'Rillingen' - Literair debuut van Hofstadenaar Mare Gielens AKV Lodderoeigen S brengen vijf-sterren eetfestijn voor Aalsterse - karnavalisten Motortoeren in de vier Vlaanderen of in het Aalsterse Smullen bij Tejater 80 Kuituur van A tot Z in Aaigem te gast Zingen naar vrede 4 - 4.10.1991 - De Voorpost Vorige week donderdag stelde Mare Gielens zijn eerste boek "Rillingen" aan het grote publiek voor. In eigen beheer brengt Gielens deze bundel van tien korte verhalen en twee gedichten uit. Zes werken uit het boek zijn van recente datum. Enkele andere zijn de beste uit een eerdere, niet-verschenen bundel "Metamorfose" waarin de hoofdpersoon ongewild zijn identiteit verliest. Zachte en bloedstollende verhalen wisselen elkaar af in het boek. Elk verhaal heeft zijn eigen dynamiek en heeft steevast een overdonderende slotfase. Elk gebeuren noopt het boek bijna in één adem uit te lezen. Aalst. Mare Gielens brengt in eigen beheer zijn eerste boek met kortverhalen opp de markt (a) "Eigenlijk ontbreekt mij de tijd om 'ens- te schrijven. Dat is dan trouwens Schrijver Mare Gielens werd gebo- één van de redenen waarom ik mij ren te Aalst in maart 1958. Reeds beperk tot het neerzetten van kort- van toen hij lagere school liep in verhalen. Een roman vraagt veel 't Klein College van Aalst, had hij meer tijd en dient te worden uitge- met enkele kameraadjes een clubje sponnen. Dit laatste ligt me eigen- gevormd waarin ze elke week een lijk niet zo", verklaarde Mare Gie- gedichtje of verhaaltje pleegden. Tijdens zijn humaniora was hij niet meer aktief bezig met schrijven maar des te meer met lezen. De stimulans tot het schrijven kwam er, toen hij nadien Bouwkundig Teke nen studeerde aan het VTI. Als eindwerk Nederlands moest hij een verhandeling maken van tien blad zijden. Het zijne werd een boek van 120 bladzijden over de mystieke we reld van mythen, sagen en legenden van het oude Europa. Waarschijn lijk ligt daar de basis van alles. Tewerkgesteld bij de ASLK, kwam hij in kontakt met de "Kring voor Kunst en Kennis" die het magazine "Op de Uitkijk" uitgaf. Hierin wer den in de jaren '80-'83 een tiental kortverhalen van Gielens gepubli ceerd. Verlengstuk van Roald Dahl en Hubert Lampo Als favoriete schrijvers haalt Mare Gielens in het genre van bizarre korte verhalen Lovecraft aan. Hij vindt deze subliem en omschrijft dat deze een komplete wereld ge creëerd heeft van een sluimerende, oude kuituur waarvan de mensheid geen vermoeden heeft. Gielens stipt ook aan dat Tolkien, met zijn Ring-trilogie, bij hem ook sporen heeft nagelaten. Hij verklaart trou wens zelf een soortelijk werk op sta pel te hebben staan. Het eerste deel van dertig "De Bruiloft van Eeuweneik" heeft hij reeds volledig uitgetypt. Hij vraagt zich af of hij ooit nog de tijd krijgt om dit geplan de werk af te werken. In verband met zijn uitgebrachte boek "Rillingen" verklaart Gielens verder dat hij hiervoor een selektie uit zijn verhalen van tijdens de ASLK-periode heeft herwerkt. Hij omschrijft dat hij zich blijvend aan getrokken voelt tot het bovenna tuurlijke. Vandaar dat zijn verhalen meestal baden in een mysterieuze sfeer. Hij kreeg zelfs al te horen dat zijn werk in het verlengde zou liggen van schrijvers als Roald Dahl en Hubert Lampo. Gielens brengt zijn boekendebuut in eigen beheer uit. De uitgeverswereld bleek niet geïn teresseerd te zijn in een werk van een onbekende debutant. Men gaat er van uit dat er geen kopers be staan voor een boek van een niet- bekende schrijver, maar van de an dere kant blijft die op die manier in de anonimiteit gevangen zitten in dien hij niets op de markt kan bren gen. De traditionele vicieuze cirkel. Het boek bevat 100 blz. en kost 300 fr. Van het boek werden 1.000 exemplaren gedrukt en zijn er reeds een 150-tal in voorintekening ver kocht. Het is nu verkrijgbaar: in Ta verne 't Groen Kruis, Sint-Joris- straat, Aalst; bij Drukkerij Dirk Martens, Moorselbaan, Aalst; in Boekhandel De Cock, Dorp, Hof- stade; of door overschrijving van 300 fr. op de ASLK-rekening 001- 0450958-81 van Mare Gielens, Do- riksveld 50 te 9308 Aalst. P.H. Op 4 en 5 oktober organiseert de MOTOREN TOERISME CLUB (MTC) COBRA'S AALST hun 5de Graafschap Aalsttreffen de 5de Ronde van Vlaanderen. Deze tweejaarlijkse organisatie richt zich tot voornamelijk de echte toerrijder, zeker wat betreft de Ronde van Vlaanderen, die een af stand van 350 km omvat doorheen Frans-, West-, Zeeuws- en Oost- Vlaanderen. Het Graafschap Aalsttreffen is meer bescheiden met een tochtje doorheen het Aalsterse en omge ving van amper 55 km, meer ge schikt voor internationalen en/of 50 cc rijders. Deelnemen kan door middel van inschrijving ter plaatse -Chalet, Brouwerijstraat, Nieuwerkerken bij Aalst - voor de kleine bijdrage van 150 fr., waar behoudens het route blad men ook nog twee konsump- ties mag verbruiken. Inschrijvingen zijn zaterdag van 10.00 tot 15.00 uur. Je moet wel ten laatste terug zijn van de ronde om 22.00 uur. Indien je de ronde zon dag rijdt, kun je je inschrijven tot 21.00 uur zondag van 8.00 tot 15.00 uur. Prijzen worden er gegeven zondag omstreeks 18.00 uur. Wie wat van ver komt of het leuk vindt, kan GRATIS komen kampe ren. Sanitair is er voorzien. Meer informatie: Georges DRAPS, Kerrebroekstraat 52, 9300 Aalst. Tel.: 053/21.60.44. MTC Cobra's Aalst De MTC Cobra's is een club waar meer inzit dan alleen motorrijden. Deze club heeft zich ontpopt tot een groep van verschillende men sen met een grote liefde: "DE MO TOR"; maar dit heeft ze niet weer houden om verder te kunnen kijken dan deze motor. Zo zijn er in deze club mensen die zich bezig houden met karnaval en echt aktief in een of andere groep meewerken of onze gevechtsporters 3 zwarte gordels: Herman Daghuyt in Karate, Wob- ben Marco in Judo en een van onze Nederlandse leden René in Tae Kwando. Verder zijn er nog enkele die het bij bergbeklimmen houden en andere die het dieper zoeken met diepzeeduiken, maar wij mo gen zeker onze woestijnleden niet vergeten. De bij ons gekende Tene- re-rally waar onze leden Patrick Van den Abbeele en Blondeel Ge ert (tweede in de rangschikking met Voor de vierde keer op rij nodigt Tejater 80 vzw al zijn sympatisanten uit op een lekker etentje. Het vierde avondmaal wordt geor ganiseerd op zaterdag 5 oktober e.k. vanaf 18 uur tot 22.30 u. op de stemmige eerste verdieping van 't Apostelken (naast de Ó.L.Vrouw- kerk te Aalst-Mijlbeek). De leden en medewerk(st)ers van Tejater 80 staan in voor het klaar maken van de gerechten en voor de bediening. Er worden enkel dagver se produkten van eerste kwaliteit opgediend! En dat alles aan méér dan demokra- tische prijzen: kip archiduc of op provengaalse wijze a 250F, brochet- ten a 300F of steak 350F l'archiduc, met peperroom of op provengaalse wijze, de vegetarische schotel a 200F en de zeer gesmaakte Noorse visschotel a 360F. Kinderschotels (kip) zijn te verkrij gen a 150F. Dit alles wordt voorafgegaan door een lekker aperitief, begeleid door een uitgelezen wijntje, en gevolgd door lekkere gebakjes, koffie en- een pousse-café. De aanwezigen kunnen daarenbo ven nog deelnemen aan een super- tombola met talrijke waardevolle prijzen, dank zij de gewaardeerde steun van handelaars en firma's uit de streek. De hoofdprijs is niet min der dan 10.000F waard! U kunt op 5 oktober dus niet alleen lekker en goedkoop eten, maar ook nog naar huis gaan met een waardevolle prijs! Maar daarbij steunt u ook de wer king van Tejater 80 vzw, en dat is een dringende noodzaak, want tea- tervoorstellingen brengen kost ho pen geld, en om kwaliteitsopvoerin gen te brengen voor zijn publiek ziet Tejater 80 op geen frank. Tejater 80 vzw werkt al jaren zonder subsidies, en rekent er dus op zijn sympatisanten op 5 oktober in gro ten getale te mogen verwelkomen. Reservatie is gewenst, maar niet noodzakelijk. een zijspan) aan deelnamen. Die zelfde Geert Blondeel is ook een der geselekteerden aan de rally CA MELTROFEE waar maar twee na zeer strenge en zware selektieproe- ven deelnemers per land mogen aan deelnemen, en één hiervan is dus lid bij de MTC Cobra's Aalst. Maar ook in het sociale steken er leden van de MTC Cobra's Aalst het hoofd op, en wel in het AVA ge naamd, wat staat voor Aalstenaars voor Afrika, een onderafdeling van de niet-gouvernementele organisa tie NINAFRI en een vierkoppige werkgroep hebben. Deze zijn Bea Daelman, Michel Van Herreweghe, Patrick Van den Abbeele en Geor ges Draps; de drie mannelijke leden van deze organisatie kan je dan weer terugvinden in de ledenlijst MTC Cobra's Aalst. Perspektief noemt zich terecht een «kleine kulturele vereniging die in bijzondere omstandigheden groot kan zijn». Het is evenmin een vereniging die een overladen jaarprogramma voorlegt maar een groepering die sporadisch uit de hoek komt maar dan steeds met een aktiviteit die ver buiten het lokale gebeuren weerklank vindt. Ook nu weer, in het kader van de kulturele dagen van A tot Z, zal men in Aaigem kunnen ervaren dat Perspektief op roganisatorisch vlak en op het gebied van keuze weinig konkurrentie moet doorstaan. Alhoewel de afdeling Perspektief te Aaigem reeds in 1983 opgericht werd, heeft men nog maar weinig aktiviteiten georganiseerd maar wat zij toonden via de kunst of lieten horen via de muziek kan als hoogst aande kuituur bestempeld worden. Toelagen interesseren hen niet en uiteindelijk zijn ze van mening dat men zelfbedruipende manifestaties moet inrichten. Het is er hen dan ook niet om te doen een resem akti viteiten te organiseren die door de overlading meestal een rem zijn op het kulturele gebeuren. Het bestuur van Perspektief beaamt hun werk wijze als volgt: «Wij hebben geen drukke programmatie, geen overla den jaarwerking en dito jaarverslag omwille van de subsidies. Die willen we principieel niet. Wat we doen moet self-supporting zijn». Ze zeggen ook van zichzelf dat ze kieskeurig zijn wat ze trouwens sta ven door de enkele aktiviteiten die ze in de loop van hun achtjarig be staan georganiseerd hebben. Be knopt samengevat zien de realisa ties er als volgt uit: een tentoonstel ling van tekeningen op Japans pa pier, een paneelgesprek over de Eu ropese éénmaking, een werkbezoek aan het Amsterdams Koncertge- bouw, een driedaags Kuituurfesti val, een kooravond, schilderijenten toonstelling en als klapstuk een pa rade van zes fanfares om en rond de kiosk. Perspektief gaat uiteraard «selek- tief» te werk maar men stelt zelf dat het «schaarse» maar toch «memo rable» initiatieven zijn die zij in die periode genomen hebben, zij het dan ook nauwelijks één aktiviteit gemiddeld per jaar. In het teken van «Kuituur van A tot Z heeft de kuituurafdeling Perspek tief, in samenwerking met de Stich ting Herman De Croo en het Wil lemsfonds Erpe-Mere geopteerd voor een tentoonstelling «Kunstfo tografie en Oude fotoapparatuur vanaf 1900». Hierbij krijgen zij de medewerking van fotokring Focus Ninove en de openingsavond zal in geleid worden door H. De Croo en muzikaal omlijst door het «Vokaal ensemble Ninove», in het Ontmoe tingscentrum te Aaigem op donder dag 3 oktober. De tentoonstelling is toegankelijk op 4, 5 en 6 oktober terwijl men op vrijdag 4 oktober een muzikale avond kan bijwonen in de Torengalm met een koncert opge luisterd door het «Sexteto Tango al sur». VJ HARTKRINt 'R.DE MOOR! AAI het verd BeSr ivat c }en o Op zaterdag 5 en zondag 6 oktober organiseren AKV De Lodderoeigen hun >'orni 13de jaarlijks eetfestijn in de H. Hartkring aan de Dr. De Moorstraat teMoe' Aalst. De 46 aktieve leden hopen traditiegetrouw alle Aalsterse Karnava-phe listen te mogen ontmoeten op die dagen, om ze allen niet alleen alvast een 'ersc zalig karnaval op maart '92 toe te wensen, maar ook om ze een lekker eetmaal te serveren. lie i tont itatii 'an 'luch len v :en 4 :n di ling \le; regbi Op de verjaardagstaart van AKV reeds verdiend. In dit verband Dc Lodderoeigen branden er in werkten zij o.a. de omkadering uit 1991 reeds 22 kaarsjes. Al die tijd van de produkties als "Het Witte hebben zij zich keer na keer ingezet Paard" en de "Sound of Music". Dit om van het Oilsjters Karnaval het jaar waren zij aan het Donkmeer grootste feest van België te maken, opnieuw aktief in het openlucht- Elk jaar doen zij dat met evenveel spektakel "De Cszardasvorstin", tij- moed, kreativiteitszin en inzet, dens de maand augustus en begin Daardoor zijn ze ook graaggeziene september, gasten op verschillende nationale Om elk jaar opnieuw prachtige wa- en internationale manifestaties, gens en kostuums te kunnen maken ('ej'V waar zij telkens Stad Oilsjt fier ver- en om in de top van de Oilsjterse tegenwoordigen. Zo kwamen reeds karnavalwereld te kunnen blijven is deelname aan manifestaties en er uiteraard veel geld nodig. Dit stoeten te Boom, Mortsel, Zaven- halen de Lodderoeigen bij elkaar tem, Poperinge, Zele, Bredene, door een gans jaar aktief te zijn en Diest, Ath, Parijs, Parijs Lilas, Zei- zich in te spannen om van elke pre- zate, enz... aan de beurt. statie een sukses te maken. Tijdens Niet alleen tijdens de karnavalma- hun dertiende eetfestijn op zater- Hstoi nifestaties zijn ze aktief. Reeds een dag 5 en zondag 6 oktober in de let drietal jaar werken zij ook mee met H. Hartkring aan de Dr. De Moor- irach de organisatie en de uitbouw van de straat te Aalst, hopen zij dit alles nat h leer, :r arr kis lieee Se gr noetc jaarlijkse waterfeesten op het nog verder te kunnen bevestigen, Donkmeer. Ondermeer als regis- pj£ seurs en bouwers van de verlichte botenstoet hebben zij hun sporen oorza ürgei chap bruik latie i Iet is ïorloj 'oerin inlwil baal bi terd gebracht worden door de Boliviaaièerktc Hugo Damian, overwerken aan ge 'ermb rechtigheid door solidariteit met de ^an la derde wereld. )pbrci Om het zoeken naar en het begaan rijuit zijn met de vrede konkreet gestalte aarliji te geven, wordt iedereen in de St. Annakerk uitgenodigd om enthou- en ve siast zingend te komen meebidden 'egbei Na het samen zingen en bidden Ie ong worden alle geïnteresseerden uitge- loor d nodigd in het zaaltje naast de kerk. De Boliviaan Hugo Damian vertelt 'erkt aan de hand van een video over een Ie weg projekt met de boeren in Bolivië Gewone mensen nemen hun lot in >aar w handen en realiseren zo een stuk ngen i meer rechtvaardigheid. Dit projekt wordt al jaren gesteund door de Aalsterse basisgroepen die dat deel fiiid, van de avond verzorgen. Nadien is >cen d er mogelijkheid tot vragen te stellen verdeh aan en gesprek met Hugo Damian. Op vrijdag 4 oktober te 20 uur in de St.-Annakerk (hoek Boudewijnlaan - Gentse steenweg) te Aalst wordt in het kader van de vredesweek een speciale avond georganiseerd. Toen men de vredesweek voor het eerst in Vlaanderen lanceerde, werd het accent gelegd op een groeiende vredesverhouding in ei gen leven, in mikro en makro sa menleving. Ook dit jaar wil men op de St.-Annaparochie, in de eerste week van oktober, deze vredesweek niet onopgemerkt laten voorbij gaan. De dekenij wil vooral achter één initiatief staan en aansluiten bij het zingend-bidden voor vrede, als verdiepingsmoment zoals het reeds enkele jaren door Jebron georgani seerd wordt. In «Zingen voor vrede» wil men dit jaar vooral het thema «gerechtig heid» benadrukken. Daarom zal in de St.-Annakerk, naast samenzang en koorzang, een korte getuigenis den 'zwaar wordt maaise

De Voorpost | 1991 | | pagina 4