Station van Ede weldra gerenoveerd Derde editie van industriële trefdagen te Aalst Na twintig jaar heruitgave van Meldertse wij ken kwis Weekblad van Dender- Dunne- e~ Seheldestreek *r;f Van treinhalte tot pendelstati Business to business... >5 De Voorpost VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 44e JAARGANG NR. 43 - 48 F Waar men vroeger aandrong om stationsgebouwen op te richten, is er nu - wegens sanering - een sterke neiging om ze af te breken. Vele van deze bouwwerken hebben hun funktie geheel of gedeeltelijk verloren wat door tastende veranderingen tot gevolg hebben. Toch mag men hierbij niet vergeten dat er een tijd was dat de stations het voorwerp waren van politieke tussenkomsten om er een op te richten. Hiertoe behoorde de 'statie' van Ede, het trefpunt van pendelaars uit Haaltert, Nieuwerkerken en Mere. Aalst. Ook de pioniers van het eerste uuronder wie de heer Huylebroeck, hielden eraan aanwezig voorstelling van de organizatie van Tref 91 (a) Ongeveer een eeuw geleden heeft men nooit gedacht dat een gebouw waarvoor men zo gestreden had, net niet afgebroken wordt maar zal aan gepast worden aan de huidige no den. De rol en het nut van de spoor lijn Brussel-Denderleeuw-Kortrijk is aangelegd in een periode toen er nog maar alleen en uitsluitend der gelijke openbaar vervoer bestond. Alleen de trein kon de arbeiders op een 'vlugge' manier naar het werk brengen maar soms ging dit niet in gemakkelijke omstandigheden en diende de pendelaar van toen eerst lange afstanden te voet of per fiets af te leggen. Op het einde van de vorige eeuw had de trein naar Kortrijk zijn eer ste stopplaats, na Denderleeuw, te Burst zodat de mensen van de uit- te zijn op de kanten van de gemeenten Haaltert, Nieuwerkerken en Mere betrekke lijk veel kilometers moesten stap pen om ergens te kunnen opstap pen. Vooraleer de mogelijkheid ge boden werd om dichter bij huis een opstapplaats te hebben, heeft het heel wat voeten in de aarde gehad en zonder de politieke invloed van enkele personen zou het nog langer uitgebleven zijn. Het was pas in het laatste decennium van de vorige eeuw dat dergelijke kiezers wat ge wicht in de schaal konden werpen en druk konden uitoefenen op loka le politici. De halte van Ede is er dus niet zomaar gekomen, maar pas na veel en lang onderhandelen. Ook al was er nog geen stationsge bouw, toch had men beslist om ook in Ede een halte in te richten en dit per 1 oktober 1894. Toen schreef men in de lokale pers dat de inwo ners de 'nieuwe statie te danken hadden aan de achtbare senateurs en volksvertegenwoordigers'. Hoe dan ook, er werd een grootse plech tigheid op het getouw gezet op zon dag 30 september om deze ge beurtenis met luister te vieren. De plechtige inhuldiging gebeurde in aanwezigheid van de gemeentebe sturen van Haaltert en Nieuwerker ken want Mere werd toen niet mee gerekend toen omdat zij aan de an dere kant al over een halte beschik ten. Het was pas later dat talrijke inwoners van Mere van deze halte zouden gebruik maken. Op die bewuste 30ste september van 1894 begaven de gemeentebe sturen met notabelen en politici zich naar Burst vanwaar zij de trein namen naar Denderleeuw, die voor die gelegenheid uitzonderlijk ook in Ede en Haaltert stopte, feitelijk een dag vroeger dan de nieuwe uurrege ling. Toen de 'eerste reizigers' van Ede afstapten werden ze op muziek begroet door de fanfare van Haal tert en Nieuwerkerken, waarna ze zich de prachtig versierde halten 'naar hunne wederzijdse gemeente begaven'. Schuilen in wagons Nu was er wel een halte maar geen degelijke schuilplaats. Het was ech- Vervolg op blz. 4 <Z Voor de derde keer organiseren de Kamer van Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest samen met de Jonge Kamer Aalst en met de medewer king van Kamer van Koophandel en Nijverheid arrondissement Dender- monde en arrondissement Halle - Vilvoorde en het Aalsterse Stadsbestuur, Industriële Trefdagen. De tweedaagse die op donderdag 28 en op vrijdag 29 november 1991 in de Aalsterse Keizershallen zal plaats grijpen, over treft de overige edities in grote mate. Er zijn nu reeds 154 ondernemingen ingeschreven. In het starterspaviljoen is slechts één plaatsje nog vrij terwijl in het hele koncept nog enkel een tiental stands beschikbaar zyn. Vergeleken met het aantal 95 deelnemers uit de eerste editie van 1987 mag men zelfs nu al van een voltreffer spreker. Het algemene opzet van genoemde Trefdagen is het bevorderen van de commerciële relaties tussen busi- ness-to-business ondernemingen in de Denderstreek en West-Brabant via een tweedaags ontmoetingsfo- nim. Het wordt opnieuw «Een su permarkt voor toeleveringsbedrij ven». Het organiseren van deze beurs wordt door de K.v.K. niet zo maar gezien als een traditie, maar beantwoord volgens hen wel dege lijk aan een noodzaak. Bedrijven stellen zichzelf en nieuwe produk- ten en diensten aan elkaar voor, zoveel mogelijk bedrijven ontmoe ten elkaar in een minimum van tijd. Met deze basisgegevens volgde de Aalsterse Kamer van Koophandel in december 1987 het voorbeeld van de Nederlandse Bcdrijvencontact- dagen op. Het nieuwe initiatief kreeg financiële steun van de GO- MOV via het Europees Fonds voor Regionale ontwikkeling. En Tref sloeg aan. Naast de vele traditionele handels- en regionale vakbeurzen bleek de nieuwe formule voor een betere en vooral snelle kontaktna- me met de «buren» uit de regio het te doen. Tref I in 1987 lokte 95 exposanten. Tref 2 telde er al 132 39%) en nu reeds 154 17%). Dit jaar zijn deze onderverdeeld in 124 individuele modules, 10 starters, 12 Forum Big Business en 8 public services. Het profiel van de deelnemers kan hier bij omschreven worden als 60% uit de handel en dienstensector, samen met 40% uit de produktiebedrijven. Bedryf-tot-bedryf De organisatoren mikken dit jaar op zo'n 2.500 professionele bezoe kers voor deze «business-to-busi- ness-manifestatie» die bewust kort lopend wordt gehouden, daardoor kan men de tijd volledig positief benutten door o.m. multisektoriële kontakten. De materiële voorbereiding, met in begrip van de opbouw van de stan den, gebeurt door de organisatoren. Men huldigt hierbij de «gelijkheids filosofie» die wordt geïllustreerd met uniforme stands en in de kata- loog. De deelnameprijs van de ex posanten werd zo laag mogelijk ge houden en is dit jaar niet geweizigd tegenover voorgaande edities. Nieuw voor Tref 3 is dat de export- ruimte met 33 stands werd uitge breid. Hiervan zijn er inmiddels reeds 20 verhuurd. Ondernemingen opgericht na 1 januari 1989 krijgen meer aandacht en worden in een «startersdorp» samen gebracht. Tref 3 wil ook de middenstanders als bezoekers over de vloer krijgen. Vervolg op blz. 4 Erpe-Mere. Het stationsgebouw van Ede in zijn traditionele stijl uit het begin van deze eeuw. Weldra zal het gerenoveerd en meer funktioneel worden (jv) Velen herinneren zich nog in Meldert en omliggende gemeenten, de vyf jaar na mekaar ingerichte wy kenkwis, die een twintigtal jaar terug heel de Meldertse bevolking in beweging bracht Intellektueel vragenspel, prakti sche proeven en andere esbatementen brachten toen een gezonde, plezieri ge wedijver tussen de verschillende wijken van de gemeente. Reeds ver schillende jaren werd er dikwijls over gepraat dit evenement nog eens te hernieuwen. Uiteindelyk heeft de socio-culturele werkgroep Meldert dan toch maar beslist deze heruitgave te realiseren. Op 16 november '91, 14 december '91 en II januari '92 zijn dan ook de eerste kwisavonden 'zoals 20 jaar geleden' gepland. Men heeft nu ook reeds de optie genomen dit ook vyfjaar na elkaar te herhalen. Aalst. De organizatoren van Tref en de viering van 150 jaar KVK op een rijtje. V.l.n.r. Jo Appelmans (Jonge Kamer Aalst), Emmanuel Geerinckx (algemeen sekretaris); Chris De Decker (ondervoorzitter KVK) en Jan Van Giiseghem (direkteur KVK) (a) Op vrijdag 1 november om 20 uur komen de wijkverantwoordelijken voor het eerst bij elkaar in het Paro chiecentrum voor afspraken, lot- trekking halve finales en bepalen van de opdracht der subjectieve proef. Elke Meldertenaar die wilt deelne men moet hiervan zijn wijkverant- woordelijke op de hoogte brengen, vóór 3 november '91. Wie deze zijn wordt vermeld in onderstaand re glement: Reglement 1. Alle deelnemers moeten inwo ners van Meldert zijn. 2. Elke ploeg moet bestaan uit min stens zes, maar mag zeven of acht leden tellen bij het begin van de kwisavond. Nadien blijft de samen stelling van de ploeg ongewijzigd voor die speelavond, behalve voor de subjectieve proef waarbij het aantal deelnemers onbeperkt is. 3. Inschrijvingen: iedere kandidaat kan inschrijven met bijgevoegd for mulier. Dit moet afgegeven worden bij de wijkverantwoordelijken, be paald in artikel 4, vóór 3 november '91. Ploeg 1: Ilse Roggeman en Tanja Nuelant. Ploeg 2: André Beke en Gustaaf Rossignol. Ploeg 3: Freddy Peirlinck en Etien- ne Van Nuffel. Ploeg 4: Mare De Boelpaep en Mare De Wever. Ploeg 5: Octaaf Fieremans en Erna De Croes. Ploeg 6: Piet Bernaert en Jan Moens. Ploeg 7: Gilde De Brandt en Mia Borms. Ploeg 8: Alfons De Koninck en Lut- gart De Gendt. 5. Na 3 november 1991 staan de wijk verantwoordelijken in voor de sa menstelling van hun ploeg. 6. Bij aanvang van de kwisavond zal de samenstelling van de ploeg door de wijkverantwoordelijken aan de jury bekend gemaakt worden. 7. Kwis 1.91 wordt gespeeld in 2 hal ve finales waarbij telkens 4 ploegen het tegen elkaar opnemen. De twee hoogst geklasseerde ploegen op het einde van elke halve finale spelen de finale. De halve finales gaan door op 16 november en 14 decem ber 1991, de finale op 11 januari 1992. 8. Samenstelling van de jury: Alfons Roggeman, Paul Beck, Hugo Pee- ters, Christiane De Croes. De jury heeft onbetwistbare beslissings macht. 9. Geen enkel dokument van welke aard ook mag tijdens de proeven geraadpleegd worden. 10. Het is niet toegelaten dat een speler tijdens Kwis 1.91 voor twee of meerdere ploegen zal uitkomen. 11. Klachten kunnen ingediend wor den mits betaling van 100F. De klachten worden door de jury be handeld volgens artikel 8. 12. Een kwisavond bestaat uit: 12 teoretische vragen, 2 gewone prak tische proeven en 1 subjektieve Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1991 | | pagina 1