Aalsterse kunstwerken van gekende Aalsterse kunstenaars K.S.A. - Sint-Amandusbond Erembodegem viert negende lustrumfeest in dank en vreugde lik x\\ Opleiding van mannequins in weekendleergangen 2 - 4.10.1991 - De Voorpost han( Aalst. Initiatiefnemer Jo Beeckman brengt werken van een reeks Aalsterse kunstenaars in het kader van een roepzaal. Aalst. Jef Van den Steen en Rene Beckaert hielden er aan bij de opening van de tentoonstelling aanwezig te zijn (a, rai"d Een lovenswaardig intiatief (aschr nog In de Roepzaal Sint Jozefstraat 30 te Aalst werd vorige zondag een tentoonstelling geopend in een vrij ongewoon kader, van kunstwerken van gekende Aalsterse kunstenaars. Tussen antieke meubelen, brokante en curiosa staan een hele reeks van schilderijen, etsen, tekeningen, aquarel len, beeldhouwwerk en andere kunstobjekten samengebracht. Opmerke lijk is dat heel wat werken van bijzonder artistieke hoge kwaliteit zijn en toebehoren aan gekende Aalsterse kunstenaars. In een unieke groepsten toonstelling trachten zij een beeld te geven van het Aalsterse artistieke leven. Op initiatief van Jo Beeckman is deze tentoonstelling samenge bracht. Naar een idee dat nog maar een paar weken oud is, heeft men getracht op deze korte tijdspanne, zoveel mogelijk Aalsterse creatieve uitingen samen te brengen. Vorm, kleur en zelfs muziek worden door Beeckman allemaal onder dezelfde noemer van esthetische beleving ge plaatst. Na vlugge kontaktname met de Stedelijke Academie voor Scho ne Kunsten en enkele individuele gesprekken met meestal oudere kunstenaars is in de Roepzaal Sint Jozef heel wat waardevols samenge bracht. Organisatorisch is men er van overtuigd dat, bij betere intens ieve voorbereiding er nog heel wat uit de bus kan komen. Dit heeft men dan ook in de toekomst planning ingeschreven. Van heel wat Aalsterse kunstenaars krijgt men toch enkele represente- tieve werken te zien. Vermelden wij: Rik Adriaensen, Frans Wou ters, Jef Michiels, Staf Francois, Marc De Bruyn, Pierre Cornelis, Cyriel Poep, Jan Van Malderen, L. De Smedt, Van Herreweghe, Her wig, Luc Van Caenegem, Pieter De Bruyn, Van Der Eist, L. Van Cam- penhout, Jef V.D. Steen, Macha ris, Kamiel Van Impe e.a. De tentoonstelling is nog toeganke lijk tot 27 oktober '91 alle dagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 18u30. In de Roepzaal Sint-Jozef, Sint Jozef straat 30 te Aalst, tel. 053-78.3.44 De toegang vrij. waai Sche verd senti kom tuur ling I en d seun toon van ven gezel een 1 de ag ke A Held Ger> Zowat 45 jaar geleden - in de zomervakantie van 1946 - werd in Erembode gem de K.S.A. - Sint-Amandusbond met als leuze 'Erembout Stout' ge sticht: een jeugdbeweging voor jongere en andere studenten, met een boeiende jeugdwerking en gezonde ontspanning, aangepast aan de leeftijd. Generaties studenten kwamen en gingen, het lokaal of de standplaats verhuisde (het klooster, het bovenzaaltje van het Gildenhuis, de kelder onder de O.L.Vr. Hemelvaartkerk, het domein Verbrugghen op de Boek- houtberg en tenslotte het jeugdheem 'Erembout' in de Bredestraat) maar de begeestering en de studentikoze kameraadschap bleef. Zaterdag 5 oktober a.s. krijgt het jaarlijks bondsfeest een speciaal kleur tje. De jongens van de K.S.A.-bond nodigen hun ouders, oud-leden, de leden van andere jeugdgroepen, alle vrienden en simpatizanten en iedereen die nog jong van hart is, hartelijk uit om met hen hun negende lustrumfeest mee te vieren. Met als leuze 'Erembout-Stout' werd te Erembodegem, uit een on gebonden studentjaren uit de twin tiger jaren en een K.S.A.-bond die aktief was tussen 1942-44, tijdens de zomervakantie van 1946, de K.S.A.-Sint-Amandusbond opge richt. Het doel van deze jeugdorga nisatie was kristelijke en Vlaamse bewustwording en engagement be vorderen bij de plaatselijke stude rende jeugd. Initiatiefnemers waren een viertal jonge mensen van de 'Hoek' te Erembodegem, nl. Leo pold Verdoodt, Frans Temmer man, Oscar Philips en Roger Van Geert samen met E.H. Gau- blomme als proost. Het was alvast geen gemakkelijke start in die eerste naoorlogse jaren: geen lokaal, geen traditie, geen fi nanciën, alleen veel goede wil en uithoudingsvermogen. Zo groeide het kleine mostaard zaadje gestadig aan tot een volwas sen boom, ook al moest het plantje gedurende vele jaren steeds op nieuw 'verplant' worden. Want dat was inderdaad gedurende vele jaren de grote handikap: men had geen 'vast'-, geen 'eigen' lokaal. De eer ste stichtingsvergaderingen gingen door op het Oude Kerkhof rond de afgebrande O.L.Vr. Hemelvaart kerk; in de winter verhuisde men dan naar het bovenzaaltje van het Gildenhuis, terwijl in die jaren de grote zaal nog dienst deed als nood kerk. Later was gedurende vele ja ren het klooster een toevluchtsoord waar in de zomer de jongens op de speelplaats hun hartje konden op halen; in de wintermaanden bleef men in voormeld bovenzaaltje van het Gildenhuis, of verhuisde men later (na 1953) naar de kelder onder de nieuwe O.L.Vr. Hemelvaart kerk. Nog later was men te gast op het domein Verbruggen op de Boek- houtberg, een machtig domein met vele mogelijkheden, maar toch ook nog geen echte 'thuis'. Het enige dat gedurende die vele jaren, 'volle eigendom' was, en ai de leden samenhield, was de vriend schap, gegroeid gedurende zoveel ronden en tochten, maar vooral op die onvergetelijke bivaks en kam pen, waar menig oud-lid, ook uit die eerste jaren nu nog met heimwee en veel goede herinneringen aan te rugdenkt. En dan kwam in 1966, als het ware een geschenk voor de twin tigste verjaardag van de bond, de realisatie van een oude droom: een eigen heem, een eigen jeugdlokaal, nl. een oud hoeveke met een grote boomgaard, het voorouderlijk erf van de proost E.H. Frans Temmer man. Eindelijk had men een echte thuis, jeugdheem 'Erembout'. Maar het leven gaat verder. In juni 1985, als 'vooruitgeschoven ge schenk voor de veertigste verjaardag' heeft de V.Z.W.-Vrien- denkring van K.S.A.-Sint-Aman dusbond ook de grond aangekocht, zodat men nu ook 'vaste grond on der de voeten' heeft, en ook de toe komst wat dat betreft meer verze kerd is. Bij deze gelegenheid werd ook een tweede vergaderplaatsje uitgebreid, en stemmig ingericht. Het heeft veel geld en zweet gekost gedurende al die jaren tot op heden. Maar voor geen geld zouden de jon gens het nog willen missen: het is hun tweede thuis geworden, juist omdat ze zich ervoor hebben inge zet. Inmiddels groeide het aantal leden ook sterk aan, en werden de aktivi- teiten talrijker en veelzijdiger. Dank zij een van jaar tot jaar uitge breide eigen kampuitrusting en be tere kamptechniek kon men nu ook de machtigste kampen aan in een van die mooie afgelegen plekjes in de Ardennen. Een ding bleef gedurende al die ja ren min of meer gelijk: de eigen geest van K.S.A.-Sint-Amandus- bond, die eigen sfeer, die ieder jaar opnieuw herleeft op de mosselsou per van de oud-leden, waar - over generaties heen - allen zich als vrienden terugvinden. 'Want dat blijft toch een van de grote verdiensten van K.S.A.-Sint- Amandusbond, dat hij naast, of be ter langs de godsdienstige, kulture- le, sportieve en ludieke vorming van de studerende jeugd, ook bij al de studentengeneraties in de verhak kelde gemeente Erembodegem toch echte vriendschapsbanden heeft gesmeed, vriendschap, het schoonste sieraad, het eigen ken merk van de jeugd' zei ons onlangs nog Z.E.H. Temmerman Frans, proost van K.S.A.-Erembodegem. In die geest kijkt K.S.A.-Sint- Amandusbond ook hoopvol en ver- trouwvol de toekomst tegemoet. Onder de leuze 'Erembout-Stout' worden om de veertien dagen, 's zondags van 14 tot 17 u., in de ruime, stemmige lokalen, met een grote boomgaard en voetbalplein door de bondsleiding aan de leden thans al lerlei vormende en ontspannende aktiviteiten aangeboden, aangepast aan de respektievelijke leeftijden. Zondag 15 september te 14 u. was er de startdag voor het nieuwe werk jaar, met inschrijving van nieuwe leden, met een eregast uit de strip wereld en onthaal met lekkere pan nekoeken. Alle jongens vanaf het eerste leerjaar zijn nog steeds van harte welkom! Iedere jongen vindt er zowat zijn gading. Zo bloeit ook vandaag deze studen- tenbond, met meer dan honderd le den, immer verder: de jongeren vanaf 6 a 7 jaar zorgen steeds voor nieuw bloed, de oudere leden blij ven geboeid door alles wat een jeugdbeweging te bieden heeft, en met het jeugdheem Erembout be schikt K.S.A.-Sint-Amandusbond over lokalen en speel- en natuur- ruimte die menige jeugdgroep hen kan benijden. Dit alles wil de Erembodegemse jeugdorganisatie zaterdag 5 okto ber '91 in dank en vreugde vieren rond volgend programma: - 18 u. Dankviering in de kerk van O.L.Vrouw Hemelvaart, Dorp (Eucharistieviering opgeluisterd door het Sint-Amanduskoor Erem bodegem) - 19 u. Jubileumfeest voor ieder een in het Parochiehuis, met 1) foto tentoonstelling over 45 jaar K.S.A.-Erembodegem; 2) klank- en diamontage over de geschiedenis en de werking van K.S.A.-Sint-Aman- dus-Erembodegem; 3) liederen en sketchen voor en door jong en oud; 4) en natuurlijk ook de nodige hap jes en drankjes om er de stemming in te houden. De jongens van de K.S.A.-bond no digen hun ouders, oud-leden, de le den van andere jeugdgroepen, alk vrienden en simpatizanten en ieder een die nog jong van hart is, harte lijk uit om met hen hun negend lustrumfeest mee te vieren! U ook wordt er stellig verwach want een stukje boeiende historici de werking en perspektieven va deze jeugdvereniging interesseren toch? D.I Aalst. Hel Aalsters belfort heeft wel een heel speciale omkleding gekregen (a) G.B.: Is een mannequinopleiding eigen lijk wel noodzakelijk? Elegance Academy: Als men leest en hoort over professionele of beroepsmannequins of die zich daar althans voor uitgeven, denken we onmid dellijk aan vakkennis en als het een vak is moet het ook aangeleerd worden. Men wordt niet als mannequin geboren, net zomin als een filmster of dokter. Dat is een sprookje. Wel kan men over talenten beschikken die dan verder ontwikkeld worden. G.B.: Wie is zoal geïnteresseerd in die opleiding? Elegance Academy; Wij krijgen allerlei mensen over de vloer die ons telefoneren en schrijven dat deze opleiding hun interesse opwekt. Wij hebben altijd twee soorten kategorieën. Die genen die zich geroepen voelen om er wat aan te verdienen maar ook anderen die geplaagd wor den door frustraties, complexen, verlegenheid, gebrek aan zelfvertrouwen, slecht figuur of een slechte houding hebben en daar wat willen aan doen en daarvoor is deze kursus prima. In de keiharde wereld waarin we leven moet men meer dan ooit zijn mannetje kunnen staan en daar draagt deze kursus heel veel toe bij. G.B.: Kan men van een degelijke oplei ding bij jullie spreken? Elegance Academy Dat kunnen we volkomen onderschrijven. Natuurlijk is de inzet van de leerlingen onontbeerlijk. Wij hechten aan twee zaken groot belang: het commerciële en het psychologische aspect. De mannequin moet niet alleen beschikken over een koninklijke houding (een slechte houding is de ziekte van deze tijd) maar ook uithoudings vermogen, wilskracht, koncentratie, zelfdiscipli ne, feeling en smaak moet zij verwerven, evenals de uitbouw van een sterke persoonlijkheid, om alle persoonlijke emoties voor het publiek te kunnen verbergen. Dat lukt allemaal niet zomaar vanzelf. We leggen zeer sterk de nadruk op het commj ciële aspekt want de mannequin verdedigt kleuren en de reputatie van de winkelier in] licht der schijnwerpers op het podium. Zij verkoopt zichzelf niet maar wel wat ze di en helpt zo nieuwe modes lanceren. G.B.: Uit wat bestaat de opleiding feit lijk? Elegance Academy: Men wordt geen manneqé op papier. De opleiding bestaat uit 90% praktijk en slet 10% theorie maar die is dan wel zeer belangt Visuele lessen met diaprojektie en video-opi men. Houdings- en bewegingsleer, mimieken sma vorming, fotomodel en make-uplessen, stage het publiek tijdens de opleiding, turnoefenin op ritmische muziek om de lichaamshoudin verbeteren, het lichaam te verfraaien en uithoudingsvermogen te vergroten. G.B.: Wie komt voor zo een opleiding aanmerking? Elegance Academy: Diegenen die het werkt waar willen maken, moeten natuurlijk bescl ken over confectiematen. Er bestaat echter geen officiële vaste lengtera Te klein of te groot kan een probleem zijn. 1 belangrijker is het type en de vastberaden! die men uitstraalt. Men stelt het beeld van mannequin altijd voor als graatmager, jong groot, maar in de praktqk is er een tekort grotere maten, 42,44,46 De mannequin di zich achter zet en zichzelf blijft verzorgen' jarenlang defileren. Voor meer informatie: «Elegancy Academy» Dr. Cochezstraat 22, Denderleeuw. Tel.: 053/66.71.74.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2