Aalsterse Akademie voor Senioren zit niet stil in het najaar «Denderrust» officieel geopend te Herdersem Zestien jaar Rusthuis De Hopperank» te Erembodegem De Voorpost - 13.9.1991 - 3 De stuurgroep van de AAS stelt dat in de tachtiger jaren de bevolking in België nagenoeg konstant gebleven is, maar dat de bevolkingsgroep van de gepensioneerden altijd maar meer aan belang wint. Hiervoor zijn duidelijk oorzaken aan te wijzen alsverhoogde levensduur van de mens, de demografische evolutie, de verlaging van allerhande maatre gelen (brugpensioen, vroegtijdige pensionering) van de pensioenge rechtigde leeftijd en de nood aan De stuurgroep van de AAS heeft niet stilgezeten tijdens de verlofperioden, ben reeds 28 sessies plaatsgehad Opnieuw hebben zij van deze adempauze gebruik gemaakt om voor het met als behandelde onderwerpen najaar een gevarieerd aktiviteitenprogramma op te stellen en uit te wer- aspekten van het ouder worden en ken. Ze zijn dan ook bijzonder tevreden, voor het tweede gedeelte van '91 van de pensioenleeftijd, gods- opnieuw vier onderwerpen te kunnen voorstellen die door deskundige dienstige en levensbeschouwelijke gastsprekers zullen behandeld worden. Op een perskonferentie hebben zij aangelegenheden, journalistiek en tevens hun visie op de evolutie inzake de bevolkingsgroep van de gepensio- media, kunstgebeuren, binnenland- neerden gegeven, naast het uiteenzetten van het wezen en de doelstellingen se staatshuishouding, buitenlandse van de Aalsterse Akademie voor Senioren. zaken, humor en diverse samenle- lijke Beweging voor Gepensioneer- vingsvormen, derdewereld-toestan den (KBG), het geëigende kader den e.n de mens en ziJn levensom- om zorg te dragen voor de beharti- standigheden. ging van de belangen van de gepen- J de laatste sessie van maart wer- sioneerde bevolking en om de no- de.1? 91 aanwezigen genoteerd. Met den, verzuchtingen en behoeften ([PO* ste" men ephter vast dat het van de gepensioneerde te beant- bezoekend publiek in hoofdzaak woorden in aangepaste aktiviteiten, behoort tot de leeftijdsgroep van daarbij uitgaande van wat de kriste- °5 terwijl heel wat gepensioneer- lijke levensbeschouwing voorbe- pen tussen 55 en 65 er waarschijnlijk houdt. Van belang zijn hierbij de e wa* mee^ zouden aan hebben, inrichting van vormingsaktiviteiten Er bestaat duidelijk nog een drem- vmet sociale, kulturele, maatschap- pelvrees naar seniorenwerking toe, bestendige reconversie op intellek- pelijke, ethische, godsdienstige en vanuit deze leeftijdsgroep, tueel gebied, veroorzaakt door het politieke inslag. Zoals in de andere verbonden van df^' de KBG werd ook in het verbond akt|V,teitsjaar 1991-1992 Aalst de behoefte aan vorming en De debatsessies hebben zoals ge- ontplooiing van de gepensioneer- woonlijk plaats in het Cultureel den beantwoord door een aange- Centrum De Werf, Molenstraat te paste, specifieke struktuur, Aalst, in de Studiozaal verdie- seniorenakademie genaamd. Voor pi°g 1- Dit steeds op de derde dins- het Verbond Aalst werd als bena- dag van de maanden september, ok- ming gekozen «Aalsterse Akade- tober, november en december, tel- mie voor Senioren», verkort AAS. kens te 14u.30. 17 septemberEen wereld voor on- Werking van de AAS ze kleinkinderen, ingeleid door Dr. Per aktiviteitsjaar richt de AAS ÏO J. Huylebroeck (adjunkt-kabinets- sessies in, ingedeeld in twee chef van Miet Smet, Staatssekreta- deelprogramma s van september ris voor Leefmilieu), tot december en van januari tot juni. Door zijn vorming, zijn professione- Elke sessie bestaat uit twee delen le taken en zijn diverse opdrachten een inleiding tot het onderwerp is spreker zeker uitstekend ge- door een eminente, vooraanstaan- plaatst om met grondige kennis van de gastspreker, gevolgd door een vragenstelling en het debat over het besproken onderwerp en inleiding. Gestart op 26 oktober 1988 groeit de belangstelling voor de ingerichte sessies gestadig. In het totaal heb- Inleider Guy Thijs is zeker geen on bekende. Als trainer van de natio nale ploeg en door zijn diverse rela ties in de wereld van de professione le voetbalsport heeft Guy Thijs zeer zeker een grote ervaring opgedaan. Hij zal vertellen over hoe de sport beoefenaar zich als mens.gedraagt, welke invloeden vat hebben op zijn gedragingen, enz... Op de sessies van november en de cember komen we later nog terug.. Aalst. De Stuurgroep van de AAS Joris Herssens kassier, Frans De Haeck We kunnen wel al kwijt dat Prof. L. voorzitter en Julien Van Laethem sekretaris. Voor het tweede gedeelte van 91 De Vos de achtergronden en de ge- hebben zij een fijn gevarieerd programma klaar (a volgen van de Golfkrisis zal komen bespreken, terwijl Mark Justaert de Card 280 fr-> gewoon abonnement op Aalst 41. te 9308 Aalst-Gijzegem, toekomst van de ziekteverzekering ^60 ^r-' leden per sessie 100 fr. en tel. 053/21.27.59. i i:-L.anHprp Hpplnpmprc 14/1 fr zal toelichten. De deelnemingsprijzen zijn als volgt Leden en houders BAC Senior andere deelnemers 140 fr. Verdere info over AAS Stokstraat Groepen van vijf deelnemers beko- 10, 9420 Erpe-Mere-Burst, tel. 053/ men 10 procent vermindering op de 62.23.81 prijs per sessie, mits zij vooraf in schrijven bij J. Herssens, Steenweg verhoogde ontwikkelingspeil. De gevolgen van de groei, eigen aan de bevolkingsgroep waartoe de ge pensioneerden behoren, doen zich voelen in meerdere domeinen de noodzakelijkheid om rekening te houden met de gepensioneerde be volkingsgroep bij de uitstippeling van het algemeen politiek beleid, de zorg die moet opgebracht worden voor de opvulling van het aantal non-aktieve levensjaren met ont spanning, kreativiteit, geestelijke nstandhouding en verdere ontwik teling. Dit moet zeker gebeuren, wil de gepensioneerde niet in een get to, een gesloten maatschappij te rechtkomen. Waarom een Aalsterse Akademie voor Senioren \ls specifieke organisatie, gestruk- ureerd in arrondissementefe en ge- vestelijke verbonden, op grond van ilaatselijke afdelingen, is de Kriste- Vorige vrijdag werd het rust- en verzorgingstehuis «Denderrust», geves tigd te Herdersem, officieel geopend. Reeds twee jaar terug was met de bouw ervan gestart en het was in feite reeds een jaar in gebruik. Gemeen schapsminister Lenssens maakte alles echter officieel. nieuwbouw biedt een modern leef- zaken de milieuproblematiek te be spreken, waarmee voornamelijk on ze kinderen en kleinkinderen kun nen geconfronteerd worden. Op 15 oktober staat de sessie in het teken van «De mens in de sport». In augustus 1989 gingen de bouw werken van het nieuwe complex van start. De vzw Denderrust betaalde met eigen middelen de ruwbouw schikken over een eenpersoonska- van 105 miljoen. Later werd er be- mer. roep gedaan op subsidiëring voor M het uitvoeren van technische wer- en £„-,11.1.. b.;aar i^ev™franl2Ui0eï' dea V™o^e«!L~scSj centrale verwarming voor 14 mil- -1 voelt de bejaarde zich meer «thuis» en kan hij aan zijn dagelijkse omge ving een persoonlijk tintje geven. De all-in-dagprijs die alle verblijfs- en huisvestingskosten omvat, met i c ,nr- uitzondering van kosten voor medi en woonkomfort aan 105 beiaarden sche en par|medische behandelin waaronder 15 dementen. Allen be- „„n „pnPPCmiHHpipn joen, sanitaire installaties voor 11 miljoen en 4 miljoen voor liften. De )p 12 september 1970 had de eerste steenlegging plaats van het ).C.M.W.-Rusthuis «De Hopperank», Ninovesteenweg 121 te Erembode- em. )p 23 november 1975 volgde de officiële opening van dit riante verbly f van iluszestigers. )it rusthuis staat nu open voor 55 valide, semi-valide of verzorgingsbe- loeftige bejaarden van de stad Aalst. Thans wordt er nog de uitbreiding epland met twintig woongelegenheden. Voor al wie belangstelt in het leven en vooral in de ergotherapiewerking linnen de muren van deze inrichting, organizeerde het O.C.M.W.-perso- leel er verleden zondag (voor de tweede maal) een «Opendeurdag». over een autonome verzorgingsaf deling met specifieke inrichting en binnentuin. De ruime eenpersoonskamers zijn individueel voorzien van toilet en lavabo, oproepsysteem, TV-aan- sluiting cn - op ve.rzoek - persoonlij ke telefoon. Het geheel mag inge richt worden met eigen meubilair en naar eigen keuze, op die manier gen en geneesmiddelen, bedraagt 1.250 fr. Naast de gemeenschappelijke ruim ten zoals dagzaal en zithoek, biedt het rusthuis ook een dienstencen trum bevattende: een kapsalon, pe dicure, cafetaria en winkel. De kris- telijke inspiratie wordt benadrukt door de aanwezigheid van de huis kapel. Het kompleks is namelijk op gericht in een deel van de tuin van het Herdersemse klooster. Verder beschikt het rusthuis over een eigen wasserij en keuken. Op het menu is een meer-keuze voorzien alsmede een individuele kamerbediening. Iet rusthuis De Hopperank te irembodegem is het jongste van de Irie O.C.M.W.-rustoorden van Valst en werd in gebruik genomen n 1975. Het beschikt thans over 55 de instelling, bezigheid, ontspan ning, ADL (aanpassing aan aktivi teiten dagelijks leven). Buiten priemde de zon nu en dan door de wolken. Ook in het ruime ^ongelegenheden. De inwoners rusthuis-park was er gelegenheid lebben er een individuele of een tot aangenaam verpozen. Rond elf weepersoonskamer. Alle kamers uur hield dhr. Eddy Dierickx, voor- ijn van individueel sanitair voor- zitter O.C.M.W.-Aalst, er de open- ien. Gekwalificeerd verpleegkun- ligen verzorgend personeel staat in 'oor de dagelijkse verzorging van le inwoners, o.l.v. diensthoofd Paul itevens. Belangrijk is ook de inzet 'an de dienst ergotherapie en ani- natie. De voeding is er altijd van loogstaande kwaliteit. Wie er ver- eden zondag was, was tevreden. Vanaf 10.30 u. stonden de deuren ir wagewijd open. Een opendeur dag lokte er heel wat familieleden, Tienden en kennissen van «De lopperank» gemeenschap. Met :en tentoonstelling in de «Raads- lal» en verkoop van allerlei afge- ïrkte produkten werd alvast de idruk gelegd op de ergowerking in ingstoespraak. «Op 8 september 1975, dus vandaag juist 16 jaar geleden, werden de eer ste bejaarden opgenomen in het rusthuis. De eerste dag werd gestart met 16 inwoners, waarvan er nu trouwens nog steeds iemand in ons rusthuis verblijft, nl. Van Vaeren- bergh Margeriet, "1895 en als dusda nig ook de oudste inwoonster. Op het ogenblik van de opening waren er 3 a 4 bejaarden die enige vorm van verzorging nodig hadden, ter- Aalst. AKV Schiefregt'Over en dekenij Koolstraat hadden het weer uitgedok terd op het Spel zonder grenzen. De Aalsterse verenigingen speelden dan ook met volle overgave (a) Aalst. Hopperank Erembodegem vierde feest (a) en verzorgend personeel stelselma tig werd uitgebreid. Maar er werd met alleen in personeel geïnves teerd, ook onderhoud en aanpas- singswerken vroegen in de loop der jaren een ernstige financiële in spanning. In de nabije toekomst zijn nog een reeks werken gepland: niet alleen brandbeveilingswerken, wijl het aantal inwoners die zorgen maar ook bijkomende instandhou- behoeven ondertussen gestegen is dingswerken. Bij ministerieel be- tot 31 waarvan er zelfs 18 zwaar zor- sluit van 25.10.1989 en besluit van genbehoevend zijn. Dit alles heeft 03.09.1990 van het Aalsters Kollege voor gevolg dat het verpleegkundig van Burgemeester en Schepenen I IB Aalst. Ook de oudjes mogen eens voor hel voetlicht gebracht worden in de Hopperank (a) werd ook de voorafgaande vergun ning toegekend en gunstig geadvi seerd voor de uitbreiding van het Rusthuis De Hopperank met 20 woongelegenheden... «Dhr. Die rickx beklemtoonde nog: «De Hop perank is altijd een kleine gemeen schap geweest waar de kontakten tussen inwoners, hun familie en het personeel, onder leiding van de heer Stevens, op een sociaal zeer aimabele manier verliepen en nog steeds verlopen. Met de steun van het Bestuur hopen wij dat in de toekomst op eenzelfde manier kan verder gewerkt worden!» Vervolgens verzorgde de alombe- kende K.F. Niets zonder Arbeid- Trouw en Eendracht-Erembode- fem, op de kiosk, een puik opening- oncert, gedirigeerd door Fredai Van Laer. Vanaf 12.15 u. werd in een reuze tent, opgesteld naast de kiosk, bar becue opgediend. En of het smaak te... Te 15 uur stond een optreden van Marc Dex en Norma Hendy op het programma. En te 17.30 u. een gelei de wandeling in het domein «Os- broek». Doorlopend: volksspelen, kinderhoek, luchtkasteel en allerlei animatie. Al bij al een goed geslaagde O.C.M.W. aktiviteit, die in de toe komst zeker voor herhaling vatbaar is. Wat ons aanzet tot volgende sug gestie: «Ongetwijfeld kan zo'n Hoppe rank-opendeurdag ook een positie ve bijdrage zijn om de plaatselijke wijkkermis «De Grot» nieuw leven in te blazen!» D.B. Aalst. Koopjes te over in de Koolstraat en omgeving (a) Aalst. Spel zonder grenzen reeds voor de derde keergeorganizeeerd heeft stilaan zijn vaste stek op de Koolstraat braderij (a)

De Voorpost | 1991 | | pagina 3