Aalstenaar J. D'Haese viert gouden priesterjubileum te Denderleeuw Erpe-MereZestig kaarsjes voor KVLV Burst Boomplantingsaktie in regio had matig sukses fp. Bolangier en A. Baeyens met glas n juwelen in het Hof ten Dale te Mere Fakkeltocht voor de vrede n Aalst Bondskwis van Burst voor de Roberto's De Voorpost - 25.10.1991 - 3 tls nazaat van pauselijk zouaaf Van den Steen werd E.H. J. D'Haese Sjjdens de eerste wereldoorlog in Aalst op 27 juni 1916 geboren. Dit feit had lauwelijks iets te maken met zijn latere priesterroeping maar toch was er ileen duidelijke schijn van want niet iedereen trok naar Italië om er onder Ie pauselijke vlag te vechten tegen het "heidendom". Het was echter niet eet de slag van Castelfldardo in het geheugen dat pastoor D'Haese naar let Seminarie trok en opnieuw tijdens een tweede oorlogsgeweld, in 1941, pt priester gewijd werd te Gent. jen halve eeuw geleden sprak dé isschop hem toe: "Tu es sacerdos i aeternam" en hij zou dit zijn le- tn lang trouw blijven. Na zijn wij- ing werd hij in zijn geboortestad it leraar aangesteld in het Sint- jaarten College maar hij kreeg er log een taak bovenop als ondagsonderpastoor in de kerk d, an de Immerzeel te Aalst. Na ge urende tien jaar lang deze dubbele lak vervuld te hebben kreeg hij zijn verplaatsing als onderpastoor in et naburige Nieuwerkerken waar hij tot in 1960 verbleef. Zoals het een medepastoor vergaat, werd hij toen overgeplaatst naar Ninove om er eveneens een vijftal jaren in "de leer te gaan". In 1965 kreeg hij zijn "bevordering" tot pastoor en op 22 april kreeg hij de Sint-Annaparochie van Leeuwe- brug Denderleeuw toegewezen. Als "jonge pastoor" kreeg hij echter de opdracht mee om er een kerk te laten bouwen - met weinig midde len uiteraard - want in feite kreeg hij een parochie zonder echt kerk gebouw zoals wij dit gewoon zijn. Het ging hier wel om een dichtbe volkte wijk maar de kerkdiensten gingen door in een "noodkerk". Dit betekende dat de pastoor de kerke lijke diensten verzorgde in het ma gazijn van een afgedankte "atelier" waar men korsetten vervaardigde. Nieuwe kerk Om het even welk bouwwerk kent een voorgeschiedenis die met bloed en zweet gespijsd is. Om een derge lijk bouwwerk te realiseren zijn er enorm veel inspanningen te leveren en aangezien er niet genoeg finan cies waren kwam er in die zin nog de grootste lastpost bij. In feite begon E.H. J. D'Haese in de Sint-Annapa- rochie als een missionaris die zowel voor het materiële als het geestelij ke moest zorgen. Bij zijn missione- ringswerk kreeg hij gelukkig veel leek tsel ladr ijdens het Allerheiligenweekend an men in het Hof ten Dale te :ken lere terecht voor een bijzondere isel ^toonstelling die samengebracht in erd door de jonge Erpse glazenier t>eö fouter Bolangier en de kunstsmid a. óns Baeyens. Samen exposeerden :rga creeds in het Belfort te Aalst maar tem c waren ook al op andere plaatsen cub feonderlijk te gast. In Mere bren- i en ze eens te meer ongekende kun- en die meer zijn dan maar am- Pa achtelijk werk. kei le glaskulturene en de juweelkunst oi allen hier elkaar afwisselen maar x:h zullen zij een homogeen geheel zo ormen in deze tentoonstelling. In do iite zijn ze alle twee «skulpteurs» laar dan elk op zijn vlak en in zijn igen stijl. De oudere Fons Baeyens rengt het resultaat van de edele tu letaalbewerking terwijl de jongere va' Bolangier het broze glas in al zijn 10 armen blootgeeft. Men kan moei- 8r- jk zeggen dat ze elkaar aanvullen ant het zijn twee totaal verschil- p nde kunstvormen. De werken van Koi ons Baeyens zijn fraai en minus cuul waardevol terwijl de glaskon- strukties van W. Bolangier ge schraagd worden door even kunsti ge «onderstellen». Dat op deze ten toonstelling kunst van hoge waar den opgesteld staat is een feit want hun beider werk getuigt van natuur getrouwheid. De ideeën die daarbij opgeroepen worden dienen indivi dueel ervaren te worden en vermits een «smaak» gebonden is aan het individu dient men zich persoonlijk te overtuigen over het ambachtelijk werk die de beide kunstenaars tot ware kunst verheffen. De tentoonstelling wordt geopend op donderdag 31 oktober om 20 ur in het Hof ten Dale te Mere. JV Erpe-Mere. Fons Baeyens en Wouter Bolangier samen in het atelier van deze laatste tussen enkele glasskulpturen (jv) hulp van mensen uit het vereni gingsleven maar uiteindelijk moet het initiatief van zichzejf komen en bijgevolg moest hij veel zaken op knappen om de plannen uit te wer ken en vooral om de kas te spijzen. Naast de zielezorg zette hij zich sa men aan het werk met zijn huis houdster om kussens en "poeffen'' te vervaardigen. Dit was een van de talrijke aktiviteiten die moesten meehelpen om de bouw van de nieuwe kerk te bekostigen. De pas toor tekende zelf alles uit en sneed de stukken in leder terwijl zijn huis houdster "met een oude Singer" er een mooi resultaat van maakte. Met honderden eksemplaren gingen ze de deur uit en brachten er veel toe bij om het projekt te realiseren. Maar dat was evenwel onvoldoende en zo werden ook geldmiddelen ge zocht via de Sint-Annafeesten die ze gedurende tien jaar organiseer den ten voordele van de kerken bouw. Dank zij de inspanningen van velen maar vooral door het enorme werk van pastoor D'Haese kon de Deken van Haaltert op 2 februari 1974 de eerste steen leggen van de Slnt-An- nakerk, die naam waardig. Amper een goed jaar daarna kwam de bis schop op 21 september 1975 de kerk van Leeuwebrug inwijden. Het was weliswaar een moderne kerk zon der hoge tofen en er ontbrak ook nog een "klokkeroen" maar ook daar werd voor gezorgd ook al moest men tot in 1982 wachten op het gekend geluid van de drie klok ken die opriepen tot de misviering. Intussen had men niet stilgestaan op de "bouwwerf" en kon de pas toor in 1979 een gloednieuwe pas torij betrekken waar hij thans rusti ge dagen slijt zonder daarom zijn kerk vaarwel te zeggen, want nog steeds is hij aktief. Hoe kan het an ders, pastoor D'Haese is vergroeid met de kerk en de mensen er om heen. Hij mag het gerust als een levenswerk beschouwen, een reali satie voor en door zijn parochianen met wie hij reeds meer dan een kwarteeuw samenleeft. De viering van zijn gouden priester schap in Sint-Anna Leeuwebrug was dus een aangelegenheid van een dorpswijk in hun "eigen" kerk die zij helpen bouwen hebben met veel "eigen" middelen, een reden te meer om samen feest te vieren en er een onvergetelijk jubileum van te maken. JV Erpe-Mere. Pastoor J. D'Haese bij zijn gouden priesterjubileum genieten van een verdiende rust na de uitbouw van de Sint-Annaparochie Leeuwebrug (jv) De negende editie van de kwis, ge organiseerd door de Bond van Gro te en Jonge Gezinnen Burst kende het verwachte sukses ondanks het feit dat men eens te meer geen be roep meer deed op presentator H. Van Molle. Drie jaar geleden ismen van deze formule afgestapt en wordt alles aaneengeregen door een bestuurslid. Deze keer lag het lot van de groepen zowat in handen van Johan Temmerman. Er waren honderd punten te verdienen in ver schillende reeksen met thema's over muziek, taal, aardrijkskunde, geschiedenis en andere algemene kennis. Toch was er een klein ver schil met de andere kwissen dat men in Burst in de reeks een dia te zien kreeg die over de "Bond" handelde. Er waren twaalf groepen ingeschre ven maar gelukkig kwam er nog één meer opdagen om een brokje van de prijzenpot mee te kapen. Dit laatste is echter niet de bedoeling want in feite is een bijeenkomst die de ban den nauwer moet aanspannen tus sen de verschillende verenigingen en daarin slaagt men toch elk jaar want meestal komen dezelfde ploe gen het jaar daarna terug. Deze keer ging de overwinning naar de "Roberto's", genoemd de J. Van Cautervrienden die maar liefst 91 punten op de honderd te verdienen haalden. Zij gingen daarbij Café Den Hemel uit Gent vooraf (89 p.) en ook de ASLK of Allen samen lekker kwissen uit Burst kregen een podiumplaats met 87 punten. De verdere uitslag werd bezet door Davidsfonds Bambrugge (85 p.), Nescia Zottegem (83 p.), 11.11.11.-afdeling Erpe-Mere (78 p.), Pamojo Ressegem (76 p.), Strozekers Burst (75 p.), Kwizzels Oosterzele (69 p.), Outsiders Mere (66 p.), Knorhaantjes (64 p.), FC De Kampioenen (52 p.), BGJG Me re (48 p.). JV bill i Aalst bestaat er een Samenwerkingsverband Fakkeltocht dat bestaat uit 'm-fn aantal verenigingen. Dat verband organizeert op zondag 10 november ld- m 19.00 uur op de Grote Markt van Aalst een fakkeltocht voor de vrede als rdc en andere vorm van 11 novemberviering. ;ch( i d let Samenwerkingsverband Fak- verband nog andere verenigingen eltocht groepeert Aalst 2000, Cul- aansluiten, ri. 1 ireie Centrale ABW, De Groene De Fakkeltocht voor de Vrede ietsers, Jebron, Jeugdwerking wordt voor de veertiende keer geor- :ijis jeace, Jongkommunisten, Jongso- ganizeerd. Met een brandende fak en ialisten, Comitee Werken voor de kei in de hand als teken van de hoop d rrede, Liberaal Jeugdwerk, Mu- zullen zondag 10 november weer «aliteit Jonge Arbeiders, Mase- heel wat jongeren en ook ouderen eelfonds, Migrantenwerking, Mi- mee opstappen door de straten van 'aa isclub, Netwerk, Oudervereniging Aalst. De tocht is een uiting van de :h oor moraal, Stuurgroep Derde drang naar ontwapening en voor da Vereld, Vaka. Verenigingsservice, een vredesekonomie, voor meer en >cw 'redeshuis. Wakerskomitee en doelmatiger ontwikkelingshulp en Wereldwinkel. Vanzelfsprekend hongerbestrijding, voor internatio- n I linnen zich bij dit samenwerkings- nale solidariteit en samenwerking op basis van universele mensen rechten en tegen elke vorm van fa scisme, apartheid en racisme. Sedert 1978 vormt deze Fakkel tocht voor de vrede in Aalst een alternatieve herdenking van de 11 november viering als herdenking van de slachtoffers van béide we reldoorlogen. Het is een manifesta tie van vredeswil naar de toekomst toe. Omdat vrede geen verworven heid is, maar blijvend moet verde digd worden. Wie belangstelling heeft voor dit initiatief kan steeds terecht bij het Samenwerkingsverbond Fakkel tocht voor de vrede, per adres Aalst 2000, Korte Nieuwstraat 12 te 9300 Aalst. v| '°riB weekend hebben de plaatselijke afdelingen van het ACWen de Bnnd de ®e,ej" Leefmilieu in heel Vlaanderen - spijtig genoeg niet in alle gemeenten aktie gevoerd voor wat zij noemen een 'Leefbare aarde in Noord en Zuid'. I ïeze aktie werd georganiseerd onder het motto 'Elke boom is er twee aai 'aard' en een 200-tal gemeenten hebben positief op hun oproep gerea- 'int 'eer<'' '^eze boomplantingsaktie moest een hoogtepunt vormen van een vf "npagne bedoeld om het publiek te informeren over de dramatische ere fV0'8en van de aftake,in8 van het milieu in de ontwikkelingslanden. Het rii ?n ,oestanden die sinds jaren gekend zijn maar waaraan weinig verande- ring gebracht wordt. :n. i pl )e organisatoren van de nieuwe langt. Daarom werden alle Vlaamse die "oomplantingsaktie willen echter gemeenten uitgenodigd om. het ei- jol eer dan alleen maar een bewust- senplatform te willen onderschrij- di naking voor het probleem. De ini- Ven en daarbij een 'politieke n, atiefncmende organisaties willen oproep' naar de Eerste Minister te mie hun campagne vooral de over- sturen. Het is juist in die oproep dat vï> 0 zetten om effektief de regering gevraagd wordt om ook i». ndernemente8en de milieu- de milieuzorg te integreren in het ^menging die iedereen aanbe- buitenlands beleid van ons land. Daarbij wenst men dat in de begro ting van 1992 een extra bedrag van één miljard te voorzien voor milieu- projekten in de Derde Wereld. Herbebossing Met deze campagne wil men ook een tastbare bijdrage leveren tot een duurzame ontwikkeling in Noord en Zuid. De boomplantings aktie zal later een verlengstuk krij gen in Haïti. Met de opbrengst van de verkoop van bomen zal nl. een herbebossingsprojekt gesteund worden. Dit projekt is in handen van de boerenbeweging 'Fenatapa', die een partnerorganisatie is van ACW-Wereldsolidariteit. De triestige periode die de indus trialisatie in de 19de eeuw teweeg bracht was gelukkig van voorbij gaande aard. Kinderen en vrouwen - ook de mannen evenwel - leden onder de zeer zware fabrieksarbeid en verdienden net genoeg om te overleven. Maar juist deze onhoud bare toestanden lagen aan de basis van het arbeidersbewustzijn om via vakbonden de misbruiken te bestrij den. Het opstandige socialisme en de vredige encycliek Rerum Nova rum gaven de grote doorstoot om het lot van de arbeider te verbete ren. Maar de vrouwen bleven letter lijk en figuurlijk in de kou staan wat niet belette dat de eerste vrouwen bond toch al in 1893 opgericht werd met de doelstelling om de gods-, dienstige, zedelijke en stoffelijke belangen te verdedigen. De tijden zullen veranderen met M. Bens in 1908 en kapelaan J. Cardijn in 1911. Dit is dan het sein voor de vrouwen bewegingen) om in een rollende beweging hun bewustwording waar te maken. Het is pas na 1920, met de stichting van het Nationaal Ver bond der Kristelijke Vrouwengil den, de latere KAV, dat we van een volledige doorbraak mogen spre ken. Naast deze vereniging sluit dan ook de KVLV aan en ook zij gaan een niet onbelangrijke rol spelen bij de ontvoogding van de vrouw. De meeste dergelijke verenigingen werden rond de jaren 1930 gesticht en ook in Burst startte men reeds in 1931 en dit op 14 oktober met de oprichting van de Boerinnengilde, meer bedoeld als een plattelands beweging. Nadien heeft men inge zien dat de vlag de lading niet meer volledig dekte en in 1971 wijzigde men de naam in Katholiek Vor mingswerk aan Landelijke Vrou wen. In Burst was alles voorbereid door pastoor D'Hondt en de eerste voorzitster mevr. Philips-De Vuyst. Ook hier had men tot doel gesteld, naast het godsdienstige aspekt aan de landelijke vrouwen ook een alge mene vorming mee te geven. Dit bestond toen uit een uitgesproken zorg voor het huishouden met daar bij een technische opleiding dat haar eigen werking binnen het gezin moest verbeteren. Ook hier was de evolutie na enkele jaren - vooral na de tweede wereldoorlog - sterk zichtbaar want naderhand besteed de men steeds meer aandacht aan de gezondheidszorg met o.a. lessen over koken, warenkennis, dieren- en plantenverzorging. Met de op voeding van kinderen leerde men aan de vrouwen uit de lagere bevol kingsklasse het algemeen welzijn van een (kristelijk) gezin. Naast de vormingsavonden kon men tevens beroep doen op het le denblad "De Boerin" dat na de tweede wereldoorlog omgedoopt werd tot "Bij de Haard". Als eerste georganiseerde kristelij ke vrouwenbeweging in Burst was het niet moeilijk om in de beginpe riode een sterk aantal leden te wer ven. Men kon het eerste werkjaar afsluiten met een dertigtal leden maar dit zou slechts een aanloop betekenen want de vrouwenbond van Burst kende een gestadige groei. Thans echter zijn maar liefst 230 vrouwen lid van de Burstse KVLV en mogen zij meevieren voor het zestigjarig bestaan. In een dergelijke tijdspanne veran dert niet alleen de zin en het doel van de beweging maar is het een komen en gaan van bestuursleden. Het begon met sekretaresse Ad. De Backer die de plaats innam van mevr. Everaert en in 1976 werd Ma- del. De Bie de nieuwe voorzitster na Paula Eeckhout. Met de evolutie van de tijd werd ook het aanbod van de lessenreeksen omvangrijker, de manuele aktivitei ten en de openheid naar de vrou wen toe interessanter, wat een aan trekkelijker werking tot gevolg had. Het vijftigjarig jubileum werd nog met proost E.H. Van den Heuvel gevierd, maar na zijn overlijden nam de nieuwe pastoor - met enige vertraging uiteraard aangezien de omstandigheden - Alf. Vinck deze taak waar. Hij wordt nu bijgestaan door de huidige voorzitster Mad. Bernagie en haar sekretaresse Ma ria Hendrickx. Nu gaan zij met een algemeen gekozen tema "samen op weg" voor een briljante toekomst die zeker in Burst voor de KVLV weggelegd is dank zij een werking met inzet en inbreng van velen. JV

De Voorpost | 1991 | | pagina 35