Feest van de rijkswacht ijdistrikt Aalst Erpe-Mere start met jeugdfilatelie II ekblad van Dender» Durme- en Fazekas' rijk is uit Jan Frans Vonck wordt herdacht AKV De Schramoeille- krabbers: afscheid in schoonheid J.H. Ypsilon viert twintig jarig bestaan i mm "SS- VRIJDAG 25 OKTOBER 1991 44e JAARGANG NR. 42 - 48 F De beheerraad van KSC Eendracht Aalst heeft trainer Laszlo Fazekas bedankt voor bewezen diensten. Het bestuur houdt eraan te stellen dat de 5 op 22 niet de hoofdreden is voor dit ontslag. Alleen besliste de trainer zelf zich buiten spel te zetten. Sinds maanden klaagt hij Eendracht Aalst aan dat het een volledig verkeerd beleid volgt, dit zowel in de pers als binnen de club. Nochtans werd nooit iets anders voorgesteld en vroeg hij onlangs nog om een kontraktverlenging. Zo verschijnt er deze week een artikel in 'Voetbalmagazine' waarin de heer Fazekas zeer duidelijk de naam en faam van de club schaadt. Het bestuur aanvaart niet dat hij zich minachtend uitlaat over zijn spelersmaterieel, dat het kapitaal is van de club, en over de clubleiding. Om de toekomst van Eendracht Aalst te beschermen vindt de beheerraad het dan ook noodzakelijk Laszlo Fazekas te ontslaan. Het bestuur dankt hem voor het meehelpen behalen van de promotie naar eerste klasse. Rea H" Volgend jaar wordt de 200ste sterfdag herdacht van Jan Frans Vonck. Deze Baardegemnaar is een van de meest boeiende figuren van onze nationale geschiedenis. Hij werd geboren in 1743 en overleed in 1792. ige vrijdag werd, ter gelegenheid van het jaarlijkse «Feest van de 'acht» een bloemenhulde georganiseerd aan de gedenkplaat «Adj. :kenaere» aan de Denderstraat 22 te Aalst. Door distriktkommandant ajoor Fack, werd een gelegenheidstoespraak gehouden. it wapenfecst stelt ons elk jaar inieuw in de gelegenheid eer te tuigen aan de Rijkswachters die Hieven hebben verloren in of ter tegenheid van de uitoefening van n taak. 17 oktober is in feite de ficiële feestdag van de Rijkswacht r"°« ndat op die dag in 1914 kapitein emault met zijn peloton Rijks- hters en vrijwilligers, ten koste «De ontwikkeling van de kennis in alle domeinen en vooral in de we tenschappen en in de techniek, heeft de levenswijze en de kwaliteit van het leven ingrijpend veranderd, zodat wij nu op een niveau zitten van intellectuele, sociale en ekono- mische ontwikkeling dat nog nooit eerder bereikt werd. Parallel hiermee, heeft zich een stelde de Distriktkommandant ver der. «Wij als Rijkswachters moeten van deze realiteit doordrongen zijn, om onze funktie naar behoren te kun nen uitoefenen. De hedendaagse Rijkswacht is niet meer de Rijks wacht van pakweg 10 of 20 jaar gele den. Kwaliteit en klantgerichtheid zijn begrippen geworden die thuis horen in het Rijkswachtjardon. Zij steunen daarbij op volgende drie basispilaren: Beroepsbekwaamheid - integriteit en samenwerking. Vervolg op blz. 4 Jan Frans Vonck werd advokaat te Brussel bij de Raad van Brabant. Hij was overtuigd van de gegrond heid van de gematigde demokrati- sche ideeën. Met toegewijde vrien den strijdend tegen het despotisme van Jozef II, stichtte hij een geheim leger dat einde 1798, in enkele we ken en met behulp van de bevol king, een einde maakte aan het Oostenrijks bewind van de Zuidelij ke Nederlanden. Bij de oprichting van de Verenigde Belgische Staten, begin 1790, konden Vonck en zijn vrienden hun standpunten niet doen gelden bij het soeverein Kon- gres, waar de door Van Der Noot geleide konservatieven het toneel beheersten. Zij werden vervolgd en Vonck moest naar Rijsel uitwijken, waar hij op 1 december 1792 over leed. Tijdens een perskonferentie heb ben de professoren R. De Schryver (KU Leuven) en J.J. Heirwegh (ULB) de betekenis van het Von- ckisme in herinnering gebracht, als mede de redenen die tot het feeste lijk vieren van deze 200 jarige sterf dag aanzetten. Professor Jeroom Vercruysse (VUB), voorzitter van het Komitee Vonck, heeft verder de belangrijks te aktiviteiten die deze herdenking zullen opluisteren, uiteengezet. Volgende initiatieven zijn reeds verzekerd de heruitgave van de politieke -en niet meer te vinden- publikaties van Vonck; de uitgifte van een speciale postzegel; een eer betoon aan Suzanne Tassier; de ge- schiedschrijfster van Vonck; een lunchdebat georganizeerd door het Brusselse Pleitgenootschap; mani festaties in Baardegem de geboor teplaats van Vonck; de publikatie van een biografie; schoolkonferen- ties, enz. In december 1992 zal in de lokalen van het Gemeentekrediet te Brussel een internationaal universitair col loquium worden gehouden om ver schillende, onvolledig gekende as- pekten van het Vonckisme te be lichten. Andere initiatieven zijn nog ter stu die, waaronder de toekenning van een 'Vonckprijs' aan een oorspron kelijk werk (wetenschappelijk, lite rair, cinematografisch, enz.) Politieke personaliteiten van alle strekkingen, onder wie de eerste minister en de voorzitters van de kamer en de senaat, hebben reeds hun steun betuigd aan deze herden king in het kader van een erekom- itee. Het is gekend dat vooral de jeugd bezeten is van mooie postzegels maar in werkelijkheid weten zjj niet hoe hun bezit in te delen of zich te beperken tot een tema of zelfs tot een onderwerp in dit tema. Om een bepaalde struktuur in hun verzameling te brengen heeft Godelieve De Boeck van Erpe het initiatief genomen om een vereniging op te richten die vooral bedoeld is om de jeugd te helpen in hun verzamelwoede en de jeugdfilatelisten de weg te tonen naar een geordende aanpak om een degelijke kollektie aan te leggen. kinderen zelf beslissen om ofwel de naam te behouden of er een andere aan te geven. De naam wordt nu nog behouden omdat men die nodig heeft voor de inschrijving te Gent. Het zal er echter demokratisch aan toe gaan zodat er nog alle mogelijk heden bestaat zelf naar een gepaste naam uit te kijken. De vergaderingen vinden plaats in de nieuwe school aan de Boter- melkstraat te Erpe en wie belang stelling heeft kan er terecht voor de eerste inleidende vergadering op zondag 27 oktober a.s. om 10 uur. JV in et 11st. Voor overleden collega 's Raymond Vanneuville, adj. Bouckenaere en pitei/t Frenault en zijn manschappen werd een minuut stilte gehouden (a) n zijn leven, erin geslaagd is een lits Cavalerieregiment tot staan brengen, wapenfeest is ook ieder jaar de Je gelegenheid om oud brigade- immandant van Aalst adj. Bou- jg enaere, te herdenken, die op 24 ar igustus 1944 door de Duitsers ge- steeds meer kritische mentaliteit ontwikkeld. Het gezag wordt ge makkelijker gekontesteerd. Het wordt niet langer aanvaard als een feit op zichzelf. Het moet zich waar maken. Ook de zeer groeiende in vloed van de media speelt hierbij een steeds groter wordende rol», ZIJE i 3lnk| olst. Bloemenhulde aan de gedenkplaat van adj. Bouckenaere op het Feest w de Rijkswacht (a) fji alliecrd werd te Oostakker. Ik n een gelukkig man door U te nnen meedelen dat wij na een onderbreking wegens onze ver- naar de nieuwbouw, terug onze lijksc bloemenhulde aan de ge- iplaat van Adj. Bouckenaere inen laten plaatsvinden: gedenk- die zich nu in de ingang van de iwe kazerne bevindt, t jaar, nog recent zelfs, hebben ook onze goede vriend en colle- Raymond Vanneuville verloren een dom verkeersongeval. Voor voor Adj. Bouckenaere, voor pt. Fremault en zijn manschap pen voor alle Rijkswachters die leven hebben gelaten in dienst 1 België, zijn volk en zijn wetten tog ik U 1 minuut stilte...», aldus ijoor Fack. Initiatiefneemster Godelieve De Boeck is zelf een verwoed verzame laarster maar kwam evenwel slechts een zestal jaren geleden in een club terecht. Eerst bij Alosta Aalst kon zij haar belangstelling voor de 'tember' met andere verzamelaars uitwisselen maar nadat deze club verdween kwam zij via een tentoon stelling met dagafstempeling in Af- fligem terecht. Hier vond zij trou wens meer sociale omgang en heeft zij ondervonden dat het vooral noodzakelijk is dat kinderen filate listen meer moeten begeleid wor den. Zij is er van overtuigd dat de jeugd belangstelling heeft voor de postzegel maar zij hebben geen weet van het gebruik van een be paalde struktuur. Daarom wil zij, met de medewerking van de post, de jeugdfilatelie bevorderen en vooral dan met de steun van specialisten als J. De Brouwer uit Aalst. In de pas opgerichte postzegelclub kunnen de kinderen voor 100F lid worden en hiervoor worden ze bij gestaan met dokumentatie en infor matie desbetreffende hun hobby. Het neemt niet weg dat ook de vol wassenen mogen aansluiten maar die betalen dan toch 150F. De na druk wordt evenwel gelegd op de jeugd die men vooral wil aantrek ken en leren hoe ze met postzegels moeten omgaan. Men zal ze trach ten naar een zekere specialisatie toe te leiden en ze voorbereiden om ook als volwassenen hun hobby ver der te doen beoefenen want meer maals is gebleken dat zij er na een tijd de brui aan geven. Het is eveneens de bedoeling om een verkoopsdienst in te richten waarbij de aangesloten jongeren op bepaalde voordelen kunnen reke nen zoals allerhande benodigdhe den om hun hobby te beoefenen. Ook postzegels kunnen aangeschaft worden maar dan via een tussenper soon. Mevr. De Boeck is hoopvol om met de jeugdfilatelie te starten en daarbij steunt zij zich op het voorbeeld van Serskamp waar men al dertig jaar de jongeren opleidt tot volwaardige verzamelaars. Thans zal men al tevreden zijn te kunnen starten met een tiental jonge Filate listen die als zodanig zeer geïnteres seerd zijn. Zij worden trouwens bij- gestaan door specialisten en zal te vens een kwestie zijn om hiermee ook hun algemene ontwikkeling bij te schaven want via de postzegel kan er heel wat geleerd worden. De filatelieclub van Erpe-Mere zal voorlopig genoemd worden naar deze te Aalst en zal 'Hopperank' heten maar naderhand mogen de Erpe-Mere. Initiatiefneemster Godelieve De Boeck die met de jeugdfilatelie de kinderen wil leiden tot een gestruktureerd verzamelbeheer (jv) II' r AKV De Schramoeillekrabbers deelde mee dat men in gezamelijk overleg besloten heeft een punt te zetten achter dc aktieve deelname aan de diverse karnavalmanifestaties. Dat wil niet zeggen dat hun naam zo maar verdwijnt uit het Aalsters karnavalwereldje, maar ze achten het tijdstip aangebroken om in schoonheid afscheid te nemen en blikken met een beetje weemoed terug op zeventien onvergetelijke jaren. De Schramoeillekrabbers danken langs deze weg de vele sympatizan- ten die hen al die jaren zowel financieel ais materiaal hebben gehol pen en een onmisbare steun waren. JH Ypsilon haalt op 26 en 27 okto ber een authentieke spiegeltent naar Aalst en dit als entourage voor de viering van zijn 20-jarig bestaan. Een spiegeltent vindt zijn oor sprong op de vroegere volkse ker missen. Bij gebrek aan een ruime zaal met dansgelegenheid plaatste men tussen alle andere kermisat tracties een uiterst gezellige spie geltent waarin een orkestje, een draaiorgel of een juke-box voor de nodige ambiance diende te zorgen. Een heuse relikwie dus die dateert uit de tijd van de balboekjes en die men moet gezien hebben Het jeugdhuis zelf is ondertussen niet aan zijn proefstuk toe; nog maar pas sloten zij met succes de opvoeringen van het toneelstuk "De Golf' af, of zij pakken nu uit met de "36 uren van de club". Een 36 uren durende aaneenschake ling van diverse aktiviteiten. JH Ypsilon nodigt dan ook alle leden, oud-leden en sympathisanten uit om deel te nemen aan enkele (of voor de moedige aan alle) evenem enten gedurende dit feestweekend. Het programma Zat. 26 oktober 10.00u. Openingsaperitief 12.00u. Lunchpauze 13.30u. Fotozoektocht 17.00u. Croquefeest 21.00u. Combinatiecarrousel kwis 24.00u. Galabal - avondkledij Zond. 27 oktober 03.00u. Stampen en dagen 06.00u. Ontbijt ll.OOu. Eucharistieviering 12.00u. Lunchpauze 14.00u. Première Poppentheater Abazjoer 16.00u. Cross 20.00u. Soundmixshow 22.00u. Vuurwerk Afspraak op 26 en 27 oktober in de grote spiegeltent in de Meuleschet- testraat 32 in Aalst.

De Voorpost | 1991 | | pagina 33