Gery Helderenberg: een leven in dienst van het woord Ernst in De Werf Jeugd en Muziek Aalst stelt programmatie 1991-1992 voor DeVoorpost-4.10.1991 -3 IX De Cam- acha anke n van Inde Jozef- ►.3.44 Vorige zaterdag werd in het Stedelijk Museum Oud-hospitaal aan de Oude Vismarkt O te Aalst een opmerkelijke tentoonstelling geopend over het leven en verk van Hubert Buyle (pseudoniem Gery Helderenberg), de priester-dichter die in '91 juist 100 jaar geleden het levenslicht zag in Nieuwkerken-Waas. Het grootste deel van zijn leven verbleef hij echter te Aalst en omgeving. Dat eeuwfeest wou men niet ongemerkt laten voorbij gaan. Helderenberg overleed weliswaar in 1979 in Lede, maar over zijn poëzie wordt nog steeds met de nodige schroom gesproken. De door het Dirk Martenscomité, in samenwerking met het Aalsterse Stadsbestuur georganiseerde tentoonstelling blijft nog toegankelijk tot 13 oktober. De waarde van Helderenberg's poëzie werd bij de openingsrede door Schepen Gracienne Van Nieuwenborgh aangevoerd aan de hand van brieven die schrijver Ge rard Walschap aan de dichter schreef. 'Ik dank U omdat ik in U nog eens een kristen heb ontmoet die mens en kunstenaar is' schreef Walschap in een van zijn laatste brieven aan Helderenberg, waarin hij de diepmenselijk doorvoelende ondertoon in zijn gedichten op volle waarde wist te schatten. Schepen Van Nieuwenborgh prees verder de bekommernis voor de es sentie waarmee het Dirk Martens- komitee en het Departement Kui tuur van de Stad deze tentoonstel ling had samengebracht in de kapel en de wandelgangen van het mu seum Oud Hospitaal. Deze ten toonstelling is dan ook de première van een reeks die in Kortrijk, Leu ven en andere plaatsen zal verder gezet worden. Het wordt inderdaad een herontdekking van de poëzie en de aparte wereld van deze belangrij ke Aalsterse dichterfiguur. Helderenberg's poëtische wereld Gery Helderenberg, pseudoniem zee. Hij werd er aangesteld als le geraalmoezenier. Nadien actief ge weest als kapelaan o.a. te Herder- sem (1922) en te Lede (1925), werd hij in 1937 benoemd tot aalmoeze nier van het hospitaal der Zwarte Zusters te Geraardsbergen. Twee jaar later startte zijn definitieve Aalsterse periode. Hij werd toen benoemd tot algemeen direkteur.in vol diepmenselijk medeleven. De eenvoud, vreedzaamheid, rust die zijn poëzie uitstraalde, samen met de diep menselijke warmte typeer den de dichter ook als mens' om schreef Dr. De Loof. 'De aandacht voor de vergankelijkheid van de mens, het zoeken naar de diep menselijke waarde en de afkeer van uiterlijk vertoon en schijn waren diep in zijn poëtische geest gegrift. Hij heeft geleefd uit zijn hart. Ik berg de boekenrollen en de perka menten maar 't hart dat blijft is 't schuiloord dat ons rest' besloot Dr. De Loof. Dokumenten en werkmateriaal De tentoonstelling in het Oud Hos pitaal bewijst dat Gery Helderen berg erg nauwgezet is te werk ge gaan. Men vindt er een overvloed aan korrespondentie terug die oor deelkundig en zorgvuldig is be waard. Talloze foto's en dokumen ten tonen in detail de ganse levens- Aalst. Gery Helderenberg Aalst. Prof. Piet Thomas omschreef dichter Gery Helderenberg als een man met een groot hart, open voor anderen en vol diepmenselijke medeleven (a van Hubert Buyle werd op 18 janua ri 1891 geboren als zoon van een geneesheer. Na zijn collegejaren en zijn priesteropleiding te Sint-Ni- klaas en te Gent werd hij in 1915 door oorlogsomstandigheden priester gewijd te Boulogne-aan- ïd no de le o, alle ieder harte» gen de vaca oriel igfei anneej en slee •elangi eo-op n smj stage efenlfl oudin n en iding werkt bescl ngtein zijn. raden ld van r, jong ekort |uin tl* )rgen Van zaterdag 21 september tot en met zondag 27 oktober: ten toonstelling "De Brakke Hond" in De Werf. Van vrijdag 27 september tot en met 14 oktober in de Belfortzaal: tentoonstelling "Valerius De Saedeleer herdacht"; info 053/ 70.26.60. Van vrijdag 4 t.e.m. maandag 14 oktober: tentoonstelling Karl Mechnig in de Belfortkrypte; info 053/78.81.76. Zaterdag 5 oktober om 20.30 uur in de Schouwburg: koncert door The Band of the United States Air Forces, georganiseerd door Fifty-One Club Aalst; toegang 500 BF; info en reservatie 053/ 78.93.77 of 70.28.23. Maandag 7 oktober om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht "Antarctica: verleden, heden en toekomst" door professor De- cleir, georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/ 80.74.70. Woensdag 9 oktober om 20 uur in de Schouwburg: moderne dans "Rapta" door Vicente Saes; toegang 300 BF; res. 053/76.13.12. Woensdag 9 oktober om 14.30 uur in de Studio: vertelnamiddag "Zin in... een verhaal?", georganiseerd door de Jeugdafdeling van de Stedelijke Openbare Bibliotheek Aalst; info 053/76.13.30. Donderdag 10 oktober om 09.00 uur in Vergaderlokaal 2: voor dracht "Moeilijke boodschappen doorgeven", georganiseerd door de Dienst Opvanggezinnen; info 053/21.41.03. Vrijdag 11 oktober om 13.45 en 20.00 uur in de Schouwburg: "Ro mero", georganiseerd door de Dienst Onderwijs Aalst; info 053/ 70.21.41. Vrijdag 11 oktober om 20 uur in de Teaterzaal: tienjarig bestaan van de kaktusklub Aylostera: openbare vergadering voor het grote publiek met een aktiviteitenoverzicht, een voordracht met dia's over het houden van kaktussen en vetplanten en een beeld over het voorkomen in de vrije natuur van deze zo begeerde stekelige planten; res. 053/70.53.71 ('s avonds) of 02/525.27.39 (tijdens de kantooruren). Zaterdag 12 oktober om 19 uur in de Schouwburg: teatervoorstel- ling "Platanov" van Anton Tsjechov door De Trust in regie van Theu Boermans; toegang 350 BF; res. 053/76.13.12. Zaterdag 12 oktober om 14.30 uur in de Teaterzaal: akademische zitting van de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensio neerden, arrondissement Aalst-Oudenaarde; info 091/61.99.12. Zaterdag 12 oktober om 20 uur in de Teaterzaal: kleinkunstavond "Nog heel even... leven" door Han Van den Stock en Fons De Munter, georganiseerd door de VTB-VAB-afdeling Aalst en het Davidsfonds Erembodegem; toegang 250 of 200 BF (leden); res. 053/70.24.26 of 78.06.34. Zondag 13 oktober om 14 uur in Vergaderlokaal 1: in de cyclus "Gezondheid en natuurlijk leven" voordracht over "Appèl voor de appel", georganiseerd door vzw De Groene Dag; info 054/ 33.20.46. Zondag 13 oktober om 15 uur in de Schouwburg: kinderzondag met geluidsteater voor kinderen vanaf 6 jaar "Trappelzak" door Peter Zegveld; toegang 100 BF of 1 strip voor kinderen en 170 BF of 2 strippen voor volwassenen; res. 053/76.13.12. Maandag 14 oktober om 13.30 uur in de Schouwburg: voordracht "Is onze eetwaar nog eetbaar?" doorprof. C. Van Peteghem, georganiseerd door Aktueel Denken en Leven; info 053/80.40.64. Maandag 14 oktober om 19 uur in Vergaderlokaal 3: info-avond georganiseerd door de Dienst Opvanggezinnen; info 053/21.41.03. Dinsdag 15 oktober om 14.30 uur in de Studio: voordracht georga niseerd door de Aalsterse Akademie voor Senioren; info 053/ 21.27.59. het moederhuis van dezelfde kon- gregatie te Aalst. Hij was er tevens aalmoezenier van de O.L.Vrouw kliniek en begon er vanaf 1941 les te geven aan het daaraan verbonden Sint-Augustinusinstituut voor Ver pleegkunde. Gedurende een kwar teeuw oefende hij deze funktie uit tot hij in 1965 verhuisde naar het rustoord Huize Ronkenburg te Le de waar hij op 9 december 1979 als rektor overleed. De invloed van hoger geschetste le vensomstandigheden op de poëzie van Helderenberg is zeer groot ge weest. Als dokterszoon, priester, le ger- en ziekenhuisaalmoezenier en rektor van een bejaardentehuis kwam hij uiteraard voortdurend in kontakt met de problematiek van het lijden en de dood. Deze elemen ten domineren dan ook in de the matiek die de dichter meesterlijk bespeelt. Door Prof. Piet Thomas, K.U.L.A.K. en Dr. Jef De Loof werd de poëzie van Helderenberg dan ook zo waardevol genoemd, omwille van haar echtheid en waar achtigheid en de mate waarin ze doorvoeld was. 'Echte poëzie komt uit het hart. Helderenberg had een groot hart, open voor anderen en Aalstin.deoude kapel en deinde/gangen Mn het Stedelijk Museum Oud Hasp,taal is geen detail onverlet gelalen om een duidelijk beeld te geven van het leven en werk van Gery Helderenberg (a) loop van de priester-dichter. Bij- uit 1933 voor een Hubert Buyle- seum Oud-Hospitaal op dinsdag, zonder interessant zijn avond in de stadsschouwburg ter donderdag en vrijdag van 10 tot 12 Helderenberg's werkschriften. Zij gelegenheid van het ontvangen van uur en van 14 tot 17 uur, op woens- tonen aan dat een gedicht niet zo- de Beernaertprijs. De uitnodiging dag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 maar tot stand komt maar veelvul- vermeldt fijnzinnig: 'Entrée koste- uur, zaterdag en zondag van 14 tot 17 dig wordt geschrapt, herschreven loos - programma verplicht'. uur - maandag gesloten, en bijgewerkt. Plezierig anekdo- De tentoonstelling is nog toeganke- tisch ogen uitnodigingen zoals deze lijk in het Aalsterse Stedelijk Mu- P.H. Jeugd en Muziek, de onvolprezen (jveraar om jonge mensen deelachtig te maken aan het genot van goede muziek, telt in onze streek nog maar één bloeiende afdeling, na het afhaken van de Dendermondse sektie. Onder de stuwende, dynamische en inspirerende bezieling van F. Schol- laert programmeert de Jeugd en Muziek-afdeling Aalst voor het seizoen 1991-1992 opnieuw een erg mooi programma. Ten gepasten tgde komen we op ieder programma afzonderlijk terug; nu toch even een overzicht. Goed voor wie zich een (erg goedkoop!!!) abonnement wil aanschaffen! Het seizoen begon vorige woensdag Denderleeuw, al met de vertoning in De Werf van Het Amadea-Pianokwintet met pia- de muzikale film "Mary Poppins". nist André De Groote, hoboïst Jan Op vrijdag 18 oktober e.k. speelt het de Meyer, klarinettist Nestor Jans- Kamerorkest van J.M. Aalst o.l.v. F. sens, fagottist Luc Loubry en hoor- Schollaert een Mozartkoncert nist Ivo Hadermann is in de Feest- m.m.v. pianist Tom Deneckere. Het zaal van het Stadhuis in Aalst te gast meisjeskoor Collegium Musicum op vrijdag 3 april. De Franse musi- uit Belgrado is in de Feestzaal van cus Claude Mergny is de solist tij- het Stadhuis te gast op vrijdag 15 dens het laatste koncert van dit sei- november. zoen; samen met het Kamerorkest Op Sintniklaasdag 6 december kon- van Jeugd en Muziek Aalst o.l.v. F. certeert het Pegassus-Ensemble in Schollaert musiceert hij op vrijdag de Feestzaal van het Aalsterse Stad- 8 mei afgesloten in de Teaterzaal huis met gitarist Jean Van der van De Werf met de vertoning van Schueren, dwarsfluitist Frank Hen- de film "Cinema Paradiso". drickx, sopraan Diane Verdoodt en Naast deze openbare koncerten en tenor Ludwig Van Gijsegem. films organiseert Jeugd en Muziek Het Kamerorkest van Jeugd en Mu- ook nog niet-openbare school- en ziek speelt onder de leiding van zijn klaskoncerten. In de belangrijkste vaste dirigent twee koncerten met scholen van Aalst, Denderleeuw en altviolist Willem Muylaert als solist: Mere loopt een eerste reeks van 12 op vrijdag 31 januari in de Schouw- tot 29 november met II Rossignuolo burg van De Werf en op vrijdag 14 (zang met begeleiding); in de twee- februari in de Sint-Amanduskerk of de reeks van 27 april tot 8 mei is het in de Feestzaal van het IKSO te Modern Brass Quintet (alle koper instrumenten) te gast. Klaskoncer ten worden geprogrammeerd in la gere scholen te Aalst, Erembode gem en Haaltert met drie initiaties: bastuba tijdens het eerste, dwars fluit tijdens het tweede en orffin- strumenten tijdens het derde trime ster. Doordat de aktiviteiten van Jeugd en Muziek ingericht worden onder de auspiciën van de Federatie Jeugd en Muziek - Vlaanderen en het Ministerie van de Vlaamse Ge meenschap, Dienst Muziek én fi nancieel geholpen wordt door een hele resem sponsors en steuners, kunnen de toegangsprijzen tot de aktiviteiten ook zeer laag worden gehouden. Leerlingen uit het mid delbaar onderwijs betalen 150 BF voor de schoolkoncerten, een abon nement en het lidmaatschap; perso nen jonger dan 30 jaar betalen slechts 500 BF voor lidmaatschap en abonnement; wie ouder is dan 30 betaalt 800 BF; steunende leden betalen 3.000 BF, abonnement in begrepen. Leerlingen en - 30-jarigen hebben gratis toegang tot de koncerten in de afdeling, reduktie of gratis toe gang tot alle J&M-manifestaties in heel het land, reduktie bij deelname aan J&M-kampen, reduktie bij ka dervorming. Abonnementen geven toegang tot de manifestaties inge richt door de afdeling Aalst. De toegangsprijs per koncerlt be draagt voor -30-jarigen 100BF, voor de anderen 150 BF. Lidkaarten en abonnementen zijn te bekomen via de school, bij alle bestuursleden of op het sekreta- riaat: Rustoordstraat 9, 9300 Aalst; tel. 053/77.41.07. België en Finland geven een gemeenschap pelijke postzegel uit die gewijd is aan de in ons land geboren kunstschilder en kera mist A. W. Finch. De zegel in België heeft een waarde van 25 fr. Het gemeenschappe lijk tema van deze zegel is een schilderij van Finch 'De Engelse kust bij Dover'. De vraag naar laser disc speler maakt een snelle opgang. Sedert 1985 is de wereld markt met 30% gegroeid en in Japan wordt verwacht dat de verkoop dit jaar het mil joen zal over schrijden. Voor de wereld markt wordt een groei van 43% verwacht.

De Voorpost | 1991 | | pagina 3