De kamerverkiezingen in het arrondissement Dendermonde 1919-1939 De Voorpost Informatieavond rekreatief fietsen Drie nieuwe publikaties t.g.v. de Open Monumentendag Gouverneur Balthazar zet zich in voor monumentenzorg Sally Audenaert een nieuwe ster HEBT U EEN HUIS TE KOOP Uitgeverij De Cuyper n.v. Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht INCAR TECHNIEK verwacht U 14 - 4.10.1991 - De Voorpost Deze studie van de Bugenhoutse historikus Patrick De Cock, laureaat van de provinciale prijs voor geschiedenis, wordt door WIADS heruitgegeven. In deel I krijgt men een overzicht van de politieke evolutie zoals die tussen 1918 en 1940 ook nog in onze huidige samenleving doorwerkt. In 1919 startte immers een zeer woeli ge periode met de stemplicht en het zo begeerde één man één stern- principe, hetgeen een ander poli tiek spektrum opleverde. Bij de ver kiezingen van 1919 waren er naast de traditionele politieke partijen (katholieken, liberalen en socialis ten) ook nog de opkomende Fron- ters, de zich voortslepende Daen- sisten en de 'Nationale partij', die evenwel enkel in het arrondisse ment Dendermonde opkwam. Voor de andere kamerverkiezingen in de jaren 20 en 30 wordt de evolu tie van de verschillende strekkingen nagegaan (afbouw Daensisten, op komst Fronters en overgang naar VNV, katholieke scheurlijsten. MWËTMS Uitslag van de winnende paren op donderdag 19 september: richting noord-zuid 1. Lucien- ne De Visscher en Albert Maes; 2. Werner Cornelis en Chris Dexhorez; 3. echtpaar Chris- tiaens. Richting oost-west1. echtpaar De Saeger; 2. Ghislaine De Boeck en Paul Van Damme; 3. Paul Veldeman en Mark Hof- mans. Uitslag van de winnende paren op donderdag 26 september: richting noord-zuid: 1. echt- Eaar Christiaens; 2. Chris Dex- orez en E. Strypers; 3. Lucien- ne De Visscher en Albert Maes. Richting oost-west1. Monique Buydts en Jef De Vidts; 2. Paul Veldeman en Mark Hofmans; 3. Mare De Decker en Guido Van Steeland. Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 0S3.78.99.36 en na 18 u. 053 62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. Weekblad van Dender-, Durme-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.400 F 6 maand 1.200 F 3 maand 600 F los nummer 48 F Bankrekening: 442-8601481-36 Ud van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 lijste kommunistische aanwezigheid), dit zowel per kanton als globaal op ar rondissementeel vlak; de invloed van bepaalde politieke kopstukken op de uitslag (bv. Rubbens voor het kanton Zele, De Brouwer voor het kanton Hamme, Duchateau voor het kanton Wetteren, Vermeersch, Van Damme en Vandemeulebroec- ke voor het kanton Dendermonde); het aantrekken van lijsttrekkers uit andere Oostvlaamse arrondisse menten en er wordt getracht om de invloed van nationale tema's na te gaan. Hiervoor kon de auteur ge bruik maken van pas ontdekt ar chiefmateriaal. In 9 hoofdstukken wordt dan ook een belangrijk stuk regionale geschiedenis geschreven, wat ook zijn belang heeft voor de arrondissementen van de provincie. Dit omdat de elektorale evolutie van de kamerverkiezingen in een Oostvlaamse kontekst geplaatst wordt, met daarnaast aandacht voor de gemeenteraadsverkiezin- fen en hun mogelijke invloed op de amerverkiezingen en uiteindelijk de veklaringsfaktoren van de elek torale evolutie in het interbellum. In deel II wordt naast een overzicht van de behaalde stemmen per lijst en per kanton, en de vergelijking arrondissementeel, vooral de na druk gelegd op de biografische nota's van alle personen die in het interbellum op ae kamerlijsten voor het arrondissement Dendermonde figureerden, namelijk 150 in totaal. Deel I omvat 257 blz. en kost 700 Fr.; deel II telt 232 blz. en kost 650 Fr., port en verzending inbegrepen. Beide delen zijn ook afzonderlijk te verkrijgen, dit door storting van het juiste bedrag, op rekeningnummer 088-2073535-58, WIADS, Vooruit gangstraat 18, 9220 Hamme, met vermelding 'Een strenge plicht I en/of II'. Een zonnige zondagnamiddag... Tientallen fietsers genieten van een gezel lig tochtje op de Scheldedijken of in de polders. Tijdens de vakantie of in het weekend zie je steeds meer fietsers langs de talrijke groene weggetjes die onze streek rijk is. Fietsrekreatie zit de laatste jaren aardig in de lift, ook in onze streek. Daarom organiseert Vakantiegenoegens op 15 oktober 1991 een informatieavond omtrent rekreatief fietsen. In de ons omringende landen is de fiets aan een ware comeback begon nen. Vooral in fietsminnend Neder land rijzen allerlei initiatieven rond fietsrekreatie en fietstoerisme als paddestoelen uit de grond. Het mountain-biking dat de voorbije ja ren stilaan gemeengoed geworden is, is daar een goed voorbeeld van. Recent ontdekten ook veel fietsers de zgn. fietsvakantie. Onze noor derburen hebben zelfs een heuse fietsvakantiewinkel, waar je alle in formatie over fietsrekreatie en fietstoerisme kan verkrijgen. Dat fietsen als sport en rekreatie volop 'in' is, ligt voor de hand. Al fietsend een streek verkennen biedt immers heel wat voordelen. Je hef)t rustig de tijd om al het mooie onderweg in je op te nemen, en toch is je aktiera- dius groter dan bij het wandelen. Jong en oud, individueel of in groep, met de fiets is alles mogelijk. Hij brengt je overal, ook op plekjes waar je met de wagen niet komt. Fietsen is bovendien gezond en ont spannend. Het demokratisch karak ter van de fiets is ook een echte troef. Een fietsvakantie is veelal sy noniem van een aktieve en goedko pe vakantie. De laatste jaren heeft echter ook de bedrijfswereld het gat in de fiets- markt ontdekt en een waaier aan gespecialiseerde produkten ontwik keld. Wie een moderne fietswinkel binnenstapt, staat peiplex van het grote assortiment aan flitsende fiet sen, fluorescerende pakjes, schoei sel, helmen e.d. Zelfs de touropera tors ontdekten de fietsers en bieden nu ook kant-en-klare fietsvakanties aan. Dit alles heeft echter een duur prijskaartje. De argeloze fietser zal zich door al dat moois laten verblin den, en zal vlug 50.000 Fr. en meer neertellen voor een fiets en wat toe behoren. Zulke fietsreizen staan ook niet altijd garant voor een ge zellige en goedkope vakantie. En om in het overaanbod van fietsgid- sen en fietsroutes het kaf van het koren te snijden moet je ook al heel Ter gelegenheid van de Open Monumentendag werden op 3 september II. in Gent drie nieuwe kulturele publikaties voorgesteld. Elk van deze werken vormt een nieuwe bijdrage tot een betere kennis van ons maatschappelijk erfgoed. Ze verdienen daarom meer dan gewone aandacht. 'Beschermde Monumenten in Oost-Vlaanderen' is het tweede deel van de verzorgd uitgegeven, geïllustreerde inventaris van het be schermd Oostvlaams kunstpatrimo nium. In het eerste deel, dat vorig jaar verscheen, kwamen de arron dissementen Dendermonde, Eeklo en Sint-Niklaas aan bod, ditmaal is het de beurt aan de arrondissemen ten Aalst en Oudenaarde. Beide werken getuigen van gedul dig inventariswerk, maar willen op zich niet meer zijn dan een moment opname van de huidige toestand. Op die manier tonen ze aan dat wettelijke bescherming misschien een voorwaarde, maar in feite slechts een begin van de veelomvat tende opdracht is die monumenten zorg blijft. Iets meer nu over het lijvige werk, dat zoals gezegd de arrondissemen ten Aalst en Oudenaarde onder de loupe neemt. In het eerste gedeelte valt, naast de veelvuldige aanwezig heid van gebouwen en monumen ten uit de oude stadskern (St.-Mar- tinuskerk, Borse, Belfort,...), vooral op dat groot Aalst een ongekende rijkdom bezit aan kastelen. Het Wa terkasteel van Moorsel en Kasteel de Rozerie zijn daar mooie voor beelden van. Erpe-Mere van zijn kant lijkt wel een orgeldorp. Niet minder dan vijf beschermde orgels komen hier uitgebreid aan bod. Ook de verschillende molens van Lede worden uitvoerig beschreven. Dit boek kan bestempeld worden als een echte aanrader. Het leest vlot en de mooie foto's zorgen er voor dat ook het visuele aspekt op peil staat. Kultuurgidsen 'Lodewijkstijlen en Oostvlaamse architektuur' en 'Duizend jaar oud, zes stijlen rijk. De Sint-Andreas- en-Gislenuskerk te Belsele' zijn twee nieuwe deeltjes in de reeks Kleine Kultuurgidsen waarmee het bestuur een ruim publiek nader wil laten kennismaken met uiteenlo pende aspekten van ons provinciaal kultuurbezit. Het eerstgenoemde werk (Lode wijkstijlen) toont ons o.m. de klassi- cizerende barok, het rococo en het klassicisme. We vinden dit vooral terug in de soms streng-statige, soms speels-elegante herenhuizen, waarvan er enkele in de uitgave zijn opgenomen. Een deel van die oude glorie is uit het straatbeeld verdwe- Hamme. Startdag KSA-VKSJ. Na het sluiten van de VP terreinen kan de jei nu terecht in het Jeugdcentrum (vh) wat ervaring terzake hebben. Het komt er op aan om je goed te infor meren naar de verschillende moge lijkheden en de mening te vragen van ervaren fietsers. Om niet ge- konfronteerd te worden met onaan gename verrassingen, start Vakan tiegenoegens dan ook met een werkgroep 'Fietsrekreatie'. Onder het motto 'Fietsers informeren fietsers' wil Vakantiegenoegens mensen bijeenbrengen om elkaar te informeren over allerlei fietsroutes, fietsinitiatieven e.d. Vakantiege noegens organiseert op 15 oktober een eerste avond voor fietsvrien den. Iedereen die graag fietst en ideeën wil wisselen met andere fiet sers, is welkom vanaf 20 uur in de nieuwe zaal van het Sociaal Cen trum, Oude Vest 146 te Dender monde. Voor inlichtingen kan je te recht bij de vzw Vakantiegenoegens (052/22.04.00) of 's avonds bij Willy Maes (052/21.96.16) Berlare. Liefst 32 ploegen namen deel aan de Jokokwis. Hier de winnaars i hun bepaalde ereschaal (gvdw) Hamme. Kampioenschap van België touwtrekken. De ploeg Valancia krijg1801 nodige richtlijnen (vh) nen, maar een ander deel kon be waard blijven. Vorig jaar werden er in Gent nog een 40-tal in bescher ming genomen. Het tweede werkje bespreekt de kerk van Belsele, die van Romaanse1 oorsprong is en een bijzonder boeiende bouwgeschiedenis kende. Hierdoor is ze a.h.w. een levende illustratie van de opeenvolgende stijlperiodes die ook net Land van Waas in de Middeleeuwen heeft ge kend. Dit gebouw werd reeds in 1936 in wettelijke bescherming ge nomen. De publikaties zijn alle drie ver krijgbaar bij de Dienst voor het Kunstpatrimonium, aan de Voge lmarkt in Gent. Tel: 091/25.30.01. De prijzen: 130 frank voor de twee deeltjes uit de reeks Kleine Kul tuurgidsen en 1.100 frank voor het naslagwerk dat de beschermde mo numenten in de arrondissementen Aalst en Oudenaarde behandelt. Vermelden we nog dat dit laatste boek tijdens de Open Monumen tendag uitzonderlijk te verkrijgen is aan 900 frank, en dit in Kasteel de Rozerie te Aalst. Jij bent Technisch Werklustig Initiatiefnemend Wij bieden een Leerzame Vrijetijdsbesteding Aangename Inlichtingen INCAR Kunstgroep Poststraat17, Lebbeke 052/41.24.16 Op dinsdag 3 september werden in Gent drie belangwekkende publi katies voorgesteld (waarover u op een andere plaats meer verneemt) door de provinciale Dienst Kunstpatrimonium. Gouverneur Baltha zar had het in zijn verwelkoming over de mank lopende financiering i.v.m. restauratie of herstelling. Voorts steunde hij de 'Monumenten- wacht Vlaanderen', een preventieve jaarlijkse kontrole, die binnen kort in het leven wordt geroepen. Tot slot spoorde hij de gemeentelij ke overheden aan om een inventaris op te stellen van de officieel beschermde of waardevolle monumenten. Buggenhout. Door de Opstalse middenstand werd vorige zaterdag op het ter Koppeneen eerste Opstalse worp georganizeerd (foto Guy Zeventien is ze en ze woont in de Meerstraat 68 te Hamme. We heb ben het over Sally Audenaert, de nieuwe rijzende ster aan het firma ment van de Vlaamse showbizz die tijdens het 'Gala of the Year' in haar eigen Hamme de echte vuurdoop onderging. Binnenkort verschijnt haar single 'Ik wil naar Hollywood' en haar eer ste plaatje kende heel wat suskes bij de vrije radio's. Er werden er onder tussen al 1500 eksemplaren van ver kocht. Bij ieder optreden wordt Sal ly door een vaste groep begeleid. Dat zijn de vijf jongens van ballet groep The Groovies uit Lede. In Hamme was Sally aan haar derde optreden toe, maar het was de eer ste keer dat zij voor liefst 1.400 en- toesiaste toehoorders mocht zin gen. Eerder zong ze tijdens de Nacht van de Dijk' in Kastel en op de braderij te Hamme. Dat ze heel wat zenuwen had voor haar eerste grote optreden zal niemand ver wonderen. Sally brengt voorlopig nog een kombinatie van populaire, vlotte melodieën en teksten die ko- reografisch ondersteund worden. Maar het ligt in haar bedoeling een eigen repertoire uit te bouwen. In de toekomst staan er optredens met Bart Kaell en andere vedetten op het programma. zangtalent (vh) Hamme. bully Audenaert, een n

De Voorpost | 1991 | | pagina 14