Stratentracée te Mere goedgekeurd maar... Aanvullende agenda sterk beknopt vzw Groene Dag organiseert voordrachten en kursussen in Aalst Gemeenteraad Erpe-Mere doorgelicht 2 - 1.11.1991 - De Voorpost Naar aanleiding van een verkavelingsaanvraag verzocht men de raad een wijziging van het stratentracée goed te keuren voor de Goot- en de Oostdorpstraat te Mere. Normaal schept dergelijk agendapunt geen of weinig problemen maar hier lag de zaak toch iets anders. De oppositie koppelde hieraan een 'maar' dat in zekere zin voorwaardelijk moest beschouwd worden omwille dat de aanvrager in het verleden niet erg inschikkelijk geweest is tegenover het gemeentebestuur. Het is de bedoeling om het straten tracée in de Oostdorpstraat van 6 naar 12 meter te brengen en in de Gootstraat zal het een breedte wor den van 5 naar 10 meter. De opmer king gold niet zozeer het tracée in kwestie maar al hetgeen dat vroeger kopzorgen bezorgd heeft. Zo stelde men vanuit de oppositie dat nie mand iets heeft tegen het principe maar de eigenaars brengen al enke le jaren last aan het gemeentebe stuur en dus door dit punt goed te keuren 'gaan we die mensen zo maar iets in de handen gooien en verder met ons laten sollen'. Vermits men in een gemeenteraad geen namen noemt werd de zaak op eeu-andere manier aangepakt die trouwens zeer goed verstaanbaar was voor inwoners van Mere en zelfs andere. Het werd dan op een zeer bevattelijke manier geformu leerd: 'Wij moeten eerst voorstellen de windmolen te laten herstellen en dit als pressiemiddel gebruiken. Daarmee houden wij een stok ach ter de hand en iedereen hier is met zo een voorstel akkoord'. Schepen Bliki wenste echter een nog niet te drastisch optreden en vond dat de toestand eerst gesaneerd moetwor- den en 'misschien kan men deze mensen hiermee overtuigen van hun redelijkheid'. Toch stelde de oppositie voor om via de notaris te onderhandelen om toch iets te be komen. Raadslid Van Pollaert vond dat ze voor dergelijke zaken wel wakker zijn en dat het nu het mo ment is om ze te roepen en te onder handelen, terwijl J. Van Der Steen niet wou dwars liggen en bereid is een geste te doen maar 'laat ons samen bedenken en op een bepaald moment zeggen dat het gedaan is als ze niet bijdraaien'. Iedereen was duidelijk akkoord met schepen P. Eeckhout dat het geval van de windmolen een moeilijke zaak is en hij was van oordeel toch nog eens de goede wil te tonen 'en misschien komt er nu iets uit de bus want het dossier is op de rechtbank van Dendermonde en nu moeten ze reageren want misschien ze beslag op bepaalde goederen en daar kan dan ook de windmolen bij zijn'. Speurtlos blijft De Speurtlos is een voetweg die de grens vormt tussen de deelgemeen ten Ottergem en Vlekkem. Na een aanvraag tot aanschaffen van 'voet- weg nr. 7' is er een openbaar onder zoek geopend waarop één bezwaar schrift aan het gemeentebestuur ge richt. Hierin wordt geargumenteerd dat deze buurtweg in het verre ver leden en ook nu nog zeer dienstbaar is en bij eventuele afschaffing er het sluikstorten zou toenemen. De klacht werd door de raad ontvanke lijk en gegrond beschouwd zodat de Speurtlos niet afgeschaft wordt en op die manier toch weer een 'stretjen' van de verdwijning gered Aalst. VTB- VAB organizeerde een informatieavond over 'ik en mijn autoin de leaterzaal van de Werf (a) Kerkfabrieken Op de begroting 1992 van de kerkfa briek Sint-Bavo Mere wordt een ge meentelijke toelage van 50.000 fr. voorzien terwijl er ook een buiten gewone toelage toegekend wordt van 200.000 fr. voor de electrische verwarming van de kerk. Voor de kerkfabriek van Sint-Pie tersbanden Erondegem is de toela ge voor de begroting 1992 echter 622.000 fr. wat J. Van Der Steen deed opmerken dat men aan de pa stoor zou vragen 'wat zuiniger te leven'. Niettemin gaf men gunstig advies voor beide begrotingen. Twee leningen moesten aangegaan worden, enerzijds één van 250.000 fr. om de toelage voor de Dikke Kapel te financieren en anderzijds één van 989.000 om de opfrissings- werken te bekostigen aan de Sint- Lambertuskerk van Vlekkem. Verkeersplan Het beslissen om een verkeersplan op te maken voor de gemeente be hoorde tot de bewuste en druk be sproken 'bijgevoegde agendapunten'. Hierbij wenste raadslid De Wolf de motivering te kennen van de zogenoemde hoog dringendheid en raadslid C. De Brouwer had graag een toelichtipg in het verslag. Vermits men niet erg ingenomen was met deze 'hoogdringende' punten merkte D. Vindevoghel op dat ook de opposi tie reeds punten toegevoegd had en dat deze toegestaan werden. Raadslid Van Der Steen wees hem er echter op dat ze nog geen gebruik gemaakt hadden van de hoogdrin gendheid maar wel van art. 97 van de gemeentewet die recht op toe voeging verleent maar dan binnen een gestelde termijn. Ook burgemeester De Langhe kon zich met de oppositie verzoenen in dat geval maar wenste niet alles zo danig punktueel te stellen. Het punt niet behandelen zou geen schade brengen aan de gemeente 'maar in houdelijk is het noodzakelijk. Het is trouwens alleen om een vlugge be slissing te treffen'. Maar raadslid De Wolf zag het van uit een ander standpunt en vond dat men 'de kar vóór het paard spant'. Volgens hem gaat het om een be paald bureau maar er zijn geen de tails en evenmin resultaten: 'Het bestuur heeft nog niets bereikt en voor mij is er geen argument om het punt goed te keuren; men is trou wens in strijd met de overheidsop drachten en we wensen zeer duide lijk te weten waarover het gaat'. Ook al verkondigde burgemeester De Langhe dat hij zijn conclusies zou trekken bij het niet halen van de 2/3 meerderheid, dan toch liet de oppositie zich hierdoor niet af schrikken en met 14 tegen 10 stem men is dit punt naar een volgende gemeenteraad verwezen. Ook het punt in verband met het vaststellen van de exploitatievoor waarden voor taxidiensten ging de zelfde weg op. Vermits er geen broodrood mee gemoeid is, vond Van Der Steen het niet 'hoogdringend' en dit was geen 'vooringenomenheid' zoals raadslid De Lat hem verweet. De negatieve opstelling tegenover dergelijke punten was volgens raadslid De Vuyst 'om er geen systeem van te maken. Ook al beloofde burge meester De Langhe dat het geen systeem wordt en het alleen maar is voor de goede werking van de admi nistratie 'en niet om politieke redenen', heeft men het bijgevoegd agendapunt toch moeten terugtrek ken bij gebrek aan de vereiste twee- derde-meerderheid. De onderhoudswerken aan de Sint-Bavoweg en de Gootstraat te Mere kregen meer begrip 'omdat er verantwoordde hoogdringendheid is, ook al is er nog geen bladje papier in het dossier te vinden hierover', pe Lepage, kreeg gratie in de ogen Ook de 66.000 fr. meerwerken aan van de oppositie en werd afgehan- de Dikke Kapel, die met giften zul- deld. len vereffend worden volgens sche- 120 keren bloed gaf. Volgend jaar krijgt hij de medaille van verdienstt met zilveren palmen en gouden kenteken uit de handen van voorzitto Prins A bert vzw Groene Dag uit Roosdaal is een Edukatief Centrum voor Mens, Mi lieu en Maatschappij. In het C.C. De Werf te Aalst organiseert de vereniging tijdens de maanden no vember en december enkele voor drachten en kursussen. Kursus «Misschien is het allergie?» Wat is allergie? Wie heeft allergie? Wat gebeurt tijdens allergische reakties? Waarom reageert het or ganisme zelfs op natuurlijke stof fen? Hoe werkt het immuunsysteem? Hoe kan men de weerstand verbete ren? Wat biedt de natuur - of het alternatieve net - als oplossingen tegen allergie? Allergie; oorzaken en gevolgen? Allergie en het jonge kind. Levenswijze, voeding, leeftijdsfasen, therapeutische hulp middelen, begeleiding, motivatie... In deze kursus wil men, hoe grillig allergie ook kan zijn, pogen de sluiers even op te lichten, zodat men zelf kan onderzoeken wat kan en wat niet kan. Deze kursus die ingericht wordt ge durende drie maandagavonden op 4, 18 en 25 november (telkens van 19.30 u. tot 22 u.), kost 600 fr. per persoon voor de drie lessen. Vooraf in te schrijven op nr. 054/33.20.46. Kursus «Ontspanningsmassage» Deze kursus in drie lessen leert dat iedereen kan masseren. Maar het is belangrijk dat men het eerst op zich zelf leert. Massagetechnieken zijn nuttig om pijnen, vermoeidheid, spanningen e.d. weg te masseren. Bv. bij verstopte neus, hoofdpijn, verkoudheid, pijnlijke nek en schouders, spijsverteringsproble men e.a. Les 1 leert aanvoelen hoe men moet masseren: methodes, het leren aan voelen hoe diep en hoe krachtig, wat onder de vingers gebeurt, een voudige hulpmiddelen. Les 2 past deze ervaringen toe op de belang rijkste spanningsgebieden: aange zicht, nek, schouders, rug, bekken. Bij elke vorm van spanning kan massage bevrijdend en verlichtend zijn. Les 3 gaat dieper in op de re- fleksen, de punten op afstand, in oren, aangezicht, langs de rugge- graat, op de voeten. Deze kursus loopt van 19.30 u. tot 22 u. op maandagen 3,10 en 17 decem ber; het kursusgeld bedraagt 1.150 fr. per persoon voor de drie lessen. Vooraf inschrijven op nr. 054/ 33.20.46. Voordracht «Kruiden voor alle kwalen» Er is geen kwaal of er bestaat een gepast kruid voor. Maar men moet dan ook komen tot een juiste krui denkeuze en het juiste gebruik er van, er- dat is niet steeds eenvoudig. Wie kruidenboeken openslaat, wordt gewoon overweldigd door de vele goede eigenschappen van krui den. De meest eenvoudige kruiden worden erin afgeschilderd als ware wondermiddelen. Wat is daarvan aan en waarom komt er zo weinig van terecht? Dhr. Stefaan De Wever zal tijdens zijn voordracht uiteenzetten hoe veelzijdig kruiden werkelijk zijn en hoe men hoofd- en nevensympto men uit elkaar houden. Hij zal daar voor enkele zeer bekende kruiden doorlichten en wijzen op de basis principes van een veilige, niet-toxi- sche kruidenterapie. Het is be grijpelijk dat men eenvoudige kwaaltjes en ongemakken zelf zo veel mogelijk wil doen en dan liefst op natuurlijke manier. Maar om sukses te hebben, moet men dan ook de natuur ten volle leren begrij pen. Kruiden kunnen veel, mits ze korrekt toegepast worden. Wat te denken van kruidenpreparaten, tinkturen, aftreksels en dgl. Neemt men best één enkel kruid of een kombinatie? Het potentieel vermo gen en het karakter van talrijke kruiden worden hier uit de doeken gedaan. Iedereen die houdt van natuurlijke zelfhulptechnieken kan deze voor dracht bijwonen op zondag 10 no vember om 14 uur in C.C. De Werf te Aalst. De toegangsprijs bedraagt 100 fr. De toegestuurde agenda was uit een goede tiental punten samengesteld en liet een vlotte gemeenteraad vermoeden. Wie dat gedacht had kwam bedrogen uit want in laatste instantie werden er een zestal punten aan toegevoegd wat niet erg naar de zin van de oppositie was. Zes punten er bo\enop was van het goede te veel en bijgevolg iets te veel gevraagd van de goodwill der oppositie. Dit leidde dan tot een eerste vr(j uitgebreide diskussie die later bij de werkelijke bespreking zou hernomen worden en er een relatief lange raadszitting van maakte daar waar men het niet ver wacht had. Als toemaatje vroeg men om te be slissen tot het opmaken van een ver keersplan voor de gemeente, om de exploitatievoorwaarden voor taxi diensten vast te stellen, om een be slissing te nemen onderhoudswer ken uit te voeren aan de Sint-Bavo weg en de Gootstraat te Mere, om een begrotingswijziging door te voeren van de kerkfabriek Sint-Ba- vo-Mere, om machtiging te verle nen tot het bekomen van gronden voor de begraafplaats van Erpe en een standpunt in te nemen met be trekking tot het uitbreiden van het stort te Burst. Raadslid J. De Wolf vond de toe voeging verontrustend vooral om dat maar liefst vijf punten door het schepencollege voorgelegd werden. Volgens hem getuigt dit van een gebrek aan een degelijke beleidsvi sie want anders zou 'men niet ge confronteerd worden met zoveel bijgevoegde punten. Het is onze schuld niet dat ge geen overzicht hebt op uw beleid', verweet hij het college. Daar kwam nog bij dat bij een dergelijke werking de oppositie niet in de mogelijkheid verkeerde om tijdig de dossiers in te kijken. Vooraleer de punten te aanvaarden om in de raad te behandelen wou hij eerst nagaan of er werkelijk hoog dringendheid mee gemoeid was zoals men het voorstelde. Trouwens voor dergelijke procedure is een 2/3 meerderheid nodig en later op de avond bleek dat een paar punten niet de nodige stemmen haalden en afgewezen werden. Voor het punt, door CVP-fraktie- leider D. Vindevoghel op de agenda gebracht, in verband met het Dan- ckaert-Stortbeheer kreeg men toch de medewerking van de oppositie. Motie Fraktielieder D. Vindevoghel vond eveneens dat zijn motie met betrek- king tot de uitbreiding van het stort te Burst 'hoogdringend' moest be handeld worden en hiervoor toon de men later toch zijn goodwill. Vanwege de meerderheidspartijen verzocht hij de raad een standpunt in te nemen tegen een verdere ex ploitatie die mogelijks zou leiden tot een uitbreiding van de stortput- ten. Een milieu-effektenrapport heeft uitgewezen dat er duidelijke bo demverontreiniging veroorzaakt is in put één en daarom verzocht hij de raadsleden om 'elke vraag die ver band houdt met een eventuele ver ruiming van deze stortplaatsen ne gatief te adviseren of te beslissen'. Ook wil hij hetzelfde optreden van de provinciale overheid en hij waar schuwt tevens de hogere overheid die bij elke beslissing die zij neemt 'op een consequnte wijze dient te zorgen voor een efficiënte sanering van de genaamde put één'. Deze maand nog verwacht men een beslissing vanwege de provincie in verband met de uitbreiding van het stortbeheer Danckaert en op vraag van raadslid De Wolf kon schepen Eeckhout nu al verklaren dat het 'dossier behandeld is in verband met de aanvraag met wijziging van het bodemreliëf'. Hierop ant woordde De Wolf dat hij naar 'geen grote woorden' vroeg maar eenvou digweg wat er beslist werd over het maken van putten waarop Eeck hout besloot dat er op 19 september een negatief advies uitgebracht was door het schepencollege. Van zijn kant merkte J. Van Der Steen op dat zijn SP-fraktie reeds een dergelijk voorstel gedaan had maar dan reeds twee jaar geleden en dat de CVP toen niet akkoord was. Ook toen werd naar een water- kontrole gevraagd maar niets werd uitgevoerd. 'Dus des te beter dat u zoiets doet'. Raadslid J. Van Vaerenbergh be weerde echter dat er nooit gespro ken is over een put die verontrei- nigd is maar toch pleitte hij om sterk te reageren tegen het realiseren van een nieuwe put, waarmee alle man datarissen unaniem akkoord gin gen. Manifest De gemeenteraadsleden kregen tij dens de zitting ook de mogelijkheid om een manifest te ondertekenen om de politieke aktie van 11.11.11.- aktie te steunen. Het gaat om een voorstel aan de overheid om vier grote aktieterreinen in haar ontwik kelingsbeleid te verbeteren, nl. stop de wurging van de schuldenlast, een inkomen en geen aalmoes, meer en betere ontwikkelingssamenwer king, voedselvoorziening beveili gen. Vorig jaar werd het manifes toegelicht door een verantwoorde lijke van de 11.11.11.-aktie juist vóór de gemeenteraadszitting maar di: jaar wilde men dit tijdens de aan vang van de raadszitting doen. Hei college ging hiermee blijkbaar laattijdig - niet akkoord zodat mei het zonder toelichting heeft moetei stellen. Met uitzondering daarvanis er nochtans een korrekte samen werking tussen het college en d mensen die zich voor het projekti: de derde wereld inzetten. Met het voorstel van J. Van Do Steen om het manifest individuee te ondertekenen ging men eveneens akkoord en dit principe werd ooi gevolgd bij het eventueel afstaan van een zitpenning ten voordele van de 11.11.11-aktie. Politiereglement wegverkeer Vermits er sedert de fusie verschil lende aanpassingen cn wijzigingen doorgevoerd zijn, vooral waar hes huisnummers en straatnamen bi- treft, vond men het nodig een coör dinatie van alle verordeningen sa men te stellen. Raadslid De Wolf verheugde zich over dit nieuw reglement 'want hes komt nog van ons en het is thans degelijk verzorgd dank zij de volle medewerking van de politie'. Tod vond hij het spijtig dat van de oude reglementen, waarop men zich ge steund heeft, in het dossier niets terug te vinden is en 'we kunnen nies heel Erpe-Mere rondrijden om al les na te gaan'. Daarom ging zijn fraktie wel akkoord om het nieuwe reglement goed te keuren maar onder voorbehoud dat als er latei hiaten of fouten vastgesteld worden 'ons geen verwijten toegestuurd worden omdat wij het goedgekeurd hebben'. JV In hel Hessenhuis aan de Falconrui 531< Antwerpen is een boeiende tentoonsteUH te zien over de familie Linning in Antwc- pen. Deze familie leverde in drie generatie negen artistieke personnlijkheden op. D< tentoonstelling loopt tot 31 januari en dagelijks te bezoeken van 10.00 tot 17.(1 uur, behalve op maandag en op de feestde- gen. Van 10 november tot 29 december toont het Museum Van Bommel - Van Dam M hel Nederlandse Venlo werken van dt Limburgse kunstenaar Jef Diederen. Hd museum is gelegen aan de Deken Ven Oppensingel 6.

De Voorpost | 1991 | | pagina 2