I I Sint-Jozefsschool van Mere viert halfeeuwfeest Gemeentelijke Sportraad Lede wil iedereen fit houden Patricia De Bruycker wint kampioenschap van groot-Lede Vzw Begeleid Werk mikt op integratie van minder-validen op arbeidsmarkt 4 - 18.10.1991 - De Voorpost Erpe-Mere. De uitbreiding nam Sint-Jozefschool aan de Kloosterstraat te Mere, die na vijftig jaar beroeps- en hat naar andere afdelingen, moest achter deze gevels ruimere lokalen optrekken (jv) De Leedse Sportdienst pakt opnieuw uit met een aantal initiatieven die de brede lagen van de bevolking moeten kunnen aanspreken. Binnenkort starten reeksen van konditiegymnastiek, turnen voor de derde leeftijd en zweminitiatie. Konditiegymnastiek biedt een kom- kom. Ze hebben plaats in het Jeugd- binatie van warming-up, lenigma- huis Leeuwerik in de Ommegangs- kende oefeningen, spierversterken- laan, de tweede en de vierde don- de bewegingen, vaardigheden, car- derdag van de maand tussen 15 en Vksïï dio-vasculaire oefeningen en een 16 uur. De data zijn: 10 en 24 okto- cooling-down. Deelnemers betalen ber, 14 en 28 november, 12 en 19 500 fr. (verzekering inbegrepen) of december. 60 fr. per les. De lessen worden ge- De zweminitiatie door gediplo- geven door een gediplomeerde mo- meerde monitoren is bedoeld voor nitor in de turnzaal van Stella Matu- kleuters en kinderen. Watergewen- tina (ingang Nieuwstraat) op ning is er voor de allerkleinsten en woensdag tussen 20.30 u. en de anderen leren de eerste zwembe- 21.30 u. op 9, 16, 23 en 30 oktober, wegingen. Er is verder gelegenheid 6,13 en 20 november. tot vrij zwemmen en vervolmaking. Ook turnen voor de derde leeftijd Normaal gebeurt het vervoer met heeft dezelfde ingrediënten. Deze eigen vervoermiddel maar er be- lessen zijn gratis en iedereen is wel- staat ook de mogelijkheid tot mee rijden na afspraak en mits betaling. Personen die met de wagen rijden en bereid zijn iemand mee te nemen gelieve contact op te nemen met de verantwoordelijke personen (zie inf fo). Dit alles gebeurt in het zwem bad "Het Waterhoentje" aan de Perrestraat 15 te Hillegem. De prijs is 800 fr. (les verzekering) ofwel 500 fr. (vrij zwemmen verzeke- ring). De lessen gaan door telkenmale op maandag tussen 20 u. en 21 u. op de volgende data: 7,14, 21 en 28 okto ber, 4, 18 en 25 november, 2, 9 en 16 december. Info: Droessaert Dirk, Kerkevijver- straat 6 te Lede. Tel.: 053/80.50.04 of Gemeentelijke Sportdienst, Markt 1, te Lede. Tel.: 053/80.15.10 (465). Vervolg van blz. 1 Voordien Het eeuwfeest van het klooster was hij van 1839 tot 1855 co-ad- werd indertijd uitbundig gevierd jutor te Herdersem waar hij dank zij de medewerking van eveneens aan de basis lag van de talrijke verenigingen van het was de fototentoonstelling over 'vandaag' wel beknopt maar toch veelzeggend. Programma eerste stichting in 1961. In 1874 dorp. Thans is het de beurt aan ,6 Uot u0if001,„, volgde dan Mere, het jaar daar- de onderwijsinstelling die het na Munkzwalm en in 1879 be- vijftigjarig bestaan van de be gonnen de Jozefienen hun apo- roeps- en handelsafdeling niet stolaat in Petegem. onopgemerkt wil laten voorbij- In Mere startte men officieel op gaan. Deze viering is echter op 16 april 1874 en de kleine ge- een andere leest geschoeid, meenschap werd geleid door de Men zal inderdaad de nadruk zusters Antonia, Ambrosia en leggen op het pedagogische as- Pharaïldis, ex-overste van Her- peet waarbij de leerlingen zelf dersem. Dank zij de mildheid een belangrijke inbreng hebben, van relatief rijkere boeren kon In de eerste plaats gaat men een men met een boerderij aanvan gen, onderwees men enkele kin deren van het dorp en verzorg den zij behoeftige zieken. Geleidelijk groeide deze jonge gemeenschap en zowel ouder- feest is er ook aan een peda gogisch luik gedacht. Dit bestaat uit een drietal konferenties met de eerste op 13 november a.s. om 20 uur die door Paula D'Hondt zal gegeven worden en zij heeft als tema gekozen 'De taak van de christelijke school bij de opvoeding van jongens in de richting van een multi-kultu- rele samenleving'. Op dinsdag 3 december om 19.30 u is het de beurt aan Nicole Vettenburg die zal handelen over 'School en probleemgedrag'. Deze cyclus wordt afgesloten door Paul Ma- hieu op 3 februari 1992 om 19.30 u met het tema 'Schoolkultuur'. Maar er is daarnaast ook nog In groot-Lede werd het kampioen schap petanque georganizeerd. Het tornooi werd door de gemeentelijke sportraad in samenwerking met de plaatselijke petanquevereniging Oud en Jong Dries Lede georgani zeerd. De organizatoren waren best tevre den met de opkomst van maar liefst 40 petanqueliefhebbers (niet gefe- door loting bepaald en dat werd tot sportraad en werden dan ook door drie keer toe herhaald. hun verantwoordelijken overhan- Er moest namelijk vier keer ge- digd aan de laureaten, speeld worden waarna de punten De uitslag luidde als volgt1. Patri- werden samengeteld voor het op- cia De Bruyker; 2. Roger Uytenho- maken van het klassement. ve; 3. Willy Annaert; 4. Marcel Du- Er werd gespeeld naar een prijzen- rincks; 5. Luc Meganck; 6. Marcel pot van 3.000 fr plus inleg en een de Beer en Armand Schelfout; 8. trofee voor de eerste vrouw en een Frans Arts; 9. Denis De Mol en 10. trofee voor de eerste mannelijke Christianne De Waele. dereerden) die verdeeld werden in deelnemer. Beide trofeeën werden tripetten en kwartetten. Die werden geschonken door de gemeentelijke Aal: reeks voordrachten organiseren met een pedagogische achter grond om de jeugd op te voeden. Daarbij houdt men vooral reke ning met het pedagogisch kli- or maat en een belangrijk deel enzorg als onderwijs behoorden wordt door de leerlingen zelf tot hun dagelijkse bezigheid. In verzorgd. Men zal trouwens een de periode van de schoolbevol- soort musical opvoeren o.l.v. rètmiv.;fnn kingsexplosie ging men zelfs de een theaterpedagoge maar de °"4Td "Tfc™ruari wfarbii men nadruk leggen op het laatste en opbouw van het geheel moet het ££n sfeegrbeeld zal oproepen van vóór de eerste wereldoorlog tel- werk van de leerlingen zijn. - P.P. In november a.s. verwacht men mevr. Paula D'Hondt die zal handelen over de problematiek van de immigranten en op 3 de cember, om 19.30 u is Nic. Vet- tenbrug, kriminologe, te gast met het tema van het school- en probleemgedrag van kinderen. Begeleid Werk wil jongeren en volwassenen met een handicap op de capten realizeren is een van de arbeidsmarkt integreren in het beroepsleven door steunverlening. Bij elke krachtlijnen van het beleid van de de de toenmalige klooster school - een benaming die thans voorbijgestreefd is - maar liefst een tachtigtal kostschoolmei sjes, een aantal dat nog fel zou stijgen met de invoering van de schoolplicht in 1918. De schoolbevolking groeide de Sint-Jozefsschool uit de pre historie. Er volgt een fototen toonstelling waarbij men de school belicht 'van toen naar aktie staat het verhogen van de tewerkstellingskansen centraal met res- pekt voor de mogelijkheden en de beperkingen van de betrokkene. Het projekt situeert zich binnen de provincie Oost-Vlaanderen. Begeleid Werk richt zich tot men- aan het projekt willen meewerken sen die het moeilijk hebben om en over een deskundig medewer- werk te vinden of om zich te hand- kersteam dat werkt rond arbeids- haven in een werksituatie. Hun han- houding en -mentaliteit. De bege- dicap bestaat in een beperkte leer- leidingsomgeving, verwijzers en baarheid, laaggeschooldheid, fysi- werkgevers kunnen er terecht met informatie of begeleidingsvragen naar bestaande opleidingsmogelijk heden, stimulerende tewerkstel lingsmaatregelen of ondersteuning in de aanpak en werkomgang. sche of psychische of sociale proble matiek. De eerste aandacht gaat uit naar mensen die niet kunnen in- nu'. stappen in een aan hun niveau aan- De 'eigen inbreng' komt van de gepast opleidingsaanbod. Daar- leerldingen zelf die een ware naast richt het initiatief zich naar de 'musical' voor het voetlicht werkgevers en de'begeleidersom- Experiment van twee jaar steeds maar en als zodanig Voor de sociologie zorgt dan moest men telkens een oplos- Paul Mahieu op 3 februari 1992 sing vinden om de gebouwen uit die de schoolkultuur zal belich te breiden. In 1930 richtte men ten en op 8 februari kan men in een wijkschool op in Oostdorp de Sint-Jozefsschool terecht en een tweede volgde in 1951 voor een introfuif. Alles gaat aan de Bosstraat. In het begin van de tweede wereldoorlog on derzocht men de mogelijkheid om zich niet meer tot het lager onderwijs te beperken. In 1941 reeds opende men met Pasen een beroepsklas en bij het begin van het volgende schooljaar voerde men een splitsing door en voor 1941-42 beschikte men én over een beroeps- én over een handelsklas. Het jaar na dien kon men verdubbelen en ook in deze afdelingen steeg het aantal leerlingen gestadig, tot bijna tweehonderd in 1947 toen de twee afdelingen door het mi nisterie erkend werden met in door in de feestzaal van de school. Aperitiefkoncert De eerste aktiviteit in het kader van de viering vijftig jaar be roeps- en handelsschool was een aperitiefkoncert door het brengen. Op 13, 14 en 15 maart 1992 zullen zij gestalte geven aan onderwerpen die hen bezig houden en boeien, dit onder lei ding van speldocente Ingr. Vre keman van Theater Poëzien, in samenwerking met de leer krachten. De afsluitende aktiviteiten vol gen op zondag 10 mei met een ïeving' van de betrokkenen met in formatie over opleidings- en te werkstellingsmaatregelen of direk- te individuele ondersteuning naar de werksituatie. Schoolverlaters of werkenden met een handicap op de arbeidsmarkt begeleiden naar of in een werksi tuatie is momenteel beleidsmatig nog niet vertaald. De meeste oplei- Begeleid Werk gaat samen met dingsinitiatieven zijn afgestemd op werkzoekenden met biezondere uitkeringsgerechtigde werklozen problemen op zoek naar wat hun 1 jaar). Begeleid Werk vindt dat mogelijkheden, interesses en be- werkbekwame mensen met biezon- perktheden zijn. Op maat van hun dere problematieken hoe dan ook liturgische dankviering gevolgd vragen worden zij doorheen een onmiddellijk moeten worden geak- GeenfototenitoonsteHing Sliefvondgehoorbijdiver- aoor een iototentoonsieinng vaardigheden a)s hun werkhouding. se instanties om ten experimentele die een sfeerbeeld moet geven 61 6 titel dit projekt op te zetten, zij dra zaal waar de ene al meer geïnte resseerd was dan de andere. Zij brachten muziek die beter thuis hoorde in een kleinere zaal met een akoestiek waardig aan hun i qa£ uitvoeringen. Was dit een min- mr na de Xiéie erkers der geslaagd aspekt van de bij- eenkomst dan kan men wel zeg gen dat het weerzien van de im mense kloosterschoolfamilie BHAG strijkensemble uit Halle, van de feestelijkheden van een £>jt programma wordt samen met gen financieel bij voor de werking. Deze beroepsmuzikanten halve eeuw Sint-Jozefsschool. hen opgebouwd in voor hen haalba- Het gaat om het Projekt laagge- brachten muziek van 'oudere' Het is dus in feite een verjaardag re pakketten of modulaire eenhe- schoolde werklozen, het twerkstel- meesters maar konden het be- met een lang staartje, waarbij den om uiteindelijk een stap dichter lingsfonds, het Europees Sociaal paald niet waar maken in een ernstige aktiviteiten en vrolijke bij tewerkstelling te geraken. Voor Fonds, een werkingstoelage binnen r r i Aa .itarlrandon uiArrlt .nn iiroan. Hp hf»t imniilcop.hip.n I ïpnnp.rmnndp - festiviteiten elkaar afwisselen. JV jaar na de officiële erkenning heeft men beide afdelingen vol ledig gesplitst terwijl men in 1949 een nieuwbouw aanving om aan de dringende noodzaak van klaslokalen te voldoen. Drie jaar daarna was dit projekt ge realiseerd en bij de aanvang van het schooljaar 1952-53 konden de leerlingen de nieuwe lokalen betrekken. In 1961 richt de school een humaniora-afdeling op waarvoor men een nieuw bouw plant om een onderkomen voor deze leerlingen te vinden. De werken startten in 1965 en na drie jaar was ook deze klus geklaard. Een laatste wapenfeit was de oprichting van de afde ling Verkoop en Etalage - Lage re Secundaire Beroepsschool in 1974. Viering de werkenden wordt -op vraag- de het impulsgebied Dendermonde - nodige ondersteuning ofbijscholing Sint-Niklaas en de konventie in hun werksituatie aangeboden. Weer-Werk VDAB. Begeleid Werk hoopt binnen een jaar de eerste re- De ervaring leert dat ook zij verder sultaten voor te leggen met de ver moeten mee-evolueren om zich te wachting dat positieve effekten ook handhaven in hun werk-situatie. Begeleid Werk beschikt over een netwerk van zowat 50 bedrijven die gemeenschapsminister van welziji Jan Lenssens. Kunnen werken, zc verklaarde de minister bij gelegen heid van de presentatie van het pro jekt Begeleid Werk is een zee grote hefboom. Het betekent be schikken over een eigen inkomen over meer welvaart, het binnentre den in een meer konkrete wereld ei het leggen van nieuwe kontakten Deze mensen krijgen in de klassiek! arbeidsmilieus al tc weinig kansen In Vlaanderen tellen we 69 be schermde werkplaatsen met 12.501 werknemers van wie 36% mentaa gehandicapt is. Men stelt een grot! toename van tewerkstelling in de beschermde werkplaatsen vast, maar de doorstroming naar het ge wone arbeidscircuit is uiterst moei lijk. Vorig jaar maakten slechts 12 werknemers deze overstap en de statistieken leren dat slechts d< helft daarvan er een jaar later no| werkt. Minister Lenssens is er voor stander van om maatregelen te tref fen om een bepaald minimum aan zwaar gehandciapten in dienst te houden in een bedrijf. Begeleii Werk noemt hij een schakelprojek dat uitstekend past in het beleid Het is een uitstekende vorm vai werk op maakt. Dat men via he impulsgebied de nodige financiëk tegemoetkoming bekomt, is eei goede zaak. En tot slot vroeg d< minister aan de verantwoordelijkei van Begeleid Werk om ten behoei van de Vlaamse deelregering e« tussentijds verslag te willen opma ken over de bereikte resultaten. Meer informatie over Werk kan men bekomen op res Sint-Kwintensberg 44 te verderzetting van het initiatief zul len mogelijk maken. De sociale integratie van gehandi (thans Sint-Jozefsschool) bij ve len nostalgische herinneringen opwelde. De anders prachtige muzikale omlijsting ging voor een groot gedeelte teloor door het gekeuvel van mensen die ge durende twintig en dertig jaar of meer elkaar niet meer ontmoet hadden en dus zoveel te vertel len hadden waarbij zelfs de gro te G. Ph. Teleman geen inbreng had ook al deden de ervaren muzikanten hun uiterste best om hun muzikale waar aan de man te brengen. Hoofdzaak is echter dat velen het op prijs stel den een ontmoetingsdag als de ze te kunnen meemaken want velen gaven reeds afspraak voor Aalst. De grondige aanpak van de Pontstraat komt stilaan in zijn afwerkingsfa- Aalst. Ter gelegenheid van de opening van de Denderstraat werd erfeest geviet mst. het 'schoolleven vroeger' ook al se aa,c' 'fcelst

De Voorpost | 1991 | | pagina 4