Twintig jaar Wielewaal Denderland N •O E Pleegouders gezocht in Aalsterse regio 8 - 13.9.1991 - De Voorpost De ornithologische vereniging De Wielewaal werd al in 1933 opgericht, maar dan als vereniging voor de vogelstudie en -bescherming. Alhoewel ze in de loop der jaren uitgroeide tot een degelijk gestruktureerde ornitholo gische vereniging met nationaal belang, is de interesse slechts veel later gekomen. Van bij de aanvang echter is gebleken dat ook andere takken van de natuurkennis tot het onderzoek van de Wielewaal behoren. In de Denderstreek duurde het echter tot in 1971 vooraleer enkele natuurliefheb bers en -verdedigers zich verenigden en als een afdeling van de Wielewaal wilden naar buiten treden. Intussen is deze Vlaamse natuurvereniging in onze gewesten een begrip geworden dankzij de intense werking van twintig jaar. De noodzaak van een dergelijke vereniging is sindsdien duidelijk be wezen en men beperkt zich niet tot louter ornithologische bezigheden want ook andere milieuproblemen krijgen de volle aandacht. Zo werk ten zij mee aan de nationale cam pagne voor bescherming van de roofdieren, is men begaan met de reptielsoorten in ons Tand, onder zocht men diverse biotopen, heeft men aandacht voor het bos en in de Denderstreek zelf zijn er verschil lende biotopen die intensief onder zocht worden met als voorbeeld de broedvogelinventarisatie in ver schillende gebieden. Stichting Een stichting van een vereniging gaat meestal, om niet te zeggen al tijd uit van mensen die al een tijdje met de zaak bezig zijn en er hun hobby van maken. Ook voor wat de Wielewaal betreft ging het niet an ders want de basis werd gelegd door een paar mensen die via hun aktivi- teiten toevallig met elkaar in kon- takt kwamen. Een gezamenlijke in teresse, in het geval van de Wiele waalafdeling dieren, bloemen en planten leidde tot onderlinge ge sprekken en naderhand tot de noodzaak om ergens gegroepeerd te kunnen optreden waar het nodig was. Achteraf bleek dit zo nodig te zijn om tegen mistoestanden te rea geren vooral als het om bescher ming van bepaalde biotopen gaat. Het waren de eerste voorzitters, wijlen dr. Luc De Bondt, Urb. Schauvlieger en Raf Sienaert die met overtuiging de basis legden van een nieuwe vereniging. Deze zou zich niet alleen toeleggen op het onderzoek ter plaatse maar des noods tot gekoördineerde akties overgaan als het om mistoestanden ging. Twintig jaar terug had de mi lieustrijd nog niet de afmetingen van het huidig ogenblik bereikt en ook de sensibilisering bij de bevol king was nog in het aanvangsstad ium. Toen ijverde elk meestal af zonderlijk voor natuurbehoud en bescherming van fauna en flora maar het bleek al vroeg duidelijk dat men gegroepeerd meer berei ken kan dan individueel, welke in spanningen men ook levert. De gemeente Mere bood toen nog een zeer belangrijk werkterrein met natuurgebieden als het Blauwbos, Olenbos, Langemeersen, een ge bied tussen Aaigem en Mere, een groene bufferzone tussen de twee entiteiten. Voornoemde mensen kwamen re gelmatig met elkaar in kontakt en naderhand groeide de idee om de leden van de Wielewaal uit het Aal- sterse en omgeving nader bij elkaar te brengen, enerzijds om de werking tussen de diverse terreinen beter te leren kennen en anderzijds om de mistoestanden in de omridngende dorpen samen aan te klagen. De sticnting van een natuurvereniging had dus een dubbele funktie. In 1970 had men plannen om aan de ingang van het Blauwbos een stort plaats voor huisvuil in te richten, een projekt waartegen een protest- vergadering georganiseerd werd in het toenmalige 'Mereland. Toen bleek duidelijk dat de gesprekken zich toespitsten op de noodzaak de krachten te bundelen om verschil lende inbreuken op natuurgebied tegen te gaan. Uiteindelijk lag deze vergadering aan de basis van een nieuwe Wielewaalafdeling die de natuurliefhebbers uit de Denders treek moest groeperen. Dit gebeur de vooral met de bedoeling 'om met meer gezag te kunnen ijveren voor de bescherming van het Blauwbos'. Terwijl de Wielewaalafdeling Den derland in voorbereiding was, nam ook het geplande stort meer werk elijke vormen aan, niet alleen tot ergernis van de natuurliefhebber maar ook van omwonenden omdat er maar weinig of geen reglemente ring was op het gebied van reukhin der. Voor de milieubeschermers be tekende een stort in een dergelijk gebied een smet op het beleid van net toenmalig gemeentebestuur want door de aanleg ervan verdwe nen soms unieke bloemen en plan ten die in feit nog slechts in dit rijk biotoop te vinden waren. Vermits de kulturele noch andere groeperingen geen protest lieten horen, nam Raf Sienaert uit Mere het initiatief om alle leden van de Wielewaal uit de Denderstreek op 12 mei 1971 bijeen te roepen voor wat hij noemde een 'informatieve vergaaering'. Hierin werd reeds be sproken om een eigen afdeling voor ae streek op te richten waarbij men de wens uitdrukte 'om autonoom te werken en desgevallend alle gebie den beter te kunnen kontroleren en bijgevolg vlugger te reageren op mistoestanden op het vlak van de natuurbescherming. Tijdens deze voorbereidende vergadering was men evenwel zeer toekomstgericht en de diverse suggesties werden in een voorlopig werkingsplan opge nomen. Kenmerkend was dat men zou waken over het natuurgebied in de Denderstreek maar daarbij zich ook zou verrijken door uitstappen te maken, het natuurbehoud te ob serveren en eventueel te reageren op natuurschennende daden'. Deze vergadering betekende in feite een aanloop tot een uitgebreid gamma van wandeltochten, akties en voor lichtingsavonden. Iedereen zag toen de noodzaak in van gestruktu- reerd te werken en men legde de grondslag om kort daarna een be stuur op te richten. De samenstel ling en definitieve verkiezing van het eerste bestuur gebeurde een paar weken nadien, op Paasmaan dag 31 mei 1971, met Dr. Luc De Bondt als eerste voorzitter. Hij kreeg Raf Sienaert als sekretaris naast zich en Urb. Vanderpoorten zorgde voor de financies en het be stuur werd aangevuld met de leden E. De Block, N. De Meester en W. Roggeman. Wandelpad Om zowat alle belangstellenden te groepen voor een kennismaking or ganiseerde men een natuurwande ling in samenwerking met Open Kring Mere. Voor de gelegenheid had men zelfs een pad uitgestippeld dat nog steeds tot de gamma wan delpaden van Eipe-Mere behoort. De eerste aktiviteit was dus een tocht langs en in de omgeving van de Molenbeek met het Blauwbos als blikvanger en belangrijkste bio toop. Ondanks het niet meer onge rept is zoals het hoort, kan men in dit bos nog altijd een grote verschei denheid aan bloemen, planten en vogels aantreffen. Zelfs de meest verwende natuurliefhebber kan hier nog zijn gading vinden want de fauna en flora blijkt er sterker te zijn dan de milieuschender. Er gaat nog altijd een zekere aantrekkings kracht van uit ook al wordt hier regelmatig illegaal gekapt zonder heraan te planten. Dank zij de op lettendheid van de Wielewaal en de intussen gestichte aktiegroep ALEM kan men toch de milieuver woestingen enigszins indijken, 't Koninkje Wie leden heeft moet er regelmatig kontakt mee houden en het meest feschikte hiervoor is een tijdschrift. )it is vaak het beste middel om een nauwere band te smeden tussen be stuur, leden en werking. De regel matige uitgave van een tijdschrift draagt altijd veel bij tot onderlinge uitwisseling, zowel van gedachten als van akties. Het kind moet echter een naam dra gen en bij de Wielewaal Dender land gebeurde dit op de volgende manier: tijdens wandelingen en ob- servatietochten in de verschillende gebieden van het Denderland kon men opvallend veel winterkonin kjes waarnemen. Dit bracht het be stuur op de idee om het driemaand elijks ledenland naar dit kleine vo geltjes te noemen, "t Koninkje' werd bovendien het symbool van de afdeling. De Wielewaal Denderland groeide in enkele jaren uit tot een van de ijverigste afdelingen en tot dusver kunnen zij een uitgebreide lijst van aktiviteiten voorleggen waarvan de diversiteit een sprekend voorbeeld is. Het tijdschrift zelf - hoe beschei den ook - brengt allerhande nieuws over het aktiviteitenverloop uite raard, maar daarnaast verwerkt men ook korte artikels en geeft men richtlijnen over het ringen van de vogels, het maken van nestkastjes en andere natuurbezigheden. Men kan er bijdragen in lezen over de 'trek' en de broeitijd, het observe ren van kolonies of enkelingen, kortom, alles wat de natuur te bie den heeft is boeiend genoeg on in 't Koninkje op te nemen. Het is trou wens niet pretentieus opgevat want men wil er geen strikt wetenschap pelijk tijdschrift van maken. Het is wel een degelijk verantwoord leV denblad, bevattelijk voor de gewo ne natuurliefhebber en vooral een kontaktblad voor de leden. Twee decennia Een natuurvereniging en zeker die van de Wielewaal Denderland heeft haar aktiviteiten niet louter beperkt tot wandelingen en inventarisatie, 't Koninkje heeft zich ook tot doel gesteld te waken over het behoud van sommige gebieden waar men mistoestanden kan vaststellen. Vrij vlug na de stichting van de afdeling werd men al gekonfronteerd met het probleem van de Wellemeer- sen, een gebied dat ook zou opgeof ferd worden ten koste van... een huisvuilstort. Op dat ogenblik was dit evenzeer de moderne plaag als nu, maar toen stond men voor de grote explosie op dat vlak en was er nauwelijks sprake van een regle mentering. Het kon moeilijk anders of de Wielewaal Denderland trok in het geweer voor deze waardevolle, vochtige elzenbroekbossen, een moerassig gebied dat niet aan de vuilnisdrang mocht overgeleverd worden. Men zette een aktie op het getouw onder het motto 'Red de Wellemeersen' om de storters van hun plannen te doen afzien. Er was trouwens een veel beter alternatief voor deze sompige omgeving want toen reeds ijverde men om van dit belangrijk biotoop, mer erkende biologische en wetenschappelijke waarde, een natuurreservaat te ma- "ken. Men had de zaak zodanig aan gepakt dat bij de aktie meerdere groeperidngen betrokken werden en men organiseerde samen een be toging om deze groene zone te be schermen die voor de omgeving een beter uitzicht gaf dan een vuilnis belt. De Wielewaal is er van bewust dat men de fauna en flora niet kan be kijken zonder dat er natuurgebie den zijn waar beide kunnen gedijen. Juist daarom behoort het bescher men van dergelijke biotopen even zeer tot hun terrein. Niet zonder veel moeite en inspanningen ver wierven zij het beheer over het Kra- vaalbos waar nog tussen berken en eiken de meest gevarieerde bloe- mensoorten voorkomen en waar verschillende vogels er met hun zang een gratis koncert geven, naast de steeds op loer liggende buizerd of torenvalk. Op dat vlak liggen zij aan de basis van verschillende beschermings- projekten of zorgden zij ten minste voor het behoud van belangrijke na- tuuromgevingen. Daarbij komen nog een hele resem andere aktivi teiten die zij ontplooien met o.a. veldbiologische uitstappen, geleide natuurwandelingen, busuitstappen naar natuurgebieden zowel in bin nen- als in buitenland, voordrach ten tijdens de wintermaanden even tueel geïllustreerd met film of dia- projektie. Daarnaast verzorgen zij nog een zeer op prijs gestelde gid- sendienst waarbij ze kunnen reke nen op de inzet van verschillende ekologen om wandelgroepen te be geleiden met de bedoeling de leek iets meer bij te brengen over ziin eigen omgeving en hierbij heeft elk een zowat zijn eigen specialiteit. Werkgroepen In twintig jaar tijd kan de vereniging bijgevolg een uitgebreid aktivitei- tenverslag voorleggen. Als ijverigs te in het Vlaamse land op dat vlak, stelt men elk jaar nieuwe initiatie ven voor, die meestel gerealiseerd worden. De paar honderd leden van de Wielewaal Denderland kunnen dan kiezen uit een waaier van diver se aktiviteiten die zelfs opgesplitst worden in verschillende disciplines. Er zijn daarbij kontakten met ande re natuurgerichte organisaties met wie ze wandelpaden uitstippelen, brochures opstellen en dergelijke meer. Tot hun hoofdaktiviteiten be horen de deelname aan internatio nale tellingen van watervogels, steltlopers, het georganiseerd feno- logisch onderzoek, de studie van de vogeltrek en het ondersteunen van internationale en regionale natuur- beschermingsakties. Binnen het kader van alles wat de natuur aangaat zijn bij de meeste leden persoonlijke interesses ont staan en op zeker ogenblik was men genoodzaakt om de werking aan de omstandigheden aan te passen. Met het doel de uitbouw optimaal te la ten verlopen had men verschillende werkgroepen opgericht die elk voor een specifieke taak verantwoorde lijk zijn ofwel zich speciaal bezig houdt met planten, natuurbehoud, insekten, vogels en zoveel andere facetten die onze biotopen te bie den hebben. Een vereniging, om optimaal te kunnen renderen heeft noodzaak aan werkgroepen vooral om alles zo goed mogelijk te coördineren. Elke werkgroep krijgt uiteraard een spe cifieke taak toebedeeld met een 'fantastisch presterende dynami sche plantenwerkgroep, insekten- en vogelwerkgroep'. Het ligt trou wens in de bedoeling om in de nabi je toekomst een historiek te geven over de vogelwaarncmingen in de Denderstreek. Alhoewel er nu al veel inzet is, toch is de vereniging ervan overtuigd dat ze nog altijd goede krachten kan gebruiken. Naar het voorbeeld van de grote bezieler van de Wielewaal Dender land en eerste ere-voorzitter Luc De Bondt zal men bij deze vereni ging nooit veel 'officieel gedoe' aan treffen en daarom zou ook het tweede decennium bijna onopge merkt voorgegaan zijn. De Viering' was een eenvoudig jaarledenfeest met tentoonstelling en tombola en er werd wel even teruggeblikt op de voorbije aktiviteiten maar dan toch zeer beknopt. Winkel Hoe beter de financies hoe beter de werking kan geleid worden. Daar om heeft men destijds een initiatief gestart met een winkel ten bate van de natuurliefhebbers en terzelfder- tijd lonend voor de vereniging. De verkoop behelst alleen zaken over de natuur en de winst hiervan werd besteed aan de huur of de aankoop van natuurgebieden. Het is mede daardoor dat de vereniging zoveel heeft kunnen presteren op het ge bied van het behoud van belangrijke gebieden, een niet geringe bijdrage tot de natuurbescherming en het behoud van de zo zeldzaam gewor den biotopen in de Denderstreek. Nu meer dan ooit zal men de na- tuurverminkingen moeten bestrij den om te voorkomen dat onze na komelingen er nog in eniger mate zullen kunnen van genieten. Het te loor gaan van bepaalde prachtige gebieden is niet tot nut van 't alge meen maar 'ten profijte van een paar individuen'. Geldgewin pri meert maar al te vaak op een uniek biotoop en men zal nog meer dan één sensibiliseringscampagne moe ten voeren om de eigenaars er van te overtuigen dat een natuurgebied soms meer waard is dan om het even welke verkoopsom. 20 jaar aktief Twintig jaar natuur(lijk) aktief zijn is een enorme prestatie als men weet op welke wijze men soms om springt met de natuur. Daarom is het huidig bestuur bijzonder attent want veel wordt achter de schermen geregeld en meestal is het kwaad geschied als men er weet van krijgt. Het huidig bestuur is samengesteld uit ere-voorzitter Walter Rogge man, voorzitter P. Van den Bremt, secr. N. De Meester, PR P. Tolle neer, bestuursleden M. De Wolf, F. Schoeters, D. Stengée en Raf Sie naert. Voor de 'groene winkel' zorgt Luc. De Bruecker. De drie natuur reservaten die door de Wielewaal beheerd worden staan onder lei ding van de conservators Fr. Van den Bergh (Kravaalbos), Fonny Schoeters (Sint-Onolfspolder) en Gilb. Coene (Wellemeersen). Naast de reeds hoger opgesomde aktiviteiten beperkt de Wielewaal Denderland zich niet tot wat men zou kunnen noemen 'vogeltjes kijken' en andere. De vereniging vindt dat in de eerste plaats haar taak erin bestaat 'een opvoedkundi ge, ontspannende maar vooral het behoud en aankopen van de nog resterende natuurgebieden in onze regio' te verwezenlijken. In die zin stelt men: 'Deze aankooppolitiek die de laatste vijf jaar vruchten afge worpen heeft zijn o.a. belangrijke aankopen in de Wellemeersen; ook dit jaar werd er nog een groot per ceel aangekocht. Het blijft hierbij niet alleen bij aankopen maar ook een wetenschappelijk verantwoord beheersplan werd opgesteld voor het Kravaalbos, de Sint-Onolfspol- der en de Wellemeersen. Dit jaar werden er bovendien twee beheers- werkdagen georganiseerd. In de Wellemeersen is de voor onze streek zeer zeldzame rietorchis ten tonele verschenen'. Vooral hierom drukt men de hoop uit dat ook an dere pareltjes zien verder zouden kunnen uitbreiden. Bovendien ligt het in de bedoeling van het afde lingsbestuur om ook in andere ge bieden dan de Wellemeersen aan kopen te doen. Zo beoogt men na tuurgebieden te verwerven in het Blauwbos te Mere en in de Turfput- ten te Erpe. Wie niet overtuigd zou zijn van de prestaties van de Wielewaal, hoeft alleen maar het tijdschrift "t Koninkje' te raadplegen waaruit wij slechts een greep doen: op het vlak van de vogelwaarnemingen, die be scheiden begonnen, neeft men twintig jaar lang talloze mededelin gen gedaan, wel volks voorgesteld maar wetenschappelijk verant woord. Later werden het gewoon 'waarnemingen', o.l.v. N. De Mees ter en in 1974 kregen nog meerdere rubrieken een afzonderlijke plaats in het blad. Deze rubriek werd in 1975 overgenomen door A. Kam pen, ten tijde van de systematische watervogeltellingen waarbij ook het aantal waarnemers gestadig toe nam. In 1978 werd Raf Sienaert zijn opvolger en sindsdien gaat het vol ume waarnemingen nog steeds in stijgende lijn, met het gevolg dat een 'klassement' moest aangelegd wor den en dit werd dan het zogenoem de 'fichenbaksysteem': hier wordt elke waarneming op een afzonder lijk kaartje overgeschreven en ge rangschikt per soort, zodat het later verwerken heel wat gemakkelijker valt. Dit neemt inderdaad enorm veel tijd inbeslag vooral als men weet dat soms afleveridngen van een vijftiental blz. moesten opgete kend worden. In januari 1985 werd de 'fichenbak' aan een ander lid toevertrouwd: F. Schoeters maar in 1989 werden de waarnemingen via de PC geregistreerd. Medewerkers zoekt men altijd wanl men is nooit genoeg in aantal als hel om natuurbescherming gtaat. Maai toch zoekt men thans vooral vlin derliefhebbers om hun medewer king te verlenen aan het Belgische Inventarisatieprojekt voor dagvlin ders en hun biotopen. Alle versprei- dingsgegevens verzameld in januari 1980 komen hiervoor in aanmerking maar voor meer informatie richt men zich tot de 'Vlaamse Vereni ging voor Entomologie', Moreel- straat 24, Denderleeuw, tel. 053/ 66.04.32. Wielewalers die zich wille abonneren op 't Koninkje storten 150 fr of meer op rek. nr. 001- 2063861-68, L. De Bethunelaan 5, Aalst. Zo helpt men mee opdat Dei Wielewaal Denderland niet alleen haar doelstellingen zou kunnen ver wezenlijken maar ook haar werking nog kan uitbouwen en uitbreiden. JVll Van kings len. I Het omst abt v bouw oorsf bewa van stree Kastt seste Oper infor kan numi omst sche word den i milie Al verschillende jaren fungeert de vzw Jeugdzorg in Gezin als tussenper soon b(j het plaatsen van kinderen uit probleem-milieus in pleeggezinnen. Meestal gaat het over door allerlei omstandigheden verwaarloosde kinde ren, die door het Comité voor Bijzondere Jeugdzorg, de jeugdrechter of het OCMW aan de voogdij van de ouders worden onttrokken. De vzw Jeugd zorg in Gezin heeft een 20-tal medewerkers in dienst die momenteel zo'n 320 kinderen hebben geplaatst in een 200-tal gezinnen. In de regio Aalst is er op dit ogenblik een nijpend tekort aan kandidaat-pleeggezinnen. Om hier aan tegemoet te komen, heeft de vzw gepland in Aalst met een nieuw vormingsprogramma van start te gaan. De eerste avond is gepland op 17 september. Pleegouders mag men in geen geval verwarren met adoptie-ouders. Pleeggezinnen hebben als opdracht voor een min of meer lange tijd, de opvang en opvoeding van pleegkin deren op zich te nemen. Dit ge beurt, in de mate van het mogelijke, in samenwerking met de eigenlijke ouders. Dit is uiteraard geen eenvoudige opdracht. Daarom is voor kandida ten-pleegouders het volgen van vormingsavonden bijna een must. Zij moeten volledig worden geïn formeerd en mogen zeker geen ver keerd beeld hebben van wat hen te wachten staat. Pleegouderschap is om te beginnen in die mate verschillend van adop tie, dat de band met het kind kan worden verbroken. Dit gebeurt wanneer de situatie van de eigenlij ke ouders bijvoorbeeld in gunstige zin evolueert en de kinderen naar het oorspronkelijke gezin kunnen terugkeren. Ook krijgt men af te rekenen met «geschonden» kinde ren, die meestal al heel wat achter de rug hebben. Ook wordt er in het vormingspro gramma gewerkt, van de pleegou- ders-kanaidaten, naar de organisa tie toe. Tijdens bepaalde sessies kunnen zij hun wensen kenbaar ma ken. Er kan duidelijk gesteld wor den wat men min of meer verwacht en wat zeker niet kan. Dit is zeer belangrijk, want op die manier kan men nadien op een verantwoorde wijze selekteren om zodoende het juiste kind in het juiste gezin te kun nen plaatsen. Hierin schuilt onder meer de reden waarom men altijd een tekort heeft aan pleeggezinnen. Alle samenkomsten van het vorm ingsproces in Aalst zullen plaats vinden in het C.C. De Werf op de vierde verdieping, telkens om 20 uur. De eerste sessie is gepland op 17 september en zal een zuiver in formatief karakter hebben. De be doeling is te kunnen kennis maken met de pleeggezinnenwerking. Er wordt nog geen engagement van eventuele kandidaat-pleeggezin nen verwacht. De tweede avond, die zal plaatsvin den op 8 oktober, zal onder het tema «Een tocht door de pleeg zon»» geplaatst worden. Hierin zal de kans geboden worden zich ver antwoord te bezinnen over de keuze tussen plaatsing voor korte of lang ere duur. Tijdens een derde avond, op 22 oktober, wordt het onderwerp aangesneden van de scheiding van het pleegkind met zijn eigenlijke ouders en het opbouwen van een nieuwe vertrouwensrelatie met het pleeggezin. Nadien volgt dan op 5 november in een vierde sessie de problematiek van het aanpassen van de gedragsnormen van het pleegkind. Op 16 november zal men het hebben over de samenwerking met de eigenlijke ouders. Vroeger was men de mening toege daan dat de meest voor de hand liggende oplossing te vinden was in de kinderen gewoon weg bij de ou ders weg te nemen om ze elders een nieuwe kans te geven. Men is echter meer en meer tot de vaststelling gekomen, dat de band met het ver leden en de eigenlijke ouders niet mag verbroken worden en zelfs on ontbeerlijk is bij de verdere vorming van de pleegkinderen. De zesde en zevende samenkomst vallen samen op 30 november. In de voormiddag wordt er, aanvang 9u.30, gesproken over de invloed van het pleegkind op een eigen ge zin en op de omgeving. Dit laatste valt zeker niet te onderschatten. Heel dikwijls stelt men vast dat reakties van familie en vrienden, behoorlijk negatief en onbegrij pend kunnen zijn. In de namiddag is er dan om 14 uur een groot panelge- sprek, waar ervaren pleegouders en kandidaat-pleegouders samen rond de tafel gaan zitten. Daarin zal mei vooral zijn eigen situatie met de rea liteit kunnen vergelijken. Een laatste treffen is voorzien 0| 3 december te 20 uur. Deze avoni staat in het teken van het begin ei het einde. Einde van het vormings- programma en het begin van deff wachttijd, tenminste, wanneer mei zich als pleegouders kandida; heeft gesteld. Men hoopt bij vzw Jeugdzorg in Gt zin, op deze manier met de «ontgii ning» van de Aalsterse regio te kun- nen beginnen. Op het centrum 'V het Antwerpse Rijmenam, zijn noj al wat aanvragen uit de streek bii nen gekomen, waarvoor naar ge schikte pleegouders wordt gezocht. Wie in zijn huis en zijn hart nog een plaatsje vrij heeft voor een pleeg kind, kan alvast voor meer informa- Na dt s de Ikaa erwa erscl leinr e bre )e ba ipens iet pi lans n al riet nenti idtnen n eisro i. erde ipges ip tanbc d »eeft njna o| iet al IOOT i f< UUl •ezoe jnler. .al 7 c- utleg •als iJners n tie terecht bijJeugdzorg in Gezin Peulisbaan 35 te 2820 RijmcnamZl' Tel.: 015/52.02.00. (p.h. Lars Christian Eriksson, managing direc tor van Volvo Europa vindt onze mania n' van autorijden gevaarlijk Hier wordt op dt meest onvoorspelbare manier haasje oi gespeeld en rechts ingehaald, zegt hij. ovei '0l Op zaterdag 14 september organizeert MJ/ zijn jaarlijkse jongerensportdag in Knokkl p Er kunnen een vijftiental disciplines wor{k den beoefend. Tijdens de Open Monumentendag van li T september organizeert de Vlaamse Vereni r< ging voor Industriële Archeologie een aan- 1 tal manifestaties. In Oost- Vlaandere gf wordt de bekende jeneverstokerij van Bale- gem bezocht. Op zaterdag 21 september wordt in Mun- chen het Oktober)'est geopend. Op dit reus- je; achtige bierfeest geniet ook de landbouw- eil tentoonstelling veel aandacht. Daar staan lan 125 koeien te kijk en die moeten dagelijks „e| worden gemolken om ervoor te zorgen da de 1.560 liter melk voorradig is die er words öee] geschonken. in lag >a en z< n- >eze ingei t. mme :n ocht I'd ki verba: de aa lensv rfhaa I Water Erpe- mole e wa ider •g sl iord lens d lus oc U «n \i :en n laatst Toch ouwl eer rekke ifl/i-Nns :nms nisch Kmde 'oorzi Je Err ermol :ze n en he mdii iel ei t t *ergan vaterr

De Voorpost | 1991 | | pagina 8