. Zij idt nu de grootste reizende cirkus- iderneming van Europa. Haar oeder, Frieda Sembach-Krone. aat haar daarbij met raad en daad rzijde. etallen regeren Europa's grootste rkus is altijd een romantische waas indom het cirkus blijven hangen. :ker bij de buitenstaanders die in ban worden gehouden door het inte klatergoud van een bijna drie ir durende voorstelling. Achter de Wissen heerst echter de keiharde rkeliikheid. :n cirkus zo groot als Krone wordt dezelfde wijze geleid als een oot concern. Er wordt ge- en be kend, er worden begrotingen ge- aakt en jaren tevoren worden de ogramma's gepland. 'rie jaar van te voren worden in grote steden van West-Europa intrakten afgesloten en artiesten dompteurs geboekt. Er wordt nu hard gewerkt aan de ogramma's en de tournee's voor jaren 1994 en 1995. :nde men vroeger slechts de cir- sromantiek, tegenwoordig is een kus een groot bestuurlijk appa- at. Bijna 50 van de ongeveer 400 rsoneelsleden van het cirkus Kro ne doen administratief werk. Twee weken vóór de komst van het cirkus Krone reizen er al inkopers naar de betreffende steden om de verzor gingvan mens en dier te regelen. De samenstellers van de Krone- programma's trekken de hele we reld door om nieuwe nummers te kontrakteren. De reklamekara- vaan, bestaande uit acht wagens en 16 mensen reist het cirkus enkele weken vooruit. Er wordt per dag ongeveer 1.000.000 BF uitgegeven aan gages voor de artiesten, salarissen voor de overige werknemers, belastingen, sociale lasten, staangelden, rekla- me- en transportkosten, verzorging, eten en energie. Nieuwe investerin gen of afschrijvingen zijn nog niet bij dit bedrag inbegrepen. De kom- plete speeltent met zitinrichting en masten heeft meer dan 20.000.000 BF gekost. De achtmas- ter die plaats biedt aan ruim 5.000 bezoekers is op dit moment de grootste en de duurste in Europa. Cirkus Krone verplaatst zich tijaens de zeven maanden durende tournee met twee speciale treinen. Alléén al de transportkosten voor de spoor wegen bedragen pef seizoen meer dan 20.000.000 BF. Een konvooi van ruim 110 vrachtwagens met aanhanger vervoert het cirkus van plaats naar plaats. Cirkus Krone geeft dagelijks ruim 120.000 BF uit voor de verzorging van mens en dier. Alleen de roofi dieren eten al 300 kilo vlees per dag. Elk van de 14 olifanten heeft per dag 100 kilo stro, 50 kilo hooi, 15 ki lo brood en ongeveer 10 kilo vers voedsel nodig. Dagelijks moeten er meer dan 90 paarden voer hebben. De balans van cirkus Krone ziet er als volgt uit: véél meer dan 30.000.000 BF aan transportkosten, 200.000.000 BF gages en salarissen, 40.000.000 BF aan belastingen en sociale lasten. De leuze 'Mensen - Dieren - Sensaties' kan men beter vertalen in 'Mensen - Dieren - Verbazing'. Is televisie een belangrijke konkur- rent? Dit wordt veel gevraagd aan de mensen van cirkus Krone. Afge zien van belangrijke voetbalwed strijden kan men deze vraag echter verwaarlozen. Maar ook de tijden dat populaire televisieseries de mensen aan de buis kluisterden lij ken voorbij. Cirkus Krone heeft met de televisie een verstandshuwelijk gesloten. Eenmaal per jaar ontmoeten we reldberoemde sterren elkaar in de Krone-piste, voor het grote gala 'Stars in der Manege', dat in vele landen op de televisie wordt uitge zonden. Uit de opbrengst van deze -nu al 28 jaar georganiseerde - gala's is in München aan de Viktua- fienmarkt een verzorgingstehuis ge bouwd voor journalisten en akteurs. Dit tehuis wordt reeds bewoond en een tweede is in aanbouw. Door de Duitse televisie werden bij cirkus Krone bovendien alle 18 af- Aalst. Dresseur Alan Gold werkt met de duurste roofdierengroep ter wereld. Arcticeen van de 10 witte tijgers, springt door de met papier bespannen hoepel (foto Cirkus Krone) Karah Khavak is baas over slangen en krokodillen. Samen met zijn vrouw Halina presenteert hij een voor het cirkus heel biezondere dressuur (foto Cirkus Krone) leveringen over het cirkusleven op genomen: de intertijd ook populai re serie 'Salto Mortale'. Voor het eerst in Europa: 10 witte tijgers Een Indisch spreekwoord zegt dat de witte tijgers geluk brengen. Cir kus Krone heeft Fortuna een hand je geholpen en de eerste gedres seerde groep witte tijgers naar Eu ropa gehaald. Voor 100.000 dollar vloog Swissair met een Jumbo-Jet de tien witte en vier goudkleurige tijgers uit Chicago over de grote plas. Deze zeldzame, levende vracht werd op het Zwitserse vlieg veld Zürich-Klothen opgewacht door meer dan 50 journalisten en fotografen. Even sensationeel als het nummer van deze bijzondere roofdieren (de waarde van de groep tijgers is 26.000.000 BF) zijn ook de verhalen over deze mooie dieren met hun aquamarijn blauwe ogen. De geschiedenis van de witte tijgers klinkt als een sprookje. Tijdens een jachtpartij in het oerwoud van Indië ving Shri Martland Sing, Maharadja van Rewa, in 1951 een witte tijger- opent vandaag vrijdag 6 september haar nieuwe showroom aan de Gentsestraat 117 te Aalst. De openingsreceptie, waarop iedereen is uitgenodigd, begint om 18 uur. Tijdens het feestelijk opendeurweekend 6, 7 en 8 september worden de klanten extra verwend. baby. Hij voedde het diertje op en doopte hem met de naam 'Mohan': 'de tovenaar'. Na kruisingen met goudkleurige tijgers had de Maha radja bij de derde generatie sukses met het fokken van dè witte tijger. In 1960 kreeg president Eisenhower van de Maharadja twee witte tijgers cadeau. Zij kregen een nieuw 'thuis' in de dierentuin van Washington. Deze tijgers zijn de voorvaderen van alle witte Bengaalse tijgers die nu bij het cirkus Krone te zien zijn. De Amerikaan Alan Gould is hun dompteur. Overigens, hun lichte vacht hebben de dieren te danken aan een erfelijke mutatie. Voor zover bekend waren er tot december 1988, in de hele wereld, slechts 58 witte tijgers. Hiervan wa ren 28 in het bezit van dierentuinen, vier zijn bij 'Siegried en Roy' in Las Vegas en nog eens negen leven in safari- en vrijetijdsparken. Alle overigen behoren toe aan John F. Cuneo. Het aantal is echter tot 62 gestegen, want 'Snowy' werd twee keer moe der. Twee baby's werden in cirkus Krone in München door Thomas Gott- schalk gedoopt met de namen 'Noel' en 'Natal' De twee andere baby-tijgers hebben eveneens res- pektabele peetouders. Het zijn de kinderen uit het vorstenhuis Thun Taxis. Zij hebben de baby-tijgers in Regensburg gedoopt en hen de namen 'Max' en 'Raja gegeven. Een superprogramma reist door Duitsland, Oostenrijk en België Vanaf 28 maart tot en met 11 no vember presenteert het grootste cir kus van Europa zijn geheel nieuwe produktie: 'Krone-Parade 1991'. Er staan 30 steden op de tourneelijst. De reis gaat door Duitsland, Oos tenrijk en België. Cirkus Krone, dat in München het enige 'vaste' cirkusgebouw van Duitsland bezit, toont een volledig nieuw programma, dat in 1989 het licht zag en sindsdien grote triom fen viert. Artiesten en dompteurs uit 11 landen werken mee aan 'De show der superlatieven'. Kosten? Ongeveer 14.000.000 BF aan kos tuums, decors, licht en muziek! De show is geënsceneerd door Christel Sembach-Krone, die verantwoor delijk is voor het reizende cirkus. Christel Sembach-Krone, directri ce van het grootste Europese cirkus, presenteert edele paarden uit de Krone-stallen. Zij toont ook de nieuwste aanwinsten van het cirkus in de manege: 12 goudkleurige Pa- lominohengsten, die twee jaar terug in Engeland gekocht en daarna door haar gedresseerd werden. The Flying Vegas (Mexico) gelden als de beste vliegende mensen van deze tijd. Zes jonge artiesten, die adembenemende salto's onder de cirkuskoepel draaien en natuurlijk ook de drievoudige salto mortale laten zien. Zij hebbert'hun trapeze- nummer gekombineerd met een Russische schommel. Een unieke vertoning in Europa. Pierino (Zwitserland) is een clown van de nieuwe lichting. Hij leerde het clownsvak in de beroemde mi- meschool van Dimitri in Ascona. Pierino, 'de vertederende clown', loopt als een rode draad door de 'Krone-Parade' en Iaat daarbij zijn speciale lievelingen zien: 'Poppaa', het gedresseerde nijlpaard, 'Buda', het Hongaarse wolvarken, 'Flor', de handtamme gans en 'Bin', de Sici- liaanse ezel. Karah Khavak (CSSR) is baas over krokodillen en slangen. Samen met zijn vrouw Halina brengt hij een voor het cirkus heel bijzondere dressuur. Hoe hij deze oerwoud beesten in de manege temt? Dat blijft zijn geheim. Li Da (China) roept de sfeer van het Verre Oosten op. De lenigheid van haar lichaam grenst aan het on waarschijnlijke. De akrobate werkt bij Krone voor het eerst in West- Europa. Vakmensen noemen deze tak van akrobatie consortionisme, het publiek zegt eenvoudig: 'slangemens'. De Balkanski's (Bulgarije) zijn naar de mening van vakmensen momen teel de beste springplankartiesten ter wereld. lOperfekte artiesten lanceren zichzelf met behulp van de springplank en bouwen op deze spektakulaire wijze menselijke py- ramiden tot wel vijf man hoog. Een prestatie die met de 'cirkus-Oscar' en de zilveren clown van Monte- Carlo beloond werd. Artiesten op BMX-fietsen (Enge land). Een nummer dat nog nooit in een cirkustent werd vertoond. Mike Canning (22) en Jason Ellis (20) racen als duivels over een speciale 'fiets'-baan in de Krone-manege. Eén van hen is Brits kampioen in de BMX-meesterklasse en sinds 1988 wereldkampioen in deze tak van sport, de ander won in 1988 het Brits kampioenschap. The Alexander-Brothers (Bulga rije). Om deze twee jonge artiesten vechten alle cirkusdirekteuren. Sinds zij hun nummer met het draai ende, dubbele reuzenrad voor het eerst (1985) onder de cirkuskoepel toonden behoren zij tot de meest gevraagde artiesten in de cirkuswe- reld. Alan Gold (USA). Hij is de man die de duurste roofdiergroep ter wereld in de kooi presenteert: tien bijzon dere witte tijgers en vier goudkleu rige soortgenoten. Cirkus Krone is er trots op de éérste gedresseerde groep witte tijgers naar Europa te nebben gehaald. Banda Vidane (Sri Lanka) dres seert Krone's beroemde dikhuiden en maakt het olifantenoptreden tot een uniek nummer. Vidane toont ons hoe de 'reuzen van het oerwoud' in een harmonische cho reografie samenwerken met show girls. De dresseur, wiens vader al een internationaal erkend vakman was, werkt inmiddels 12 jaar bij cir kus Krone en is de onbetwiste leider van Krone's wereldberoemde oli fantenkudde, bestaande uit tien In dische en vier Afrikaanse 'dames'. Het Trio Toni Alexis (Spanje). Zij zijn veelgevraagde clowns van inter nationale allure. In de Krone-ma nege laten zij een klassieke clowns entree zien, echter gekombineerd met nieuwe ideeën. Een komische Alexis-intermezzo: het bezoek met hindernissen aan een Italiaans res taurant. De Nanovi's (Bulgarije) laten zien dat zij heer en meester zijn aan de hoge perche. Deze zeldzame vorm van akrobatiek beheersen deze Bul gaarse topartiesten tot in de fines ses. Hun werk is een kombinatie van enorme kracht, een zuivere even- wichtstechniek ën heel veel moed. Het Krone-Ballet (Duitsland, En geland en Polen) treedt tijdens de 'Krone-Parade' vijf keer voor het voetlicht. De choreografie werd verzorgd door de TV-choreograaf Kurt Jacob. Entreeprijzen Vu Kinderen tot 12 jaar betalen in alle voorstellingen de gereduceerde toegangsprijzen. Senioren (65 en studenten betalen in alle voor stellingen vanaf de 1ste rang de ge reduceerde toegangsprijzen. Kin deren tot 3 jaar: gratis. Prijs 2de rang: 250 F of 150 F (gere duceerde prijs); 1ste rang: 300 F of 200 F. Stalles: 500 F of 400 F. Parket (ge nummerd): 600 F of 500 F. Loge (genummerd): 700 F of 600 F. Telefoon kassa: 053/78.62.31 - bu reau: 053/78.60.31. Aalst. Banda Vidane dresseerde Krone's beroemde dikhuiden tot een uniek nummerhet olifanten ballet (foto Cirkus Krone)

De Voorpost | 1991 | | pagina 9