In memoriam Dom Modest Van Assche te Erembodegem Vlaams Nationale Debatclub ziet levenslicht in Mere 'Antwoordaan REWA' Aktiviteiten rond de Opstandingskerk Michel De Meyer over Klimatologie voor Gamma-Herzele Persmededeling van Forum: 10-18.10.1991 - De Voorpost Dom Modest Van Assche (1891-1945) was Erembodegemnaar van geboorte, Benediktijnermonnik en priester door zijn roeping, ras echt flamingant en vredesapostel uit overtuiging... In 1932 werd hij abt van de Sint-Pietersabdij van Steenbrugge. Hy koos als leuze «In viam pacis» (langs de weg van de vrede). Op 30 oktober 1945 werd zijn leven afgebroken door de gevolgen van een schandelijke repressie... In 1961 werd hem posthuum door gans Vlaanderen, en ook van buiten onze grenzen, te Erembodegem, zyn geboortedorp, een eerherstellende hulde gebracht. Ieder jaar, omtrent de overlij densdatum, wordt hij nog steeds zowel te Erembodegem als te Steenbrugge, herdacht. Dit jaar wordt in de Sint-Amanduskerk te Erembodegem op 20 oktober om 11 uur een eucharistie opge dragen in koncelebratie met de abten van Steenbrugge, Affli- gem en Dendermonde. Deze plechtigheid wordt opge luisterd door het Erembode- gemse Sint-Amanduskoor en het Renaat Van Daelekoor van de Vlaamse Gepensioneerden- bond zingt bij een hulde aan het Dom Modest Van Assche-mo- nument vóór de kerk. In de Sint-Pietersabdij te Steenbrug ge wordt hij op zondag 27 okto ber herdacht. Dom Modest Van Assche (ge- boortenaam Alfons) werd gebo- tige professie en op 21 decem ber 1913 werd hij er priester ge wijd. Pas priester, maakte hij als aal moezenier de ellende mee van de frontsoldaten tijdens de eer ste wereldoorlog. Deze ervaring zou hem blijvend tekenen. Ge mobiliseerd in 1919, en terug in Steenbrugge, weigerde hij de hoge ambten die hem in andere In het cultureel centrum onder de Opstandingskerk aan de Dr. Goffaertstraat (nabij het rond- punt) te Aalst worden volgende aktiviteiten georganiseerd: - Op zaterdag 19 oktober e.k. abdijen werden aangeboden. In abt*" ren te Erembodegem op 18 mei 1891. Zesenveertig jaar geleden, de abdij onderwees hij kerkelijk op 30 oktober 1945, stierf Dom recht en liturgie. In 1924 werd Modest Van Assche, abt van de hij novicemeester en in 1931 on- Sint-Pietersabdij te Steenbrug- der-prior. Hij was een van de ge. Enkele dagen tevoren was hij promotors van de Liturgische stervend uit de gevangenis naar Beweging (samen met o.m. Mgr. het Sint-Janshospitaal te Brug- Callewaert) en bezieler van de ge overgebracht. Nederlandse Liturgische We- Wat gebeurde er in het leven van deze monnik dat hij zou overlijden in een ziekenhuiska mer met gevangenisbewaking Na de lagere school in zijn ge boortedorp en vanaf 1903 de hu- ken. Van 1920 tot 1932 was hij hoofdredakteur van het «Litur gisch Parochieblad» waarin hij menige bijdrage publiceerde. Op 15 februari 1932 werd hij tot abt van de Sint-Pietersabdij ge- maniora in de abdijschool van kozen en op 5 mei gewijd. Hij de Sint-Pietersabdij te Steen- koos als leuze «In viam pacis» brugge doorlopen te hebben, (op de weg van de vrede), deed hij in 1906 zijn intrede in Dom Modest had de Vlaamse datzelfde klooster en luisterde Beweging leren kennen aan het voortaan naar de naam Modes- IJzerfront, zonder evenwel kon- tus. In 1907 deed hij er zijn tijde- takt te hebben gehad met de lijke geloften, in 1910 zijn plech- Frontbeweging. Hij voelde so- ciaal en pacifistisch. Dit was dan ook het thema van zijn rede in 1930 bij de plechtige inwijding van de eerste IJzertoren. Zijn invloed als raadsman in het gistende Vlaanderen groeide na zijn abtswijding in 1932. Noch tans was hij nu vóór alles abt en droomde hij zijn abdij als een levende synthese van religieuze en volkse adel. Ook tijdens de tweede wereld oorlog bleef hij voor velen een Te Erpe-Mere in het algemeen en te Mere in het bijzonder is er geen tekort vertrouwd raadsman. Zo Stond aan socio-kulturele verenigingen. Sommigen draaien weliswaar op een g^ns dR Van laag pitje maar andere spreiden eik jaar een waaier van aktiviteiten uit met aan f/er^j Cn een onbeperkte keuze. Zo is er een aanbod van kulturele manifestaties Volk. Zijn leven zou echter door ontstaan die de meest verwende moet kunnen tevreden stellen. Alsof dit een pijnlijk onbegrip, kort na de nog niet genoeg was heeft men er een paar weken geleden nog een tweede wereldoorlog atgebro- groepering bij gesticht die de grote familie komt aanvullen. Met de Vlaams rden. Op 20 september Nationale Debatclub Denderstreek is er af en toe nog een kans meer om een ,44 begon zijn kruisweg die zou vrije avond te vullen. De benaming zelf verklaart genoeg in welke richting men hier zal reilen en zeilen. Alhoewel de periode van de gespreksavonden sinds enkele jaren het hoogtepunt voorbij is, heeft men het hier toch aangedurfd om de 28e overgebracht te wor den naar de celgevangenis te Brugge, met als gevolg de fysie ke en morele aftakeling. Op 6 februari 1945 voorlopig in vrij heid gesteld wegens een zenuw inzinking, werd hij opnieuw aan gehouden op 15 maart onder de valse beschuldiging van verklik king van twee lekebroeders en een industrieel. Vanuit de ge vangenis van Brugge werd hij naar Vorst overgebracht (6.6.1945) om op 17 september zwaar ziek naar de Brugse ge vangenis terug te keren. Hij overleed op 30 oktober 1945 in het Sint-Janshospitaal met als enig testament«Ik ben on schuldig, ik heb vreselijk gele den, ik vergeef alles en allen». In oktober 1947 heeft men zijn onschuld moeten erkennen... Hij werd meteen een stervende graankorrel die veel vruchten zou voortbrengen. Op 23 juli 1961 werd voor Dom Modest Van Assche te Erembo degem een standbeeld opge richt, werk van Frans Tinei en geschonken door het Noord- starfonds. Een gedenkplaat Michel De Meyer is medewer- werd eveneens onthuld aan de ker bij het Koninklijk Meteoro- Sint-Pietersabdij in Steenbrug- logisch Instituut te Ukkel, maar ge op30 oktober 1965. Zowel te vooral bekend als weerman bij Steenbrugge als te Erembode- (je b.R.T. gem wordt hij jaarlijks herdacht. Qp vrijdag 25 oktober a.s. is hij werkmethodes en hulpmii delen kunnen we zonder veel kosten gebruiken? 15.00 u.: hoe aankondigen' 16.30 u.: bijkomende vragi van de deelnemers. Vormings- en studiedag over Zondag 20 oktober om de opbouw van een plaatselijk vormingswerk op bijbelse Ü30 u.: welkom met een kop je koffie. 10.00 u.: Bijbelse gegevens tot opbouw van een plaatselijk vormingswerk met nadien be spreking. 12.00 u.: gemeenschappelijke maaltijd, men brengt zelf een lunchpalcket mee, soep en koffie worden aangeboden. 13.00 u.: hoe stellen we een programma op en welke uur: Oecumenische orgel- zangmiddag met Arnold I Jonge. - Dinsdag 22 oktober om 19. uur: presentatie van de bi chure "In de wereld maar ni van de wereld" door Ds. S muel Simons. Dinsdag 29 oktober om 19. uur: voordracht door Heiml— Coppens, orgelbouwer Brazilië: "Een Vlaamse kuri overgebracht naar Latiji 7,® Amerika". km. 1 voorr 4De< *03- «De< maat heerst, zal misschien v< wonderen, maar verklaart to ook waarom weervoorspelli fen niet altijd even akkura unnen zijn. _r ov Dezegespreksavond, een initi om 20 u. in het Hof te RuÜegem hef van de Werkgroep Aktue In de Sint-Amanduskerk te in Herzele te gast bij de kuiture- belooft een leerrijke avond Erembodegem, wordt op zon- le vereniging Gamma vzw om te worden, dag 20 oktober om 11 uur een spreken over klimatologie. Leden betalen 70 fr., en niet-l eucharistieviering opgedragen. Hij zal aan de hand van weer- den 100 fr. voor deze avond In Steenbrugge wordt op zon- kaarten en fotomateriaal ver- Hof te^Rullegem, Peperstraat dag 27 oktober de honderdste duidelijken hoe een weervoor- verjaardag van Dom Modest spelling tot stand komt en welke Van Assches geboorte herdacht opeenvolgende stappen hierbij met een eucharistie en een hul- nodig zijn, zoals de metingen die de aan de abt die voor Vlaande- verricht moeten worden en de ren symbool blijft van offervaar- faktoren waarmee men reke- dieheid als kristen en als Vla- ning moet houden, ming. Hij zal ook antwoord geven op \/„„i c „u a 1 vragen als: hoe komt het dat er ^heS^SSged^: regionale verschik kun- Herzele. rum if sle ek 0 ken in deze vieringen. duren tot bij zijn dood hij werd geïnterneerd en op 25 septem- nog eens in de belangstelling want ber overgebracht naar het kon- na de 'Heksen van Komen' is er centratiekamp van Sint-Kruis, duidelijk niet zo heel veel veran- derd en blijft de koehandel verder gaan. Op die avond zal men kunnen merken dat de Vlaamse mensen in (d.b.) nen optreden? hoe kan het weer zo snel omslaan? zijn er klimaat verschuivingen merkbaar? Dat er zelfs in een klein land als België niet overal hetzelfde kli- Mtoc n 200 1e 1 klei dert wee we. 775 :d«o om tweemaandelijkse debatavon- deze grensgemeente in de steek ge- den te organiseren en dan nog van laten worden en nog steeds moeten een speciaal gehalte. De tema's die ijveren om het Vlaams niet uit het er in de komende maanden zullen straatbeeld te doen verdwijnen. Dit behandeld worden, zijn uiteraard wordt alleszins een open debat dat typisch Vlaams Nationaal gericht veel mogelijkheden voor een rijke naar de aktualiteit. diskussie inhoudt. •eak (btv De nieuwe organisatie staat onder de leiding van de Aalsterse schrijver Julien Liebrecht, die dit jaar op tal rijke 11 julievieringen te gast was. Een eerste gespreksavond had plaats op 13 september en kende een bevredigende opkomst, reke ning houdend met de aard van het onderwerp. Peter De Roover open de dus de reeks over een onafhan kelijk Vlaanderen waarbij vooral Al deze debatavonden van de club 'een realistische oplossing' in vraag gesteld werd. Er één vinden is een andere zaak, maar juist daarom die nen deze debatavonden om moge lijke oplossingen te vinden voor het Belgische nationaliteitsprobleem. Na de voorzitter van de Vlaamse Volksbeweging komt Guido Tas- tenhoye op vrijdag 8 november a.s. aan de beurt. Aan de hand van uit spraken in boek 'Vlaams-Brabant in de wurggreep van Europa' zal hij handelen hoe in de regio rond Brus- U eist van ons, onder bedreiging van trum onzer stad op te vullen. keergelegenheid in de Kattestraat... dienst zijn aan uw projekt, maar isi De eerste 'cycluswordt afgesloten een gerechterlijke vervolging wegens Dit is niet alleen een positief initiatiefAls hij dan de overgrote meerderheid vergiftigd'geschenk'voor Aalst. Op op 15 mei 1992 met het Komitee der eerroof en laster tegenover onze voor- het is een dwingende noodzaak, en van de Aalstenaars kan overtuigen, altaar van het verkeersvrij maken foto Randgemeenten. Een vrij podium zitter, dat wij ons tot onze leden rich- dus verdient elk initiatief terzake de dan mag hij het ook zwart op wit het tweede deel van de Kattesl wordt gegeven aan Joh. Laeremans tennodige aandacht, ook dit. beweren. worden de De Ridderstraat, Vrijht Aangezien het niet haalbaar is alle Waar de heer Vereecken echter stelt dat Ook de aard van het woon-winkel- leden van onze deelverenigingen per- het geplande projekt (handelscentrum werkkomplex zoals de heer Vereecken soonlijk te kontakteren, verkiest het met daarbij aansluitende parking) voorstelt heeft zo zijn nadelen: Forumbestuur de kranten te verzoeken van bij het begin door de overgrote 1. Het voorziene aantal appartemen- meerderheid van de Aalsterse bevol- ten is te klein. king zeer gunstig werd onthaald, 2. De appartementèn zijn te groot en Zo ja, dan willen wij u graag advist er. ai neemt hij zijn wensen voor werkelijk- dus te exclusief, meer variatie in groot- de verkeersproblematiek aan andt ^U3W7 en zijn medewerkers die handelen over de 'Zes' en vooral over de toe standen ter plaatse waar men even eens te doen heeft met de Eurokra- ten die Europa als dekmantel ne men voor de verfransingspolitiek. straat, eerste deel Kattestraat, Pep m\ '.Mc ons antwoord te publiceren. U vraagt ons te stellen dat t Is dit uw bedoeling Is dit uw oplossing voor bet park koperij of ongeoorloofde ten Denderstreek gaan door in het Hof ten Dale en vangen aan om 20 uur. Sinds 12 september kan men er ook terecht voor een kursus 'Informati ca voor beginners'. Het is een popu laire avondschool voor computerfa- (4 vraagtekens) en last but not Als de "heer Vereecken écht de mening zien, bestendigt men het doodse, onge- beslissing: heid. De overgrote meerderheid kent te is aan te bevelen! het projekt enkel uit de in de pers 3De interne verdeling van zoals u konkludeerde uit de woordjes: gevoerde polemieken, en werd nooit pingen loopt mank: door op hetgelijk- 'REWA-gate, Faluintjes-connection naar zijn mening gevraagd... vloers alleen winkelpanden te voor over te laten, maar kom onsuwprq o*a niet verkopen als zijnde dé oplost voor onze parkeerproblemen over de niet naten en het inschrijvingsgeld be draagt 2000 fr. Ook de culinaire kring hervatte zijn kooklessen en misschien is er nog een plaatsje vrij want het aantal deelnemers is hier tot 25 beperkt. Op vrijdag 20 september waren de bou\ seer dio-c haal- sel de Vlaamse eigenheid verloren wijnproevers aan de slag onder lei- gaat door de spekulering van de im- ding van Fr. Boel, de man waar in- mobiliënmakelaars. G. Tastenhoye lichtingen kunnen ingewonnen heeft het dossier hierover in detail worden. Op zaterdag 28 september gepleegd. En wij bevestigen vandaag verantwoordelijken van de cv Veilig U kreeg van de Adviesraad van Ruim- En zoals u zelf schrijft is het had $3a bestudeerd zodat het zeker de moeite zal lonen om zich verder te informeren. Het programma wordt verder gezet door Heet. Van Oevelen die de ver dwijning van de Afrikanerkuituur, nauw verwant aan de Nederlandse, bestudeert. Dit heeft niet alleen be trekking op het ANC maar ook op de Engelstalige blanken die even zeer het 'Afrikaans' verachten als dit bij ons gebeurt met het Neder lands. Het wordt dus een zuivere Zuid-Afrika-avond dat nu eens niet gaat over het pro en contra van de apartheid maar wel een pleidooi zal a.s. nodigt de vzw Vlaams Centrum uit voor haar Sympatisantenfeest dat muzikaal omlijst wordt door Ar- join. De deelname in de onkosten bedraagt 450 fr en in te schrijven in het Hof ten Dale. Voor 12 oktober is er een herdenkingsavond gepland voor Bert Moereels, georganiseerd door het Sint-Martensfonds en de plaatselijke VU-afdeling. Tijdens het Allerheiligenweekend is er een tentoonstelling met jonge kunste naars uit de streek met o.a. Wouter Bolangier, de talentrijke glazenier. Tenslotte kan men in het Hof ten Dale terecht voor de traditionele zijn voor het behoud van de aan ons geschenkenbeurs tijdens het week- verwante kuituur. end van 1 december. Op vrijdag 13 maart komt Komen JV least: deze zaak stinkt langs alle kan- van de Aalstenaars wil kennen (en dat zellige, onveilige karakter die deze U zegt tenslotte dat het Stadsbestuu rurte ten (niet te lezen in ons geschreven zijn er meer dan het handvol bande- winkelstraat nu al heeft: door de bore- basis van een nieuw onderzoek van£ perscommuniqué). laars uit de Kattestraat) dan kan hij ca op het gelijkvloers te brengen zou zonder enig drukkingsmiddel willen graag onze zienswijze ver- misschien een openbare hoorzitting men 's avonds de straat levendiger en uwentwege tot een voor uw groep o%a houden onder bet belfort, met naast veiliger maken. Ook de winkelpanden tieve beslissing is gekomen. Het forum heeft nooit beweerd over zich afgevaardigden van het Forum en zouden 's avonds veiliger zijn o.w.v. de Welk nieuw onderzoek bezwarend bewijsmateriaal jegens u te de Werkgroep voor Stadsherwaarde- sociale kontrole en ook omdat de toe- beschikken. Het forum heeft nooit ge- ring, de bewoners van de Ridderstraat, gang tot de bovenverdieping zou kun- en de resultaten van dit nieuw on ïnsinueerd dat u laakbare feiten hebt De Keyzerstraat en Vrijheidstraat, de nen afgesloten worden. tad van Ruim- Wonen, de stuurgroep Herwaarde- telijke Ordening en Leefmilieu op 18 centrum in de Kattestraat onverbn ota ringsgebied Linkeroever en ambtena- mei 1989 deze aanbeveling: waarom baar verbonden met het parket ï00 ren van de Gemeenschapsminister sloeg u deze in de wind? bouw in de De Ridderstraat, van Ruimtelijke Ordening en Leefmi- Voor hetzelfde geld kreeg uw projekt Is dit geen drukkingsmiddel sorm ^ei lieu verantwoordelijk voor de her- veel meer levenskansen en een brede- Vorig jaar was de Heilige direkties re publieke goedkeuring... het breekpunt. Ze werd prompt g o»cu het SMI, het Sint-Jozefinstituut, het Herdenk nu uw projekt voor het te laat klasseerd. Nu KTA en het HRIHAN en hun respectie- is! het breekpunt. AROL ging door velijke ouderverenigingen, de voorzit- En dan geeft u uw visie op het parkeer- knieën, en roepen vele onbeantwoorde vragen ters van de gemeentelijke adviesraden beleid: Kunnen wij ons nog aan andere op. voor Ruimtelijke Ordening en Leefmi- IJ heeft het over het probleem van de verbreekbare verbindingenvei 'Een investering van 150 miljoenlieu, Verkeersveiligheid en Derde Leef- parkeerschaarste, maar u zou nu toch ten? In zijn inleiding stelt de heer Vereec- tijd, de voorzitters van alle Aalsterse stilaan moeten weten dat bet scheppen Nog altijd de vastberaden spreek *1001 ken dat zijn groep i.s.m. de Société dekenijen, ook dus van die winkelstra- van nieuwe parkeergelegenheden het van de Aalstenaars die meer verkt jjJ1, Immobilière Albertine en Rogib, bereid ten die geen baat, maar misschien probleem nooit oplost, maar het ge- veiligheid en verkeersleefbaarbeii g« is een investering van 500 miljoen te schade te verwachten hebben van een woon bestendigt, zelfs vergroot! streven, doen teneinde de kaakslag in het een- nieuw winkelcomplex en extra-par- Het parkeergebouw kan hoogstens een Het Forum best" wij dit ook nu niet willen beweren of insinueren. Het gehele be slissingsproces in deze zaak ging bui ten ons om en wij kunnen daarover niets zeggen. Over de beslissing zelf en over uw publiek standpunt van 13-9-91 zijds hebben wij wel iets te ons 052-1 «0*Cu

De Voorpost | 1991 | | pagina 10