Massale belangstelling voor CM Ziekenzorg-feest Wielewaal 's-Heerenbosch formuleert bezwaren tegen plannen weekendverblijven in bos en ring-KMO-zone Verplaatsing Sint-Rochusaltaar begonnen Familieploeg wint Oudegemse Derde Wereldkwis 2É. lm LI iil 14 - 1.11.1991 - De Voorpost Buggenhout. CM Ziekenzorg organizeerde voor de vijfde keer een druk bijgewoond verbondsfeest (foto Guy) De Buggenhoutse sporthal werd zaterdag ingenomen door een 2.100 willigerswerk zoals Ziekenzorg dat personen die het CM-Ziekenzorg-feest van nabij wilden meemaken. Om zijn grote waardering geniet. Het de vijfjaar wordt een dergelyke verbondsbijeenkomst op touw gezet en dit slotwoord kwam van Kris Beeck- keer was men aan de vijfde realizatie toe. man, verbondsverantwoordelijke van Ziekenzorg die de vele aanwe- Van overal kwamen de deelnemers, de toekomst van de welzijnszorg en zigen en medewerkers dankte voot Het was dan ook een drukte van benadrukte dat men meer en meer hun blijvende inzet, jewelste aan de sporthal, waar een aandacht zal moeten besteden aan dertigtal bussen de feestvierders de inzet en het belang van het vrij- hadden aangevoerd. De viering werd begonnen met een eucharis tieviering waarin Mgr Luysterman, die eerlang tot bisschop van Gent wordt gewijd, voorging. Hij werd aan het altaar bijgestaan door de proosten van CM Ziekenzorg ter wijl het Buggenhouts jeugdkoor Cantico de gezangen verzorgde. Dan werd er tijd gemaakt voor een koffiepauze als aanloop naar het showgedeelte. Op het programma stonden optredens van Sandra Kim -van wie er zelfs fans verwoede po gingen deden om de zaal binnen te geraken wat hen uiteindelijk ook werd toegestaan ofschoon ze niets te maken hadden met Ziekenzorg-, Jo Vally, La Esterella die nog altijd zeer geliefd is en Koen Crucke. Zij zorgden voor een aangename na middag boordevol afwisseling. Er was ook nog een toespraak van minister Lenssens die het had over Buggenhout. Enkele leden van CM Ziekenzorg met de vedetten van di feestnamiddagJo Valley, La Esterella en Sandra Kim (foto Guy) De Wieiewaalafdeling 's-Heerenbosch bepaalde recent haar standpunt betreffende twee items die momenteel in Buggenhout een deel van de bevolking beroeren: de mogelijke oprichting, door 'Patribos', van 52 week endverblijven en de aanleg van een verbindingsweg en KMO-zone tussen de Hanestraat en de Kalkestraat. Deze bezwaren maakte ze via een schrijven aan het Buggenhoutse sche penkollege bekend. Dendermonde. De 55-jarigen van Grembergen voor het gemeentehuis (foto Piet Hermans) Patribos Geeft het gebied de bestemming van parkzone De NV Patribos heeft een verkave- De werken voor de overbrenging van het Sint-Rochusaltaar vanuit de kapel in de Sint-Rochusstraat naar de dekanale Onze Lieve Vrouwe- kerk te Dendermonde zijn begon nen. De gespecializeerde firma Aqua Reno uit de Dijkstraat in Lo keren is met de afbraakwerkzaam heden begonnen. Rond het altaar werd een stelling opgetrokken en de werknemers van deze firma zijn nu druk doende om het barokke altaar uit elkaar te ne men. Een werkje dat nogal wat tijd in beslag zal nemen, want alle stuk ken moeten worden genummerd wil men ze later weer mooi kunnen schikken op de plaats waar het al taar wordt heropgebouwd. Boven dien zijn de klassieke zuilen aan weerszijden van het altaar uitge voerd in een prachtig marmer. Een heel gewicht dus. Die zuilen gaat men in een houten bekisting inpak ken en dan weghalen. In de dekanale kerk zal het Sint-Ro chusaltaar weer helemaal tot zijn recht komen. In het altaar komt een schilderij van Antoon Van Dijk en zo wordt het een van de pronkstuk ken van de kerk. De werken zullen een twee miljoen kosten. lingsvergunning aangevraagd met het oog op de inplanting van 52 weekendverblijven in de perife rie van het Buggenhoutse bos. We appreciëren, aldus 's-Heeren bosch, ten zeerste de intentie van de gemeentelijke overheid om het landschap van het Buggenhoutbos te vrijwaren van deze inplanting. Onze vereniging is van bij haar ont staan sterk betrokken geweest bij het wel en wee van Buggenhoutbos. Voor de Wielewaal is het oprichten van vaste rekreatieverblijven een zware ingreep, die het bos in zijn gehele gedaante treft. De inplantingszone ligt in een open ruimte die de brug vormt tussen de twee boskompleksen. De huidige beperkte scheidingslijn, gevormd door de Kasteelstraat, krijgt door de rekreatiezone plots een omvang rijk visueel splitsingskaraktcr. Die zelfde open ruimte ligt, vanuit vogelperspektief bekeken, overi- Dendermonde. 11.11.11. kwis in Oudegem. Deze mannen zien het wel zitten gens centraal in het gehele bosland- (foto Piet Hermans) schap Het betwiste gebied behoort tot de zgn. buffergebieden, zones die een belangrijke funktie bezitten tegen storingsmvloeden. Een bos staat immers niet alleen, heeft als natuur gebied geen vertikale scheidings wand, maar gaat in gradatie over naar een ander semi-natuurlijk landschap. Het is daarbij weten schappelijk aangetoond en boven dien vrij gemakkelijk waar te ne men, dat dergelijke bufferzones, die de rand van het bos uitmaken, een grote diversiteit van dierlijk en plantaardig leven herbergen. In de Groene Hoofdstruktuur, zoals die door minister Kelchter- mans werd uitgewerkt, wordt het Buggenhoutbos als kerngebied voorgesteld, inklusief de zone Patri bos. Het hoofddoel houdt in dat de natuur de hoofdfunktie vervult in dit gebied. Het is nu al zeer de vraag of de draagkracht van het Buggenhout bos t.o.v. de huidige rekreatie niet overschreden is. Een aktieve toeris tische akkommodatie zoals de 52 weekendverblijven, leidt onver mijdelijk tot overrekreatie. Het na tuurlijk evenwicht in het Buggen- Dendermonde. 11.11.11. kwis in Oudegem. Toch even overleggen (foto Piei houtbos kan dit niet meer aan. Hermans) Met 56 punten op een totaal van 65 werd de Familieploeg winnaar van de eerste 11.11.1 l.-kwis die in Ou degem werd georganizeerd. Aan de kwis namen 22 ploegen deel die in het parochiaal centrum van Oude gem 60 vragen kregen voorgescho teld. Vragen die betrekking hadden op de Derde Wereld. Kwismaster Patrick Heymans zorg de ervoor dat de kwis een vlot ver loop kende. Onder de deelnemende ploegen waaronder ook enkele We stellen ons daarbij de vraag naar de behoefte van dergelijke vorm last van de ongewone formule. van verblijfstoerisme: voor wie? Halfweg was het duidelijk dat Ju- Waarom in dit kwetsbaar land- ventus niet de winnaar zou worden, schap? Er waren toen nog een tiental ploe- De funkties van natuur en verbhjfs- gen in strijd voor de overwinning, rekreatie zijn onverenigbaar. Ze Na de zaalkwis kregen de deelne- vormen een permanente bron van mers een praktische proef voorge- irritatie en geschil. Ze stoelen op schoteld. De opdracht luidde een een slechte en voorbijgestreefde slogan samen te stellen aan de hand vorm van ruimtelijke ordening, met van de teksten van de voorbije a"e gevolgen vandien: visuele hon- 11.11.1 l.-akties. zonvervuiling, geluidshinder, ver- Toen de punten werden opgeteld keersproblemen op wandelwegen bleek dat de Familieploeg ae grote enz- Dendermonde. Het Sint-Rochusaltaar werd deskundig uit elkaar gehaald en naar de grote kerk overgebracht waar het opnieuw zal worden opgebouwd (foto Piet Hermans) kreeg tocgeme ten. Het bleek nog maar eens dat het niet voldoende is om de doodge- verfde favoriet te zijn, men moet het ook nog kunnen waarmaken. Blijk baar hadden de Juventuslcden veel met Achtuur op de tweede plaats met 54 punten. een stap in de goede richting. Toch De kwis werd georganizeerd ten vinden we dat, willen we dit perceel voordele van het Dammenprojekt voor altijd veiligstellen, de bestem- in India. m'nê van de gronden als zone voor dagrekreatie moet gewijzigd wor den via een BPA. Daarom vraagt Wielewaal het Bug genhoutse schepenkollege de pro cedure op gang te willen brengen voor een bestemmingswijziging naar parkzone en niet naar agra risch gebied, omdat landbouw mo- menteel de feitelijke aktiviteit uit maakt. Dat alles met het doel het mogelijk oprichten van bedrijfsi bouwen met landbouwdoeleinden te voorkomen en de overschakeling naar bebossing op korte of lange termijn mogelijk te maken, moent de huidige landbouwaktiviteit, om welke reden ook, stilvallen. De gronden aan de overzijde van de Eikendreef dragen eveneens de be stemming parkzone op het gewest plan en de huidige landbouwaktivi teit kent er een normaal verloop. Wij menen, besluit Wielewaal, dat er voor deze bestemmingswijziging via een BPA een duidelijke reden van algemeen belang bestaat: de goede ruimtelijke ordening op lange termijn vastleggen, steunend op de eigen aard van de omgeving het Buggenhoutbos. Ring en KMO-zone Hanestraat-Kalkestraat: De nood aan een ringen de plannen hieromtrent, aldus Wielewaal, zou den gestaafd moeten worden met een aktueel uit te voeren verkeers- studie. Deze studie dient een globaal over zicht te geven van de gemeentelijk en regionale verkeersstroom en zo wel een korte als lange termijnvisie weergeven. Ze moet bovendien de mobiliteit in Buggenhout konkreti- seren. Deze studie mag geenszins beperk! worden tot een fragmentarische be nadering, die enkeldient om de ver keersproblemen in het centrum te lossen. Anderzijds onderkent Wielewaal de nood aan een KMO-zone vooi plaatselijke, ambachtelijke bedrij- ven. De inplanting ervan moei evenwel grondig onderzocht wor den. Er dient bovendien rekeniui worden gehouden met vroeger nomen opties. Bij de onlangs ingediende voorstel len tot aktualisermgvan het gewest plan Dendermonde, onderlij® Wielewaal, stellen we vast dat dt gemeente een woonuitbreidings] bied heeft voorgesteld op mint dan 1 km van de plaats van de ge plande KMO-zone, nl. te Opstal ten zuidoosten van de Meir en tt Buggenhout genaamd Dej Daarnaast twee industrie-uitbrei dingszones heeft voorgesteld Gendhof ten oosten van de Beuken straat en een tweede gebied tussfl het kasteelpark Gendhof en dt spoorweg. Het gebied waar de KMO-zone gt pland wordt grenst aan meerdert woonstraten, of bevindt zich ot minder dan 500 m ervan. Dit resul teert in hinder voor de aangelan den. De bepaling dat het gebied alleef voor te herlokalisercn en plaatselit ke ambachtelijke bedrijven zö voorbehouden worden, heeft gee wettelijke kracht en zegt uitsluiten iets over de mogelijke intenties val de beleidsmensen. Pierre Van Rosse*

De Voorpost | 1991 | | pagina 14