Vernieuwing van Aalsterse Katteater nadert zijn voltooiing Actiedag papier van de BGJG Een natuurlijke evolutie... Perspectief Aaigem brengt kunstfotografie in perspectief 1 Willy Van Mossevelde en de Vrije Democraten: 4 - 11.10.1991 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 Aalst-Zaventem-Aalst zoveel tijd in beslag neemt dat soms bepaalde ophalingen niet volle dig kunnen worden voltooid, dit dan tot ergenis van de bevolking die hun papier hebben opgesp aard en het dan slechts op lan gere termijn kwijt geraken. Ik durf dan ook vandaag pleiten naar de hogere overheid toe om dringend werk te maken van een degelijk georganiseerde afzet markt, met eventueel overslag plaatsen, zodanig dat wij geen 100 km. meer moeten rijden om ons papier volgens de regels van het afvalstoffenplan kwijt te ra ken. Ik geloof persoonlijk dat samen met creëren van opslag- of over slagplaatsen in de onmiddellijke nabijheid ook een organisatie van vervoer via spoor of water wegen kan worden op touw ge zet om het opgeslagen afval, in casu papier, naar een bewer kingseenheid te vervoeren. Eens een afzetmarkt georgani seerd is er dan ook voor de ge meenten geen belemmering meer om belangrijke initiatie ven te nemen inzake papierop- haling en ik denk hier bijvoor beeld aan de jeugdgroeperingen welke zouden aangespoord kun nen worden om tegen een ge waarborgd inkomen per kg. hun «papierslagen» te hervatten. We mogen dan ook vandaag stellen dat Aalst niet alleen tot de pioniers mag gerekend wor den van de huis-aan-huis opha ling van papier, maar dat ook ons containerpark, waar we ons hier bevinden, permanent werkt en grote hoeveelheden afval waaronder papier selectief ver werkt. In 1989 verwerkte dit container park naast autobanden, genees middelen, glas, olie, schroot bij na 31 ton papier en dit blijft als maar in stijgende lijn gaan, zo danig dat dit containerpark he den aan uitbreiding toe is. Ook daar schiet dit stadsbestuur niet tekort. Aan de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen maak ik dan ook graag een oprecht dank woord vanwege het stadsbe stuur over. Graag hebben we aan dit initiatief meegewerkt omdat dergelijke manifestaties kaderen in het totale sensibilise- ringsplan van dit bestuur naar zijn bevolking toe. Het moet ons tevens gelukkig stemmen dat, nadat we straks het aangeboden papier hebben verzameld, we eens te meer een belangrijke bij drage hebben geleverd ter reali satie van de doelstellingen van het afvalstoffenplan en het be houd van onze leefomgeving. Aalst. Tijdens de Aktie papierdag met links schepen De Meerleer Prof. Dr. Frans Van Mechelen, nationaal voorzitter van de BGJG (di Vorige woensdag werd op een persconferentie de politieke standpunt bepaling van Willy Van Mossevelde tenoverstaan van de Vrije Democraten uit eengezet. Volgens de betrokken partijen was er geen sprake van 'politiek overlopen'. Volgens Schepen A.E. Bogaert: «Naar de V.D. loopt men niet over. Een vrije democraat wordt men». Van Mossevelde sloot zich hier bij aan en verklaarde dat hij alleen bij de Aalsterse politieke vertegenwoordigers van de V.D. de ruimte vond om zich verder als Vlaams nationa list waar te maken. In de ge meenteraad blijft hij echter als onafhankelijk politieker werken aan een degelijk stadsbestuur tot hij, na de verkiezingen, de rangen van de Vrije Democra ten zal vervoegen. V.D.-fraktieleider Jos Van Landuyt omschreef de aanslui tingvan Van Mossevelde aan de Vrije Democraten als een privi lege. «Reeds twee jaar geleden heb ik de persoon van Willy Van Mossevelde, al was het dan niet op partijpolitiek vlak maar wel als persoon, leren waarderen. Stilaan is hieruit een vriend schapsband gegroeid. Op het laatste wielercriterium in Aalst na de Ronde van Frankrijk, ont moette ik toevallig Van Mosse velde. Langs de pers had ik al het een en ander vernomen aan gaande de evolutie van de ver houding tussen de V.U. en Willy Van Mossevelde. Toen reeds hadden wij enkele informele en vrijblijvende gesprekken die na dien stilaan geformaliseerd wer den. Willy Van Mossevelde maakt van nu af aan deel uit van de V.D. als een volwaardig lid en zal dusdanig ook deelnemen aan de besluitvorming naar de toekomst toe. Wanneer we drie jaar geleden als politieke bewe ging zijn ontstaan en opgeko men, hebben we verklaard geen eendagsvlieg te willen zijn. Het bewijs is hier nogmaals gele verd. Met volle vertrouwen gaan we naar de nationale verkiezin gen toe, met de zekerheid van een uitbreiding in Aalst. Voor de gemeenteverkiezingen in '93 hopen wij dit verder waar te ma ken en ons zetelaantal te ver dubbelen. In deze optiek kun nen we zeker stellen dat de komst van Willy Van Mossevel de zeker gunstig is. Ik wens ech ter duidelijk te maken dat de aansluiting van Van Mossevelde slechts een definitief feit gewor den is, na dat hij had kennis ge nomen van ons programma en besluitvormingen. Nadat hij dit alles heeft laten bezinken, zijn er in wederzijds vertrouwen ge sprekken gevoerd, die tot dit be sluit zijn gekomen», verklaarde Van Landuyt. Willy Van Mossevelde zelf ver klaarde, na zijn besluiten geno men te hebben in verhouding tot de nationale politieke evolutie in de V.U., hij niet over één nacht ijs gegaan was. «De beslissing die ik nu geno men heb, is een proces dat reeds twee jaar duurt. Ik had mij de laatste tijd reeds min of meer met de gedachte verzoend het politiek toneel te verlaten. Na de definitieve scheiding, zijn er vanzelfsprekende contacten ontstaan en op een natuurlijke wijze zijn er nieuwe perspectie ven geopend, nieuwe openingen ontstaan. In overleg met mijn familiekring heb ik mijn keuze gemaakt», verklaarde Van Mos sevelde. Om zijn akkoord met de Vrije Democraten te motiveren, haal de Van Mossevelde als eerste reden aan dat hij nog steeds graag aan politiek deed en het een boeiend gegeven bleef vin den. Zijn actieve leven in vele verenigingen van sport, karna val en muziekleven in Aalst, zag hij als motivatie om zich verder in de plaatselijke politiek in te zetten. Hij wou de uitspraak van uittredend Schepen Hooghuys: «Ik heb er geen lol meer aan!» niet als de zijne rekenen. Na het programma van de V.D. te hebben doorgelezen om schreef Van Mossevelde dat heel wat er in, aan zijn gedach- tengoed beantwoordde. Vooral het pluralisme, de vrijheid, de openheid en het niet voeren van een 'zuilenpolitiek', spraken hem wel aan. Uiteindelijk heb ben de manier waarop de onder- handelingsgesprekken gevoerd zijn, de doorslag gegeven. Het respect voor de mening van ie mand anders leken hierbij van fundamenteel belang geweest te zijn. Blijkbaar was de aanslui ting bij de V.D. van een politicus met een uitgesproken Vlaamse overtuiging, geen obstakel. Het werd door het partijbestuur van de V.D. eerder gezien als een aanwinst en een verrijking. Het enthousiasme van zijn eigen po litieke pioniersstijl bleek Van Mossevelde in de mentaliteit van de V.D. terug te vinden en hij beschouwde de verdere poli tieke evolutie als een uitdaging naar de toekomst toe. Schepen André-Emiel Bogaert beschouwde de aansluiting van Van Mossevelde bij de V.D. als een belangrijke stap voor beide partijen. «Zowel voor ons als voor Van Mossevelde houdt het wel een bepaald risiko in, de genomen beslissing over te brengen naar onze achterban. Al menen we wel te mogen stellen dat deze positief over komt, toch hebben we hier en daar ook kritische geluiden opgevangen. Met na druk op de nationale evolutie durf ik zeggen: naar de V.D. loopt men niet over, een Vrije Democraat wordt men. Tien dagen na ontvangst van ons pro gramma verklaarde Van Mosse velde zich zelf terug te vinden in het gedachtengoed van onze partij. Dit was voor ons een 'conditio sine qua non'», aldus Schepen Bogaert. Er werd verder aangevoerd dat Van Mossevelde onder geen en kel beding 'monddood' zal wor den gemaakt. Hij zal deel uitma ken van de politieke besluitvor ming. De zin voor pluralisme zal hier zeker worden gerespec teerd. In de gemeenteraad zal Van Mossevelde verder blijven zete len in de onafhankelijke cirkel. Na de verkiezingen van 1994 wenst men echter hem in de V.D. een plaats te kunnen geven in de meerderheid als mandata ris. Uit respect voor de gemeen tewet blijft Van Mossevelde in theorie deel uitmaken van de vrije vleugel waar hij dan ook in die optiek verder kan deelne men aan beleidsgesprekken. In de praktijk moet hij gezien wor den als een lid van de V.D.-par- tijfraktie. Het partijbestuur van de Vrije Democraten hield eraan duide lijk te maken dat er voor even tuele plaatsen in lijstvorming naar verkiezingen toe er aan Van Mossevelde geen enkele belofte was gedaan al verheel den ze niet dat zij hem goed konden gebruiken. Dit alles zou afhangen van de successen in de parlementaire verkiezingen, toegevende dat zij het nationaal wel zeer moeilijk zouden heb ben. «Besluitvorming in lijsten ge beurt in de V.D. niet naar indivi duen toe, maar wel naar verwe zenlijking van ons gedachten- goed. De politieke basis waarop men werkt is van kapitaal be lang», aldus het partijbestuur van de Vrije Democraten. P.H. De ruimte voor fietsen en moto's is op het 70ste Internationaal Auto-, Motor- en Rij wielsalon dat van 16 tot 26 januari op de Heizei plaats heeft met liest 25% uitge breid. Op 2 oktober werd door de provincieraad van Oost-Vlaanderen een 'Vademecum Gemeentelijk Kultureel Werk' uitgegeven met daarin zeer praktische informatie over de verschillende bestuursniveaus en het kultureel werk. Vervolg van blz. 1 Het Koninklijke Zang- Toneel- en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem, werd opgericht op 11 juli 1872, waarschijnlijk in de buurt van de De Ridderstraat en in de nabij heid van het huidige Katteater. Het was in deze buurt dat in die tijd de schoenmakers woonden, vandaar de benaming 't Land van Riem. Op 16,17 en 18 november brengen zij hun eerste première van hun eerste seizoenstuk 'Jeugd of gelukkige dagen', een blijspel van Claude Pu- get. Lien Smolders uit Lede zal dit stuk regisseren. Het wordt een stuk gespeeld door jonge mensen, over jonge mensen, maar zeker geniet baar door alle leeftijden. Een tweede serie vertoningen is ge pland op 14, 15 en 16 maart van volgend jaar. In een regie van Dirk Daeleman uit Hofstade wordt dan 'De mensen van hiernaast' beter ge kend onder de titel 'Liefde half om half van Alan Ayckbourn, voor het voetlicht gebracht. 'Voor Taal en vrijheid', eveneens lid van de vzw Katteater zal dit jaar slechts één produktie opzetten in de tweede helft van het seizoen. Wat het zal worden hangt nog steeds in de coulissen en moet nog nader be paald worden. P.H. Aalst. Wat nog een werf en atelier blijkt zal binnenkort vernieuwd ogen als e gezellige teaterzaal (a) Aalst. Het Katteater wordt klaargestoomd voorde premiere van 't Land vt Riem op 16 november e.k. (a) De in 1983 opgerichte afdeling Perspectief-Aaigem pakt regel matig uit met een gedurfd pro gramma, gedurfd om reden van een groots opgezet plan dat dank zij een feilloze organisatie meestal voor honderd procent geslaagd mag genoemd worden. Perspectief wordt gevormd door «een pluralistische groep cultuurliefhebbers, bekommerd om de dreigende cultuurver vlakking van haar landelijke ge meenschap en die het begrepen heeft op kleinschalige initiatie ven». Toch hebben zij medege werkt aan een grootschalig pro- jekt van «bovenlokaal belang» met een tentoonstelling over kunstfotografie en oude foto apparatuur. Ook al heeft men het niet begre pen op lokale toelagen en willen zij zichzelf bedruipen dan toch is hun projekt tot stand gekomen dank zij «de subsidiëringscrite ria vastgelegd door de Provin cieraad van Oost-Vlaanderen en dit in het kader van haar re noverend cultuurbeleid dat o.m. stoelt op projektsubsidiëring». Niettemin is deze tentoonstel ling over kunstfotografie geen uitschieter te noemen tenzij men de - zeer korte - aanwezig heid van ex-minister H. De Croo als maatstaf neemt. Het is een tentoonstelling zoals wij er in Erpe-Mere al tientallen meege maakt hebben en dus niet van belang ontbloot maar van bo venlokaal belang is wat anders. Dit neemt niet weg dat het een waardevolle en leerrijke aange legenheid geweest is, vooral door de muzikale omlijsting van het vokaal ensemble uit Ninove om het tweede luik van het pro jekt niet te vergeten, nl. het con cert met het optreden van «Sex- teto Tango al sur». Bij de opening van de tentoon stelling is eens temeer gebleken dat onze zangkoren veel muzi kale kwaliteiten bezitten maar dat de dirigenten - of wie de keuze ook maakt - maar te vaak bezeten zijn van buitenlandse produkten, daar waar zoveel zangmateriaal voorhanden is van eigen Vlaamse komponis- ten. Misschien beschouwen ook zij de zang van «bovenlokaal be lang» maar toch mag men niet vergeten dat onze lokale pro dukten op koorgebied niet min derwaardig zijn. De tentoonstelling fotografie was een weergave van wat met handigheid en vaardigheid kan bereikt worden. De makers van dergelijke foto's kunnen de beelden werkelijk doen leven en herleven met details waarop een leek in het vak gewoon niet let. Het zijn produkten met veel dieptegang met een uitzonder lijke kwaliteit waarbij het niet te verwonderen is dat deze foto's goed waren voor international prijzen. Het geheel van het Perspectie projekt geeft alleszins een bi zondere uitstraling op culture* vlak dank zij de kwaliteit en d stijl waarmee de opzet gemaal werd: «Het is een vakkundi maar ook kunstinhoudend heel», zoals H. De Croo steldi «door en voor eigen mensei volksverheffend zoals de idefl logie het opdringt». Cultuur mag niet verloren gaai beaamde burgemeester D Langhe in zijn slotwoord bij d opening van de tentoonstellin) Met de talrijke verenigingen di Erpe-Mere rijk is, hoeft me daarover geen vrees te hebbel ook al zijn het dan niet altij projekten van bovenlokaal be lang. Cultuur staat boven materialisme en het is het beko men resultaat dat telt en in Aa gem zijn wij «getuige van ee rijp scheppingsproces dat ve< inzet gekost heeft», stelde bui gemeester De Langhe om te be sluiten. Het tweedaagse cultuurprojel zal alleszins niet ongemerk voorgegaan zijn aan de inwo ners van Erpe-Mere die met di organisatie van Perspectief op nieuw hebben kunnen genietei van twee afzonderlijke kunsl takken waaraan in feite nog weinig aandacht aan geschoo ken wordt. J

De Voorpost | 1991 | | pagina 4