F Festival van Vlaanderen in onze regio Vanuit Polen naar de Honky Tonkjazzklub: Prowizorka Dzez Bed De Voorpost Win de meest luxueuze wintermode van Kursus hoger Opwijk: Salzburger Solisten (03.10) Bomem: Trio per Due (06.10) Uitgeverij De Cuyper n.v. Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht HEBT U EEN HUIS TE KOOP •m Vanaf volgende week in TV-Ekspres Monologenwedstrijd in Oost-Vlaanderen Overheidssteun voor Dendermondse rusthuizen Je bent erbij. Op d'eerste rij. 16 - 27.9.1991 - De Voorpost Donderdag 3 oktober: Rossini, Pa- ganini, Bottesini en Dvorak door Salzburger Solisten Voor het eerst richt het Opwijks Gemeentebestuur een koncert in het kader van het Festival van Vlaanderen in. Het nodigt de Salz burger Solisten o.l.v. Luz Leskowitz uit op donderdag 3 oktober om 20 uur in de Sint-Pauluskerk met mu ziek van Rossini, Paganini, Bottesi ni en Dvorak. In 1979 werd het ensemble de Salz burger Solisten opgericht door de violist Luz Leskowitz. De zeven strijkers (twee violen, twee altvio len, twee cello's en een contrabas), die reeds vermaardheid verwierven in de grote orkesten van Europa of doceren aan internationale conser vatoria, verenigden zich oorspron kelijk om het door Leskowitz geor ganiseerde muziekfestival muzikaal te omlijsten. Al snel kregen ze zo'n goede faam dat ze over heel Europa uitgenodigd werden om te spelen in de grote muzikale centra. Er wer den ook talrijke radio- en tv-opna- men van koncerten van het ensem ble gemaakt. Het ensemble musi ceert ook dikwijls met grote pianis ten als Paul Badura-Skoda, Jörg Deus en Ingrid Haebler, met zange ressen onder wie Elly Ameling, en met blazers als Hermann Baumann, Karl Leister en Wolfgang Schulz. De grote solistische kwaliteit van de muzikanten zorgt ervoor dat de mu ziek door dit ensemble als een le vendige en gelijkgezinde dialoog naar voor gebracht wordt. De solisten tijdens dit koncert zijn de altviolist Vladimir Mendelssohn, telg uit een familie met een rijk mu zikaal verleden, internationaal ge roemd solist én komponist, die in de hele wereld musiceerde, én contra bassist Etienne Siebens, een van on ze jonge Vlaamse musici die sinds tien jaar een merkwaardige interna tionale loopbaan aan het uitbou wen is. Het koncert opent met de 'Sonate voor strijkers' uit 1804 van Gioac- weinig kenmerken vertoont van Dvoraks rijpe stijl. De originaliteit van dit werk is zijn bezetting: strijk kwintet en contrabas, wat hoogst uitzonderlijk is. Toegangskaarten aan 250 Bfr kun nen gereserveerd worden in het Op- wijkse Gemeentehuis (08.00-17.15 uur 052/35.82.66), in het Opwijkse CC (052/35.06.35) of bij Iverlek- Electrabel, M. Sacréstraat 23 te 1785 Merchtem (08.00-16.15 uur, 052/37.07.11). Zondag 6 oktober Mozart, Abel, Haydn, Richter en Benda door Trio per Due Duits-Oostenrijkse sonates in de zestiger en zeventiger jaren van de 18de eeuw staan op het programma van het koncert dat de Gemeentelij ke Muziekakademie van Bornem organiseert i.s.m. de Gemeentelijke Culturele Raad. Voor dit koncert op zondag 6 oktober om 20 uur in de Bornemse Abdijkerk werden fluit speler Frank Theuns en klavecinist Herman Stinders, alias het Trio per Due, uitgenodigd. Frank Theuns, die o.m. traverso studeerde bij de grote Barthold Kuijken, is lid van diverse barokens- embles, verzorgde plaatopnames en is docent aan o.m. het Lemmensin- stituut. Herman Stinders is als do cent verbonden aan het Koninklijk Vlaams Muziekconservatorium te Antwerpen en aan het Lemmensin- stituut te Leuven; daarenboven rea liseerde hij als uitvoerend musicus verschillende opnamen en speelt hij geregeld grotere en kleinere kon certen, dit zowel op orgel als op klavecimbel. Op het programma: de 'Sonate in mi-klein, opus 6 nr. 3' van Carl Frie- drich Abel (1723-1787), de 'Sonate in Re-groot' van Joseph Haydn, de 'Sonate in Sol-groot' van Frans Xa- ver Richter (1709-1789), de 'Sonate in Sol-groot, opus 3 nr. 1' van Fran- tisek Benda (1709-1786). Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) mocht natuurlijk in zijn jaar niet op het programma ontbreken. Hij le vert openings- en slotstuk van dit koncert: de 'Sonate in Si b - groot, KV 15' en de 'Sonate in Do - groot, KV 296'. De eerste maakt deel uit van een serie van zes (KV 10-15) voor viool (of fluit), piano en cello, die Mozart te Parijs en Londen komponeerde in 1764 en opdroeg aan koningin Charlotte van Enge land; ze stonden nog sterk onder de invloed van Eckard en Schobert. De 'Sonate din Do-groot, KV 296', nog drieledig van vorm, schreef hij in 1778 in Mannheim en droeg ze op aan zijn leerlinge Therese Serra- rius, dochter van zijn huisbaas. Tickets kunnen aan 250 of 300 Bfr gereserveerd worden in het Cultu reel Centrum Ter Dilft, Sint- Amandsesteenweg 41-43,2880 Bor nem, tel. 03/889.75.63 (09-12 en 13- 19 uur). Hamme. Annick De Smet met een van haar werken in de feestzaal van gemeentehuis tijdens de tentoonstelling 'Monumentale Kunst' (vh) De Salzburger Solisten treden op in Vlaanderen Opwijk in het kader van het Festival van j«g(JfJg J*CVCt Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel, 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.400 F 6 maand 1.200 F 3 maand 600 F los nummer 48 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 chino Rossini (1792-1868), waarin een belangrijke partij is weggelegd voor de contrabas, wat resulteert in een aantal komische effekten zodat hier reeds de rijpheid van zijn latere opera buffa's aangekondigd wordt. Het 'Andante en variaties voor alt viool en strijkers' van Nicolo Paga nini (1784-1840) toont dat de ro mantische vioolvirtuoos als kompo nist ook een grote uitdrukkings kracht wist te realiseren. Het 'Gran duo per violino, contra- basso e archi' is een van de meest bekende werken die Giovanni Bol- tesini (1821-1889) ooit schreef, o.m. omdat de viool en de contrabas er een ongebreidelde virtuositeit kun nen ten toon spreiden. De Salzburger Solisten besluiten dit veelbelovend koncert met de uit voering van het 'Strijkkwintet in G, opus 77' uit 1875 van Antonin Dvo rak (1841-1904). Dit strijkkwartet is een vroege kompositie die nog maar Vanaf 28 september organiseert B.S.D. Waasland een kursus om het hoger reddersbrevet te verkrijgen. Deze kursus zal plaatsvinden in het gemeentelijk Zwembad 'Schelde- bad', aan de Kasteelstraat te Temse. Er zijn echter wel enkele voorwaar den verbonden om aan deze kursus mogen deel te nemen. De deelne mers moeten in het jaar waarin de kursus start minimum 18 jaar wor den en ze moeten slagen in een praktische ingangsproef. Deze in gangsproef bestaat uit de volgende onderdelen: 200 meter zwemmen in 5 min. 15 en 50 meter rug in 1 min. 30. Dan krijgen de kandidaten 1 minuut rust, waarna ze 15 seconden onderwater moeten zwemmen. Het 'ingangsexamen' vindt plaats op de zaterdagen 14 en 21 september tus sen 12 en 14 uur in het Scheldebad, waar je ook terecht kan voor meer inlichtingen. Sinds 1986 zijn ze regelmatige gas ten in Dendermonde. Tijdens de jazzkroegentocht van dat jaar (de 7de) stonden ze geprogrammeerd in Het Vaderland en toen stond in de aankondigende H.T. Info: 'Na dere gegevens (over deze band) wa ren ons bij het ter perse gaan nog onbekend'. Dit is intussen wel ver anderd! Er ging bijna geen jaar voorbij of Prowizorka was telkens wel present op de kroegentocht of tijdens een bunkerkoncert. Een be wijs van de kwaliteit die dit jazz- kwintet aflevert! Op zaterdag 5 ok tober a.s. zijn ze om 21 u. opnieuw in de Honky Tonk Jazzbunker. Het Jazzkwintet Prowizorka brengt jazzmuziek in de traditie van de der tiger jaren, maar is van een verbluf fende frisheid en originaliteit. Dit is in de eerste plaats te danken aan de scatzanger en gobophoonspeler To- masz Sacha. Hij zingt, hij growlt, hij huilt, hij swingt! 'Zingend' in een bierglas, voorzien van een mondstuk, levert hij de meest virtuoze en knappe improvi- Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053 78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. saties. Dan weer imitaties van trom pet en trombone afgewisseld door fantastische scatvocals. Bijzonder knap en inspirerend voor de hele groep. Prima tegenspeler van To- mas op sax en klarinet is Jerzy Ga- linski. Prachtig duellerend en naad loos overgaand in eikaars chorus- sen, leveren zij sublieme vertolkin gen. Door een kombinatie van bas, banjo en gitaar wordt een oersolide on dergrond geleverd. En dat niet al leen! Opvallend, stoeiend met ritmiek en metriek, is de banjoïst Henryk Ste- fanski. Wat een power, wat een energie. Henryk legt trouwens ook de verbindingen tussen de frontlijn en de achterhoede. De uitnemende bassist Stanislav Piotrowski, be scheiden, soepel en speels, treedt af en toe frappant solerend naar voren zelfs met imponerende gestreken solo's. Gitarist Jan Kalinowski is de 'rhythm-man' die grotendeels har monisch bezig blijft maar daarbij zorgt voor doe juiste stuwing. In 1983 kwam Tomasz Sacha met zijn 'glazen instrument' op de workshop van Jan Kalinowski. Deze vormde met drie muziekleraren een uitzonderlijke formatie rond de zeer getalenteerde unieke gobo- phoonspeler. Na het winnen van de zo fel begeerde 'Gold Washboard Price' volgden vlug vele optredens op belangrijke Westeuropese festi vals, o.a. Spanje, België, Nederland, Duitsland en Engeland. Op het be roemde Edingburgh Festival ver wierven ze van de pers de titel 'Best Band Edingburgh 1987'. Hun roem ging door de wandelgangen en bracht hen op de grote podia als de Doelen in Rotterdam, Vreden- burgh en het Concertgebouw in Amsterdam waar ze suksesvol koncerten gaven. Prowizorka is in vele opzichten e< uitzonderlijke band met een uitsl kende presentatie en een repertoii dat reikt van Satchmo tot Char1 Parker, alles in een eigen bew< king. Vanzelfsprekend komt hi klassieke scholing in hun jazzintt pretaties om de hoek kijken. Zek in de knap tot jazz getransformee de komposities uit het populai^ klassieke repertoire. Kortom, de* musici hebben veel in huis om hun verrassende, muzikale wij hun publiek swingende jazz te pi senteren. it 'n li Deni l ChaH plot' 'e etalc ii besli M een verw >lk Jen. y m< ij Iers, ii an I icipl Pioneer HI-Fi komponenten bieden I teit door de toepassing van de meest vc uitstrevende technologie. De komponenl zijn ontwikkeld om muziek te laten klink zoals hij oorspronkelijk werd gemaakt. Op vrijdag 11 oktober om 19.30 uur ge prof. dr. A. Marcoen van de KV Leuvei het Vormingscentrum Guislain in dt Guislanstraal 43 te Gent een referaat 'ouder-wijsomtrent hel zinvol ouder den, ouder worden bedreiging of kal Voor meer informatie Mady Vion 25 26.95. Er beslaan ook fiets- of koersbroeken uit lycra is vervaardigd en de aanblik v spijkerstof geeft. De broek is voorzien v een denim motief met de daarbij behon de slijtplekken. En voor de echte fietser is natuurlijk een zeemleer in het kruis. 4 De Thaise hoofdstad Bangkok is in Nederlandse Delft om advies komen gen voor de aanleg van e Bangkok. i advies komen i n een fietsnetweri Op zaterdag 5 oktober aanstaande organizeert het AKVT (Algemeen Kristelijke Vlaams Toneelverbond) in Ename (Oudenaarde) een monologenwedstrijd die open staat voor alle leeftijden boven de 16 jaar. Gevraagd wordt een Nederlandstalige (geen dialekt) monoloog uit een toneelwerk, of minstens een expressief prozastuk van minis tens 4 en maksimum 10 minuten. Er zijn aantrekkelijke geld- en andere waardevolle prijzen. Inlichtingen, reglement en inschrijving bij Willy Van Boxstael, Lede- baan 19 te 9300 Aalst.(BAD) Gemeenschapsminister Jan Lenssens hechtte zopas zijn goedkeuring aan de subsidies voor de bouwwerken in het rusthuis Sint-Vincentius van Baasrode waar het OCMW van Dendermonde het bestaande gedeelte van 51 woongelegenheden modemizeert en de kapaciteit door nieuwbouw uitbreidt met 17 woongelegenheden. Voor het lot 'meubilair' werd 5.760.000 fr vastgelegd, het OCMW van Dendermonde kan hierdoor het noodzakelijke meubilair laten leve ren. Het verlenen van deze subsidie kan gezien worden als de laatste belangrijke stap voor de rond Nieuwjaar geplande opening van de nieuwbouw sint-Vincentius in Baasrode. Zin om bi] Pelsland helemaal gratis uit de nieuwe, exclusieve wintermode te kiezen? Oogstrelende collecties, vervaardigd van de meest edele materialen. Weeldeng-warme kleding in leder, daim, omgekeerd schaap en bont. Heerlijk om te zien, nog fijner om te dragen en nog toffer om te winnen Dat kan ook jou gebeuren Gewoon meespelen met de grote wedstrijd die volgende week in TV-Ekspres van start gaat. Wie weet wandel jij dan binnenkort bi; Pelsland lekker ingeduffeld buiten zonder dat het je ook maar één frank kost Koop TV-Ekspres En ga met een van deze prachtprijzen aan de haal!

De Voorpost | 1991 | | pagina 16