Prijs Van Buggenhout '91 voor Zeelse Machteld De Vleeschouwer Festival van Vlaanderen in onze regio De Voorpost r Belle Bridgeclub HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16-18.10.1991 - De Voorpost Herzele: Vokaal en Instrumentaal Ensemble Currende (18.10) Lokeren: W. Boeykens Ensemble en Mozart (18.10) Erpe-Mere: Blokfluitmuziek door Vier op 'n Rij (19.10) Ninove: Orgelrecital Ton Koopman (19.10) Bomem: Groot Ensemble W. Boeykens (20.10) Vrijdag 18 oktober te Herzele: Rebelo en Scarlatti door Currende Na eerdere optredens in Gent en Sint-Niklaas is het Vokaal en In strumentaal Ensemble Currende o.l.v. Erik Van Nevel vanavond nog te gast in de Sint-Martinuskerk te Herzele met werken van Joao Soa- res Rebelo (1609-1661) en Dome- nico Scarlatti (1685-1757). Er wacht opnieuw een mooie koncertavond. Het Vokaal Ensemble Currende, in 1974 door Erik Van Nevel opge richt, bestaat uit een twintigtal pro fessioneel geschoolde zangers uit diverse provincies en is op dit ogen blik een van de beste vokale ensem bles in Vlaanderen. De keuze van het repertoire gebeurt zeer selek- tief uit de literatuur van renaissance tot vroeg-klassiek. Naast talloze koncerten in binnen- en buitenland en heelwat radio- en tv-opnamen verzorgde Currende reeds diverse plaatopnamen. Erik Van Nevel, de bezieler-stichter van het Vokaal Ensemble Curren de, heeft een gedegen muzikale vor ming en ervaring. Na een muziek opleiding te Leuven, Brussel en Antwerpen wordt hij als docent ver bonden aan deze instellingen, werkt hij als lid van het Huelgas Ensemble mee aan een tiental plaatopnamen, richt hij Currende op waarmee hij Uitslag van de winnende paren op dond. 3 okt. 91 Richting N-Z 1. Dexhorez-Comelis 2. echtpaar Christiaens 3. echtpaar De Saeger Richting O-W 1. P. Veldeman - Hofmans M. 2. De Visscher L. - Maes A. 3. G. De Boeck - Van Damme P. Uitslag van dond. 10/10/91 Richting N-Z 1. Comelis - Dexhorez 2. echtpaar De Saeger 3. L. De Visscher - A. Maes Richting O-W 1. H. De Troch - W. Verhofstadt 2. M. Weymans - P. De Smedt 3. R. Michiels - J. De Vidts Bridgeavond elke donderdag te 20 uur in "De Drie Klokken", Van Langenhovestraat 1, St.-Gil- lis-Dendermonde. Weekblad van Dender-, Dunne- en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.400 F 6 maand 1.200 F 3 maand 600 F los nummer 48 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 bekendheid verwerft in binnen- en buitenlandse muziekfestivals, wordt hij assistent-koorleider bij het BRT-Koor (1980-1985) en stelt hij in 1983 een nieuw Brussels kate- draalkoor samen. Daarenboven is hij als gast-dirigent of -koorleider in het buitenland regelmatig te gast voor bepaalde projekten. Van Joao Soares Rebelo staan op het programma: "Lamentationes a 8 voci e basso cintinuo" en twee vesperfragmenten "Magnificat To. 6" en "Laudate Pueri Ton. 5". Hier mee sluit dit koncert aan bij Euro- palia 91 Portugal. De drie werken die vanavond van Rebelo uitge voerd worden, stammen uit het in 1657 te Rome uitgegeven bundel "Psalmi, turn vesperarum, tum com- plementarum, item Magnificat, La mentationes, et Miserere". Het zijn achtstemmige, dubbelkorige kom posities op Latijnse tekst, met basso continuo, die alle dateren uit 1653. Het "Stabat Mater" voor vier sopra nen, twee alten, twee tenoren, twee bassen en basso continuo neemt in het vokale oeuvre van Domenico Scarlatti een unieke plaats in. Hij schreef deze kompositie immers als een tienstemmig werk, onder de in druk van de late ontwikkeling van de meerkorigheid te Venetië of, zoals tot op heden vermoed wordt, speciaal voor zijn zangers aan de Capella Giullia. Vast staat dat het hier om een bijzonder ekspressief geladen, vroege kompositie gaat die van een verbazingwekkende rijp heid getuigt. Toegangskaarten voor dit koncert (400 fr.) kunnen besteld worden in het Gemeentekrediet, Kerkstraat 7, te 9550 Herzele (tel. 053/62.39.20: 9-12.15 en 14.30-18.30 uur). Vrijdag 18 oktober te Lokeren: Mozart en Boeykens, twee groten De befaamde klarinetvirtuoos Wal ter Boeykens (Festivalster 1991) stelde ziin Walter Boeykens Ensem ble, een kwintet, samen uit de beste Belgische musici. Na optredens in de belangrijkste binnen- en buiten landse festivals volgde spoedig een overeenkomst met de prestigieuze platenfirma Harmonia Mundi waar ze in vier jaar niet minder dan 15 CD's opnamen met alle belang rijke werken uit het kamermuziek repertoire voor klarinet. Vaste waarden in dit kwintet zijn violiste Maijeta Korosec (koncert- meester bij het BRT-Filharmonisch Orkest), Thérèse-Marie Gilissen (prof altviool aan het Brusselse con servatorium én soliste) en cellist Roel Dieltiens (docent cello te Leu ven, lid van het Orkest van de 18de Eeuw en steeds meer gevraagd so list). Gezien Boeykens alle voor kla rinet beschikbare kamermuziek wil vertolken, wordt het W. Boeykens Kwintet regelmatig aangevuld met andere gereputeerde musici, die sa men het W. Boeykens Ensemble vormen. Vanavond is dit pianist-di- rigent-komponist Robert Groslot, laureaat van de Elisabethwedstrijd voor piano 1978 én een van onze grootste musici! Op het programma van dit koncert prijken twee werken van Mozart. Eerst het "Klarinetkwintet in A, KV 581" uit 1789, dat zeker niet moet onderdoen voor de late strijk kwintetten. De charme van de on uitputtelijke melodische stroom verdiept de klarinet, waarvan de klankkleur zich karakteristiek van de strijkers onderscheidt of er juist op schitterende wijze mee versmelt. En na de pauze wordt het "Kegel- stattrio in Es voor klarinet, altviool en piano, KV 498" uit 1786 ge speeld, een van de bijzonderste wer ken uit het klassieke kamermuziek repertoire. Mozart heeft het in 1786 gekomponeerd om te kunnen musi ceren met klarinettist Anton Stad- ler en zijn leerlinge Franziska von Jacquin. Mozart bespeelde daarbij de altviool. De bijnaam is afgeleid van de over levering dat Mozart het trio op de kegelbaan zou geschreven hebben. Het is één van de vele legenden die rond zijn persoon zijn geweven. Tickets voor dit koncert (450 fr.) kunnen besteld worden in het C.C., Torenstraat 1 te 9160 Lokeren (091/48.28.05; 9-12 en 13.30-17.30 uur). Om 20 uur in de Stadsfeestzaal van het Cultureel Centrum. Zaterdag 19 oktober te Erpe-Mere: blokfluitensemble Vier op 'n Rij De ludieke naam Vier op 'n Rij duidt een kwalitatief hoogstaand blokfluitkwartet aan van Bart Span- hove, Joris Van Goethem, Paul Van Loey en Geert Van Gele. Samen vormden ze het ensemble dat in no vember 1985 werd opgericht. Ze be haalden samen een eerste prijs ka mermuziek met grote onderschei ding en dankzij een verdergezette intensieve samenwerking wist de groep in erg korte tijd een eigen homogene klank en verrassende technische perfektie te bereiken. Ze spelen op kopieën van histori sche instrumenten en hebben maar liefst in totaal 40 blokfluiten in hun instrumentarium. Op deze instru menten brengen ze werken uit di verse stijlperiodes, gaande van de 13de t.e.m. de 20ste eeuw, naast een aantal eigen spirituele bewerkin gen. Door hun boeiende interpretatie en glashelder samenspel geniet Vier op 'n Rij een snel stijgende bekend heid over heel Europa. Op het programma van dit koncert staan werken van Samuel Scheidt (1587-1654), Tarquinio Merula (ca. 1594-1665), J.S. Bach (1685-1750), Piet Swerts, Joseph Bodin de Bois- mortier (1689-1755), Nicolaus a Kempis (ca. 1600-1676), Mozart (1756-1791) en Antonio Vivaldi (1678-1741). Tickets (200 fr.) kunnen gereser veerd worden bij de Dienst Kuituur, Oudenaardsesteenweg 458 te 9420 Erpe-Mere (053/62.71.11; 8.30- 11.30 uur). Om 20 uur in het Gemeentelijk Cul tureel Centrum "Steenberg". Zaterdag 19 oktober te Ninove: orgelrecital Ton Koopman Portugese orgelmuziek valt er te be luisteren in de O.-L.-V.-Hemel- vaartkerk te Ninove. De organist is niemand minder dan Ton Koopman (Zwolle, 1944) die als klavecinist- organist én als dirigent van The Amsterdam Baroque Orchestra we reldwijd naam gemaakt heeft op het febied van de oude muziek, lijn kunstenaarsschap kenmerkt zich door een eigentijdse vormge ving van het muzikale gedachten- goed uit de barok en door een voor keur voor improvisatie en dyna miek. Elk koncert is daarom ook weer anders voor hem. Ook in de programma's zoekt hij afwisseling, waarbij hij graag nieuwe wegen in slaat, zonder het geijkte repertoire te verwaarlozen. Hij heeft voor zichzelf wel een grens getrokken bij de dood van Mozart in 1791. Sedert de zeventigerjaren is Koop man een bekende verschijning op nationale en internationale podia. Na zijn Prix d'Excellence te Amster dam voor zowel orgel als klavecim bel (bij Gustav Leonhardt) richtte hij in 1979 het internationaal sa mengestelde The Amsterdam Baro que Orchestra op. Óp het programma van dit koncert met Portugese orgelmuziek vinden we naast anonieme werken ook komposities van Francisco Correa d'Arauxo, Pablo Bruna, Juan Bau- tista Jose Cabanilles, A. de Macedo, A. Correa Braga, Antonio de Cabe- zon, Pedro de Araujo en Domenico Scarlatti. Tickets aan 300 fr. kunnen gereser veerd worden bij de Dienst Kuituur. Oudstrijdersplein 6 te 9400 Ninove (054/33.78.57). Zondag 20 oktober te Bornem: Groot Ensemble Walter Boeykens In de Centrumkerk te Bornem speelt zondag 20 oktober om 20 uur het Groot Ensemble Walter Boey kens werk van Hoffmeister, J.S. Bach/R. Groslot, von Weber, Cima- rosa/Benjamin, Mozart, Pachelbel en Mendelssohn. Nog maar eens Walter Boeykens dus; hij is niet zomaar de Festival- ster van deze editie '91 natuurlijk. Zijn internationale carrière nam tij dens de laatste tien jaar een grote vlucht. Sinds 1985 wijdt hij zich dar' ook nog uitsluitend aan solistische optredens en masterclasses in de gehele wereld. Zijn repertoire omvat de hele klari netliteratuur. Met beroemde strijk kwartetten zoals het Amadeus- kwartet, het Arthur Grumiaux- kwartet, het Chilingirian-kwartet, het Orlando-kwartet, het Quatuor Via Nova, het Meloskwartet en - last but not least! - met zijn eigen Walter Boeykens Kwintet vertolkte hij meermaals de aangrijpende kla rinetkwintetten van Mozart en Brahms. Tot zijn recente opnames behoren een CD met de sonates van Brahms waarvoor hij in België de Caecilia- prijs en de Snepvangersprijs kreeg van de Belgische Unie voor de Mu- ziekpers, en die in Frankrijk "Dis- que Choc" werd, en een schitteren de CD (kopen!) met de concerto' van Weber met het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon. Voor Harmonia Mundi France realiseert hij tussen 1990 en 1994 een prestigieuze reeks van niet minder dan 15 CD-opnames met alle hoofdwerken uit het kamermu ziekrepertoire voor klarinet. Boey kens is tevens professor klarinet aan de conservatoria van Antwerpen, Rotterdam, Nice en Turijn! Tickets (400 en 450 fr.) kunnen ge reserveerd worden in het C.C. Te Dilft, Sint-Amandsesteenweg 41-43 te 2880 Bornem (03/889.75.63; 9-12 en 13-19 uur). L. UITGEVERIJ DE CUYPER naamloze vennootschap Oude Vest 28 9200 Dendermonde HRD 33579 De aandeelhouders worden uitgenodigd de jaarvergade ring bij te wonen, die zal ge houden worden op dinsdag 12 november 1991te 14 uur, in de maatschappelijke zetel. AGENDA 1. Verslag van de raad van be stuur. 2. Verslag van de kommissa- ris-revisor. 3. Goedkeuring van de jaarre kening op 30 juni 1991 en van de verwerking van de resultaten. 4. Kwijting van hun bestuur aan de leden van de raad van bestuur. 5. Kwijting aan de kommissa- ris-revisor. 6. Benoeming bestuurder. 7. Rondvraag. De aandeelhouders die de al gemene vergadering wensen bij te wonen, worden verzocht zich te gedragen naar de statu ten. De raad van bestuur Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053 78.99.36 en na 18 u. 053 62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. De 'Prijs van Buggenhout '91', dit jaar voorbehouden aan de beoefenaars van de schilder kunst, bleef in de eigen regio. Laureate en meteen 20.000 F rijker, werd immers de tweeën- twintigjarige Machteld De Vlee schouwer uit Zele, voor haar in zending 'Zonder titel'. Waar mee géénszins geïllustreerd werd dat deze Buggenhoutse kulturele wedstrijd slechts een regionale uitstraling kent, want de in totaal 43 deelnemers, die gezamenlijk 81 werken aan de appreciatie van de jury voor legden, kwamen uit de drie 'toegelaten' provincies Oost- Vlaanderen (30), Antwerpen (9) en Brabant (4). Diversiteit en kwaliteit, dat ble ken de meest in het oog spring ende kenmerken van de ten toonstelling die met de inzen dingen voor deze 'Prijs van Buggenhout' in de polyvalente zaal van de Vierhuizen-sport hal, vorig weekend opgezet werd. Springplank Kuituurschepen Christiane Du- rinck-Verhelst onderstreepte tijdens haar welkomswoord op de proklamtie, vorige vrijdag avond, de uitstraling die de 'Prijs van Buggenhout' voor de gemeente inhoudt. Ze noemde de 'Prijs' ook een springplank en citeerde de namen van Jos Mey- vis, Yves Malfliet, Peter Bug genhout en andere kunstenaars, vroegere laureaten die achteraf tijdens zowel nationale als inter nationale wedstrijden eerste prijzen in de wacht sleepten. De schepen dankte ook Pieter Van- neste, echtgenote Mia en zoon Bart en Guido Durinck, die an dermaal aan de kar duwden. Guido Durinck, sekretaris van de jury, beklemtoonde de diver siteit die de ingezonden werken kenmerkte en onderkende 'de eikspressie van een groep kun stenaars tegen de achtergrond van eenzelfde tijdsbeeld' als een belangrijk voordeel van derge lijke tentoonstelling. Later op de avond, na de prokla- matie van de gelauwerden en nadat Chris Magnus en Dirk De Hertogh, beiden leraars aan de Buggenhoutse Muziekakade- mie aan de visuele kermis nog een auditieve vefademing toe voegden, proklameerde burge meester Paul Van Malderen, in de Olympische geest, alle deel nemers uit tot winnaars. Drie vermeldingen en een eer volle vermelding De jury, bestaande uit Frans Minnaert, direkteur van de Ho gere Rijksschool voor Beelden den Kunsten te Anderlecht, Ge orges Bekkers, direkteur van het Instituut voor Kunstambachten van het Gemeenschapsonder wijs te Mechelen en leraar aan de Akademie van Antwerpen, Armand Calder, professor aan de Akademies van Aalst en Ber- chem, Pieter Vanneste, voorzit ter van de jury, professor aan de akademie van Berchem, Mevr. Christiane Durincik-Verhelst, Buggenhout. Machteld De Vleeschouwer werd laureaat van de Prijs schepen van kuituur van de ge- van Buggenhout (foto guy) meente Buggenhout en Guido Durinck, sekretaris van de jury, zen discipline: de aquarel', kende drie vermeldingen toe. 'Wegens de eenheid in de globa- De derde vermelding werd'om- le inzending, de agressieve im- wille van de sfeervolle uitdruk- pakt en de monumentaliteit, ge king van het zoeken naar de die- schraagd door de symboliek op- pe roerselen van het menszijn' gewerkt door het gebruik van Zelebaan, studeerde dit jaar toegekend aan Jean Van Laere sterke kleurkontrasten' werd aan de Koninklijke Akademii uit Antwerpen voor zijn werk aan Christophe Malfliet uit Ant- voor Schone Kunsten te Ant- 'Dwalende Zielen'. De tweede werpen, voor zijn inzendingen werpen, afdeling schilderkunst, f vermelding ging naar Leen Van ka Paloma Blanca en Scap- Tevoren liep ze akademie tc pando dal Mostro verso la Hammeenalskindwaszeaktiel Terra', een eervolle vermelding binnen de Zeelse kunstkring toegekend. 'Were Di'. Deze jonge kunstenares staat de jury voor haar keuze de 'Priji van Buggenhout '91' toe te ken- nen aan Machteld de Vlei schouwer uit Zele. De laureate, zo woont langs d( Den Bossche uit Buggenhout, 'omwille van de spontane uit drukking van de eigen leefwe reld van de artiest voor haar naar de naïeve kunst toeneigen- de werk 'Brugge'. Machteld De Vleeschouwer «De prijs wordt toegekend voor rière. Haar werken tentoonstel- /lp nlAKolitpit x 70 n Hp in7pnHinn 1.1 nog aan het begin van haar kar- rière. Haar werken tentoonstel- H De eerste vermelding kreeg globaliteit van de inzending, len deed ze in het eigen Zele en e Geest uit Zele! Opvallend in de werken is de Francois De Geest uit Zele, voor zijn werk 'Bewegend sfeervolle en poëtische beleve- een groepstentoonstelling Naakt' De jury was gechar- n,s van de objekten die gedragen Oeren, in de buurt van Veurne. meerd door'het vlotte gebruik wordt door een rijk koloriet». Ze nam via de 'Prijs van van het penseel binnen de geko- Aldus Iu,dde de mot,venng van Buggenhout' voor het eerst deel aan een kunstwedstrijd. Het bekroonde werk, een olie verfschilderij op doek - het was meteen ook haar eindwerk tijdens de voorbije zomer, via Wf de Antwerpse akademie non-figuratief van aard en wordt gekenmerkt door een fel koloriet, hoewel telkens één kleur domineert. Ik ben, aldus de laureate, spontaan geëvolu eerd naar het non-figuratieve. Hoewel ik geen aversie aan de dag leg voor het figuratieve in de kunst; figuratieve kunst kan ook abstrakt bekeken worden. Machteld De Vleeschouwer, die momenteel nog de finaliteit schilderen volgt aan de Dender- N, mondse Akademie, geeft les in Mechelen en in Puurs. Buggenhout. Leen Van den Bossche uit Buggenhout kreeg een vermel ding tijdens de 'Prijs van Buggenhout' (foto guy) Pierre Van Rossem ns c reen uwe iiet mi va r. *e he iepe tn wj ietwi lomer

De Voorpost | 1991 | | pagina 16