Win deze week met TV-Ekspres de meest luxueuze wintermode Dansfestival Klapstuk 91 Leuven Dendermondse koreografe Rosette De Herdt presenteert kreatie Boomplantakties in 200 gemeenten De Voorpost Je bent erbij. Op d'eerste rij. Uitgeverij De Cuyper n.v. Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht HEBT U EEN HUIS TE KOOP Ri H 16-11.10.1991 - De Voorpost "Voor de eigen (Klapstuk-) produkties werd... gekozen voor de reeds meer ervaren koreografen als Angels Margarit uit Barcelona, Angelika Oei uit Rotterdam en Rosette De Herdt uit Vlaanderen (lees: Dendermonde)..." schrijft Bruno Verbergt, algemeen leider van het toonaangevend tweejaar lijks dansfestival Klapstuk 91 (7 tot 31 oktober) voorstelt. Koreografe-danseres Rosette De Herdt uit Dendermonde presenteert er vier avonden haar jongste produktie "Kamer op het meer over karmijn rood in poeders van goud". Om even Toon Hermans te parafraseren: "Rosette De Herdt?... Nooit van gehoord, mgnheer." In Dendermonde en omstreken blijkbaar niet. In Mulhouse, Québec, Montréal, Lüzern, Antwerpen en Leuven duidelijk wel! Rosette De Herdt, "fïlle de Pina Bausch" Zo noemde danscriticus Philippe Noisette haar t.g.v. haar optreden met "LocoMosie" tijdens het dans festival "Danséchange" in novem ber 1988 in Montréal Canada. En hier zit inderdaad erg veel waarheid in, zeker als je de uitgangspunten van beiden bekijkt. Pina Bausch, in mei 11. voor het eerst sinds acht jaar opnieuw in België met haar Tanz- theater Wuppertal, zegt o.m. over haar danskunst: "Een lichaam dat beweegt kan meer uitdrukken dan alle kunsten samen... Ik wil over het leven spreken, niet over kunst- Men moet zijn diepste geheimen tijdens een voorstelling durven prijsgeven..." Veel van deze ideeën worden inderdaad ook gekonkreti- seerd in het werk van Rosette De Herdt. Ook haar produkties zijn meer bewegingsteater dan echte dans. Ook zij brengt hevige emoties tot leven. Ook bij haar kan het pu bliek niet zo maar toeschouwer zijn: het wordt van streek gebracht, het is gefascineerd, het voelt zich soms een voyeur- In het curriculum vitae van Rosette De Herdt lezen we: bewegings- en akteurstraining in de Antwerpse Mime-studio (1979-1982); stages in Italië bij de groep L'Awentura, ex- medewerkers van Jerzy Grotowsky, en parateatraal werk (1982); lid van de groep Opus (nu: Opera) te Brus sel (1982-1985); assistentie bij de voorstelling van Opus "Noces" van Ines Verhoye; performance te Ant werpen (1983); aktrice in "Minkan te Murmure", een voorstelling van Opus; performance te Aalst (1984); begeleidster van bewegingstrainin gen en ateliers te Brussel (1985); begeleidster van bewegingstrainin- fen te Leuven; première van eigen oreografie "Loco Mosie" tijdens festival De Beweging '86 (1986- 1990); projekt "Alchemie" voor Dit weekend voeren plaatselijke afdelingen van de Kristelijke Arbeidersbeweging (ACW) en de Bond Beter Leefmilieu (BBL) in heel Vlaanderen aktie voor een leefbare aarde in Noord en Zuid. Onder het mot to 'Elke boom is er twee waard' worden in een 200-tal gemeen ten lindebomen geplant. De boomplantaktie vormt een hoogtepunt in een campagne die het publiek wil informeren over de dramatische gevolgen van de aftakeling van het milieu in de ontwikkelingslanden. Weekblad van Dender-, Durme-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.400 F 6 maand 1.200 F 3 maand 600 F los nummer 48 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 Maar het blijft niet bij bewust making alleen. De initiatiefne- mende organisaties willen met hun campagne ook de overheid onder druk zetten om effectief iets te ondernemen tegen deze milieuvernietiging. Zo werden alle Vlaamse gemeentes uitge nodigd het eisenplatform van de campagne te onderschrijven en een 'Politieke Oproep' naar de Eerste Minister te sturen. In die oproep wordt de regering ge vraagd de milieuzorg te integre ren in het buitenlands beleid van ons land, en in de begroting van 1992 één miljard extra te voorzien voor milieuprojecten in de Derde Wereld. Ten slotte wil de campagne ook een tastbare bijdrage leveren tot een duurzame ontwikkeling in Noord en Zuid. De boomplant aktie van dit weekend krijgt la ter nog een verlengstuk in Haïti. Met de opbrengst uit de ver koop van de bomen zal nl. een herbebossingsproject worden gesteund. Het project is in han den van de boerenbeweging Fe- natapa, een partnerorganisatie van ACW Wereldsolidariteit. Met de suksesvolle boomplan taktie in een 200-tal Vlaamse gemeenten geven de Kristelijke Arbeidersbeweging (ACW) en de Bond Beter Leefmilieu (BBL) alvast een duidelijk poli tiek signaal aan onze Belgische regering. Ons land moet drin gend maatregelen nemen die een duurzame ontwikkeling ten goede komen. Als ons land nog een konstruktieve bijdrage wil leveren aan de grote VN-Confe- rentie over Milieu en Ontwikke ling volgend jaar in Rio (Brazi lië) moet de regering snel werk maken van de voorbereidingen op deze conferentie. Ondanks de vele intentieverklaringen ontbreekt nog steeds een sa menhangend standpunt van de Belgische regering over de inte gratie van het leefmilieu in het buitenlands beleid. Officiële boomplantingen in de regio: Wichelen: Zaterdag 12 oktober 1991 om 15.00 u: te Schellebelle-Bruinbe- ke (aan de kapel). Laarne: Zaterdag 12 oktober 1991 om 15.00 u: rechts van de sporthal (groene strook). Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053 78.99.36 en na 18 u. 053 62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. Berlare: Zaterdag 12 oktober 1991 om 15.00 u: in het park van Overme- re (ACW solidariteitsaktie n.a.v. de zware storm in juni '91). Buggenhout: Zondag 13 oktober 1991 om 11.00 u: aan het VP-plein. De bomen aangekocht in de ge meenten Wetteren, Dender monde en Lebbeke worden ge plant in Wichelen. Deze uit Ze le, Hamme en Waasmunster worden geplant te Laarne. Klapstuk 87 (1987); projekt "Huis werk" van het Stuc te Leuven, "Work in progress", produktie met zes personen "Stralen" (1987- 1988); eigen koreografie "Zwart Marmer" (1989); eigen koreografie "Kamer op het meer" in avant-pre- mière op Eurodanse in Mulhouse (1990-1991). "Kamer op het meer over karmijnrood in poeders van goud" In oktober 1987 zet Rosette De Herdt in een afgeschreven chemie- laboratorium -in het kader van Klapstuk 87 Leuven - enkele lijnen uit waarlangs ze danst. Zonder dra matiek, zonder spektakel, zonder specifieke scenografische ingrepen "betovert" ze de ruimte met de kracht van haar lichaam. Veel ken ners zagen toen een bevestiging van het talent dat ze meenden te ontwa ren in De Herdts debuut "Loco Mo sie". In Leuven heeft men de ban den met De Herdt nooit meer losge laten. Na een langdurige werkpe riode met meerdere dansers bracht het Stuc in 1989 "Zwart Marmer" uit en Klapstuk 91 ging graag in op de gelegenheid om haar volgende produktie een internationaal po dium te bieden. In "Kamer op het meer over kar mijnrood in poeders van goud" huist nog steeds datzelfde beteke nisvolle gespannen lichaam van de maakster van "Alchemie". Met een minimum aan muzikale middelen wordt de ruimte van beeldend kun stenaar Wim Vanderplaetsen inge vuld door een solo-koreografie van en door Rosette De Herdt. De spanning ligt in goede vondsten of dramaturgische boodschappen, wel in de volgehouden présence van de danseres. De schoonheid is er dat ook niet één verbonden is met welk Rosette De Herdt kreëert 'Kamer op het Meer' tijdens Klapstuk 91 verhalend gegeven dan ook: ze is absoluut, te nemen of te laten. Zoals de kleur van karmijnrood, de glans van poeders van goud, of het zicht uit een kamer op het meer... Voor de kompositie en de uitvoe ring van de muziek staat Lieve En gelen in. Het is een produktie van vzw Gönzöl, Klapstuk 91 en Euro danse Mulhouse. Deze produktie is te zien in de Klapstukstudio van het Arenberginstituut, Naamsestraat 96 te Leuven op dinsdag 22, vrijdag 25 en zaterdag 26 oktober om 20.30 uur en op donderdag 24 oktober om 22.30 uur. Tickets kunnen besteld worden in het Stuc, Van Evenstraat 2 d, 3000 Leuven; telefonisch enkel op de dag van de voorstelling op nr. 016/ 20.81.33. Klapstuk 91 Klapstuk 91: een dansfeest in een gekonsolideerd landschap. Dit is net motto van dit dansfestival dat een ruime internationale weerklank heeft gevonden. Voor Klapstuk 91 is de noodzaak om veel verbluffend-groots werk naast enkele "veelbelovende parel tjes" te zetten, omgebogen tot het maken van een uitgelezen selektie van enerzijds een paar toonaange vende koreografen - Anne Teresa De Keersmaeker en Jan Fabre - en anderzijds meerdere danskunste naars waarbij, samen met de artiesl de uitdaging van de kreatie wen aangegaan. Voor die eigen (ko- produkties werd zowel gekozei voor de reeds meer ervaren koreo grafen als Angels Margarit uit Bar celona, Angelika Oei uit Rotterdan en Rosette De Herdt uit Vlaande ren als voor de hier relatief onbe kende Mag Stuart en Danni O'Connor uit New York en Monic Valenciano uit Madrid. Daarnaas kon men niet voorbijgaan aan he werk van Héla Fattoumi Eric La moureux uit Parijs en Caterina Sag na uit Venetië. Het koninginnestuk van dit Klap stuk is "19.15": veertien koreogra L fen, van wie zeven uit Portugal, to nen elke dag om kwart over zevei een werk van twintig tot dertig mi nuten. Omkaderd door films ei video's die het instrument van d< danser en koreograaf, het menselijl lichaam, vanuit een heel ande standpunt bekijken, is Klapstuk 9 meer dan een losse verzamelini 1~— uit de danswereld! 'ie het volledige programma me alle nuttige en gedetailleerde infor matie wil, kan dit verkrijgen bij Klapstuk 91, E. Van Evenstraat 2 d 3000 Leuven; tel. 016/20.81.33 o 22.95.50. Zin om bij Pelsland gratis weelderig-warme kleding in leder, daim, omgekeerd schaap of bont uit te kiezen, helemaal gratis? Te gek, denk je misschien, maar... het kèn! Gewoon meespelen met de nieuwe wedstrijd van TV-Ekspres Da's spotgemakkelijk en 't kost je niks! Met TV-Ekspres heb je alvast de meest gedetailleerde, volledige en overzichtelijke tv-programma-informatie bij de hand. Plus boeiende lectuur voor heel het gezin. Koop TV-Ekspres nog vandaag! Lees, kijk en... win! Dan wandel je binnenkort lekker ingeduffeld bij Pelsland buiten, op kosten van TV-Ekspres Opl Han min twee naai fenr elfta den. en en i denl

De Voorpost | 1991 | | pagina 16