'Kuituur blijft in het voorportaal staan en daar kan het voor de kunstenaar koud zijn' (P. Dewael) Teaterseizoen 1991-1992 (1) Ensemble KNS-Raamteater - N.T.G. - K.V.S. N.T.G.: Hugo Van den Berghe plant vijf nieuwe produkties KVS speelt het klassieke repertoire Ensemble KNS-Raamteater: 'Aan geduld, doorzettingsvermogen, vindingrijkheid en opofferingsgeest heeft het de teatermaker in Vlaanderen nog nooit ontbroken' (W. Tillemans) 32-11.10.1991 - De Voorpost Op vier pagina's stellen we u de programmatics voor van een aantal teatergezelschappen in Vlaanderen. We beogen zeker geen volledigheid, dit kan ook moeilijk met niet minder dan dertig gesubsidieerde groepen. Daar komt bij dat nogal wat gezelschappen niet over een eigen zaal beschikken, zodat hun repertoire maar met mondjesmaat bekendgemaakt wordt al naargelang ze hier of daar een plateau vinden voor hun produkties. Globaal genomen besteedt onze Vlaamse regering 566,5 miljoen aan het teater volgend seizoen; dit is een stijging met 37,4 t.o.v. vorig jaar, of 7% dus; genoeg om de indexaanpassingen van de vaste lonen te betalen. We herinneren er terloops aan dat de stad Keulen alleen al meer dan het dubbele spendeert aan zyn teaters... Maar bij ons kan dat niet. Kuituurminister Dewael zegt zeifin zijn boek 'De warme hand': 'Eenieder in het 'milieu' is ervan overtuigd dat deze middelen karig, zoniet ontoereikend zijn. Over wie er dan wel moet verdwijnen of inleveren om andere gezelschappen meer armslag te geven is men niet veel minder eens', (pg. 101). Alsof dit de enige werkwijze was! I.:n J\nAKliïLKnnr Innïrpl, rlat man nrumnc/vnmaor/nnvpruüphK hnnHprrlpn milinpnpn 7('lK bijpassen scherpzinnig observator als Gaston Durnez schrijft in De Standaard van 20.12.'90: 'Onze teatergezelschappen en onze musea worden alle geleid door kaalhoofdigen: mensen die zich, financieel ten einde raad, het haar hebben uitgerukt'. De drie topambtenaren bij Kuituur slaakten enkele tijd geleden de alarmkreet: 'Verdubbel de begroting voor de Vlaamse kunst!' Maar blijkbaar reikt de belangstelling van onze politiekers niet zo ven kunst is toch zo moeilijk onder te brengen in een of ander zuiltje... Nu willen we niet beweren dat met de verhoging of zelfs de verdubbeling van de beschikbare kredieten ineens alle problemen zullen opgelost zijn, dat het peil van de artistieke produkties in dezelfde mate mee zouden stijgen. Natuurlijk is kunst in de eerste plaats afhankelijk van de kreativiteit en de artistieke integriteit van de makers. En natuurlijk is het waar dat te veel teatermakers en kunstenaars in het algemeen te weinig bekommerd zyn om de artistieke relevantie van hun werk. Maar vaak ook zijn de riemen waarmee ze moeten roeien te kort, te vermolmd. Herinnert u zich nog dat we vorig jaar schreven i.v.m. het nieuwe dekreet voor de podiumkunsten, dat toen net door de Vlaamse Executieve (blijkbaar toch nog niet zo definitief) goedgekeurd was: 'En nu maar hopen dat de Raad van State en de Vlaamse Raad snel zullen werken, zodat er eindelijk eens wat meer zekerheid komt voor de diverse gezelschappen. En meer centen. Zodat onze teatermensen (in de ruimste betekenis van het woord) geen roofbouw meer moeten plegen op zichzelf, geen dwangarbeid meer moeten verrichten omdat, ja, omdat er nu eenmaal die liefde voor de kunst is!' We zijn nu een jaar later. Er is nog steeds geen podiumdekreet. De meeste betrokken partijen vinden de ontwerptekst goed; de vakbonden én de CVP liggen dwars, zij het om verschillende redenen... Vervolg wellicht volgend jaar! Intussen zijn de centen sinds een paar weken verdeeld; tenminste men weet nu wat men zal krijgen volgend seizoen, een seizoen dat al maanden geleden overal voorbereid werd. Rijkelijk laat dus! L. September Het N.T.G. vierde vorig jaar zijn 25-jarig bestaan met uitsluitend Ne derlandse produkties. Het presen teert dit seizoen, het eerst onder de leiding van de nieuwe direkteur Hu- go Van den Berghe, eveneens (bij na) uitsluitend Nederlands drama. Erg veel is hier nog niet over gewe ten, want het N.T.G. blijft blijkbaar de voorstelling van zijn nieuw sei zoen zeer laat bekendmaken. Er worden zes produkties gespeeld, waarvan één herneming. Het sei zoen opent op 21.9 met 'Bij Jules en Alice' van Tom Lanoye in een regie van Eddy Vereycken, vorig jaar in Nederland gekreëerd door Toneel groep Amsterdam en niet zo daver end onthaald door pers en publiek. Oorspronkelijk was 'Monster zon der waarde' van Paul Koeck voor zien, een stuk over Freddy Horion, maar de familie maakte bezwaar. De blikvanger wordt wellicht 'Dok ter Johnny', een muziekspektakel van Bart Peeters en Jan Leyers, rond het Faust-tema; Jan Verbist regisseert (vanaf 16.11). 'De lawine van later' van Johan De Boose is een bewerking van Dostojevski's 'Schuld en Boete', de regie is van Eric De Volder (vanaf 4.12). 'Dandin' van Molière wordt geleid door Marcel Delval, artistiek leider van het Brusselse Théatre Varia waarmee gekoproduceerd wordt (van 15.2). Van 4.4 wordt natuurlijk het publiekssukses van vorig jaar 'Junglebook' van Jan De Vuyst naar Kipling hernomen. Terecht: er zul len nog duizenden dit familiespek takel willen zien. Het seizoen besluit vanaf 1.5 met 'Mario, doe eens open, er wordt gebeld' van Kamagurka, ooit in eet andere vorm gemaakt voor Jan D« Corte maar nooit opgevoerd. Kory fee Sam Bogaerts, weg bij Toneel groep Amsterdam, voert de regie. Alleen 'Dokter Johnny' et 'Junglebook' worden in het Tolhui: opgevoerd, de andere stukken lo pen alle in de Minnemeers. Voor meer gedetailleerde informa tie: wellicht vanaf midden augustus op nr. 091/25.12.02. Michael Pas als Mowgli en Brenda Bertin als Messoea i herneming in nTG de 'Jungleboel KVS blijft een teater dat dringend aan restauratie toe is, zowel het ge bouw als het gezelschap zelf. Indien de overheid - het gebouw is eigen dom van de stad Brussel - niet drin gend herstellingswerkzaamheden uitvoert, zouden er wel eens Gentse toestanden kunnen ontstaan, waar bij het Vlaamse podium (AB, Be ursschouwburg en K.V.S.) voor lange tijd onbespeelbaar is. Maar ook de malaise binnen het gezel schap geraakt maar niet van de baan. Wacht men tot Nand Buyl, artistiek direkteur, met pensioen gaat volgend jaar om aan de renova tie te beginnen? Het seizoen 1991-1992 wil duidelijk op zeker spelen met produkties, die haast alle behoren tot het klassieke repertoire. Franz Marijnen regisseert de eerste produktie 'Drie Zusters' van Anton Tsjechov met een schitterende cast (o.m. Ingrid De Vos, Hilde van Mie- ghem, Bien De Moor, Peter Tuin man, Nand Buyl), vanaf 27.9. Vanaf 13.11 zou 'Monster zonder waarde' van Paul Koeck getoond worden, een draaischijf-voorstel ling door het N.T.G., maar vermits dit stuk ook in Gent geschrapt is, zal men een andere produktie moeten zoeken. Samen met het Nieuw Ringteater uit Antwerpen produceert KVS vanaf 29.11 'Torch Song Trilogy' van Harvey Fierstein in een regie van Jean-Pierre De Decker met o.m. Herman Gillis, Chris Lomme en Nora Tilley. 'Torch Song Trilogy' is, volgens de KVS-nota, grotendeels een autobiografie. Hoewel homo seksualiteit een grote rol in dit stuk speelt, gaat het er niet specifiek over. De problemen die de persona ges hebben liggen veel universeler: ieder is op zoek naar geluk en de keuzes die gemaakt moeten wor den, hebben ook voor anderen kon- sekwenties. Juist het feit dat de per soonlijke strijd van elk personage zo herkenbaar is, maakt het gegeven voor het publiek zo boeiend. Vanaf 3.1 wordt de boeiende en bij momenten ontroerende 'Piaf van Pam Gems met een schitterende Erna Palsterman in de titelrol her nemen. Een stuk waar beslist met nieuwsgierigheid naar uitgekeken wordt is 'Hamlet' van Shakespeare, een koproduktie met de Stads schouwburg Utrecht. Dirk Tanghe regisseert en in de bezetting zien we o.m. Wim Danckaert, Jef Demedts, Sien Eggers en Dré Van Daele. Vanaf 29.1. 'De naakten kleden' van Luigi Pi randello wordt vanaf 6.3 op de affi che genomen. Hierin vertelt de au teur ons dat de mens niet kan leven zonder leugens, zoals hij niet kan leven zonder kleren. De mensen zijn naakt. Hun leugens kleden en beschermen hen tegen de blikken van de andere mensen. Zo trekken ze voort, gemaskerd van kop tot teen, als in een beschermend pant ser. Senne Rouffaer regisseert. Bijna het hele KVS-gezelschap staat op de planken tijdens de slot- produktie van het seizoen: 'La Grande magia' van Eduardo de Fi- lippo in regie van Jean-Pierre De Decker. Het hoofdtema is dat van de realiteit van de illusie en de illus ie van de realiteit. Alhoewel reali teit en illusie onverenigbaar zijn, raken ze in deze vreemde fabel met elkaar verward. De Filippo sugge reert dat de illusie de menselijke geest nieuw leven kan inblazen, een spirituele gedaanteverandering veroorzakend. Vanaf 8 mei. Voor meer informatie: KVS, La- kensestraat 146, 1000 Brussel (tel. 02/217.69.37). Bovenstaande uitspraak van Walter Tillemans in zijn Raamkrant van mei 11. mag je natuurlijk niet veral gemenen tot dé teatermaker in 't algemeen. Maar wat hemzelf be treft gaat deze uitspraak zeker op. Toen hij een zestal jaren geleden de grote K.N.S. verliet - 'Omdat je hier niet meer kon werken' - verbeidde hij zijn tijd, stichtte een nieuw, jong ensemble en oefende geduld. Tille mans zette door en wist in een mum van tijd met zijn nieuw gezelschap de aandacht te trekken van toneel- minnend Vlaanderen. Hij legde hierbij een grote vindingrijkheid aan de dag: inventiviteit, kreativi teit zorgden ervoor dat hij vaak met een minimum aan middelen erg mooie teaterprodukties wist te pre senteren. En wanneer men een toch vrij komfortabele situatie achter zich laat (Tillemans was huisregis seur in de 'grote' KNS) om van nul opnieuw te beginnen, twee gebou wen om te toveren in gezellige tea- terzaaltjes en nog suksesrijk te zijn ook, moet men toch over een zekere dosis opofferingsgeest beschikken! Door de grote poort kwam Tille mans opnieuw ae KNS binnen. En hij kwam niet alleen: hij bracht zijn twee teaters mee, zijn akteurs én een gerijpte maar nog steeds erg jonge visie op wat teater zou kun nen en moeten zijn. Hij werd voor drie jaar aangesteld tot direkteur, wist een samenwerkingsverband tussen zijn eigen Raamteater en het stedelijk gezelschap goedgekeurd te krijgen, kreeg de garantie van een vaste financiële enveloppe én er komt ccn sanering in de KNS! Er komen dus drie plateaus met één direktie en één artistiek gezelschap dat eventueel na drie jaar weer kan opgesplitst worden tot de vroegere situatie. Voor het seizoen 1991-1992 wordt er dus op drie podia gespeeld: de grote stadsschouwburg, het Klein Raam teater en het Raamteater op 't Zuid. Er komen niet minder dan 26 eigen en gastprodukties. Eerst de eigen voorstellingen. In de grote zaal van de Stadsschouwburg zijn achtereenvolgens te zien: 'Goya', de slaap van de rede' van Antonio Buero Valleio in regie van Tillemans met Luc Philips in de ti telrol (14.9-6.10). 'Het Spaarvarken' van Eugène Labiche in een bewer king van Botho Strauss en regie van Tillemans (23.11-22.12); de moderne klassieker 'Van de Brug af gezien' van Arthur Miller in regie van Jo Dua (25.1-23.2); 'De wilde Eend' van Henrik Ibsen in regie van Peter Kupke (7.3-29.3); onder voorbe houd staat ook de Nederlandse kreatie van 'De goede Moeder' van Carlo Goldoni geprogrammeerd (25.4-24.5), én 'Pak'em Stanzi!' van Claire Luckman, 'de teatervorm waarbij musical, catch en drama sa mengaan om een ernstig levenspro bleem aan de orde te stellen', - de eerste suksesproduktie van het Raamteater - wordt in de Stads schouwburg hernomen in regie van Tillemans en Eric Kerremans van 3 tot 14.6. In het Raamteater op 't Zuid lopen drie eigen produkties: 'Bugerman en de Brandstichters' van Max Frisch in regie van Henning Broek- haus (27.9-2.11); 'Een Midzomer- nacht-seks-komedie' van Woody Allen, voor toneel bewerkt door Jürgen Fischer en waarschijnlijk ge regisseerd door Stephen Unwin (15.11-28.12), Molières 'Misantroop' in regie van Simon Eine (17.4-30.5). In het Klein Raamteater zijn vier stukken te zien, alle kreaties voor het Nederlands taalgebied: 'Het interview' van Nathalia Ginzburg in regie van Nikolaus Windisch- Spoerk (19.9-26.10); 'Het uur van de lynx' van Per Olov Enquist in regie van Paul Nygaard (7.11-28.12); 'Ravensbruck' van Renato Sarti in regie eveneens van Nikolaus Win- disch-Spoerk (30.1-7.3); 'Siberië' van Felix Mitterer in regie van Wal ter Tillemans zelf, een monoloog gespeeld door Luc Philips (9.4- Aile drie de podia van Tillemans hebben een traditie van gastvoor- stellingen. Van de Stadsschouw burg vindt Tillemans dat hij vooral geschikt is voor musical, spektakel en ballet, meer dan voor gesproken drama. In deze optiek kaderen dan ook de niet minder dan tien gast- voorstellingen in deze grote zaal: 'Moscow Nights', een klowneske va riété-revue voor jong en oud, in een regie van Rick Atwell (24.9), 'Hamlet' van Shakespeare in een regie van Dirk Tanghe,, een kopro duktie tussen KVS en Stadsschouw burg Utrecht, (9-11.10), |de musical 'Funny Girl' van Lennart-Merrill in regie en koreagrafie van Chet Wal ker met Simone Kleinsma in de ti telrol (8-13.11); ook de langverwach te musical 'Tsjechov' van Robert Long en D. Fr. Frank met in de titelrol niemand minder dan Bou- dewijn de Groot (25-31.12); 'Silve ster Nieuwjaarskoncert - Wien bleibt Wien' met dirigent Laszlo Maklary, Marco Bakker en 110 an dere medewerkers (6.1), de musical 'Josephine' (Baker) onder de arti stieke leiding van Billy Wilson (11- 18.2); 'De wijze kater' van Herman Heijermans in regie van Frans Boe len met o.m. Paul Rötther (vorig jaar nog als Amadeus te zien in o.a. de Arenbergschouwburg) en Carol van Herwijnen (1-2.4); Elisa Monte Dance Company, een van de meest toonaangevende moderne dansge zelschappen (27.4); 'Revue-Re vue!', de grootschalige musical over de revue van Jos Brink, Frank San ders en Henk Bokkinga met o.m. Pleuni Touw (5-8.5) en tenslotte 'Pieces of Class' van Rick Atwell en Isidore Ellias (27-30.5). Ook twee gastvoorstelling op 't Zuid: Becketts 'Krapp's laatste Band' met eindelijk nog eens Juiien Schoenaerts bij ons (4-22.2) en 'De Coburger' van Mark De Bie met Jo De Maeyere in regie van Jos Van Gorp (26.2-14.3). En in t Klein Raamteater is Alex Wilequet te gast met 'Tsjip' van Els- schot in regie van Erik Burke (11- 21.3). Als dit geen ambitieuze program- matie is! gec K.N.S. Teaterplein, 2000 Antwer pen (tel. 03/231.07.50); Raamteater, Lange Gasthuisstraat 26, 2000 Ant werpen (tel. 03/233.91.48 of 233.91.49). Ema Palsterman als Piaf een herneming m de KVS Hilde Heynen en Guy Van Sande jong talent opnieuw in KNS Walter Tillemans, de nieuwe direkteur van Ensemble-KNS-Raamteater

De Voorpost | 1991 | | pagina 32