Twintigste Internationaal Jazzfestival bescheiden aanzet tot hernieuwd sukses Patrick Peire presenteert heerlijke kleinoden van Monteverdi Honky Tonk «back to the roots» Festival van Vlaanderen in onze regio 14 - 13.9.1991 - De Voorpost dering van het publiek los te weken, de en dat is bij de groten toch nog eerlijke en ge- Het voorbije Honky Tonk Jazzfestival, het twintigste, roept inderdaad nogal wat vraagtekens uit onze tikmachine. Waarschijnlijk niet alleen bij ons. Ook de organisatoren zullen wellicht enige tijd nodig hebben om zich te bezinnen hoe het verder moet, kan. Toch lijkt het dieptepunt van vorig jaar in de bierhalien van Wieze omgebogen te zijn. We hopen dat deze jubileumeditie de start moge zijn van een wedergeboorte die opnieuw de programmatie van oude stijl en blues én de lokroep van muzikale gezellig heid/gezellig musiceren als belangrijkste troeven durft uit te spelen... Uniek gospelkoncert in Begijnhof enorme vorderingen maken en stil- Men kan zich moeilijk een meer aan ^un verdiende plaats kunnen geschikte ruimte voorstellen dan innemen tussen de oude-stijlbands. het sfeervolle, rustbrengende Be- Een eerste heus hoogtepunt kwam gijnhof om gospels, spirituals en re- er met het optreden van The Honky ligious songs te beleven. Tussen de Tonk Jazzband, een gelegenheids woonhuizen en konventen aan de ensemble met musici die nauwe ene kant en het neogotische kerkje banden hadden/hebben met de aan de andere kant ligt een ideale klub natuurlijk vokalist-pianist omgeving voor het beluisteren van Norbert Detaeye, trompettist Joris dit soort muziek. De Cock, trombonist Alajos Van Men kan zich moeilijk bij ons een Peteghem, klarinettist-saxofonist- betere musicus - het woord muzi- fluitist Bill Greenow, drummer kant is hier eigenlijk te min - inden- Pup Desmedt en bassist Karei Ael- ken voor dit genre dan de Dender- E?n Pa^ talent en kwaliteit die mondse Gentenaar pianist-vokalist duidelijk op dezelfde golflengte za- Norbert Detaeye. Als geen ander ten ?n bijwijlen prachtig musiceer- weet hij, begeesterd en begeeste- den in de besteNew Orleansstijl. Ze was ons een heerlijk uur schitteren de muziek ontgaan. Eerst speelde het New Look Trio (drummer Fred dy Rottier, pianist Pascal Michaux en bassist Roger Van Haverbeke zelf) alleen; ze konden nog maar van dienst, met een voelige sound die de platgetreden paden schuwt. En dan kwam Toots met zijn gitaar, zijn Höhner en zijn gefluitToots' waarde is bekend hij blijft steeds zichzelf, zelden op 0 de automatische piloot musicerend, eens tonen dat ze het beste trio zijn vaak sterk geïnspireerd door de om dat ons land rijk is. standigheden, zoals hier. En dan En dan kwam Benny Bailey De het hele kwintetEr ontstond een p)erujermonde. Jazzfestival. The Preservation Hall Jazzband was present mei man met een indrukwekkende staat echte simbiose van musiceervreug- \yenciell Brunious en Freddie Lonzo aangevuld met enkele Engelse muzikan ten (foto Piet Hermans) steeds het vuur om er iets groots van spots doofden en de mikro's uitge- te maken. Wat dan ook prompt ge- schakeld werden. Enkele tientallen beurde. Wanneer Honky Tonk nog entoesiastelingen hadden het zo- minder groepen nog langer laat spe- lang uitgehouden. Zij wilden alle len, kunnen bands als deze voor een noten horen voor hun 600 frank, zelden gehoorde topact zorgen Quo vadis, Honky Tonk «The Preservation Hall Jazzband of jye kritische nootjes die we tussen- Wendell Brunious» of zo... door lieten horen, betekenen hele- We lieten in onze bijdrage van vori- maal niet dat dit een slecht of min- ge week reeds doorschemeren dat derwaardig festival zou geweest we zo onze twijfels hadden in ver- zijn. IntegendeelEr vielen, in ver band met de door Honky Tonk met gelijking met de Wieze-editie van veel poeha aangekondigde band vorig jaar, heelwat positieve punten van Wendell Brunious. Wanneer te noteren. De Grote Markt is de men met Hollandse managers geen mooiste omgeving die men zich waterdichte, op papier getekende voor een dergelijk gebeuren kan kontrakten heeft, bestaat altijd de voorstellen. De materiële infra- rend, de boodschap van deze gods dienstige negersongs over te bren gen op zijn publiek. Vaak stapt hij hierbij af van de soms stereotiepe uitvoeringen die je van anderen te horen krijgt. Ieder nummer wordt een eigen song, gedreven door de liefde en de passie zelfs voor deze muziek. Eerlijk en heerlijk 1 De ongeveer 350 aanwezigen luis terden als in een gewijde, soms ont roerende sfeer naar de bekende en minder bekende liederen. Detaeye werd in enkele nummers gesteund door de uitstekende gitarist Stef Minnebo, die ook al meewerkte aan zijn jongste c.d. Zelden waren we getuige van zoveel muzikale ontroe ring. Met ons ook de Roemeense konsul in ons land, de leden van het ko- mitee «Een mediateek voor Bra- sov». De integrale opbrengst van dit koncert gaat immers naar de uit bouw van deze mediateek, trou wens een initiatief van Detaeye zelf. Het koncert getuigde hiermee ook van de sociale bewogenheid van de Honky Tonk-organisatoren Bijsturing van de programmatie Nadat de programmatoren gedu rende enkele jaren geëxperimen teerd hadden met een brede waaier van muzikale genres, met het aan trekken van vedetten die het jonge publiek moesten lokken, met «grote namen» uit aan de jazzmuziek ver wante genres, werd dit jaar groten deels opnieuw aangeknoopt met de basisoptie van twintig jaar geleden de oude-stijljazz, blues. Dan mag er al eens een moderne noot weerklin ken. In de beste good old style-tradition ging deze jubileumeditie van start met een heuse streetparade. The Honky Tonk Brassband, met een dozijn muzikanten én een uitste- wisten duidelijk én terecht de waar- Dendermonde. Jazzfestival. De Brass Band op stap bij de opening van ~T~t kans dat men in het ootje genomen struktuur was prima. Het ombuigen wordtVan de aangekondigde van de programmatie naar opnieuw «historische topact», het septet uit meer oude-stijljazz viel positief uit New Orleans, verschenen uiteinde- Minder bands, een korter festival lijk alleen trompettist Wendell Bru- maar langere acts biedt aan de mu- nious en trombonist Freddie Lonzo zikanten een betere kans om een act op het appel. Samen met de Monty beter te doseren en op te bouwen. Sunshine Band uit Groot-Brittan- Toch zal deze jubileumuitgave aan nië. Een echte originele gedreven- de Honky Tonk-organisatoren heid was gedurende dit optreden heelwat stof tot nadenken bieden zelden te horen. De klus moest ge- en wellicht voor heelwat kopbre- klaard worden en meer was van bij kens zorgen. Wanneer men ziet dat de eerste noot al duidelijk niet te het publiek van zowat 5.000 koppei verwachten. Het werd een glad ge- slinlct tot ongeveer 1.300, moet aaai polijst afwerken van de afgesproken toch een reden voor zijn Voor ons, nummers. Echte musiceervreugde, maar wie zijn wij, is het vrij duide- inventieve solo's, verrassend jazz- lijkde programmatie moet op- vuur was er niet te bekennen. Voor nieuw aanknopen - en de aanzet een echt historisch optreden zullen was er nu al, zij het op bescheiden we nog wat geduld moeten oefe- wijze - met de oorspronkelijke op- nen... ties. Misschien kan men even tijd vrijmaken om de affiches van de Roland doet zijn naam alle eer vorige, vooral de eerste, festival! aan eens tc bestuderen Back to the «The Last Tribe,, (de laatste stam/ ™°5 h"e' „Hh°"^ T°nk groep/familie) heet de band waar- moet. herkenbaar zijn Dender mee Roland Van Campenhout se UU/.1 11 illll£likull Lvll Gil GG11 UliaiG- - kende Grand Marshall, musiceerde fldens hun optreden Kathia Vandl en danste door de belangrijkste hjkt een zangeres met talent én po- 17 i ïnmnrpcpnrc van Vb-if» vjp wpllirnl Dendermonde. Jazzfestival. Er bleven flink wat stoelen onbezet op de Grote Markt (foto Piet Hermans) een publiek dat spijtig genoeg nog te weinig in aantal was. Kathia Vandl and Friends als sor- betje Een verrassing was het onaange kondigde optreden van zangeresje Kathia Vandl and Friends. Zij kreeg de gelegenheid tijdens deze jazzedi- tie haar eerste publiek optreden te doen als zangeres met wat aange kondigd werd als «funk-blues-jazz». Het ensemble bestaat pas één maand, lieten we ons vertellen. Toch was hiervan weinig te merken dert enkele maanden op toernee is, na er een plaa,t mee opgenomen te hebben. Zij zouden optreden van kwart over tien tot halftwaalf. Het werd echter een heel stuk later, want Roland -en wie hem een monde is oude stijl, zoals Peer blue; is, Torhout-Werchter pop en rock Dranouter folk, Sfinks exotisch Een liefhebber van deze stijl betaali geen 600 frank voor een jazz-mace- doine met van alles wat. Maar we hebben hoop de 20e edi tie kan de aanzet zijn tot een her- beetje kent, zal allicht niet verbaasd gezéllige muziel zijn- kwam nogal laat opdagen, z°; en veel volk. We hopen het straten van de Denderstad, met in de second line een groepje ludieke festivalgangers. Toen de brassband rond vijf uur op de Grote Markt arriveerde, kon de Marktjazz van start gaan voor een handvol toe schouwers. Good old New Orleans De ondankbaarste taak is tijdens een (jazz)festival altijd weggelegd voor de openingsformatiede stemming moet nog worden opge bouwd, de toeschouwers komen nog niet in groten getale naar het festivalgebeuren. Dit jaar was deze diumprésence, van wie we wellicht nog wel meer zullen horen. Vanwege de Honky Tonk-organi satoren was het uiteraard erg vrien delijk om haar een podium te bie den als generale op haar première optreden volgende week. Toch was het genre een stilistische breuk met wat tot dan toe ziin waarde en suk- ses bewezen had B.B. en T.T. zorgen vooruitstekende kwaliteit Het had wat voeten in de aarde gehad maar uiteindelijk waren de organisatoren er toch in geslaagd Dendermonde. Jazzfestival. Kathia Vandl and Friends, een groep die mocht gezien worden (foto Piet Hermans) dat zij inderdaad als laatsten het podium op konden... Een gedeelte van het publiek had het dan al laten afweten en had warmere oorden opgezocht. En Roland is nu precies niet de man die zijn publiek ten allen prijze van de stoelen wil halen. Hij is een eigenzinnig muzikant, die «zijn» muziek speelt op «zijn» ma nier; als het publiek mee wil, des te beter, doet het dat niet, dan ligt Roland daar niet van wakker. Op deze manier krijg je wel nooit diep- vrieskost opgediend maar een Den- dermonds publiek houdt nu een maal meer van recepten op groot moeders wijze, meer dan van nou velle cuisine. Het was even over tweeën toen de De Unesco plant een voorlichtingscam pagne voor het secundair onderwijs Vlaanderen rond het tema 'Unesco, mid del tot vrede'. Op 19 september wordt in het ICC te Gen een studiedag van de Generale Bank ger' ganizeerd met als tema 'Handelsrelai tussen België en Polen'. Prof. W. Fracl wiak uit Poznam is er gastspreker. De Chiro gaat het nieuwe jaar in rond i tema 'Anders dan gewoon'. De bedoehngu dat men zoekt hoe vele mensen en kultur in dialoog kunnen samenleven en racisn kan worden uitgesloten. taak weggelegd voor The Mardi Benny Bailey, Jean-Toots Thiele- Gras Jazzband, sedert kort het huis- mans en het Trio Roger Van Haver- orkest van de Honky Tonk in opvol- beke samen in één act te krijgen ging van The Jeggpap N.O. Jazz- Toots treedt immers steevast aan band, met wie nog steeds een soort met eigen begeleiders, maar omwil- koncert van deze cyclus wordt geprogrammeerd op maandag liefde-haat verhouding «gekoes- le van Honky Tonk én omdat Benny 16 september e.k. om 20.30 uur in de Sint-Martinuskerk. Het kadert in het terd» wordt. De jongens van papa Bailey erbij was, ging hij tenslotte groot festivaltema "De Prinsen van de Muziek: Monteverdi-Viyaldi-Da- Paul Callebaut bewezen dat ze akkoord. Gelukkig maar Anders gen». |)e uitvoerders zijn: Capella Brugensis, vier instrumentisten van het - 11i»,i„..mnni,.l„ I> n n, ,,n ihim i.nl/aol cnliclonifwintpl '1111n Uitvoerders Dirigent Patrick Peire (Brugge 1946) is een van die musici voor wie wij een grote boon hebben: hij is een Dendermonde. Jazzfestival. Rechtstreeks uit Grembergen The Mardi Grass Jazzband (foto Piet Hermans) een slecht koncert hoorden, geen kommercant of charlatan maar ie mand die zijn kennis ten dienste stelt van de muziek en van de ver klanking ervan. Zijn Collegium Instrumentale Bru gense en zijn Westvlaams Vokaal Programma "Canzonette a 3 voci" uit 1584, Ensemble zijn onder zijn leiding Het zwaartepunt van het program- waaruit een nummer op het pro- een begrip geworden in binnen- en ma is beslist de vokale muziek van gramma prijkt; de stijl is nog tradi- buitenland. Naast een hele resem Claudio Monteverdi (1567-1643) tioneel en laat nog geen enkele nei- eerste prijzen aan de conservatoria met een lamento, een aantal madri- ging naar vernieuwing zien. Zijn van Gent en Brussel behaalde hij galen en canzonetti uit de Madri- reis naar Vlaanderen in 1599 met ook een licentie in de musicologie gaalboeken 6 tot 9. Daarnaast wor- zijn heer, hertog Vincenzo van en de psychologie. Hii doceert te Mantua, bracht hem in kontakt met Leuven en te Gent, is aktief als flui- Nederlandse en Franse musici, wat duidelijke sporen naliet in zijn kom- poneerstijl. Het credo van Monteverdi ligt sa- Triosonate irTÓ", "La Raspona" mengevat in de "seconda prattica" voor 2 violen en "basso continuo"), waarin aan de dichterlijke tekst de Girolamo Frescobaldi (1583-1643; voorkeur werd gegeven boven de jaar opgericht door Patrick Peire, "Toccata voor klavecimbel") en muziek. maar in feite is ze de vernieuwde Carlo Farina (ca. 1600-ca. 1640; In het oeuvre van Monteverdi vol- voortzetting van het Westvlaams "Sonate detta la Franzosina" in d trekt zich het duidelijkst de over- Vokaal Ensemble. Haar opmerke- voor viool en "basso continuo"). gang van de renaissance naar de n c._. u. Monteverdi was leerling van Ingeg- barok in de muziekgeschiedenis! neri, wat duidelijk bli)kt uit o.m. Collegium Instrumentale Brugense en een vokaal solistenkwintet, allen onder de muzikale leiding van Patrick Peire. den ook twee madrigalen van Carlo Gësualdo da Venosa (ca. 1560- 1613) gezongen. Instrumentale in termezzi worden uitgevoerd van Giovanni Legrenzi (1626-1690; gium Instrumentale Brugena kreeg veel bijval van pers en publie evenals hun eerste CD trouwen Per koncert wordt de bezetting aas gepast en geselekteerd uit ee groep van geschoolde zangen Hierdoor kan de bezetting variëre van kwartetbezetting tot groot ka merkoor, terwijl zowel a-capella werken als werken met klavier, oi gel, basso continuo of orkestbege leiding aan bod komen. Uit het Collegium Instrumental Brugense treden vijf muzikante aan: de violisten Dirk Lippens e Hilde Van Keer, de cellist Lieve Baert en de klavecinist Floria Heyerick. Het vokaal solistenkwintet bestal uit sopraan K. De Meyer, mezzosc praan L. Maertens, de tenoren Hu go Vanheertum en Jan Van Elsac ker en bas Geert Van Hecke. Kaarten (400 fr.) voor dit koncel dat gesponsord wordt door de Ge nerale Bank, kunnen aangeschal worden bij de Dienst Toerisme, Ge biedshuisje, Belfort, Grote Markt» 9300 Aalst; tel. 053/77.11.11; all dagen behalve zaterdagvoormidda liik debuut in de Brusselse Sint-Mi- van tot en van 14 tot 18 uur. chielskatedraal met Mozarts "Krö- nungsmesse", samen met het Colle- tist én dirigeert naast zijn twee reeds eerder genoemde ensembles als chef-dirigent ook het West vlaams Orkest. En vier jaar geleden was hij de Festivalster! De Capella Brugensis werd pas dit

De Voorpost | 1991 | | pagina 14