Vakbondsfront luidt noodklok Vakbonden dringen aan op geloofwaardige en duurzame oplossing Verder dalende trend wordt ramp voor het arrondissement Eerste open bedrijvendag ook in scheepvaartmuseum en -werf Twee arbeidsbemiddelaars meer »e™ °™in di.a!°°S de "Tde\nó— De Voorpost - 11.10.1991 - 15 jhuis In een tijdsspanne van amper twee jaar werd in het arrondisse ment Dendermonde een verlies genoteerd van ongeveer dui zend arbeidsplaatsen, zowel in de KMO's als bij de multinatio nals. De jongste bedrijfssluitin gen bij nv Le Lis, Trefil Arbed en Iglo Ola zijn ook niet ont snapt aan de belangstelling van de vakbonden die tijdens een recente perskonferentie in het stadhuis te Dendermonde met nuchtere cijfers op de proppen kwamen. Eddy Van Den Broeck (ABW): 'Inzake werkloosheid is aan de dalende trend van de tweede helft van de jaren tachtig sinds augustus '91 een einde ge komen. De werkloosheidsgraad is met meer dan 1% gestegen en zal, als het effekt van de jongste sluitingen zich tenvolle laat voe- Unilever, Verto en Arbed, zijn de in het arrondissement geve stigde dochterondernemingen slechts pionnen op het strate gisch schaakbord zonder enige ruimte om nieuwe produkten, aktiviteiten of produktiemetho- des te ontwikkelen. Binnen het nieuw Europa bestaat er een grote verscheidenheid inzake loons- en arbeidsvoorwaarden. Een wetgeving, die een sociale dimensie kan geven aan het Eu ropa van morgen is verre van gerealiseerd. Uiteraard is er tenslotte nog de zware konkur- rentie uit de lage loonlanden, terwijl het demokratiserings- proces in de Oostbloklanden zonder twijfel tewerkstellings gevolgen zal hebben wanneer de vrije marktekonomie zal inge burgerd zijn'. Wat de arrondissemenele eko- lijke garantie van de bestaansze kerheid en een zo hoog mogelij ke afscheidspremie zijn slechts minimumelementen in een soci aal begeleidingsplan waarvoor de werkgevers dienen borg te staan. Konkreet vragen wij het statuut van 'arrondissement in moeilijkheden', waardoor een veralgemeend brugpensioen op 50 jaar mogelijk wordt. Wie in len ook een aanzet moeten ge ven aangaande de konkrete hulp die we verwachten, en we zullen vooral moeten nagaan hoe we deze hulp op een ge- koördineerde manier kunnen verkrijgen. Voor het gemeen schappelijk vakbondsfront bete kent dit een overleg waarbij alle instanties worden betrokken rond de konkrete invulling van Dendermonde. De toegangspoort van Iglo-Ola in Baasrode. Er resten nog enkele firma 's maar men vreest dat die mettertijd ook zullen verdwijnen (vh) dendermonde. De poorten van Trefil Arbed zijn gesloten... (vh) en opnieuw de 10% overschrij- len, wat duidelijk meer zal zijn lan het Vlaamse gemiddelde. Op dit ogenblik hebben in het irrondissement Dendermonde 0.701 personen geen of geen J olledige tewerkstelling en 5.218 ijn volledig werkloos. En daar :omen de recent getroffen [Jjjfverknemers van Le Lis, Trefil :n Iglo bij. Dat zal Dendermon- le doen uitstijgen boven het ge- htige niddelde van de werkloosheids- jk®ur" ;raad van Vlaanderen', i. ga- Volgens Mare Duquet (ACV) is nJJj iet dikwijks koffiedik kijken om Ie juiste oorzaken op te sporen. Volgens hem wordt juiste, volle- lige en tijdige financieel-econo- j^nische informatie, bij gebrek i, kfaan een sluitende wetgeving, loor de multinationals nooit ge- jeven. Werknemers worden dan >ok voor voldongen feiten ge teld en hebben niet de minste buk., nsPraak in de beslissingen van ld., 2 Ie hogere direktie. ',aarlMarc Duquet: 'Binnen deze iultinationale groepen zoals nomische infrastruktuur betreft zijn de vakbonden het er roe rend over eens dat in het arron dissement een nijpend tekort is aan uitgeruste industriegron- den. Alle bestaande terreinen zijn volzet, zij het niet altijd met bedrijven die qua tewerkstelling op deze terreinen thuishoren. Dat tekort is uiteraard een pro bleem voor kandidaat-inve steerders. Industrieterreinen met uitbreidingsmogelijkheden zoals het hoogveld te Dender monde en het Zwaarveld te Hamme hebben dringend nood aan aangepaste verbindingswe gen met de E40 en de E17. Goedgelegen terreinen zoals de uitbreiding van het industrieter rein te Wetteren-Oosterzele worden om allerlei duistere re denen niet uitgevoerd. Volgens Eddy Van Den Broeck moet op korte termijn alles in het werk gesteld worden om de gevolgen van de afdankingen te verzachten. 'Een zo laag mogelijke brugpen sioenleeftijd, een zo lang moge aanmerking kómt, wordt ver vangen door een werkloze', al dus Eddy Van Den Broeck. Nieuwe initiatieven Als de tendens zich verder zet in een dalende trend loopt het in het arrondissement Dender monde op een rarnp uit, is de stellingname van ACV-ver- bondssekretaris André Cools. Hij pleitte voor het nemen van preventieve maatregelen en ver nieuwde ekonomische impulsen zoals de snelle ontsluiting van het gewest, de uitbreiding van de industrieterreinen en het ak- tiveren van het impulsgebied, waarbij echter iedere frank tweemaal moet omgedraaid worden alvorens hij besteed wordt. Etienne Cassier (ACLVB) had het in het bijzonder over de te betrekken instanties in de dia loog. Hij zei o.m. 'Het zal niet volstaan om louter een opsom ming te maken van hen die bij ons behulpzaam zijn bij de we- der-tewerkstelling, maar wij zul- Hamme. Ook Le Lis (Verto Belgium) ging dicht (vh) geformuleerde voorstellen mogelijkheden'. Het gemeenschappelijk vak- jjet gemeenschappelijk vakbondsfront van de regio Dendermonde doet pondstront lanceert ï.v.m. de een oproep tot politici, werkgevers, streekmanagers, Gomov, STC, VDAB, huidige sociaal-ekonomische DDS, hun verantwoordelijkheid op te nemen om in open dialoog de toestand waarin het arrondisse- streekproblematiek ter diskussie te stellen om te streven naar een geloof- ment Dendermonde verkeert waardige en duurzame oplossing. De vakbonden zijn ervan overtuigd dat volgende oproep: de streek moet kunnen beschikken over goed uitgeruste industrieterrei- 'Pnlitiri wprlfopvprs «trpptma. nen' een 8unst'g investeringsklimaat, goed en voldoende geschoolde ar- nagers GOMOV STC-VDAB beidskrachten en een syndikale bereidheid tot positieve dialoog. Intercommunale DDS, vragen wij verantwoordelijkheid op te 9? een. Persion 6a^ streekproblemen ter diskussie van regj0 toegelicht. Men komt te stellen om te streven naar een tot de vaststelling dat de laatste geloofwaardige en duurzame twee jaar liefst 1000 arbeidsplaat- De toëkomst oplossing. Want de representa- sen zijn verloren gegaan in verschil- tieve werknemersorganisaties lende sektoren. Uitschieters in deze blijven ervan overtuigd dat wan- trieste belans zijn Uco nv Laarne, neer wat voorgaat wordt gerea- Le Lis Hamme, Trefil Arbed Grem- liseerd, deze streek over een t>er8en en ïg'0 Baa?r°de- Se- aantal troeven zal beschikken ,)aar' aeWw" loosheidsgraad met meer dan 1% alsgoed-uitgeruste industrieter- gestegen en als het effekt van de reinen die bereikbaar zijn en recente sluitingen zich ten volle zal voldoende ontsloten, een gun- laten gevoelen, overschrijdt de re- stig investeringsklimaat, goede gio opnieuw dc 10%, meer dan het en voldoende arbeidskrachten Vlaams gemiddelde dus. Nog steeds en een syndikale bereidheid tot heeft 42,6% van de werklozen enkel positieve dialoog'. ,a8er onderwijs gevolgd en 18,8% geleiding noemen. Zij vragen het BAD vo'êde ,a.ger secundair onderwijs, statuut van 'Arrondissement in Samen zijn deze kategorieën goed moeilijkheden' aan waarvoor een voor 61,4% wat zeer veel is. De veralgemeend brugpensioen op 50 vakbonden zijn op zoek gegaan naar jaar mogelijk wordt. Daarmee is De drie vakbonden zijn er zich van bewust dat men met het verleden niet kan leven. Men moet vooruit zien. Men stelt met enige droefheid vast dat bepaalde beslissingen niet eens worden uitgevoerd en dat pre cies die beslissingen aan de regio Dendermonde nieuwe stimulansen zouden leveren. De vakbonden wil len in elk egval dat de gevolgen van de bedrijfssluitingen zoveel moge lijk verzacht worden. Waarmee ze een zo laag mogelijke brugpensio enleeftijd, een zo hoog mogelijke scheidspremie en een zo lang moge lijke garantie van de bestaanszeker heid als een minium van sociale be- Gemeenschapsminister voor Ekonomie, Norbert De Batse lier, heeft zijn akkoord gegeven om het VDAB-luik van het impulsprogramma voor het impulsgebied Dendermonde- Sint-Niklaas aan te passen. Na positief advies van het subregionaal tewerkstellingsko- mitee had het beheerskomitee van de VDAB twee bijkomende arbeidsbemiddelaars gevraagd om de reeds goedgekeurde aktieprogramma's te helpen uitvoeren. In totaal zijn er nu vijf arbeidsbemiddelaars die aan de slag kunnen. Minister De Batselier heeft er wel op aangedrongen dat deze twee bijkomende arbeidsbemiddelaars in eerste instantie zou den ingezet worden voor de ontslagen werknemers van Iglo- Ola en Trefil-Arbed in Dendermonde en Le Lis in Hamme. Minister De Batselier heeft er bij zijn kollega gemeenschaps minister van Tewerkstelling Roger De Wulf, op aangedrongen dat de betrekkingen die in het impulsprogramma voorzien zijn ■5 bemiddelaars en 5 opstellers- onmiddellijk vacant zouden verklaard worden. Hij heeft ook aangedrongen op het huren van de lokalen van de Mapro in de Oude Vismijn en een gebouw in de Brusselsestraat te Dendermonde, ten behoeve van de opleiding. In het kader van de sluiting van Iglo-Ola, Trefil-Arbed en Le Lis dienen volgens minister De Batselier de akties en de maatregelen in het impulsprogramma versneld uitgevoerd te worden. Bovendien moet men zich in belangrijke mate koncen- treren op de ex-werknemers van deze bedrijven, aldus minister De Batselier. Onder het motto 'Kom voor 'n keer naar ons werk' had op zondag 29 september voor de eerste keer in Vlaanderen de 'Open Bedrijven Dag' plaats. Een honderdtal eigen- ging voor de Strijd tegen de Mucovi- de mogelijke oorzaken van deze werkloosheid. Een van die redenen zou kunnen zijn de eenmaking van Europa. Een andere is zeker en vast de arrondissementele ekonomische infrastruktuur. Er is volgens de vak bonden een nijpend tekort aan uit geruste industriegronden. Dat schept problemen voor kandidaat nieuwe investeerders en voor hen lang niet alles opgelost. Er moeten ook vernieuwde ekeonomische im pulsen worden gegeven. De ontslui ting van het gewest is zonder meer een must. Dan heeft men het over de afwerking van de ring rond Den dermonde, de bouw van een brug over de Dender en de doortrekking van de N41 naar Aalst, de vebete- ring van de weg naar Brussel en de scidose fondsen in voor financiële die hun bedrijf willen uitbreiden, verbreding van de N41 tussen de en sociale hulpverleningn en we- Voor sommige industrieterreinen is tenschappelijk onderzoek. Muco is bovendien een aangepaste verbin- een ziekte waarbij ademhaling en dmgswegmetdeE40endeE17een tijdse onderneming opende zijn spijsvertering verhinderd worden poodzaak. Konkrete plannen voor deuren voor de bezoeker. In het aoor een abnormale werking van infrastructuurwerken blijven ste- arrondissement Dendermonde is bepaalde klieren. In België lijden ^en 'n nrinistriële lades en goedge- de firma SCA Packaging in de Beu- 1.500 kinderen aan muco. Er is nog 'egen terreinen zoals de uitbreiding kestraat te Buggenhout een van de geen geneesmiddel hiertegen uitge- van het industrieterrein in Ooster deelnemers. vonden. Ook in het museum gingen zele worden om allerlei duistere re- Naast deze hedendaagse bedrijven alle opbrengsten van tombolaloot- denen niet uitgevoerd, nemen ook vijf industrieef-archeo- jes, drankjes en spaarpotjes naar de logische sites deel, een per provin- aktie 'Muco Sportivo'. cie. Voor de provincie Oost-Vlaan- deren werd het Baasrodse scheep vaartmuseum met de aanpalende scheepswerven uitgekozen. Mu- seumgidsen zorgden er voor een rondleiding. De bezoekers konden er kennis maken met Vlaanderens rijke industriële tradities en indu strieel erfgoed. Tot eind oktober kan de rondreizen 'groei' tentoon stelling rond Industrieel Erfgoed in Vlaanderen worden bezocht. Aan de hand van een honderdtal pane len met boeiende foto's wordt er aandacht gevraagd voor de vele i- nitiatieven rond het behoud van het industrieel-archeologisch patrimo nium. Allerlei aktiviteiten komen er aan bod zoals nijverheden zoals mouten, stoken en brouwen, ener gieopwekking met molens, stoom en motoren, transport met kanalen, havens en spoorwegen, winkelen en wonen in de industriële maatschap- P*j- Tijdens de Open Bedrijven Dag had ook een aktie plaats ten voordele van Durmebrug te Hamme en de El7 te Sint-Niklaas. Een andere bekommernis is de uit breiding van de industrieterreinen. Daar waar alle gronden bezet zijn, moet uitbreiding hoogdringend ge- realizeerd worden. En wat de im- pulsgebieden betreft wordt aan de streekmanager gevraagd de be schikbare kredieten die voorzien zijn zo vlug en efficiënt mogelijk aan te wenden. Vodrrang moet ge schonken worden aan het luik op leiding met aandacht voor projek- ten die gekoppeld zijn aan direkte arbeidsplaatsen. Men verwacht ook initiatieven van de grote werkge vers. De vakbonden willen graag met deze werkgevers rond de tafel gaan zitten om de mogelijkheden te onderzoeken. Alle instanties bg betrekken De vakbonden willen zoveel moge lijk instanties betrekken bij de dial oog. Men heeft het dan over het ministerie van tewerkstelling, de rijksdienst voor arbeidsvoorzie ning, de Vlaamse ekonomie, VDAB, STD, STC, de streekmana ger, Serv, Gimv, Gomov, de ge meenten, DDS, de patronale in stanties en de politieke wereld zij moeten allemaal samenwerken om de regio Dendermonde uit zijn toch wel prangende positie te halen en naar een betere toekomst te leiden. ■en aKiie Diaais ren vooraeie Dendermonde. Feest medewerkers Begijnhoffeesten. De om en bij de 200 En dat kan wanneer men bereid is te Muco Sportivo' Onder dit medewerkers aan de Begijnhoffeesten werden in de Mariakring voor een streven naar een geloofwaardigen pp7pllip samenriin hiieen pprnrnen (fntn Pipt Hprmnnx) duurzame onlnssino zn zeooen He motto zamelt dc Belgische Vcrcni- gezell's s"mènzijn bijeen geroepen (foto Piet Hermans) duurzame oplossing, zo zeggen de drie vakbonden.

De Voorpost | 1991 | | pagina 15