Stelt KWB-Aalst grenze(n)loos vertrouwen in Europa Grafiek en poëzie in harmonieus samenspel Tentoonstelling 'De Brakke Hond' in De Werf Ernst in De Werf Voorstelling Jaarprogramma 1991-1992 yj ia De Voorpost - 13.9.1991 - 5 Na haar huwelijk perlijkerwijze, opn dellijk de kans h waar te maken. O De Kristelyke Werknemersbond (KWB) Aalst, telt op ditogenblik42 afdt lingen met meer dan 4.000 leden. Bijzonder aktief, maar toch er van bewust dat vernieuwing noodzakelijk is, stelde het bestuur van KWB-Aalst het nieuwe jaarprogramma 1971-1972 voor. Voorzitter Herwig De Backer en verbondssecretaris Philippe Impe presenteerden een gemeenschappe lijke aktiviteitenreeks die zai lopen onder de titel«Europa 92: Gren- ze(n)loos vertrouwen Hierin wordt een boeiend aanbod naar voor gebracht waarin elke geïnteresseerde de mogelijkheid geboden wordt om kennis te maken met het Europa dat op 1 januari '93 een Europese Gemeenschap zal kennen als één grote interne markt zonder binnengren zen. Men hoopt ook, met het nieuwe programma, de arbeidersbeweging een nieuw élan te geven. Aa 1st. Voorzitter Herwig De Backer en verbondssekretaris Philippe Impe stellen 4het jaarprogramma van KWB Aalst voor (a) Politici en bedrijfsleiders verwach- jten veel van het eengemaakte Euro- ia, waarin mensen, goederen, dien- iten en bedrijven zich zonder enige slemmering kunnen verplaatsen, ie ekonomie zal er sterker groeien, iet een toename van koopkracht n tewerkstelling. De konsument '.lijk&a\ kunnen kiezen tussen meer pro- n dalukten tegen lagere prijzen. Het lijkt wel één groot Europees sprookjesparadijs. 'deer en meer mensen maken zich ichter zorgen over het 12-sterren- iuropa, dat vooral op maat gesne- len is van de grote Europese multi nationals zoals Philips, Unilever, Siemens en Suez. Wat gebeurt er na 1992 met onze iale verworvenheden, als ver killende Europese landen mekaar tan bekonkurreren om bedrijven toch maar bij hen te houden Leidt lit niet onvermijdelijk tot de af traak van arbeidsvoorwaarden, lo ten, sociale zekerheid en werkne- lersinspraak Of tot een onbe- teersbare groei van milieuvervui- ei|J'ng» industrieel afval en goederen- ,hik1transPort 'n ^et ver^eer Hebben verbruikers nog enige greep op het aanbod van goederen en diensten Of bepalen alleen de Europese bedrijven de kwaliteit, veiligheid, verpakking en etikette ring van produkten Worden kui tuur en vrije tijd herleid tot passief verbruik van eenvormige Europese kultuurprodukten Het KWB wacht niet langer meer af en stelt dat het nieuwe Europa ook een Europa moet .worden voor de werknemers. Zij bedoelt hiermee dat - De werknemers moeten geïnfor meerd worden over wat Europa '92 in hun dagelijks leven gaat betekenen. - Het Europa zonder grenzen mag niet beperkt blijven tot een libe- raal-ekonomisch projekt dat en kel oog heeft voor het vrij verkeer van goederen, diensten en kapi taal. Europa moet dringend werk maken van een degelijke sociale bescherming voor de werkne mers. Het moet ook waarborgen bieden voor de bescherming van het milieu, de konsumenten en de kulturele verscheidenheid van volkeren en regio's. Een boeiend programma Het werkingsjaar van KWB, door elke afdeling geprogrammeerd, zal aanvatten met een startbij eenkomst of raadsvergadering «Euromania», waar alle Euro-ak- tiviteiten van het gemeenschap pelijke programma zullen voor gesteld worden aan de hand van een toneelstukje «Wat zegt opa over Europa Een volks en ple zant gebeuren, geschreven door Piet Rymen in opdracht van FE- KREA. Het stuk schetst het gezin Haesevoets waar pa zijn job ver liest als douanier, een dochter in het buitenland gaat studeren en waar zoonlief een vakantiejob heeft in Duitsland. Samen met een eenvoudig spel, toont dit to neeltje goed aan hoe Europa '92 het dagdagelijks leven binnen sluipt en waar voor werknemers het Europees schoentje knelt. Tijdens het verdere verloop van het werkjaar zullen tal van verga deringen worden georganiseerd met gasten in de praatstoel, afge wisseld met animatie, Europese hapjes en drankjes, tentoonstel ling en een Eurokwis. Dit alles onder het motto «Leven en wer ken in Europa na '92». Op 3 mei 1992 heeft opnieuw een nationale fietsdag plaats. Voor de derde maal wil men het sukses van vorige uitgaven herhalen. Men wil met deze grote gezins- en afdelingsaktiviteit het werkjaar afronden. Men wenst er een ont spannende, gezonde fietstocht van te maken met een Europees tintje. Later zullen er meer prak tische tips in verband hiermee meegedeeld worden en nuttige informatie worden doorgespeeld in een «Fietsdagdossier». Daarnaast zijn er nog een tweetal aktiviteiten in het voorjaar en in de zomer van '92. Op 25 april en 6 juni wordt een Euro-uitstap ge pland naar Brussel, Europese stad in Vlaanderen. Men zal een bezoek brengen aan het Europe se Parlement waar men kontakt zal hebben met Europarlementa riërs, EG-ambtenaren en des kundigen. Nadien wordt een the matische stadstocht door Brussel gemaakt onder leiding van een gids. Met de voorstelling van een ont spannende speelfilm, «Roger and me» (Michael Moore is er de re gisseur en producent van) wordt het KWB-programma afgerond. Door de film worden de mensen gekonfronteerd met de sociale gevolgen die Europa '92 kan heb ben. Tijdens een speciaal-georga- niseerde vertoning met inleiding en nakaarten met een Europees drankje en hapje, kan men eens op een plezante manier het in beeld brengen bekijken van de gevolgen en slachtoffers van de ongeremde vrije marktekonom- ie. Vernieuwing in visie en werking KWB-regio Aalst beseft dat eva luatie en vernieuwing in de bewe ging een noodzakelijk gegeven zijn. Zij doet duidelijk aan zelf kritiek en vraagt zich zelfs af of zij geen organisme is dat gebonden is aan een bepaald tijdperk, om dat ze te log en te traag is om te vechten tegen de uitdaging van een nieuw tijdperk. In de KWB-besturen is men er zich van bewust dat de tijden ver anderen. Men stelt dat de werk nemers van vandaag niet meer de arbeiders zijn van vorige eeuw. Vroeger kon men ook als onge schoolde aan de slag, stelt men vast. Vandaag moet iedereen deskundig zijn in een samenle ving van hooggeschoolden. Men beseft dat niet alleen fysieke arbeid verslijt, maar ook deskun digheid. De vele stressfenome nen zijn daar het bewijs van. Er zijn kosten verbonden aan onze welvaart. Toch meent men bij de KWB dat alles tot solidariteit zou moeten leiden, over alle statuten heen. Zij beseffen hierbij dat dit echter moeilijk is omdat de werk nemers niet meer zien hoe «ge meenschappelijk» hun proble men zijn. Het is niet moeilijk om vast te stellen, dat ook het verenigingsle- 21ste Sint-Jozefparochiefeesten In en rond 't Kapelleken, Meule- schettestraat te Aalst is er weer feest op vrijdag 13 september, om 20 u. belotting. Zaterdag 14 september: 13u30: Kin dernamiddag: De Noot van Toon Show' met Marijn De Valck. 20u30: Johan Verminnen. Inkom 300 fr. Voorverkoop 250 Zondag 15 september: vanaf 14 u.: knalanimatie, kinderattrakties, sur prise act. vanaf 18 u.: Jazz Happe ning. Zaterdagavond, zondagmiddag en avond: Parochierestaurant. Doorlopend kunsttentoonstelling yen ter plaatse in een krisis zit. De interesse voor vergaderingen ta kelt af, o.m. door het tekort aan identifikatie met andere werkne mers. Ook de kloof in de bewe ging tussen de leden en de vrijge stelde deskundigen neemt hand over hand toe. Met al deze problemen is de KWB-Beweging al lang bezig. Zij vraagt zich af hoe de democratie van morgen er zal uit zien, als er niet enkele krachtige, invloedrij ke, sociale bewegingen zouden zijn. In die optiek gesteld, menen zij dat er geen alternatief is en dat er verder moet gezorgd worden dat zij als massabeweging een es sentiële rol blijven spelen. (p.h.) Van zaterdag 21 september e.k. tot en met zondag 27 oktober is in het CC De Werf de tentoonstelling "De Brakke Hond" te bezichtigen. Neen, het is geen buitenlands kultu- reel centrum, maar een gerespek- teerd literair tijdschrift. De Brakke Hond noemt zichzelf een "literair tijdschrift met neus". Dit is in slo gantaai de fundamentele positiebe paling van het blad. Het wil een kweekvijver zijn voor debutanten en een eye-opener voor sluimerend Vlaams en Nederlands talent. Het is een blad van lezers en niet van au teurs. Leesplezier, in welk genre dan ook, dat was en is de magie stick van De Brakke Hond. Is dit de aankondiging van een ten toonstelling over de edities van een literair tijdschrift? Neen en ja. De talentenjagerij van De Brakke Hond beperkte zich niet alleen tot het literaire domein, het was ook hun grote verdienste om jonge beel dende kunstenaars aan te trekken. Hoe belangrijk het criterium lee splezier voor De Brakke Hond ook is, je maakt er nog geen leuk blad mee. De beste tekst verliest aan waarde als hij niet in een geslaagde vormgeving wordt gepresenteerd. Het blad heeft dan ook van bij zijn ontstaan belang gehecht aan een estetisch verantwoorde uitgave. Rond die vaste redaktie heeft zich een klub van plastische kunstenaars gevormd die bewijst dat de uitge vers ook een goede neus hebben voor dit soort talent. Met hun eigen gereide visie op grafiek en lay-out hebben zij het grafische gedeelte niet louter illustratief gebruikt maar er een stempel mee gedrukt op de lay-out van het tijdschrift, die volle dig in het verlengde ligt van het gepresenteerde literaire werk. De groep kunstenaars rond De Brakke Hond zijn daarenboven ge start met een reeks gezamenlijke tentoonstellingen om hun vrije werk met elkaar te konfronteren. Niet alleen grafiek, maar ook schil derijen en installaties komen hierbij aan bod. De beeldende kunstenaars, verte genwoordigd in deze tentoonstel ling, zijn: Ellen Augustijnen (Ant werpen 1958), Philip Badenhorst (Antwerpen 1954), Bruneau (Ber- chem 1957), LexGrobben (Antwer pen 1949), Pierre Mertens (Schoten 1953), Paul Van Beek (Anwerpen 1951) en M. Vanderleenen (Ant werpen 1952). Op zpndag 6 oktober is om 15 uur een geleide rondleiding voorzien bij deze tentoonstelling. L. Vorige zaterdag opende de Aalsterse "Vredeshuisgalerij" haar najaars- kunstmanifestaties met een tentoonstelling van een artistiek duo. Moni- )1 que De Schryver stelt een reeks van vijfenveertig subtiele toepassingen :r voor van grafiek, tekeningen en aquarellen, gepresenteerd samen met een t reeks gedichten van de hand van Caroline Van Al boom, geschreven naar l aanleiding van de getoonde werken. By de opening van de tentoonstelling bracht Bart Van Boxtael een selektie van deze poëziewerken. nMonique De Schrijver is een artis- eerste plaats. Alleen voor het uit- i tiek begaafde huismoeder, die voor voeren van pirograveerwerk wist ze J het eerst naar buiten komt met haar wel nog tijd te vinden, j kunstvolle prestaties. Reeds van Drie jaar terug is dan toch de stap Jjjongsafaan bezeten door het verlan- gezet naar de Aalsterse Stedelijke gen naar kreatieve, plastische vorm- Akademie voor Schone Kunsten. In geving, heeft zij lang moeten wach- de Nieuwbeekstraat heeft zij dan m ten om zich echt op die golflengte te ook, onder de deskundige leiding kunnen uitleven. Van thuis uit neeft van lerares Marijke Van der Eist, ze nooit de kans gekregen zich hier- zeer vlug een hoog niveau weten te in verder te bekwamen en te laten bereiken in de toepassing van grafi- begeleiden in een gepaste oplei- sche technieken, dingsvorm. Subtiele kleurpotloodtekeningen, etsen, linosneden, pentekeningen, kreeg zij, begrij- zeefdruk... niets is haar vreemd, opnieuw niet onmid- Lijn en kleur zijn elementen die haar jeugddroom Monique De Schrijver virtuoos be te maken. Opvoeding van de speelt om een weergave te brengen, en de verantwoordelijk- niet alleen van waargenomen vor- in het gezin kwamen op de men maar ook van gevoelsmomen ten, dromen en poëtische komposi ties. Zij is sterk geboeid door struk- turen van natuurelementen als schepen, stenen, dennetakken, vo gelnesten, zeesterren enz... Kinder speelgoed en vooral poppen wor den de akteurs van een poëtische, gevoelsvolle droomwereld die zeer dekoratief overkomt. Het is dan ook niet te verwonderen dat Caroli ne Van Alboom, vriendin van Mo nique De Schrijver, in een aantal werken van haar de inspiratie vond om er een gedicht rond te schrijven, zoals: Zacht kwam ik uit je hand gegleden in straaltjes lijn en potloodfijn natuurgetrouw tot leven. Verwekt Uit vaag idee In een volkomen uur van stilte Een langzaam vrijgekomen ik Nog warmvers Ontluikend in het kamerlicht draag ik mijn huid lijk jij het wilde. De samenwerking tussen Monique en Caroline kwam ongewild tot stand via vele gesprekken onder vrienden en fietstochtjes onder hun beiden. Zij bewijzen nog maar eens, dat echte, doorleefde kunstuitin gen, al gebruiken ze verschillende vormentaal, steeds raakpunten vindt en harmonieus samengaat. Beiden kreëren zij sfeervolle mo mentopnamen die, door hun eer lijkheid en doorvoeldheid, tijdloos zijn. De tentoonstelling is nog toeganke lijk tot en met maandag 7 oktober. Op woensdag, donderdag i vrijdag van 11 tot 17 uur en zaterd; van 12 tot 17 uur en van 20 tot 24 ut In het Vredeshuis, Zonnestraat 6 te Aalst. Een bezoek kan ook m aan gevraagd worden bij Moniq De Schrijver, Wellekensstraat te Aalst, tel. 053/77.66.30. H. Aalst. Geen aan artistieke in het Vredeshuis (a) Aalst. Caroline Van Alboom, dichteres, en Monique De Schrijver, grafische kunstenares, brengen samen een sfeervolle tentoonstelling in het Vredeshuis (a) - Vrijdag 13.09 om 20 uur in Vergaderlokaal 1: startdatum van de lessenreeks georganiseerd door Gezond Bouwen en Wonen; van avond "Een holistische visie op gezond wonen" door Mare De preeuw; info 03/239.74.23. - Zaterdag 14.09 om 15 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: prijsuitreiking van de wedstrijd "Van kunstenaar tot kind" georganiseerd door De Werf i.s.m. Victor Roelandt. - Zaterdag 14 en zondag 15.09 van 9 tot 18 uur in de Belfortzaal: voorverkoop postzegeluitgifte "Natuur" georganiseerd door de Socialistische Postzegelkring Aalst; info 053/77.87.57. - Maandag 16.09 om 20.30 uur in de Sint-Martinuskerk: koncert met muziek van Legrenzi, Monteverdi, Frescobaldi door de Capella Brugensis, leden van het Collegium Instrumentale Brugense en een vokaal solistenkwintet o.l.v. Patrick Peire in het kader van het Festival van Vlaanderen, georganiseerd door het Dirk Martens- comité i.s.m. het Stadsbestuur van Aalst; toegang 400 BF; info en reservatie 053/77.11.11 (240). - Maandag 16.09 om 13.30 of 19.30 uur in Vergaderlokaal 1: start kursus "Ademhaling en ontspanning" georganiseerd door vzw Groene Dag; info 054/33.20.46. - Maandag 16.09 om 18.30 uur in Vergaderlokaal 5: startdatum kursus kantklossen georganiseerd door Rosemarijn; info 053/ 70.03.11. - Dinsdag 17.09 om 14.30 uur in de Studio: voordracht georganiseerd door de Aalsterse Academie Senioren; info 053/21.27.59. - Dinsdag 17.09 om 20 uur in de Studio: voordracht "Astrologie en liefde" georganiseerd door vzw De Nieuwe Mens; info 053/ 83.99.37. - Dinsdag 17.09 om 20 uur in Vergaderlokaal 1: startdatum oplei dingsprogramma "Kandidaat pleegouders" georganiseerd door Jeugdzorg en Gezin; info 015/52.02.00. - Dinsdag 17.09 om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: gespreksavond georganiseerd door vzw Zit Stil; info 052/21.25.88. - Woensdag 18.09 om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: startdatum gespreksavonden georganiseerd door Similes Regio Aalst; info 091/24.23.05. - Donderdag 19.09 om 20.30 uur in de Schouwburg: koncert met werk van Frescobaldi, Piccinini, Cesti, Bononcini, Scarlatti en Haendel door bariton Klaus Mertens en het ensemble II Basso in het kader van het Festival van Vlaanderen, georganiseerd door het Dirk Martenscomité i.s.m. het Stadsbestuur; toegang 400 BF; info en reservatie 053/77.11.11 (240). - Donderdag 19.09 om 20 uur in de Balletzaal: start "Bio-Energetica" georganiseerd door het CGSO; info 053/78.75.13. - Vrijdag 20.09 om 20 uur in de Schouwburg: operettekoncert met Marco Bakker, Diane Verdoodt, Ludwig Van Gijsegem en het salonorkest Rendez-Vous, georganiseerd door de Internationale Socio-kulturele Stichting "Marco Bakker"; toegang 550 BF; res. 053/76.13.12. - Van zaterdag 21.09 t.e.m. zondag 27.10: tentoonstelling "De Brak ke Hond". - Zaterdag 21.09 om 14 uur in Vergaderlokalen 1 en 2: prijsuitreiking wandelzoektocht "Land van Aelst" georganiseerd door de Vlaamse Kring Land van Aalst; info 053/70.09.38. - Maandag 23.09 om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht door journalist Hugo De Ridder over "De Martensjaren", georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.74.70. - Maandag 23.09 om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: infoavond geor ganiseerd door de Vlaamse Vereniging voor Dienstplichtige Mili tairen; info 016/25.05.78. - Dinsdag 24.09 om 20 uur in Vergaderlokaal 4: bijeenkomst Aalster se Esperantogroep "La Pioniro"; info 053/70.17.89.

De Voorpost | 1991 | | pagina 5