Rugpijn voorgoed voorbij Somati-Fire heeft in brandprei -bestrijding een st reputatie ientie en ;evige Prntprtiftfi-Ffpmlw Aalsterse firma doet wat aan zit- en slaapkomfort van ons allemaal tnPDPiri L 1 UivvllUll Lil CIL-IIH JtlCgClIl De Voorpost-18,10.1991 7 In het kader van de Open Bedrijvendag waren zondag 29 september vijftien Oostvlaamse bedrijven voor het publiek vry toegankelijk. Tot de deelnemers behoorden vooral KMO's. Een aantal bedry ven bood gadgets te koop aan, organizeerde tombola's of zette andere akties op waarvan de opbrengst ging naar Muco Sportivo, een vzw die stryd levert tegen de erfelijke ziekte mucoviscidose. In de 3de Industriezone te Erembodegem waren het niet alleen Heraeus Erembodegem, gespecializeerd in de verkoop van industriële ovens, klimaat- en korrosietestinstallaties; IWC (International Water Consultant), aktief op het gebied van de «specially chemicals» voor waterbehandeling van open en gesloten recirculerende koelsystemen, waterbehandeling van stoomketels, reinigen van oppervlaktewater voor industrieel bedryfswa- ter en drinkwater, reinigen van diverse afvalwaters, procesindustrie, instrumentatie kontrole- en regelappa- ratuur voor koel- en ketelwater en Axis, een boekhoud- en advieskantoor, die de deuren openstelden. Zij zyn gevestigd in het Bedrijvencentrum aldaar. Zowat drieduizend kijklustigen boden zich ook aan bij Somati. Met 135 werknemers - onder wie 80 bedienden - staat Somati garant voor een totale brandbeveiliging. In het produktengamma vind je brandblusapparaten, sprinklers, brandwerende deuren, branddetektie-appara- tuur, enz. Somati maakt zelfs brandweerwagens op maat. Wie houdt van spektakel kwam er zeker tijdens de brandblusdemonstraties aan zijn trekken. Ook wij gingen er een kijkje nemen en spraken er met de heer Herve Van de Weyer, verantwoordelijk voor «Information and Communication». Met dank voor het ter beschikking stellen van passend fotomateriaal. Een schroeiluchtje, een beetje rook, en daar is de eerste vlam... Een kleine nalatigheid... een vonk... een brand... een ramp. Bij het afbran den van een private woning zijn de absolute verliescijfers doorgaans taj beperkter dan bij branden in indu- rel( striële gebouwen, kollektiviteiten of openbare gebouwen. Voor de be- r eel trokkenen is de ellende meestal daf evenwel niet te overzien. Toch ver plicht de wet geen enkele burger tot preventieve maatregelen. Laat de brandpreventie bij private woningen zowat alles te wensen end over, bij de industrie, de openbare gebouwen en de kollektiviteiten ligt dat anders. Hier kunnen de wet en de brandweer een aardig mondje meepraten en desnoods gebouwen afkeuren, wanneer de noodzakelij- p ke aanpassingen niet worden door is gevoerd of de preventieve maatre- ee gelen ontoereikend zijn. De taak van de veiligheidsverantwoordelij ke in deze kategorie van gebouwen is dan ook zeer groot en ingewik keld geworden. Vaak doet hij - te recht - een beroep op specialisten terzake. Op gebied van brandpreventie en brandbestrijding heeft SOMATI- Fire Protection, gevestigd op de 3de Industriezone van Erembodegem- Aalst alvast internationaal een pri ma reputatie verworven. Dit bedrijf is nu bijna drie decennia aktief in de ndbestrijding. Remi Pelgrims lichtte de PVBA SOMATI in 1962 in Brussel. Jaren voor de onvergete lijke ramp van de «Innovation» zag hij het groeiend gevaar van brand. Met een onuitputtelijk doorzet tingsvermogen bouwde hij stap voor stap z'n bedrijf op. Dank zij z'n tota le inzet deed hij het bedrijf groeien en groeien... en werd de lijst van de prospekten, de produkten en van de produktie groter en groter. Na 5 jaar werd SOMATI in Laken ge huisvest. In 1972 verhuisde SOMA TI naar de huidige vestigingsplaats, op de 3de Industriezone van Erem bodegem. Inmiddels draait het be drijf op volle toeren met gestadige uitbreiding. Het begon in 62 met draagbaar klein blusmateriaal voor manuele interventie. Nu produceert men er o.m. eigen vooruitstrevende detek- tiesystemen en bouwt men er kom- plete brandweerwagens, ook voor de eksport. Dergelijke evolutie is het gevolg van onze grote inspan ningen op het vlak van de research, zegt huidig gedelegeerd bestuurder Peter Pelgrims. «Wij verbreden per manent ons totale produktenpak- ket en hebben welbewust voor een hoog kwaliteitsniveau gekozen, nieuwe ontwikkelingen volgen wij op de voet en wij kreëren zelf nieu we toepassingen en oplossingen. Onderzoek en ontwikkeling is een belangrijke cel binnen ons bedrijf». «Brandpreventie en brandbestrij ding» - zegt onze gesprekspartner, de heer Herve Van de Weyer - is als een ketting waarvan de schakels lo gisch in elkaar passen. Wie een zwakke plek over het hoofd ziet maakt de hele ketting zwak. Alles begint natuurlijk bij de preventie. Dat wil niet alleen zeggen dat brand voorkomen moet worden. Wanneer brand uitbreekt, moet die meteen gesignaleerd worden en is het zaak de schade beperkt te houden. Dat is maar mogelijk als vooraf alle nodige voorzieningen werden getroffen. Dat vraagt gespecialiseerde kennis van zaken en veel ervaring. De leek krijgt dat niet zelf voor mekaar; daarvoor heeft hij assistentie nodig van experten». «Het spreekt voor zich - zegt ook dhr. Van de Weyer - dat er geen pasklare oplossingen bestaan; elke bedrijfstak heeft haar eigen risikofaktoren, maar ook elk bedrijf is anders. Elk facet van de brandbeveiliging moet telkens weer op maat uitgewerkt worden. Waar komen de alarmsystemen en de in stallaties voor brand- en gasdetek- tie? Hoe staat het met het eerste interventiemateriaal, zijn er vol doende blussers, haspels en de kens? Moeten er vaste blusinstalla ties komen met poeder C02 of Ha- Ion; of zijn hydrolische installaties (sprinklers, schuim, deluge) aange wezen of verplicht? Bepaalde grote industriële bedrijven of diensten, denk aan luchthavens; hebben ei gen rollend brandweermateriaal met bijhorende uitrusting zoals in dividuele beschermingskledij en ademhalingsapparatuur. Preventief is natuurlijk ook een efficiënte kom- partimentering van de gebouwen noodzakelijk. Tenslotte moeten al die voorzieningen en apparatuur 100% bedrijfszeker zijn en blijven: het onderhoud is een voorname schakel in de hele beveiligingsket ting». De onberekenbaarheid van een brand vereist permanente paraat heid van materiaal... en personeel. Somati-onderhoudstechnici zorgen ervoor dat alle materiaal systema tisch en professioneel onderhouden wordt. Dag en nacht staan ze ter beschikking. Sinds 1988 beschikt So mati ook over de nodige infrastruk- tuur voor demonstratie en oplei dingvan aangepaste bedrijfs-brand- weerploegen. Verleden zondag wapperden grote SOMATI-vlaggen fier vóór het moderne bedrijf - een bedrijf dat modern is qua inplan ting, qua organisatiestruktuur, qua produktiemiddelen, een bedrijf dat zijn klanten een hoogkwalitatieve service garandeert. Zowat drieduizend belangstellen den bezochten de verschillende kantoren: diverse studiediensten, elk gespecialiseerd in één schakel, en eigen produktieafdelingen, elk afgestemd op maatwerk. En wie houdt van spektakel kwam tijdens de brandblusdemonstraties zeker aan zijn trekken. Somati groeit steeds verder, op een gestruktureerde basis en met inzet van de juiste middelen. De 135 werknemers - onder wie 80 bedien den - zullen het zeker beamen! De Bruyn Zoals we reeds hebben gezegd is autorijden een van de belangrijkste In vrjjwel elke wachtkamer van een arts zitten wel patiënten die last oorzaken van diskushernia. Vooral hebben met hun rug. Iemand met rugklachten voelt zich vaak hulpeloos, lan8e ritten zijn schadelijk. Daarbij hopeloos en reddeloos. De medische wetenschap kan die gevoelens niet komt nog dat de autozetel serie- altyd wegnemen. Met een voorschrift voor een spierrelaxans of pijnstiller werk is en dus niet aan ieder indivi- worden zij meer dan eens naar huis gestuurd. Een aantal wordt doorverwe- ^ue kan aangepast worden. Daar- zen om een hele reeks onderzoeken door een gespecializeerde arts te om ontwikkelde Bay Jacobsen een ondergaan en een klein gedeelte wordt geopereerd. Is de rugpijn daarna autozit-kussen gebazeerd op het- nog niet verdwenen, dan zullen ze te horen krijgen dat ze maar moeten ze^de princiepe van de slaapmat 'leren leven' met hun pijn. Men heeft soms het gevoel niet au serieux te met daarbij een opblaasbare len- worden genomen. densteun. Zo kan dit kussen aan Jacobsen. Deze hoofdkussens ge ven een degelijke ondersteuning van de nek en zorgen ervoor dat de tussenwervelschijven van de ne- kwervels gerehydrateerd worden en de nek-spieren zich kunnen ont spannen. Er is een speciaal aange past model voor mensen die reeds op een waterbed slapen. Terapeutisch autozitkussen Rugpijn is een van de meest voor komende aandoeningen van de ge- ïndustrializeerde wereld. Ongeveer 80 van de bevolking in de ontwik kelde landen heeft wel eens rugpijn. De kans dat u problemen krijgt met uw rug, is het grootst tussen 30 en 50 jaar. De reden hiervan is niet hele maal duidelijk. Jonge volwassenen zijn mogelijk belast met de opvoe ding en verzorging van kleine kinde ren, hetgeen veel tillen en dragen inhoudt. Voor de werkende mens zijn de jaren zo rond de veertig de produktiefste, of dat nu zwaar licha melijk of zittend werk betreft. Lichamelijk gezien is de tussenwer velschijf -tussen elke ruggewervel- het kwetsbaarst in de leeftijd van 30 tot 50 jaar. Jonge mensen hebben sterke en soepele tussenwervel schijven die bij oudere mensen evenwel min of meer zijn uitge droogd en uit stugge vezels bestaan. Tussen die twee stadia in is de kans op beschadiging het grootst. Rugklachten Naargelang de oorzaken van de rug klachten kan men volgende indelin gen maken klachten die recht streeks verklaard kunnen worden door beschadiging van de tussen wervelschijf; biezondere (specifie ke) aandoeningen van de rug; rug klachten door oorzaken buiten de rug; de overige a-specifieke rug klachten. Bij de meeste mensen met gewone rugklachten worden geen biezondere afwijkingen gevonden. Dat kan men vervelend vinden, maar het is nu eenmaal zo. Er wordt veel onderzoek verricht naar het ontstaan van rugpijn bij mensen die een beroep uitoefenen, met inbe grip van mensen met specifieke of zware beroepen. Het is bewezen dat mensen die zware voorwerpen moe ten tillen met de hand, meer risico lopen. Zo bleek uit een recent on derzoek dat 66% van de verplegen- den van een universitaire kliniek tij dens hun loopbaan last gehad heb ben van een lage rugpijn. Mensen met een zittend beroep lopen ech ter bijna evenveel risico. Kelsey vond dat autorijden en een zittend beroep de twee belangrijkste risico- faktoren zijn voor het krijgen van een diskushernia. Ook een slechte houding is vaak de oorzaak van rug pijn. Uit metingen van de Zweedse rugonderzoeker Nachemson bin nen een diskus, bleek dat zitten met een ronde rug een hogere druk gaf dan zitten met een rechte rug of zelfs gebogen staan. Bij de behan deling van rugpijn moet de gehele mens betrokken worden. Dit wil zeggen dat niet alleen een pijnlijke ruggewervel de volle aandacht krijgt, maar ook de manier van staan, zitten, liggen, tillen en bewe gen. De Deense firma Bay Jacobsen ontwikkelde in samenwerking met bekende binnen- en buitenlandse rugonderzoekers speciaal materiaal om de zithouding te verbeteren en rugpatiënten een beter slaapkom fort te verschaffen. reis verwerkt in banden van 10 cm breed. Ze zorgen door hun warm- te-reflekterende werking voor een konstante, komfortabele lichaam stemperatuur. Ze neemt alle druk- punten weg zodat de rug volledig reakseert. De slaapmat stimuleert de bloedsomloop zodat de tussen wervelschijven voldoende gerehy drateerd worden. De masserende werking van de korrels heeft voor gevolg dat de rugpatiënt ongeveer de helft minder beweegt. Onderzoekingen en getuigenissen staven het sukses De slaapmat werd in talrijke bin nen- en buitenlandse universitaire en perifere ziekenhuizen getest. Zo werden in ons land testen uitge voerd aan de ziekenhuizen van de KU Leuven, Saint-Luc Brussel, UZA Antwerpen, Sint-Jan Brugge, ASZ Aalst en Edith Cavell in Brus sel. In een recent onderzoek op de slaap-eenheid van het Koningin Fa- biola Kinderziekenhuis kwam de grote waarde van de Bay Jacobsen slaapmat bij baby's en kleine kinde ren naar voor 'De slaapkwaliteit van de kinderen werd gevoelig ver beterd en de kinderen waren mer kelijk rustiger'. Ergonomisch hoofdkussen Voor patiënten met nek- en schou derpijn zijn er de verschillende er gonomische hoofdkussens van Bay iedere chauffeur worden aange past. De Bay Jacobsen zitwig Tot voor kort dacht men dat de zithouding, waarbij het lichaam een rechte hoek vormt met de dijen, de ideale houding was. Deze houding geeft echter vaak aanleiding tot rug klachten. De grootste spanning op de rug wordt vermeden wanneer men het zitgedeelte in een voor waartse hoek van 10° wordt ge bracht. De eenvoudigste en meest ekonomische manier om de stoelen te verbeteren is de Bay Jacobsen zitwig. Ze vermindert de druk op de ruggewervel, bewaart de natuurlij ke lumbaire kromming, ontspant nek- schouder en rugspieren en zorgt voor een betere bloedcirkula- tie in de benen. Niet noodzakelijk duur en niet goed geld terug garantie Je zal veronderstellen dat deze re volutionaire hulpmiddelen veel geld zullen kosten. Om je een idee te geven voor een slaapmat wordt naargelang de grootte 6.950 tot 7.260 fr betaald, voor een hoofdkus sen 2.950 fr, voor een autokussen 3.750 fr. Indien men niet tevreden is met het resultaat na een gebruik van 60 dagen, worden de slaapmat of het hoofdkussen teruggenomen met een volledige terugbetaling. Bay Jacobsen heeft verkooppunten in meerdere steden en je kan deze adressen bekomen bij Bay Jacob sen, Brusselse Steenweg 240 te 9300 Aalst (053/77.28.63.). Een nieuw hulpmiddel en zijn werking De Bay Jacobsen slaapmat kan men als terapeutisch middel op de ma tras onder het onderlaken leggen. Op deze manier werkt ze zowel re- mediërend als preventief. De slaap- r4aht. ln Netwerk organiseerde de BGJG een handelsbeurs (da) mat is gevuld met zo een 80.000 speciaal bewerkte polystyreenkor-

De Voorpost | 1991 | | pagina 7