Burstse fanfare sluit gouden eeuwfeest af met muzikale driedaagse verjaardagsshow Speelpleinwerking Erpe-Mere j kent stijgend sukses Kalender '91-'92 van de Davidsfondsafdeling Aalst-Mijlbeek De Voorpost - 11.10.1991 - 5 Het gouden jubileumjaar van de fanfare Sint-Cecilia uit Burst wordt dit weekend afgesloten met wat zij noemen een 'dende rende verjaardagsshow'. Na de verschillende aktiviteiten die reeds in de loop van de vorige maanden georganiseerd wer den, wil men nu de festiviteiten met een 'orgelpunt' beëindigen. Uiteraard zal de muziek hoogtij vieren en dit met een feestelijke koncertavond met de uitvoering van aantrekkelijke nummers. De muzikanten van Burst krij gen echter versterking van het plaatselijk zangkoor Singhet Vroo, de sopraan Jacq. Dulac (Van de Vijver) en een ballet groep rond Ol. Walraet. Het ge heel zal aaneengeregen worden door Walter Capiau, de presen tator van de echte verjaardags show. Na vijftig jaar aktieve werking kan elke vereniging heel wat ge schiedenis registreren. Ook de fanfare van Burst, die ontstond tijdens de woelige dagen van de eerste wereldoorlog heeft al heel wat anekdoten achter de rug. Gestart onder impuls van dirigent-koster Torrekens en een paar muzikanten die reeds in Erondegem aktief waren, is de fanfare stelselmatig gegroeid van dorpsfanfare naar een kon- certerende muziekvereniging. Kenschetsend zijn de hoogten en laagten die elke vereniging meemaakt maar telkens heeft men zich te Burst weten te her pakken en thans heeft men een benijdenswaardig niveau be reikt op muzikaal vlak. Als uitschieters vernoemt men alleszins de uitbreiding van de fanfare met een trommelkorps dat in 1968 opgericht werd en driejaar later beschikte men te vens over een majorettenkorps. Stoeten en optochten, zowel in het buiten- als in het binnen land, behoorden tot de traditio nele aktiviteiten. Maar volgens voorzitter Mare De Moor heeft men sinds een paar jaar het ac cent verlegd 'van het showge- beuren naar kwaliteitsvolle kioskkoncerten'. Opvallend is wel dat Sint-Cecilia Burst na vijftig jaar nog maar aan haar derde dirigent toe is: na Ben. Torrekens heeft Rob. Vaner- men een tijd de dirigeerstok ge hanteerd en sinds 1981 leidt Paul De Smet zijn muzikanten in har monische banen. Hij is trouwens een beroepsmuzikant uit Herze- le en met zijn konservatorium- ervaring heeft hij de fanfare naar de trappen van de kiosk geleid. Voorzitter en dirigent vormen thans de spil van een dertigtal muzikanten die zelf meer de noodzaak aanvoelen dat naast wandelkoncerten moeilijker uit voeringen zich opdringen. Ook de man uit de straat vraagt mu ziek op hoger niveau en er bijge volg een duidelijker streven naar meer verheven muziek zonder echter af te dingen aan Erpe-Mere. De speelpleinwerking in de gemeenteschool van Burcht kreeg nog meer aantrekkingskracht dan vorig jaar (jv) Net zoals vorig jaar organiseer de het gemeentebestuur van Er pe-Mere een speelpleinwerking tijdens de voorbije vakantie. Ook nu waren talrijke kinderen dagelijks aanwezig in de school van het Molenveld te Burst waar ze over de nodige akkomodatie beschikken. Tussen 8 juli en 23 augustus kwamen maar liefst 269 kinderen hun vrije tijd in en rond de school doorbrengen on der bekwame begeleiding van monitoren en onder het waak zaam oog van een daartoe geko zen bestuursorgaan, officieel aangeduid voor de speelplein- li werking. e Thans ging het over 33 werkda gen dit in tegenstelling met vorig ij jaar 28 toen men 1915 inschrij vingen boekte, dit jaar waren II het er met amper vijf dagen meer 2919 wat een gemiddelde oplevert van ongeveer 90 kinde ren per dag. De onmiddellijke A verantwoordelijken waren sa mengesteld uit 20 kandidaat monitoren waarvan er twee in het bezit zijn van het attest bas isvorming jeugdverantwoorde- lijke. Het was een verscheiden groepje waarbij iedereen zijn kwaliteiten had om dit werk aan te kunnen. Zo volgden twee mo nitoren tijdens het paasverlof een vormingskursus ingericht door de NDO kaderschool en deze mensen krijgen na een sta ff ge van 60 uren speelpleinwer king eveneens het attest voor de basisvorming op dat vlak. Drie monitoren volgden een oplei ding tot kleuterleidster terwijl twee andere het al waren, vijf medewerkers hadde de nodige ervaring opgedaan in de jeugd beweging en tenslotte kreeg men nog de steun van zes moni toren die weinig of geen erva ring hadden en deze vakantie- speelpleinwerking als een deugdzame stage kunnen be schouwen. Voor dit projekt had men de gemeentelijke basisschool te Burst ter beschikking waar men over de noodzakelijke akkom- modatie kon beschikken als twee klaslokalen, de refter, de turnzaal, sanitair, speelplein uiteraard met grasweide en speeltuigen. Opvallend is dat in de namiddag telkens meer kin deren aanwezig waren dan 's morgens alhoewel dit verschil dan toch aan de minieme kant lag. Alhoewel op het gebied van de speelpleinwerking Erpe-Mere een stuk achter lag op de omlig gende gemeente zal men nu stel selmatig deze achterstand trachten op te halen en aan de hand van de evaluatie van vorig jaar en nu is het duidelijk dat er noodzaak was aan een zinvolle opvang tijdens de vakantie maanden. Dit jaar heeft men zelfs lessen getrokken uit de schoonheidsfoutjes van de eer ste keer zodat alles nog beter verlopen is. De programmatie werd aangepast zodat men een meer optimale werking heeft kunnen uitvoeren. Aanleiding hiervan waren trouwens een be tere en meer diepgaande voor bereiding en een groter aantal monitoren met een meer gemo tiveerde inzet en verantwoorde lijkheidsgevoel. Het grootst aantal kinderen mocht men inschrijven op dins dag 6 oogst toen er 's morgens 114 en in de namiddag 119 op daagden. Een dieptepunt kende men op vrijdag 16 augustus met respektievelijk 38 en 39 kinde ren. In juli waren er 250 inschrij vingen meer dan de maand daarna maar de reden hiervan zijn moeilijk te achterhalen want statistieken vormen wel een basis om zich een idee te vormen maar zijn daarentegen toch op bepaalde ogenblikken zeer bedrieglijk. Als besluit kan men alleszins stellen dat de ge meentelijke speelpleinwerking een suksesvol initiatief is dat in de toekomst zeker nog kan uit gebouwd worden tot een meer aantrekkelijke aktiviteit maar dit moet dan gebeuren door de verschillende mensen die er mee begaan zijn. JV de echte 'straatmuziek' die uit de plaatselijke feestelijkheden zeker niet mag verdwijnen. Het is een traditie die als volkskun dig element kadert in de gebrui ken van de bevolking. Dat een fanfare meer en meer de nadruk op koncerterende muziek gaat leggen is een logisch gevolg van de muzikale evolutie van onze tijd. Meer en meer mensen trachten de muziek te beoefe nen of beter te begrijpen en het is een algemeen verschijnsel dat muziek een grote faktor bete kent in onze kuituur. Dat een fanfare zichzelf op die manier wil verheffen is al even logisch en dit is een van de redenen waarom men uitkijkt naar ie mand die op dat vlak uitstraling brengt, maar men betwijfelt geenszins de kwaliteiten en vooral de inzet van de mensen die de muziekvereniging hiel pen groeien en de mogelijkheid boden om een halfeeuwfeest te bereiken: 'Ik wil geen afbreuk doen aan dc verdiensten van de vorige dirigenten maar het was net de zorg van het bestuur, de fanfare te verheffen tot een ho ger peil als dat van de dorpsfan fare, dat ons deed uitkijken naar een bekwaam beroepsmuzikant. Het was dir. Torrekens zelf, die bij zijn ontslag de naam van P. De Smet getipt heeft. Hij was trouwens geen onbekende meer, gezien hij als jong student af en toe onze rangen kwam versterken', verduidelijkt voor zitter M. De Moor. Tien jaar Dirigent P. De Smet is nu al tien jaar bezig te Burst waar hij als jonge musicus definitief in de rangen kwam plaatsnemen. Meer en meer ziet men dat zelfs afgestudeerden van een konser- vatorium hun kwaliteiten bij een eenvoudige muziekvereniging verzilveren als bij-aktiviteit. Wat een jong beroepsmuzikant ertoe aanzet om zich in een dorpsfanfare te integreren ver telt M. De Smet zelf: 'Het toeval speelt vaak een belangrijke rol in wat men doet. Reeds als jong student aan de gemeentelijke muziekschool te Herzele, was ik vertrouwd met het milieu van de blaasmuziek, hierbij van huis uit gestimuleerd. Toen ik net mijn eerste prijs notenleer op zak had en bezig was met mijn studies klarinet, kwam daar toevallig de vraag van Burst om hun dirigent te worden, gelijktijdig met de postharmonie van Aalst. Geïn teresseerd in het genre en met de ervaring die ik reeds opge daan had als jong leider van een klein koperensemble, heb ik de beide jobs aangenomen'. Het is niet altijd een lachertje om als jonge student, met slechts een notenleerdiploma op zak, door een groep doorwin terde muzikanten aanvaard te worden ook al zijn ze niet be roeps ingesteld. Maar het is geen rariteit meer enkele jonge muzikanten in een fanfare aan te treffen en een beroepsmuzi kant in de rangen betekent voor de muzikanten zelf een betere muzikale opleiding. Alhoewel er maar weinig problemen ont staan is niet altijd eenvoudig maar iedereen moet geleidelijk aan stielkennis opdoen en zo is het ook met de toen nieuwbak ken dirigent van de Burstse fan fare vergaan: 'Ik heb van meet af aan geprobeerd die mensen te overtuigen van mijn goede in tenties. Ik benaderde daarbij de fanfare op een eerder professio nele manier en slaagde erin met die groep amateurs, zowel in Aalst als in Burst, na verloop van tijd, een paar mooie koncer- ten te verwezenlijken'. Festiviteiten Een gouden jubileum kan men zomaar niet laten voorbijgaan zonder speciale aktiviteiten om een uitzonderlijke gebeurtenis te vieren. Het is tevens een ge schikte gelegenheid om de ver eniging eens in een klaarder daglicht te stellen de buitens taander te overtuigen van het belang van een dergelijke ver eniging in onze culturele samen leving. Trouwens een halve eeuw muziek brengen, op een der welke manier, is al een uit zonderlijke prestatie en het is een gelegenheid omn aar buiten uit te stralen. Maar daar is en orm veel inzet voor nodig, voor al als men ongeveer een jaar lang aktief is en dit kan nooit zonder veel voorbereiding. Toch heeft men dit in Burst op gelost, en hoe vernemen we van voorzitter De Moor: 'Er werd een feestkomitee opgericht dat nu zowat een klein jaar bezig is met de uitwerking van het feest programma. De opening van het jubileumjaar had plaats op 1 fe bruari en ging gepaard met het uitbrengen van een single van onze fanfare. Het hoogtepunt komt nu in het weekend van 12, 13 en 14 oktober. Het wordt dus een driedaags feest, met aan dacht voor meerdere bevol kingsgroepen. Op de hoofd avond van zaterdag 12 oktober, om 20 uur, komen de liefheb bers van muziek-, zang- en lichtshow aan bod. Op zondag namiddag, van 15 uur af, trekken alle natuurliefhebbers op ont dekkingstocht naar de mooiste plekjes van het landelijke Burst en speelt onze Tirolerkapelle Die Lustigen Jager. Op maan dag komen dan de 60-plussers aan hun trekken. Vanaf 15 uur kunnen zij genieten van een heerlijke koffietafel en worden zij vergast op een prachtige show met de bekende zangeres Samantha en de muzikale clown Orlando. Het PDS-combo zorgt voor de muzikale omlijsting en dit voor de prijs van slechts 100 fr'. Er is dus voor iedereen wat dank zij de verscheidenheid van het programma. Voor de presenta tie ervan op zaterdag 12 oktober heeft men zelfs de populaire Walter Capiau aangetrokken om het prestigieuze van het ge heel nog aan kwaliteit te doen winnen maar dat heeft een spe ciale reden: 'We wilden ons pu bliek verwennen met deze gou den verjaardagsshow. En wie in Vlaanderen momenteel denkt aan verjaardagsshow denkt aan Walter Capiau. We zijn dan ook overtuigd dat Walter op de hem eigen speelse en vlotte doch meteen ook professionele ma nier, het publiek rond de wereld zal gidsen. Hij houdt trouwens enkele verrassingen achter de hand, waaraan de aanwezigen vast veel plezier zullen beleven. Hij speelt o.a. een van zijn popu laire spelletjes met het publiek, samen met zijn assistente Aurore'. Koncertprogramma Om het gouden jubileum nog meer glans bij te brengen heeft de fanfare zelfs een plaat volge speeld. Dit was een experiment dat reeds lang broeide bij de di rigent en dat tevens moest zor gen voor de financiële kant van de viering want de opbrengst van de plaat moet voor een ge deelte instaan voor de kosten van de jubileumaktiviteiten. De dirigent heeft zelf een gelegen heidsnummer geschreven, ver weven met een vroegere kom positie tot een plaat voor de Burstse fanfare. Dit is dan te vens ook de verwezenlijking van een jeugdige platendroom 'met uitsluitend eigen' werk van de dirigent. Tijdens een repetitie konden wij al kennis maken met enkele nummers die op 12 okto ber het programma zullen vul len en we stellen nu al vast dat het een zeer verscheiden kon- cert zal zijn met een muziekgen re dat door de gewone en zelfs meest fervente liefhebber van fanfaremuziek zal kunnen geno ten worden. Dirigent Paul De Smet omschreef zijn opzet als volgt: 'Wij hebben het idee op gevat met ons publiek een muzi kale reis rond de wereld te on dernemen. Wij doen dus ver schillende landen aan en spelen telkens typische muziek uit het land waar wij vertoeven. Het is dan ook muziek van zeer uiteen lopende genres maar steeds ten volle genietbaar voor een groot publiek. Sommige stukken wor den aangevuld met een ge mengd koor en een zangsoliste. Een balletgroep doet een visue le inbreng in het geheel. Met Singhet Vroo uit Burst, gerepe teerd door onze trompetsolo, Johan De Vos en met Jacq. Du lac, werkten wij in het verleden al meer samen. Het ballet is een dynamische groep jonge men sen uit Zottegem rond Ol. Wal raet die werkt met leerlingen van de stedelijke balletschool aldaar'. Deze driedaagse muzikale hap pening moet uiteraard heel wat publiek aantrekken want het is een enige gelegenheid om zo veel muziek te mogen smaken. Men wordt niet elke dag zo ver wend wat een reden te meer is om deze kans niet te missen. Een talrijke aanwezigheid zal bovendien een waardering zijn voor de fanfare van Burst die op waardige manier het feestjaar zal besluiten met een ontspan nend koncert in hun zelf ge bouwde zaal in de nabijheid van het station te Burst. JV Vrijdag 11 oktober 1991: 'Muziekgeschiedenis in een notedop', door Jan Coeck. Dinsdag 12 oktober 1991: 'Vrede en gerechtigheid', door Mgr. Luysterman A. Zondag 17 november 1991: Bijwonen van een toneelvoorstel ling. Zaterdag 21 december 1991: Familiaal kerstfeest. Zaterdag 1 februari 1992: Pannekoekenslag. Maart 1992: Een daguitstap. April 1992: Een demonstratie- en degustatieavond. Inlichtingen en abonnementen op onderstaand adres: Els Beerten, Groenstraat 218, 9300 Aalst, 053/77.50.09.

De Voorpost | 1991 | | pagina 5