Studio Ypsilon presenteert: 'De Golf CVP-Jongeren verkiezen bestuur 1991-1993 Aalsterse Sint-Anna parochie nodigt uit Winterkursus Frank Vaganée Quintet in Netwerk Ai Regie DIRK CITTERS 't Kapelleken - AALST Meuleschettestraat 34 Vrijdag 11, Zaterdag 12 en Zondag 13 oktober 1991 te 20 uur. Zaterdag 12 oktober - 21.00 u. 2 -11.10.1991 - De Voorpost Een jeugdhuis wil juist ruimte creëren waar jongeren zichzelf kunnen zijn, waar jongeren mo gen experimenteren met hun ei gen kunnen, waar jongeren ei gen creativiteit en ideeën kun nen ontplooien en uiten. Dit is hoe je «ontmoeting» zo eigen aan jeugdhuiswerking moet interpreteren. De volle mens ontmoeten, zowel genie tend, plezierig in vrijblijvende dingen als het verwonderend, waarderend ontmoeten. Dit waar maken veronderstelt een (aktiviteiten)werking waar bij aandacht besteed wordt aan groepswerk, verruimen van ho rizonten en interesses, impulsen geven tot socio-kultureel enga gement. Dat «toneel» die ervaring moge lijk maakt hoeft geen betoog. Ook daarom dat het zich verder ontwikkelt in de schoot van jeugdhuis Ypsilon én met een steeds groeiende interesse van jongeren. Ruim 35 mensen zijn betrokken bij deze toneelproduktie. In onze eigen aanpak als «toneel van en door het jeugdhuis» stel len we vier zaken voorop. Voldoende «kansen» geven aan nieuwkomers om toneel te beleven hetzij als acteur hetzij als technisch medewerker in de crew. Wat betreft de acteurs wordt hiervoor de keuze van het stuk mede afhankelijk gemaakt van een voldoende groot aantal rollen. Kansen geven wil onvermij delijk ook zeggen «vertrouwen geven en engagement en verant woordelijkheid opnemen». De ze tweede produktie bewijst dat de start van vorig jaar geen een- dags-bevlieging was. Het blijft elk jaar opnieuw een uitdaging om toneel van A tot Z (op uit zondering van de regie) toe te vertrouwen aan jonge mensen die het zelf samen willen klaren. Decor, belichting, klank, inrich ting, organisatie, produktie enz... alles gebeurt vanuit en door het jeugdhuis (publiek), als amateurs maar met een inzet om professioneel te werk te gaan. Voor de keuze van het stuk naar inhoud en aard kiezen wij voor een sterk geëngageerd werk dat noch acteur noch pu bliek onverschillig laat. Voor het regiewerk kiezen wij bewust voor iemand met des kundige ervaring omdat we wil len «leren». Omdat zijn begelei ding en zijn kreatieve en artistie ke inbreng acteurs zal stimule ren tot inspanning die terzelf- dertijd ontspanning is. De Golf Frank De Beider, leraar ge schiedenis, behandelt in de klas het nazi-tijdperk in Duitsland. Tijdens zijn les wordt hij gecon fronteerd met reacties en vra gen van leerlingen die niet be grijpen hoe een volk zo in de ban is gekomen van Hitier en zijn fascistisch ideeëngoed. Frank ontwikkelt de idee om via een experiment in de klas een en ander duidelijk te maken. De Luc Willems (27 jaar), gemeen teraadslid te Aalst, werd voor de derde maal verkozen tot arron dissementeel voorzitter van de CVP-Jongeren. Het bestuur is samengesteld als volgt Luc Willems, voorzitter (Aalst); Filip Saelens, secretaris (Nino- ve); Herman de Backer, onder voorzitter (Denderleeuw); Ge- Op 19 en 20 oktober organizeert de Sint-Annaparochie, Roklijf 2 te Aalst zijn parochierestaurant in ge noemde zaal. Zaterdag kan men er terecht van 18.00 tot 21.00 uur en op zondag van 12.00 tot 14.00 en van 18.00 tot 20.00 uur. Het parochie restaurant wordt om de twee jaar georganizeerd. In 1989 bracht deze organizatie een slordige 275.000 fr. op en dat geld werd integraal be steed aan het opknappen van de veel gebruikte en verouderde loka len achter de kring. Velen hebben deze verfraaiing allicht gewaar deerd. Met de opbrengst van dit jaar wil men de elektrische leidingen verbe teren en een aangepaste brandbe veiliging aanbrengen in de paro chiale lokalen. Op het verlanglijstje staat ook een nieuwe bevloering tussen de weg en de blokhut, het optrekken van een fietsstalling en het aanbrengen van een nieuwe dakbedekking en isolatie in de het oude chiro-lokaal in de Bedrijvigheidsstraat. Men raamt de kostprijs van deze werken op een 400.000 fr. Dat is voor de parochie een hele investe ring waarvoor men de entoesiaste inzet van velen zal kunnen gebrui ken. Daarom rekent men erop dat 19 en 20 oktober een feestelijk en gezellig gemeenschapsgebeuren zal worden. ert De Kerpel, ondervoorzitter (Lede); Pieter Van Damme, hoofdredacteur Vrijuit (Den derleeuw); Paul Baudie (Zotte- gem); Annick Berghman (Aalst); Johan Biebaut (Aalst); Hilde De Jonge (Aalst); Hans Geeroms (Ninove); Bart Guns (Aalst); Mare Mertens (Nino ve); Jan Noel (Aalst); Christine Tas (Haaltert); Ilse Uyttersprot (Aalst); Erik Van Achter (Le de); Bart Van Der Meersch (Zottegem); Patrick Van De Velde (Aalst); Bart Van Lyse- beth (Aalst). Maken eveneens deel uit van het arrondissementeel bestuur Raf Suys, lid nationaal bureau CVP-Jo, Erpe-Mere, Rosita Moeyersoons, adj.-nationaal se cretaris CVP-Jo, Aalst. Tijdens de verkiezingsavond te Zottegem benadrukte Luc Wil lems de rol van de CVP-Jonge ren als "Levend geweten" van de CVP. De CVP-Jongeren zul len ook in de toekomst hun rol van vernieuwende kracht bin nen de christen-democratie blij ven spelen. Als uitdaging voor het arrondis sement Aalst beschouwde Luc Willems de aantrekkelijkheid van de regio voor jonge mensen. Hierbij staan de economische kansen, de goedkope huisves ting, het leefmilieu en de sociale voorzieningen voorop. De regio Aalst zal keuzes moeten maken om zich te manifesteren naast Brussel, de Europese hoofd stad. Als de keuzes niet gemaakt worden, dreigt de regio een grij ze vlek te worden. De CVP-Jongeren namen ook afscheid van een groep oudge dienden Jan Govaert en Jean Limpens uit Lede, Dirk De Bruyne en Jules Van Liefferinge uit Geraardsbergen, Jan Fiers uit Herzele, Patrick De Grave uit Zottegem, Marc Van der Vurst en Erik Hendrickx uit Aalst. Door het bereiken van de leeftijdsgrens (35 jaar) verlieten zij de CVP-Jongeren. laisser faire, laisser passer leraar van weleer, in wiens klas het er doorgaans losjes aan toegaat, verandert drastisch zijn stijl en voert geleidelijk orde en tucht in. De leerlingen aanzien dit eerst als een spelletje maar vrij vlug wordt het ernst en ontwik kelt alles zich tot een gedicipli- neerde beweging met dictato riale en fascistische inslag. De Golf. Ja, zelfs racisme steekt de kop op. De meeste leerlingen gaan vol ledig op in de beweging, een minderheid verzet zich. Proble men, wrijvingen en spanningen die hoog oplopen tekenen zich scherp af in de onderlinge rela ties tussen leerlingen. De ont wikkeling van deze relaties in het klasgebeuren, de types en karaktertrekken maken de leer lingen tot levensechte, ook he dendaagse herkenbare persona ges. De hele toestand dreigt uit de hand te lopen, maar Frank gaat door met zijn experiment tot de ontwikkeling en de gevolgen van de Golfbeweging hem verplich ten een einde te maken aan de door hem zelf gccrccrde waan zin... maar hoe? De auteur: Wim Verbeke Wim Verbeke (°1950, Antwer pen) start als laatstejaars in de Normaalschool, aan de piano van een politiek-satirisch kaba- ret van Bert Verhoye. Aan deze en volgende produkties (Gal genaas, Koppekappen, Het Ro de Rokje) dankt hij zijn theater basis en -verslaving. Hij acteer de zelf en stelde verschillende jongerenmusicals samen: Robi Broe en Woensdag, Woensdag met teksten van Liva Willems, Albert Van Nerum, Paul Van Herck (t) en van hemzelf. Hij zorgt ook zelf voor de muziek. Na een viertal gelegenheidspro- dukties in opdracht van het on derwijs bewerkt hij samen met Rudy Delhem Orwells' Boer derij der Dieren. Hij schrijft er ook de songs voor en dat resulteert in behoorlijk wat muzikale opdrachten voor het Fakkeltheater, Paljas, In Team,... Sinds 1983 schrijft en organiseert hij de sinterklaas- spelen van Kindervreugd in het Sportpaleis, die onder zijn im puls evolueren van kindershow naar gigantische musical. De auteur: Wim Verbeke en «De Golf» Eind jaren '80 werkt hij de idee uit dat al jaren lag te gisten: De Golf. Het Koninklijk Jeugd theater trekt er twee seizoenen lang volle zalen mee. In dit theaterstuk houdt de au teur in duidelijk herkenbare en soms aangrijpende scenes een pleidooi voor het bewaren van de eigen individualiteit en het recht op eigen mening. Het opgeven van de individuele rechten om zich over te geven aan een massabeweging wordt theatraal schitterend gestalte gegeven met een diepe impact op de toeschouwer. De regisseur: Dirk Citters Dirk Citters is in het rijkelijke Aalsters amateurstoneel een ge waardeerd acteur. De toneelmi crobe heeft hij reeds sedert 1975 te pakken. Verklappen we even zijn leeftijd 36, dan is het over duidelijk dat zijn vrijetijd steeds gevuld is geweest met een passie voor toneel. Gestart bij de to neelgroep «De Merelaar», heeft hij sedertdien aan meer dan 45 produkties meegewerkt, hoofd zakelijk sedert 1980 bij de Ca- tharinisten maar ook occasio neel in andere toneelgroepen buiten Aalst. Belangrijke rollen werden hem vaak toevertrouwd. Professioneel verbonden aan het Sint-Maarteninstituut start te hij zes jaar geleden, samen met kollega's, het schooltoneel van SMI. Jaarlijks werd een pro duktie op touw gezet onder re gie van Dirk. Dit waren zijn eer ste stappen als regisseur. Niet alleen zijn ervaring als ac teur waarbij hij met meerdere beroepsregisseurs heeft samen gewerkt en de gevolgde AKVT cursussen regie zorgden ervoor dat dit schooltoneel bloeide, maar zeker en vast ook zijn doorgedreven inzet om zijn re- gietaak tot een goed einde te brengen, aangenaam voor pu bliek en speler. Dankzij zijn regiewerk voor schooltoneel heeft Dirk een goede ervaring in het werken met debutanten, niet-ervaren maar begeesterde toneelspe lers. Een niet te onderschatten uitdaging die zich ook in Ypsi lon stelt. Dirk werkt met een duidelijk doel en artistieke visie voor ogen, legt geduld aan de dag, stelt vertrouwen in het kunnen WIM VERBEKE naar RON JONES Het is algemeen geweten dat een wandelaar graag door de natuur loopt maar niettemin gaat hij aan talrijke interessante zaken argeloos voorbij zonder te beseffen dat elke plant of bloem een funktie vervult in de natuur. Toch zijn er natuurlief hebbers die zich willen verdiepen in wat er omgaat om en rond een reservaat of vrij goed behouden natuurgebied. Daarom heeft de Beheerswerkgroep Wellemeersen andermaal een vormingskursus georganiseerd die start op woensdag 16 okto ber. Het wordt dan «determineren van hogere planten en flora» wat in een minimum van theorie en praktijk aangeleerd wordt. Het komt er dus op aan om na deze kursus hogere planten op naam te brengen met diverse flora's. Naar gelangde weersomstandigheden en de toestand van het materiaal zal in de kursus verse materie aanwezig zijn maar desgevallend zal men gebruik maken van geherbotiseerd materiaal. Daarnaast is het mogelijk - afhankelijk van de belangstelling - om aan een initiatie «mossen en paddestoelen» deel te nemen. Deze vormingskursus kan men bijwonen in de gebouwen van het Centraal Complex te Denderleeuw aan het Stationsplein. Men kan er elke woensdag terecht om 18.30 u. Deze kursus loopt wel tot einde maart 1992 maar aansluitend hierbij is er mogelijkheid om aan veldwerk deel te nemen in de omgeving van de gemeente waar men de theorie aan de praktijk zal toetsen. Voor belangstellenden is er elke maand een natuuruit- stap voorzien en dit op een zaterdag maar dan wel naar een gebied in de Ardennen, de kust, de Kempen of ergens anders. De deelname aan deze vormingskursus is gratis en er is geen voorafgaande kennis vereist. Het gemeentebestuur van Den derleeuw stelt het lokaal ter beschikking en de nodige naslag werken en andere benodigdheden levert de Beheerswerk groep. Wie belangstelling heeft voor dit projekt kan dus op 16 oktober terecht bij Hugo Ruysseveldt die de kursus begeleidt. JV INKOM 150 fr. van de mensen en wendt al zijn krachten aan om de spelers-de butanten te begeleiden om hun personage levensecht op de planken te zetten. Zijn aandacht voor detail treft ons. De regisseur Dirk Citters en «De Golf» Tijdens één van zijn lessen over nazi-Duitsland wordt Frank De Beider geconfronteerd met een aantal vragen van leerlingen, waar hij niet zo onmiddellijk een adequaat antwoord weet op te geven. In een poging een en ander dui delijk te maken voor de leerlin gen start hij in de klas een «Law and Order»-experiment. Dit experiment lukt zo goed en Frank De Beider gaat er zelf op totaal in op dat uiteindelijk de hele toestand grondig uit de hand loopt. Door de loop van de gebeurte nissen gedwongen, moet Frank een einde maken aan de door hemzelf gecreëerde waanzin, maar hoe...? De regisseur Dirk Citters en de CAST Studio Ypsilon maakt het zich zelf en zijn publiek niet bepaald gemakkelijk. Na «De stoel van Stanislavski» kozen zij dit jaar voor «De Golf», een stuk dat niemand onverschillig kan laten en de toeschouwer dwingt een standpunt in te nemen. De wetenschap dat de gebeur tenissen in «De Golf» geen ver zinsels zijn (de geschiedenisle raar Ron Jones startte «zijn» Golf in 1969 in Palo Alto, Cali- fornië) maakt onze toneelerva ring alleen maar echter (of pijn lijker?). Dit stuk regisseren met een ploeg mensen die praktisch alle maal voor de eerste keer op de planken staan, was ook voor mij ,e^ een uitdaging en een experi- ment. Maar dat gemotiveerde debu-Burs tanten ook kunnen «spelen» en iem ontroeren hopen wij met de ver toningen voor U te bewijzen Rolverdeling Gino: Dirk Blendeman Katrien: Carine De Backer Frank De Beider: Guido DeJTg Cock Mark: Pieter De Mil Emmy: Nadine De Neef Vicky: Mieke De Wolf Chris De Beider: Adelheidietz Ghys n h' Alex: Werner Liebaut Willy: Gert Schatteman Marjan: Dominique Van Poel Anja: Pascale Van De Poel Moniek: Sigrid Wellekens Peter: Sven Wellekens Figuratie: Chiro Sjaloom, KSi^ja; St. Maarten, Chiro Maeva le g< IX stor Erp' verz ron< Ond verti vooi met< die i aanl Moe void (on ijke weir >evc \erti ;elo 'S «el Bur? Van :n b )it ede rite lede rok! en 1 ekt rijw ktic nuu vol abel Regie: Dirk Citters Technische realisatie ut Ihc alti Productie: Johnny Goevaertserw Kris Lievens Decorontwerp: Walter Vai Herreweghe Decorbouw: Marleen Bolan gier, Paul de Aquirre, Michaë De Kegel, Pieter De Mil, Rob bie Goevaerts, Patrick Mat thieu, Veerle Moons, Luc Scho ckaert, Wim Schockaert, Didie Van Uytvanghe Klank en licht: Michaël De gel, Danny Verhoeven, Schockaert. Tekststeun: Lieve Van Esschi Grime: Miren de Aquirre, Ai De Boeck Afficheontwerp: Gert Schatti man Fotografie: Guy Hendrickx. Dit seizoen wordt er een poging ondernomen om op een zestal plaatsen in Vlaanderen, waar onder Aalst, een degelijk, ver nieuwend, zij het bescheiden, jazzcircuit op te zetten. De eerste groep die in dit kader Netwerk met een optreden ver eert is het Frank Vaganée Quin tet. Frank Vaganée is een jonge, Mechelse altosaxofonist die de buteerde in plaatselijke big bands. Al snel speelde hij in ei gen groepen als Though Talk en Footprints. Zijn talent vond de nodige erkenning, hij won ver scheidene prijzen en speelde op diverse plaatsen in Europa en Japan, o.a. op Jazz Middelheim en North Sea Jazz. Hij werkte met de BRT Big-Band, gaf les aan de Antwerpse Jazz-studio, komponeerde muziek voor vei schillende theatervoorstellin gen. Momenteel speelt hij met zijl eigen quintet. Grote voorbed den zijn Charlie Parker, Can Cl nonball Adderley en Ornettc Coleman. Al deze invloedeij verwerkte hij tot een persoonlij ol ke stijl, gebaseerd op gave tech n i niek, aanstekelijke swing, totall aorc overgave en individuele intona fjte tie, toon en fasering. Jj® Samen met Dré Pallemaert (drums), Frans Van Der Hoe omu ven (bass), Christoph Erbstös >as ser (piano) en percussionii vormt Frank Vaganée één val !rs^ de meest veelbelovende Belgi oere sche jazzgroepen van het mo iniz; ment. lren Een waardige opener van hei^ Netwerk jazz-seizoen. tvolu

De Voorpost | 1991 | | pagina 2