Protestwandeling rond stort van Burst Ifscheid van een generatie stoommachinisten' CM Aalst kocht taverne aan De Voorpost-11.10.1991 -3 Bet stort van Burst, een deelgemeente van Erpe-Mere is de laatste maan- schied is. den sterk in de aktualiteit geweest. Een georganiseerd komitee heeft Voor wat put één betreft werd er talrijke misbruiken aangeklaagd, vooral in verbandmet vergunningsvoor- indertijd toelating gegeven om tot «aarden die niet of te weinig nageleefd worden door de uitbaters, het twee meter boven het straatniveau Stortbeheer Danckaert. Met het oog op het aansteken van een vierde te storten maar men ging lichtjes de stortput heeft het komitee protest aangetekend bij het schepenkollege van hoogte in en het werden twee lang Erpe-Mere dat eveneens een negatief advies verstrekte en vorige zondag uitgerekte meters. Dit wijst er op verzamelden zich ongeveer driehonderd mensen om een wandeling om en dat de voorwaarden voor reliëfaan- rond het reeds sterk uitgebreide stort te maken. passing niet nageleefd werden. Van enige nivellering is er geen sprake nog geen oplossing gevonden omde en de stank is enorm. Elke vorm van zaak volgens de wettelijke voor- beplanting ontbreekt maar de gas- schriften definitief af te sluiten. De- reuk is onvermijdelijk en het is be- ze heeft een oppervlakte van tien paald geen gas dat ontsnapt uit de in hektaren met een stortkapaciteit de omgeving liggende pijpleiding van maar liefst 1,2 miljoen m3. De van aardgas, stortperiode duurde hier ongeveer Het Stortbeheer is wel bereid te zestien jaar en is stopgezet in 1988. saneren maar men stelt zelf de voor- De overdracht van de vergunning waarden die voor de bevolking on- siken van het stortbeheer hebben voor deze put ging naar de groep aanvaardbaar zijn. Zo is men wel weinig oor voor de grieven van de van prof. De Backer: "De man rond akkoord om te saneren als de ge- levolking en het komitee dat het de miljoenen fraude rond het meentede kosten draagt... de belas- 'ertegenwoordigt. Men zou haast textiel-plan (Beaulieu) en* de glas- tingbetalendle inwoner van Erpe- .eloven dat de volksspreuk naar sektor (Verlipac). Deze zone is nog Mere! Als tweede oplossing voor steeds in onderzoek. Men stelt vast sanering eisen zij een put vier... dat er na vijf jaar nog steeds geen Dit komt erop neer een vergunning sanering gebeurd is alhoewel men via chantage te verkrijgen en dan reeds meerdere "beloofde" met de nog is men niet zeker of er ooit gevraagde sanering te beginnen gesaneerd, zal worden, vooral als maar dan steeds met een nieuwe men zich steunt op wat er thans op uitbatingsvergunning in het achter- dit vlak al (of niet) uitgevoerd is. hoofd. Putten twee en drie De uitbatingsvergunning voor put twee en drie kwam er maar de sane- Van deze putten kan evenmin vee )it is ook in Burst bewezen want rjng Voor put één kan nog altijd Soeds gezegd worden. Put twee met tdert de oprichting van het ko- wachten... het opgraven en beplan- een stortkapaciteit van 850.000 m aitee tegen een slecht stortbeheer ten is veel te duur, stelt men, alhoe- zit eivol; de oppervlakte ervan be- e Burst is er toch wat veranderd. Wel het stort genoeg opgebracht slaat bBna zeven hektaren en oo heeft om deze werken te kunnen ™t d,t landelijk gebied lussen bekostigen. Burst en Borsbeke hebben de u'tba" ters een loopje genomen met de In deze put werd jarenlang gestort, uitbatingsvoorwaarden. Hierover zélfs 's nachts, zonder enige vorm hebben zij konstant leugens en te- van kontrole. Hoe kan het anders genstrijdigheden verspreid. als men weet hoe de milieu-inspek- Het aktiekomitee stelt vast dat rijwel'totaal uit* het kouterbeeld tie georganiseerd is. Zo beschikt langsheen de randen van het stort- an Burst verdwenen. Dit doet de men er maar over één dienstwagen terrein vóór de aanvang van de stor en net als ze aan het verhuizen wa- taktiviteiten een stuk grond van ren, kon men geen dossier vinden... minstens vijf meter breedte moest hoogst eigenaardig. Een ander beplant worden met hoogstammig voorbeeld van milieuwerking is al en dichtgroeiend gras. In plaats even flagrant toen de politie van daarvan duwt men de aarde twee Onder het motto "stop het stort" vertrok men aan de kerk te Burst voor een tocht van een vijftal kilo meter door een landelijke omgeving die nu totaal veranderd is door de aanleg van een drietal storten. Moest men aan de gestelde normen voldoen dan zou dit nog niet zo torend zijn maar de verantwoorde- veel waarheid ruikt: "Als het on 1.1J recht rechtgezet wordt dan is er al ""tijd iemand met een wankelende K)dem", volgens een ouderling uit u Burst, die even kwam poolshoogte en nemen aan de parochiezaal. iurstenaars-marginalen Van een aktie blijft er altijd wat over n bijgevolg is ze nooit nutteloos. iedert enkele mensen aktief zijn en er de bevolking dicht bij be rokken hebben - worden de stra- en bijna dagelijks gereinigd; wordt ;id et zwerfvuil regelmatig opgeruimd n het stort wordt nu dagelijks afge lekt en is de invasie van meeuwen ktievoerders besluiten dat de marginalen van twee jaar geleden" volgens Mr. De Bels - nu respek- abele omwoners van het stort ge worden zijn. Dit werd in dank aan- o Spaarden het is misschien een stap in Herzele een PV opmaakte in ver- meter hoog tot aan de straatkant e goede richting, ut één ilhoewel het stortbeheer al aan- lalten maakt om een "put vier" te rts erwezenlijken is de story van put band met het stort was de burge meester niet geneigd om het te on dertekenen. Ook gaat men in be roep tegen bepaalde beslissingen maar intussen wordt het storten niet stilgelegd zodat wanneer de uit- én nog altijd niet ten einde en is er spraak komt, het kwaad al lang ge- zij beel ('ar nettt eC*5J )p 20 december 1966 reed de laat- 3n Jj ie officiële stoomtrein tussen Ath tech n Denderleeuw. Enkele jaren otalt oordien vervoegden Maurits Ver- tona Meren, Daniël Beernaerts en elles Borreij de Nationale Maat- chappij der Belgische Spoorwe- aertl :n. Ze werden aangeworven en ge- Hoe ormd als stoommachinisten. He- >stös as werd kort daarop een einde ionis tste'd aan het stoomtijdperk, zo- - lat het drietal niet zo heel veel reizi- crs en goederen heeft kunnen ver- 3elgi' oeren met het stalen ros. De reor- mo mizatie van de vijftig en zestiger iren hield immers ae omschakeling ue aar de elektrische en de dieseltrak- ie in. Zij volgden niet alleen deze volutie, ze maakten er ieder een Erpe-Mere. Een beeld van de wandeling door de straten van Burst (jv) zodat niemand zicht heeft op de werken. Een bentonietwand werd aangelegd ter bescherming maar deze vertoonde al ernstige barsten en buurtbewoners stelden vast dat er regelmatig buiten de wand ge stort werd. Waartoe dient dus een zelf groenschermen aangebracht om het stort af te schermen (jv) rpe-Mere. Er werden dan maar Mn opvallende loopbaan van. Naast hun dagelijkse taken bestuurden ze de stoomtreinen die bij allerlei gele genheden werden ingezet. Onder meer genoten ze het grote genoe gen om ook de koning te mogen begroeten op een van de ritten. Toen de vraag naar rijdende stoom- lokomotieven intenser werd, leid den ze een nieuwe generatie stoom machinisten op, zodat ook in de toe komst nog met stoom zal kunnen gereden worden. Zonder hun inzet zou de stoomtraktie bij de NMBS voorgoed tot het verleden behoren. Zaterdag maakten Maurits Vercau- teren, Daniël Beernaerts en Telles Borreii hun laatste rit. Met de stoomloc 1002 tuften ze tussen Leu ven en Gent. Het was hun laatste dienst, want de drie gingen met pen sioen. De legendarische stoomloc 1002 deed ook Dendermonde aan. Fees telijk opgetuigd puft hij kort na de middag het Dendermonds station binnen. En rond 17.45 uur vond er zelfs een historische ontmoeting plaats. Ter hoogte van de Spoor wegstraat te Sint-Gillis Dender monde ontmoette de stoomloc 1002 de stoomlokomotief Cockerill van de Belgische Vrienden van de Stoomlokomotief, de enige vereni ging in ons land die een toeristische NMBS lijn uitbaat. dergelijke wand? Maar uniek voor geheel België is dat er van een wa terzuiveringssysteem geen spoor is. Het water sijpelt dus maar bij sla gregens door de velden. De gedeelten van de stortplaats, die van een eindafdek voorzien zijn, moeten in afwachting van de nabe- stemming, worden ingezaaid met gras binnen de kortst mogelijke ter mijn maar ofwel is de termijn nog te kort ofwel is het gras te duur. Deze eindafdekking moet uit 30 cm puin bestaan met daarbovenop een laag zand en een laag teelaarde van 70 cm maar ook hiervan is met geen verrekijker iets te bespeuren. Put twee vertoont in ieder geval een "prachtig" berglandschap terwijl de derde in volle uitbating is, m.a.w. in volle stortexpansie op het grondge bied van Borsbeke. Hier is er een poging tot nivellering maar dit ge beurt uitsluitend met het doel de waarborg'van Ovam terug te krij gen. Protestwandeling Talrijke omwonenden, zowel van Burst (Erpe-Mere) als van Borsbe ke (Herzele) hebben de petitie te gen het stort reeds, ondertekend. Om nog meer informatie te ver strekken en ze aan de werkelijkheid te toetsen, heeft het aktiekomitee een wandeling georganiseerd en aan elke put uitleg verschaft over het verleden, het heden en de toe komst waarvan vooral het laatste van het allergrootste belang is. Over het vijf kilometer lange trajekt wer den wilgenscheuten meegenomen die geplant werden aan de ingang van een stortplaats. Dit moet een symbolisch groenscherm betekenen en is misschien een stille wenk voor de uitbaters om eindelijk de voor schriften toch op dit gebied na te leven. Terwijl de protestgroep tussen en rond de stortputten wandelde hield de bedrijfsleider de mensen in de gaten vanop het afgesloten terrein in een jeep van waaruit hij foto's liet nemen van de aktievoerders. De man in kwestie, de heer Dupont, werd door de organisatoren uitge nodigd om bij de groep te komen en desgevallend vragen te beantwoor den, maar hij bleef veilig en wijselijk achter het stuur terwijl zijn assistent kiekjes schoot van de vredige wan delaars die het stort, noch de uit breiding op prijs stellen. Ongunstig advies Het stortbeheer van nv Danckaert had men dus een nieuwe aanvraag ingestuurd om een vierde put te mo gen aansteken. Het gaat hier om een terrein van 7,5 ha dat zowat twee andere putten in ligt op de grens van Burst en Zonnegem. Het betreft een stortput bestemd voor niet-giftig afval met een daaraan ge koppelde belofte een algehele sane ring bij de andere putten door te voeren. Dit zou erin bestaan de ou de stortput, die thans voor zware verontreiniging zorgt, samen met de nieuwe in een waterdichte bento nietwand in te kapselen. Deze sane ring was echter in de zeventiger ja ren niet in de exploitatievoorwaar den opgenomen maar toch wil men dit realiseren om het imago wat op te blinken of beter uit te deuken. Maar ook bij het schepenkollege van Erpe-Mere staat men sceptisch tegenover de beloften en P. Eeck- hout, die hierover de bevoegdheid bezit, meende dat men in Erpe-Me re al meer dan genoeg inspanningen geleverd heeft voor de oplossing van het afvalprobleem: "Ook al lijkt de aanvraag van de firma gegrond en biedt ze een aantal waarborgen voor veilig storten, toch menen wij dat uitbreiding van de stortplaats in Burst - ook in Borsbeke - niet meer mogelijk is". Schepen Eeckhout was vrij duidelijk over het feit dat men ook in andere gemeenten iets mag doen en zijn verantwoordelijkheid opnemen. Toch moet gezegd dat het advies van het gemeentebestuur niet bin dend is want het is in feite de Be stendige Deputatie die los hiervan een eigen beslissing kan nemen. Dat echter nu ook het gemeentebestuur onrechtstreeks achter de aktie Stop het Stort staat, kan alleen maar veel inwoners tevreden stellen alhoewel men nooit zeker is van overheidsbe- slissingen. Toch is dit een stap in de goede richting maar niettemin is "nicht versagen" hier geboden. JV De Aalsterse CM was reeds verschillende jaren geïnteresseerd in het pand gelegen tussen café Cockpit en een frituur op de hoek van de Hopmarkt en de Sint-Jorisstraat. Reeds toen het tien jaar geleden gebouwd werd wenste CM het te huren. De eigenaar had er toen echter andere plannen mee. Rob Librecht van de CM verklaarde nu dat het pand zal aangekocht worden. Het kompromis werd reeds getekend en men wacht n tot de akte verleden is. Beide panden zullen afgebroken worden om plaats te maken voor een Mutualistisch Huis. Toen 10 jaar geleden de herberg Baccara afbrande werd er een nieuw pand gebouwd. De eigenaar toen - een dancinguitbater - wilde er een taverne openen maar daar kwam nooit iets van in huis. Hij beschikte trouwens niet over de no dige bouwvergunning om te kunnen van start gaan. Het opmerkelijk ogend pand werd nooit bewoond en was nooit in gebruik. Nieuw Mutualistisch Huis Na dat de twee panden met de grond zouden zijn gelijk gemaakt, wenst CM er een gebouw neer te zetten van twee verdiepingen met een zadelzak, net zoals het nieuwe ACV-gebouw aan de overkant van de Hopmarkt. 'We willen er een Mutualistisch Huis optrekken. Nu bevindt het gewestelijk secretariaat zich nog in een puur administratief gebouw, maar dat zou dan naar de nieuwbouw verhuizen. Voorts zou de betaling van de leden de loket- tenfunktie - naar daar overgebracht worden. Ook de medioteek zou er een plaats krijgen'. Men voorziet er verder nog een permanente ten toonstellingsruimte waarin men hulpmiddelen voor zorgenbehoe- venden exposeert. Daarnaast ook nog een Gezond heids Voorlichtings Centrum. De bouw van het nieuwe pand is wel gekoppeld aan de verkoop van de polykliniek aan het Keizerlijkplein. Sinds enkele maanden staat dat ge bouw te koop, maar tot hiertoe vond de CM nog steeds geen geïnte resseerde koper. Het van de hand doen van de Polykliniek is het ge volg van een bewust gekozen poli tiek. 'Van zodra geen behoefte meer is voor een bepaald iets, voelt de CM zich niet geroepen om bepaalde diensten nog verder te verzorgen. Op het vlak van het zorgenaanbod is Aalst meer dan voldoende voor zien. Momenteel bevindt zich enkel nog het revalidatiecentrum in het Polikliniek gebouw. Daarvoor zoe ken we wel een nieuwe lokatie' al dus Librecht. P.H. Aalst. Karl Mechnig exposeert zijn merkwaardige werken (da)

De Voorpost | 1991 | | pagina 3