Podium-uitjes in De Werf Round Table nodigt uit an De Wilde en Prima La Musica eesten met Netwerk te Aalst De Trust speelt Tsjechovs «Platonov» (12.10) Kleinkunstavond met Hans Van Den Stock en Fons De Munter (12.10) Kinderzondag met «Trappelzak» van Peter Zegveld (13.10) Sinfonia en Cantate Domino vertolken twee prachtwerken van Mozart De Voorpost - 4.10.1991 - 9 weekend Zaterdag 12 oktober schitterende «Platonov» door De Trust Tijdens het recente Teaterfestival in Den Haag/Antwerpen was één van tien «belangwekkende» toneel- produkties uit Nederland en Vlaan deren van het voorbije seizoen «Platonov» van Anton Tsjechov loor De Trust in een regie van Theu Boermans. De Werf maakte voor zijn eerste teaterproduktie van dit ieuwe seizoen dus een uitstekende uze! De programmabrochure van iet Teaterfestival weet over deze produktie heelwat te vertellen. Zoals Simon Vestdijk zijn «Kind ;ge. lussen vier vrouwen», zo heeft Tsje- ipe-chovzijn «Platonov»: het tijdens het even van de auteur onuitgegeven 3 fr nanuscript, waarin in ruwe vorm ille tema's voorhanden zijn die la- er, achteraf beschouwd, zo ken- nerkend zullen heten. Tsjechov 1 schreef «Platonov» op 21-jarige aar ee^'Jd als student medicijnen. Hij ujt, naakte een nette versie van zijn hel nanuscript, legde die ter lezing loor, kreeg misprijzend kommen- uit aar en verscheurde het manuscript. art< lij verzuimde echter zijn eigen ek- ^ce emplaar te verscheuren. Dat kwam fjrc n 1922 boven water en geldt sedert- ,,'ien als een onspeelbaar, mislukt tuk, dat zijn belang ontleent aan len 'at er na het ontstaan van het stuk tjei iet de auteur gebeurde, paj Platonov» bevat de hele sante raam aan Tsjechov-tema's en per- iat<onages. Een simpel dialoogje als vaiiWat is er?» - «Niets. Ik verveel J9" Be». - «Nou al?» ademt de Origi- lalton die door meeuwen en oman, st t( ersentuinen en zusters tot waar- el nerk werd. Intelligente vrouwen be "e zich in het landerige milieu van we en dorpsgemeenschap op onzeg- ragi are wijze misplaatst voelen, dorps- nderwijzers en overjarige studen- erk ïn ze zijn ook in «Platonov» al van e partij. En met onontwijkbare na- jjj ruk: wie het stuk integraal en op t2j asis van tempi-aanwijzingen van Q e auteur speelt, is vijf uur van de traat. Omdat er al bedenkelijk wei- ig plot is en die plot bovendien met ia™ en overdreven grote liefde voor 5 2 et detail is uitgewerkt, is een ver- 1 mestende langdradigheid bijna iet te vermijden. laarom wordt er in het algemeen der Ie voorkeur aan gegeven «Plato- ov» niet te spelen of het stuk in een uui luchtig gefileerde vorm te brengen, kerl )e Trust brak met die voorkeur en mu peelt de integrale tekst, met in- ',el chti nd< Pat tor- 'olie v( «neming van de instrukties van n( chier eindeloze voorstelling op, K raar stellig het nodige op valt af te lingen, maar die desondanks bij- «nder is. Natuurlijk ligt dat aan de aad het hele stuk te nemen, maar et ligt bovendien aan het indivi- luele spel van talrijke betrokkenen n de speelstijl, latonov is de zoon van een groot- rondbezitter die, zoals dat bij Tsje- 3t 1 hov later telkens het geval is, met ,a*° eugdig idealisme ging studeren om 1 Ie wereld te veranderen. Maar zijn mei keti studie verwatert doordat de idealen steeds dunner worden en het kapi taal van het voorgeslacht smelt weg. Platonov komt als onderwijzer in de provincie terecht en zijn scherpzin nigheid dient enkel nog tot het doorzien van zijn omgeving. Hij wordt de analyticus van de verhou dingen op het dorp; met spot en mededogen beklemtoont hij zijn in dividualisme. Dat heeft effekt op de dames in zijn omgeving, die aan zijn lippen gaan hangen en meer dan platonische verhoudingen gaan nastreven. Be halve zijn zorgzame vrouw Sasja zijn dat de generaalsweduwe Anna Pe- trovna en haar schoonmoeder So- fie. Anna Petrovna is de ontwikkel de en vrijgevochten vrouw die van dat moment af door Tsjechovs oeuvre wandelt; ze ziet in Platonov een geestverwant. Sofie is een me destudente van Platonov geweest en herinnert zich diens bevlogen heid. Inmiddels verveelt zij zich ook te pletter en zoekt vertier in ideali sering en herinnering. Platonov laat het zich welgevallen en komt te recht in de wankelmoedige dubbel rol van medespeler en waarnemer, van de melancholicus wie al deze verwikkelingen wel behagen en cy nisch commentator. In feite is hij een onverdraaglijk sujet, omdat hij het telkens nodig vindt zijn analyse van zijn omgeving breed uit te me ten. Dat Platonov dit zo ekspliciet doet is een van de makkies van Tsje chovs stuk; het is soms of hij spreek uur houdt en na verloop van tijd kan de toeschouwer wel zo ongeveer voorspellen wat hij gaat beweren in een komende samenspraak. Maar omdat De Trust dat helemaal uit speelt, op een nadrukkelijk natura listische wijze, ontstaat er een neveneffekt. De tragedie wint aan kracht doordat ze zich zo onverzet telijk ontrolt. Dat levert grensver keer met de verveling op, maar ook dat kan geen kwaad. Het harnas van landerigheid en voorspelbaarheid gaat knellen en wekt verlangens naar ontsnapping. Om die ontsnap ping uit een voorgeprogrammeerd, heilloos bestaan is het de vrouwen rond Platonov en in feite ook Plato nov zelf begonnen. De Trust heeft met deze opvoering een aanzienlijk risico genomen; de lange duur, de weinig aan de ver beelding overlatende uitgewerkt heid van het stuk en de keuze voor een naturalistische speelstijl, bren gen risico's met zich mee, die vooral in de delen na de pauze hun uitwer king niet missen. Niettemin ver dient juist de moed «Platonov» zo te spelen lof. Het onthult de kracht van een noodlot dat zich stapvoets ontwikkelt en een dorpsgemeen schap tegen beter weten in en met open ogen naar een onzalige af grond voert. Theu Boermans regisseert Tsjechov en ook Eelco Vellema, Myranda Jongeling, Anneke Blok, Marieke Heebink, Lukas Dijkema, Khal- doen el Mecky, Rick Launspach en anderen. Opgelet!!! Deze voorstelling begint uitzonderlijk, om zijn lange speel- duur, om 19 uur. Tickets aan 350 BF kunnen gereserveerd worden op nr. 053/76.13.12. Zaterdag 12 oktober kleinkunst «Nog heel even... leven» Voor de derde maal brengen Hans Van Den Stock en Fons De Munter een avondvullend programma met kleinkunst onder het motto «Nog heel even... leven». Na het sukses van «Wonderen gebeuren lang zaam» en twee uitverkochte zalen brengen ze nieuwe liedjes op eigen tekst en muziek voor mensen met een hart, en vooral met een ziel. Hans beleeft de nummers die hij zingt, terwijl Fons zorgt voor een bezielde begeleiding op klassieke gitaar. Deze kleinkunstavond op zaterdag 12 oktober om 20 uur in de Teater- zaal wordt georganiseerd door de VTB-VAB-afdeling Aalst samen met het Davidsfonds Erembode- gem. Een toegangskaartje kost voor leden van de twee genoemde ver enigingen 200 BF, voor anderen 250 BF. Reserveren kan op tel. nrs. 053/70.24.26 of 78.06.34 Zondag 13 oktober: geluidsteater voor kinderen met «Trappelzak» Ook voor de kleinsten begint het teaterseizoen opnieuw: de interes sante kinderzondagen om 15 uur. De eerste voorstelling program meert «Trappelzak», geluidsteater voor kinderen vanaf 6 jaar, een pro duktie van Peter Zegveld. Op 13 oktober in de Schouwburg. Een dekor dat gelijkt op een dood normale kamer. Telefoon, radio, te levisie, tafel, stoel en bed zijn van de partij. Als het licht wordt, zie je een arm uit het bed komen, blind tas tend naar een gevallen knuffeldier. Een vreedzaam ogend tafereel dat echter plots ontaardt in een chaoti sche heksenketel als de wekker af loopt. Het meubilair begint een eigen le ven te leiden en maakt het de ont wakende Trappelzak niet gemakke lijk. Een niet-alledaagse voorstelling met de teddybeer in een wel heel speciale rol. Meer verklappen we niet. Dus als je wil weten wat er gebeurt wanneer er op een nacht wordt ingebroken, zul je beslist moeten gaan kijken! Met de strippenkaart van De Werf zijn kinderen en ouders voordelig uit. Zo'n kaart bestaat uit 10 strip pen en kost 700 BF. Deze kaart is verkrijgbaar aan de onthaaldienst en is onbeperkt geldig voor alle fa milievoorstellingen in De Werf. Voor deze voorstelling van «Trap pelzak» betaalt een kind 100 BF of 1 strip, een volwassene 170 BF of 2 strippen. Voor meer informatie: 053/76.13.12. 'etwcrk feest met Jan De Wilde en ima la Musica. Jan De Wilde start «ermee zijn tournee. Aalst krijgt wel- 'is op 19 oktober de premiere. ed< "rima La Musica is een nieuw gezel- ere- schap, een twaalfkoppig strijkersen- jemble, een geesteskind van Dirk 'ermculen die als dirigent aan treedt. Het projekt wil niet zomaar een ont moeting of een vermenging zijn van twee verschillende stijlen of werel den, maar zal aantonen dat beide meesters elkaar veel te bieden heb ben en dat uiteindelijk een kreatie zal groeien die door een breed pu bliek zal gesmaakt worden. Het repertoire van deze exclusieve tournee bestaat uit een selektie van gekende nummers van Jan De Wil de. De arrangementen werden door Jan zelf volledig herschreven voor 12 strijkers. Aalst. Komerorkest Sinfonia onder leiding van Dirk Vermeulen brengt in Aalst een Mozartkoncert Wie houdt van schitterende muziek, gebracht door echt goede en eerlijke musici, moet morgen zeker en vast naar de Sint-Martinuskerk te Aalst. Om 20 uur vertolken, op uitnodiging van de Round Table, het Kameror kest Sinfonia en de Schola Cantorum Cantate Domino samen met een vokaal solistenkwartet twee meesterwerken van W.A. Mozart: zijn 40ste simfonie en zijn Requiem. Een toegangsticket kost 650 BF en dat is zeker niet te veel voor wat aangeboden wordt! Simfonie nr. 40 in g klein, KV 550 Deze simfonie ontstond samen met de 39ste (juni) en de 41ste (augus tus) te Wenen tijdens de zomer van 1788 (juli)- Ondanks Mozarts grote financiële nood, komponeerde hij ze zonder dat hij er een opdracht had voor gekregen. Hierin weers piegelt zich reeds zijn drang naar het onafhankelijk kunstenaarschap in de 19de-eeuwse betekenis van het woord. Deze 40ste simfonie is de meest ver innerlijkte van de drie laatste simfo- nieën. Ze heeft ondanks het alle gro-tempo van haar eerste bewe ging een overwegend weemoedig karakter. Maar zoals vaak bij Mo zart wordt de melancholie getem perd door de elegante vorm, waarin ze wordt uitgedrukt. Deze simfonie, die onze voorkeur heeft, werd in het verleden niet al tijd op dezelfde manier ingeschat: Mozarts tijdgenoten vonden haar «schauerlich» (akelig, huiverin gwekkend). Schumann sprak van «dicse Griechisch schwebende Gra- zie» (een Grieks zwevende bevallig heid), typisch voor de Romantiek die voor de schrijnende weemoed van dit werk blijkbaar ongevoelig was. Requiem in d mineur, KV 626 Mozart kreeg de opdracht voor het «Requiem» gedurende de zomer van 1791, terwijl hij aan het werken was aan de «Zauberflöte». Hij voel de zich niet al te goed en had drin gend geld nodig. Hij aanvaardde de opdracht. Wanneer hij een ogenblik tijd had, maakte hij de schetsen voor de requiemmis. In september kwam hij terug uit Praag, waar hij de triomf van een aantal uitvoeringen van de «Zauberflöte» kon meema ken. Hij schreef verder aan het Re quiem, maar plots verergerde zijn ziekte. Enkele weken later overleed hij, op 5 december. «Opus summum viri summi»! Zo luidde de titel die J.A. Hiller boven de eerste editie van Mozarts Re quiem schreef. Reeds enkele jaren na Mozarts dood werd dit werk dus al als een groots meesterwerk om schreven. Ook Mozarts tijdgenoten wisten de uitzonderlijke kwaliteit van deze kompositie te waarderen. Geen enkel ander werk van Mozart heeft trouwens zo snel de wereld veroverd. Het Requiem, in opdracht van graaf Walsegg, kon de Weense meester niet meer beëindigen. Bij zijn dood was zijn werk dus onvoltooid; het manuskript eindigt na acht maten van het «Lacrimosa». Op vraag van Constanze, Mozarts vrouw, poogde eerst Joseph Eybler, de partituur af te werken, maar gaf al spoedig op. Een andere Mozart-discipel, Frans Xaver Süssmayer, voltooide de kompositie en orkestratie wel. Zijn aanspraken op het volledige auteur schap van het Sanctus, het Benedic- tus en het Agnus Dei werden echter later door Constanze verworpen; ze zou hem namelijk Mozarts notities daartoe ter beschikking hebben ge steld. Daarenboven was Süssmayer erg nauw betrokken bij Mozarts laatste levensdagen, zodat hij waar schijnlijk goed op de hoogte was van diens wens en bedoelingen met het nog af te werken gedeelte. Heden blijft het alleszins onmogelijk om op stilistische gronden uit te maken in hoeverre Mozarts ideeën doorsijpe len in Süssmayers voltooiing. Hoewel het Requiem zijn laatste bekroning mist, vertoont het toch wel een grote eenheid, zowel stil istisch als inhoudelijk. Het werd voor de eerste maal uitgevoerd in de kapel van Graaf Walsegg op 14 de cember 1793. De uitvoering tijdens dit koncert zal zeker en vast wel niet de laatste zijn dit jaar! Kamerorkest Sinfonia en Dirk Vermeulen Het Kamerorkest Sinfonia is ont staan uit het vroegere Heistse Ka merorkest dat in 1980 werd opge richt. Sinds 1985 ligt de leiding in handen van Dirk Vermeulen, die het ensemble herdoopte tot Kamer orkest Sinfonia. Het ensemble heeft een basisbezetting van twaalf strijk ers die, afhankelijk van het pro gramma, kan uitgebreid worden met blazers, slagwerk en/of conti nuo. Fleksibiliteit in bezetting doet echter nooit afbreuk aan de speci fieke karaktertrekken en het eigen gelaat van de strijkersgroep. Met entoesiasme en sterke muzikale dis cipline brengen ze werken uit de barok tot en met de 20ste eeuw en regelmatig wordt ook werk van Bel gische komponisten uitgevoerd of gekreëerd. Dirk Vermeulen (Menen 1952) deed schitterende viool- en dirigeerstu- dies, was koncertmeester van het Wereldorkest van Jeugd en Muziek, van het Collegium Instrumentale Brugense, van het Tübinger Kamer- orchester en van de Antwerpse Fil harmonie. Als vioolsolist trad hij op met beroemde dirigenten als Zubin Mehta. Hij is docent aan het Gentse conservatorium én liet Sinfonia uit groeien tot een van de beste kamer orkesten van ons land. Schola Cantorum Cantate Domino en Michael Ghijs E.H. Michaël Ghijs leidt, dirigeert en inspireert reeds meer dan 30 jaar het jeugdkoor Cantate Domino van het Sint-Maartensinstituut te Aalst. Hij werkte dit koor op tot een en semble waarvan de uitstraling zich niet alleen tot eigen midden, streek en land beperkt; het koor geniet ook internationale waardering, het palmares is daarvan een sprekend bewijs. Sinds 1961 werd opgetreden in vele Europese steden, maar ook in New York, Pretoria, Japan, Tai wan en Israël. Een koor om U tegen te zeggen! Een erg mooi vokaal solistenkwar tet In Mozarts «Requiem» worden de vokale partijen verzorgd niet alleen door Cantate Domino, maar ook door sopraan Rita Piron, mezzoso praan Dina Grossberger, tenor Thierry Migliorini en bariton Josef Baert. Sopraan Rita Piron studeer de, na muziekstudie aan haar ge boortestad Aalst, verder aan het Brusselse conservatorium en de Folkwang Hochschule in het Duitse Essen. Haar repertoire reikt van de barok tot het klassicisme, met een speciale voorkeur voor het oeuvre van Mozart. De in Oostenrijk geboren maar al jaren in België verblijvende mezzo sopraan Dina Grossberger studeer de te Wenen en Antwerpen en volg de tal van interpretatiekursussen bij de beroemdste vokalisten. Ze profi leert zich vooral in het oratorium- en koncertrepertoire, waarin de alt partijen in oratoria, missen en pas sies haar voorkeur wegdragen. Ze werkt als zangsoliste in zowat heel Europa en is nu zelf ook een ge waardeerde zangpedagoge, o.m. aan het Leuvense Lemmensinsti- tuut. Josef Baert, zoon van een Oosten rijkse moeder en een Belgische va der, studeerde te Brussel en te We nen en werd laureaat van diverse internationale wedstrijden. Hij be gon een loopbaan als lid-, koncert- en operazanger. Samen met zijn echtgenote, de Bulgaarse pianiste Roemiana Stantcheva, verzorgt hij regelmatig liedrecitals en T.V.-op- namen. Hij maakte diverse plaatop names en is als professor verbonden aan de Hogeschool voor muziekpe- dagogie in Namen. Over de tenor Thierry Migliorini kunnen we u, jammer genoeg, niets vertellen omdat deze zanger ons on bekend is. Dit veelbelovend koncert met twee schitterende muzikale werken wordt uitgevoerd op zaterdag 5 ok tober, morgen dus, om 20 uur in de Sint-Martinuskerk te Aalst. Een toegangsticket aan 650 BF kan gere serveerd worden op nr. 053/21.40.61 of bij Hifi-Kompakt, Hoogstraat 9 te Aalst. Doen!

De Voorpost | 1991 | | pagina 9