Aalsters^jpostpersoneel is ontevreden en protesteert openlijk Het Kroatische vluchtelingenprobleem en de Aalsterse hulpaktie Weekblad van Dendei Scheidestreek f I 0 b VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 44e JAARGANG NR. 39 - 48 F Naar aanleiding van de Aalsterse Hulpaktie aan de Kroatische vluchtelin- jgen, hadden we een gesprek met Miroslov Kiaric, een ingenieur van (Kroatische afkomst, die te Brussel woont en werkzaam is in de Kemcen- Itrale van Mol. Als ondervoorzitter van de verenigde groep van Kroatische 2 Families hier in België, speelt hij op als coördinator van de hulpakties en de jkontakten met de mensen ter plaatse in Joegoslavië. Volgens Dhr. Klaric is de staat van torlog waarin Kroatië, de prachtige fetreek uit Joegoslavië leeft, een ■ggressie situatie, op gang gebracht [door Servische hogere militairen, (die kost wat kost het ontstaan van :en onafhankelijke Kroatische fctaat willen onmogelijk maken. Met lde Servische minderheid waarmee nc Kroaten samenleefden zouden Ier vroeger nooit moeilijkheden zijn jewccst. Zij leefden met elkaar in Koede verstandhouding. Nu zou dit ■lies blijkbaar op de helling zijn ge- pel. Vij zijn een vredelievend volk en Jvcnscn geen oorlog. Daarentegen pjn Servische vliegtuigen onmid dellijk met bombardementen be- ;onnen. De eerste bom was be- jtemd voor een prachtige kathe draal. Zo werden op zeer korte tijd vijftig kerken vernietigd. De span ningen en haatverhoudingen tussen «rven en Kroaten komen voort uit Riet grote verschil in kuituur. Ook pet verschil in godsdienst speelt Jierbij een grote rol: de Kroaten fcjn in hoofdzaak katholiek terwijl Serven orthodoxen of muzel- iannen zijn', verklaarde Miroslov Üaric. IVenskaartje van de palmatische kust Kroaten willen onafhankelijk heid. De Serviërs reageren daar Moedig hard op. Waarom? finds Tito aan de macht kwam do mineerden de Serviërs de Joegosla vische federatie. Zij maakten er de pienst uit in de legertop, de admi nistratie en de politiek. Ernstige in braak van de deelstaten werd niet duld. Sen kommunistische diktatuur [hield deze lappendeken van volke ren en kuituren aan mekaar. Achter iet wenskaartje van de zonnige ■Dalmatische kust ging een harde ■realiteit schuil. ■Vooral de Skiptaren - de Albanees- 'ige inwoners van Kossova die laar 90% van de bevolking vormen I waren het kind van de rekening. ■Servië liet geen middel onbeproefd om deze autonome provincie te knechten. Vorig jaar nog spoten Servische ultra's giftgas in klasloka len van Skiptaren, en sloot de Servi sche overheid de hospitalen voor Albaneestaligen. Samen met de provincie Vojvodina werd Kossova zonder meer bij Servië ingelijfd. Het was een sombere voorbode van de Servische expantiepolitiek. Joe goslavië werd door de Servische po litici toen al behandeld als 'Groot- Servië'. Onafhankelijk Kroatië en Slovenië uitgeroepen Het demokratiseringsproces in het Oostblok liet zich ook hier voelen. Er kwamen in Joegoslavië vrije ver kiezingen. De deelrepublieken Slo venië en Kroatië stemden de kom- munisten weg. Servië, dat over de oude orde niet te klagen had hield ze echter in het zadel. Kroatië en Slovenië stonden voor de keuze. Lid blijven van de federa tie en Serviës dominante positie on dergaan, of de federatie verlaten, en het recht op te eisen zichzelf te besturen. Bij referendum spraken liefst 94% van de Kroaten zich voor onafhan kelijkheid uit, in Slovenië kende een referendum met dezelfde vraag een gelijke uitkomst. Slovenië en Kroa tië verklaarden zich onafhankelijk. Opvallend bij het Kroatische refe rendum was dat 60% van de in dat land wonende Serviërs ook voor een onafhankelijk Kroatië kozen. De Kroatische deelstaat heeft in derdaad de rechten van deze min derheid steeds gerespekteerd, zo dat voor deze Serviërs leven in een vrij Kroatië verkieslijker was dan vereniging met het diktaroriaal ge bleven Servië. Joegoslavisch leger in dienst van Servië Hoe dan ook, Servië zag zich door de onafhankelijkheidsverklaringen gereduceerd tot z'n ware propor ties. Het Joegoslavische leger, met zijn 80% Servische officieren kwam er aan te pas om de eenheid van de §J&/. Miroslav Klaricvan Kroatische komaf maar al lang in ons land, doet ■P»pathetische oproep tot hulp voorde Ivuchtelingen in zijn geboorteland (a) federatie met geweld te herstellen. De oorlog was begonnen. Hadden de Serviërs greep op het officierenkorps van het federale le ger, bij het voetvolk lag de verhou ding totaal anders. Daar vormden Sloveense, Kroatische en Kosso- vaarse dienstplichtigen de overgro te meerderheid, en die hadden al lerminst zin om Sloveens en Kroa- tisch gebied te bezetten. Midden dit jaar werd het Joegoslavisch leger verslagen door de Sloveense politie. Massale desertie ontnam het leger alle slagkracht. Maar de Servische generaals aasden op revanche. De hoop op een door Servië gedo mineerde eenheidsstaat was stuk, zaak was nu het Servische grondge bied uit te breiden ten koste van Kroatië. Kroatische dienstplichti gen - de Slovenen waren haast allen reeds gedeserteerd - kwamen in on gewapende dienst, of zitten opge sloten in koncentratiekampen. Het leger van de federatie werd zo op nieuw een trouw werktuig in Servi sche handen. Onnoemlyk wreed Het ontbrak de Serviërs echter nog aan een alibi om de openlijke ver overingsoorlog aan te vangen. Dat werd gevonden bij de Tchetniks, een door het leger zwaar bewapen de partizanenmilitie. Tchetniks drongen Kroatië binnen, mengden zich onder de autochtone Servische minderheid en voerden aanslagen uit op de Kroatische politie en voor al op Kroatische burgers. De metoden hierbij gebruikt zijn gruwelijk. Ons werden een aantal foto's overhandigd van Kroatische slachtoffers, wij durven ze gewoon niet te publiceren. Er is bijvoor beeld een zestienjarig meisje dat werd gespietst, en een urenlange doodsstrijd moet hebben doorge maakt. Doel van dergelijke terreur is de Kroatische bevolking op de vlucht jagen. Om het gebied als Ser visch te kunnen annexeren. Een taktiek die overigens nog lukt ook. Daar waar de Kroatische politie Tchetniks lokaliseert en weerstand biedt vindt het Joegoslavische leger dan de gedroomde gelegenheid om de 'vechtenden te scheiden', het ge bied te bezetten, waarna de Tchet niks verderop weer aan de slag kun nen. Vechtenden scheiden heet voor de Joegoslavische generaals het vuur openen op de Kroatische politie. Pottenkijkers worden bij dat alles niet geduld. Wie met het perslogo op zijn wagen door Tchetnik gebied rijdt wordt al gauw op de korrel genomen door sluipschutters. Een aantal perslui liet zo het leven. Veroveringsoorlog Overigens tuimelt haast niemand meer in de leugen van het Joegosla vische leger dat rust en orde zou vrijwaren. Als je de militaire kaart van Kroatië bekijkt dan merk je meteen waar het de Serviërs om te doen is. In de ekonomisch aantrek kelijke delen van Kroatië duiken steevast Tchetniks op, gevolgd door het leger. Dat is zo in het noordoos ten, dat overigens al geheel ontvolkt werd, een vruchtbaar gebied met stevig uitgebouwde agro-industrie. 'Uw post te laat, niet op de postbode kwaad'! Onder deze slagzin protes teerden vorige zaterdag tijdens de markt en ook de voorbije week, de mistevreden Aalsterse postmannen en vrouwen. De reorganisatie waar mee zij sedert 1 september door de postdirectie in Gent werden opgezadeld, ligt hen zwaar op de maag. Om dit duidelijk te maken voerden zij vorige week dinsdag een eerste aktie, door van hun pauze gebruik te maken om het verkeer rond de Hopmarkt op te houden. De postboden van Aalst I vinden het fout dat de Direktie van Gent het publiek niet inlicht over de besparingsmaatregelen, waardoor de vele klachten over het laattijdig bedelen van de post bij hen terechtkomen. Door het uitdelen van een 5.000 tal pamfletten willen zij de man in de straat van deze problemen op de hoogte brengen. Zaterdagmorgen waren ze weer dien werden de verdeelzones zo in- present in de Nieuwstraat waar een gedeeld dat, wie op een redelijke spandoek op het postgebouw niets afstand van het centrum woont, op aan duidelijkheid over liet: 'Post te geen tweede bedeling kan rekenen laat? U bent mistevreden? Wij ook!en de krant zelfs pas na de middag in De talrijke bezoekers van de zater- de bus krijgt. 'dagmarkt kregen hierover nog ver- Naast de nationale ontevredenheid dere uitleg aan de hand van pam- omdat zij niet tijdig of helemaal niet fletten die eenieder in de hand hun gepresteerde overuren kunnen kreeg gestopt. opnemen, wordt er in Aalst nog wat In het pamflet stellen zij dat zij óók sterker 'doorgeduwd'. De overlast niet tevreden zijn met de besparin- maakt de oudere postbodes ziek, gen die het publiek door een late waardoor de anderen nog meer be- postbedeling benadelen. Zij zijn last worden. Zowel bij het sorteren van oordeel - en de dagelijkse prak- als bij het uitdragen moet men mo- tijk wijst dat uit - dat zij daarvoor menteel een beroep doen op ver- verantwoordelijk worden gesteld, sterking, anders kan de klus zelfs Door tien bedelingsronden te helemaal niet geklaard worden, schrappen heeft men een toestand Door de nieuwe regeling wordt ook geschapen die voor de meeste post- de post van Hofstade en Gijzegem boden onhoudbaar is. via Aalst I bedeeld. Dat betekent Volgens de woordvoerders van dat de postboden vanop de Hop- OCOD en CVCC die de grieven van markt te Aalst per fiets naar Hofsta- het aktiekomitee onderschrijven, de en Gijzegem moeten rijden, om komen er de laatste tijd zowel daar de post te bedelen. Met de schriftelijk als telefonisch enorm winter voor de deur maken de post- veel klachten binnen over de ver- mannen terecht hierbij toch hun be- slechterde postbedeling. Voor- denkingen. Zij beginnen hierbij dan naamste oorzaak daarvan is, vol- nog om 6 uur 's morgens en preste- gens hen, het feit dat 8 mensen van ren momenteel 2 tot 3 overuren per de buitendienst naar de algemene dag. dienst werden overgeheveld, terwijl De normen die aangehouden wor- het volume aan werk hetzelfde is den om een ronde in cijfers uit te gebleven en over de andere 35 post- drukken, beantwoorden volgens de bedelers werd verdeeld. Daarbij postbodes niet aan de werkelijk- komt nog dat de voorbereidingstijd heid. De bestellingen van reklame- van de bedelers, dit is de tijd die drukwerken en van postorderbe- nodig is om alle te bedelen stukken drijven zijn aanzienlijk toegenomen in de juiste volgorde te rangschik- en om een pensioen uit te betalen ken, ook verminderd werd. Boven- mogen officieel slechts 2,5 minuten uitgetrokken worden. Het perso neel van Aalst I is het er wel mee eens dat besparingen nodig zijn, maar niet in die mate zoals Aalst er door getroffen wordt. In Aalst I blijkt het onmogelijk om nog nieuw komers op te leiden en nieuwe men sen blijven niet. Voorzichtig stelt men zich de vraag waarom Aalst 'harder genepen wordt dan Ninove en Geraardsbergen'. De postmannen denken er voorals nog niet aan te staken, omdat ze de gewone burger niet tegen hen in het harnas willen jagen. Zij willen het imago van de post hoe dan ook hoog houden. Anderzijds steken ze het niet onder stoelen of banken, dat de huidige situatie zo niet kan blijven voortduren. Prikakties Door de directie is in de loop van de maand oktober een evaluatie van de toestand in het vooruitzicht gesteld. De postmannen verwachten hier van konkrete resultaten, zoals het opnieuw in dienst stellen van meer bedelingsdiensten. Intussentijd blijft men echter niet bij de pakken zitten. De prikakties zullen nog worden opgevoerd maar men hoopt nog steeds dat de klan ten niet het slachtoffer zouden wor den door een uiteindelijke staking. Dinsdag werden er nog prikakties gehouden aan de Nieuwstraat en morgen zaterdag zal men het pu bliek en de marktbezoekers een pe titie ter ondertekening aanbieden, om de eisen van het gedupeerde personeel te steunen en hun eigen ongenoegen te uiten over de laat tijdige bedeling van de post. Men roept verder aan de hand van pam fletten de bevolking op eventuele klachten te richten naar de Gewes telijke Direktie te Gent, in plaats van naar het postkantoor Aalst I. P.H. Aalst. Post te laat? U bent mistevreden? Wij ook! De tekst op het spandoek aan het centrale postgebouw van Aalst I liegt er niet om (a) Dat is zo voor het wegenknooppunt Ocucani, voor Sisak met zijn staal industrie, de textielstad Karlovak, en dat zal zo zijn voor het industrië le centrum Zagreb. Rest de Kroaten nog de Dalmati sche kust met haar toerismeinfra- struktuur, welnu het kustgebied is door Tchetniks en leger dwars door gesneden. Ondanks alle bestanden en onderhandelingen voeren de Serviërs een politiek van de voldon gen feiten. Vluchtelingenprobleem Deze manier van oorlogvoering brengt uiteraard een ontzaglijke stroom vluchtelingen op de been. Aan de Hongaarse grens zowat der tigduizend, in het gebied rond Za- dar ongeveer tweehonderdduizend. Sinds kort zoeken Kroaten nu ook asiel in Italië. Europa is een vluch telingenprobleem rijker. Vooral de situatie in de kuststad Zadar is kritiek. De stad ligt onder vuur, de Joegoslavische marine be schiet vluchtelingen op de kustei- landen, en ook over land kan haast niemand nog ontkomen. Wij stellen hier uitdrukkelijk dat dit alles de kiem van een ontzaglijk bloedbad in zich draagt. Als dc Tchetniks de vluchtelingen berei ken dan wordt dat genocide onder auspiciën van het leger. Geve dat zulks niet gebeurt, maar de machte loosheid van het Westen in deze laat het ergste vrezen. Wat is nodig De vluchtelingen in en rond Zadar worden gekonfronteerd met vol gende noden: de winter staat voor de deur, de meeste vluchtelingen lieten hebben en houden achter, er is dus nood aan winterkleding en tenten. Daarenboven is ook niet be- derfbaar voedsel, vooral kindervoe ding nodig. Beide zaken willen wij bij de Aalsterse bevolking ophalen. Wijzelf zullen deze goederen ter be stemming brengen, met medewer king van Kroatische vrijwilligers. Nog dringender is medisch mate riaal, en vooral faciliteiten voor zie- kenvervoer en eerste hulp voor de direkte oorlogsslachtoffers. In ant woord op een aan de Stad Aalst gestuurde oproep tot steun door de burgemeester van Zadar liet dc Burgemeester van Aalst ons weten dat onze stad twee ziekenwagens met reanimatieuitrusting zal schen ken aan de stad Zadar. Het gaat om voertuigen die weldra zouden zijn afgedankt, maar die nu in Kroatië nog mensenlevens zullen redden. Een zeer welkome gift. Wie wil helpen en hulpgoederen schenken kan nog steeds kontakt op nemen met: Karei Van Reeth-Gaby Baetens, Capucijnenlaan 45, 9300 Aalst, tel. 053/77.39.23. Gilde Tas, D. De Wolfstraat 4,9300 Aalst, tel. 053/77.18.95. Dries Muylaert, Eikenstraat 34, 9390 Moorsel, tel. 053/78.36.82. P.H.

De Voorpost | 1991 | | pagina 1