S-Academie Aalst-Oudenaarde: tweede editie Geen afbouw van kinderopvangdienst voor stedelijk onderwijs 8 - 25.10.1991 - De Voorpost wuste, tevreden en gezonde perso nen die op zoek zijn naar nieuwe uitdagingen». Die uitdagingen zullen wij vinden binnen de werking van S-Academie. Aan de basis van de oprichting van de S-Academie ligt de grondige ver nieuwing van het begrip «senior». Als één van de voornaamste facto ren zou men kunnen stellen dat de moderne bejaarde zich meer indivi dueel opstelt. En dat is logisch, hij is tijdens zijn «aktieve» periode als in dividu voor zichzelf kunnen opko men en er is geen enkele reden om dit - nu hij met pensioen is - niet meer te doen. De zelfstandigheid, het besef nog iemand te zijn en nog heel wat te willen beleven, dat bewust zijn van volwaardig burgerschap en rijkdom aan ervaringen zijn ingrediënten die de V.F.S.G. deden besluiten de S- Academies op te starten. Senioren beschikken over een tijd zonder haasten en moeten en daarin plaat sen wij ons initiatief. Vormende cy cli, leerrijke bezoeken, verrijkende gesprekken, sportieve bijeenkom sten, dit alles in een ontspannen sfeer van vriendschap, is het aanbod dat wij aanreiken. Dat dit alles mogelijk is gemaakt danken wij aan de gerontagogische kennis en inzet van de V.F.S.G.-ver- antwoordelijken en de Socialisti sche Mutualiteiten die zich voor het volle pond achter dit initiatief stel den. S-akademie... Een verzekering tegen Out zijn Het is U zeker bekend dat wij als Mutualiteitsverbond veel meer doen dan alleen opdrachten uitvoe ren in het kader van de verplichte ziekte- en invaliditeitsverzekering. De dynamiek van een ziekenfonds wordt gemeten aan zijn initiatieven in de vrije en aanvullende verzeke ringsdiensten. Als U daarbij nog weet dat één op vier leden van de Socialistische Mu tualiteit ouder is dan 55 jaar en dat de demografische evolutie van de Belgische bevolking laat vermoe den dat het aantal senioren verder zal blijven stijgen dan zal ht U niet vermonderen dat het ontwikkelen, het koördineren en het toegankelij ker maken van de bestaande dien sten voor senioren een belangrijk accent is in een toekomstgerichte mutualistische welzijnspolitiek. Als gevolg van de ekonomische re cessievan de jaren tachtig waardoor meer en meer 50-plussers voortijdig uit het arbeidsproces zijn gestapt, is het realistisch dat in een aangepast seniorenbeleid aksenten worden gelegd voor jongere senioren en hoogbejaarden, zonder evenwel de daartussen liggende groep te verge ten. Hoe belangrijk de jongere senior wel geworden is, werd aangetoond in een diepgaande studie over «het profiel van de jong-gepensioneer- de» gemaakt door de VLAAMSE FEDERATIE VAN SOCIALISTI SCHE GEPENSIONEERDEN. Daar tegenover staat dan weer de groeiende groep hoogbejaarden van 80 zoals uit diverse demogra fische studies blijkt. Met deze feiten voor ogen heeft de Socialistische Mutualiteit zich dan ook gedistancieerd van een versnip perd seniorenbeleid, door een glo baal en humaan pakket van dien sten aan te bieden. Aalst. Het dienstencentrum van de Socialistische mutualiteiten Bond Moyson aan de Geraardsbergsestraat te Aalst vordert volgens de vooropgestelde plan ning. Half december dit jaar zullen alle diensten er operationeel zijn (a) tend richten wij ons, met de levens stijlinitiatieven tot de leeftijdskate- gorie 55 - 64-jarigen die voor ons mutualiteitsverbond, dat de arron dissementen Aalst, Oudenaarde, Dendermonde en Sint-Niklaas om vat, een groep van bijna 21.000 personen omvat. Even kort twee «live-style» initiatie ven die ik hier vandaag enkel rake lings wil vermelden zijn: Ten eerste zijn er de «age-wat- chers»: een initiatief dat kan be schouwd worden als een vorm van welzijnsbewaking, gezondheids voorlichting en opvoeding door middel van groepswerking. Volgende tema's komen aan bod: - persoonlijke hygiëne en li chaamsverzorging - kleding en mode - wooninrichting en veiligheid - leven met een kleiner inkomen - enz. De Senior-Travel Club Bedoeling hiervan is een nationaal en/of regionaal reisaanbod te creë ren dat afwijkt van de traditionele vakantie-initiatieven die tot op he den werden genomen. In 1990 reeds gestart en verder uitgebouwd voor 1991 citeren wij: - sportieve vakanties als dat zijn langlauf- en wandelvakanties, se niorenkampen, waarvan er trou wens deze maand nog drie door gaan samen met de Federatie voor Recreatie en Omnisport (FROS) - eindejaarstrips met kerst en nieuwjaar voor alleenstaanden - organiseren van vakanties voor zorgbehoevende bejaarden wat een tijdelijke ontlasting van het thuis front betekent. Last but not least hebben wij de S-Akademie waarvan ons verbond het eerste was in socialistisch-mu- tualitische kringen om ze te orga niseren. Het initiatief richt zich vooral tot senioren die niet in de traditionele «gepensioneerden- bond» wensen aan te sluiten, maar die wel in clubverband belangstel ling hebben voor kulturele uitstap pen, lezingen, enz... Ondanks een fraaie en goedgeorga niseerde publiciteitscampagne ken de het initiatief niet onmiddellijk het grote succes. Het pakket interessante, leerrijk- vormende en kreatieve aktiviteiten die in een fraaie ontspannende sfeer werden aangeboden sloegen niet onmiddellijk aan. De verant woordelijken bekloegen zich over een ondermaatse belangstelling op de eerste aktiviteiten. Men beslist echter vast te houden en door te zetten en wat bleek? Dat veel meer, dan de mooie en dure folders, het de mond-aan-mond re- klame van de deelnemers zelf was die voor een groeiende belangstel ling zorgde. Alhoewel niet voor alle initiatieven de belangstelling even groot was kon men voor de regio Aalst-Oude naarde rekenen op de belangstel ling van zowat 300 nieuwe senioren die voorheen nooit bij de werking van de federatie aanwezig waren geweest. Gelijkaardige initiatieven werden in de andere gewesten van het mu tualiteitsverbond «Bond Moyson» genomen en zo wist men er het afge lopen jaar zowat 500 nieuwe senio ren te bereiken, die zich voor alle andere kwaliteiten onderscheiden door hun zelfde leeftijd (tussen 50 en 60 jaar) en meermaals blijk gaven van hun oprechte kulturele, sociale en ekonomische belangstelling. Met deze positieve balans in de hand hebben de drie verantwoorde lijken van de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneer den, voor de regio is dat Mevrouw Graden ne DE BRUYN, de gast vrouw van deze namiddag, een nieuw S-Akademieprojekt 1991- 1992 klaargestoomd. Het konkrete aanbod voor dit jaar vindt U in de brochure. Het omvat kursussen ter voorbereiding op de pensioenleeftijd, kursus geheugen training, een voordrachtencyclus en bezoeken aan belangrijke kulturele evenementen. Voorbereiding op pensionering en pensioneringstraining worden hoe dan ook vaste onderwerpen in onze akademie. Bedoeling is een evenwicht na te streven tussen vorming, informatie en kennismaking, en dit in een kom- binatie van diverse werkstijlen, t.t.z. luisteren en kijken, spreken in groep en ook zelf doen. Teneinde op een nog betere wijze in te spelen op de noden van de doel groep zal eerstdaags een nationale S-Akademieraad worden geïnstal leerd, waarvan uit deze regio eerst daags kandidaten zullen worden ge zocht. Voor- en naschoolse kinderopvang in het onderwijs moet het de gezin nen mogelijk maken opvoeding en buitenhuiswerk te kombineren. Van deze dienstverlening wordt bv. op de gemeenteschool Binnens traat écht gebruik gemaaktonge veer 180 kinderen okkasioneel en 70 kinderen permanent. Onder het voorwendsel van een na tionaal dekreet om dan in alle net ten deze dienstverlening te moeten voorzien, gaat het stadsbestuur van Aalst deze supprimeren in haar ei gen net. Een onaanvaardbaar standpunt omwille van de desastreuse achter uitgang op sociaal en tewerkstel- lingsgebied. Dat de klassieke zuil- partijen hun vetes onder mekaar uitvechten Het is duidelijk dat het verdwijnen van deze opvangsmogelijkheid voor veel gezinnen pijnlijke konsekwen- ties zal hebben (vaak zijn ze ver plicht met 2 uit werken te gaan). Vooral voor de allerkleinsten bete kende de opvang een onvervangba re hulp om de schooldag goed door te brengen. Nu het aantal werklo zen weer toeneemt in Vlaanderen is het absurd om zinvol werk af te bouwen. Het zijn dan nog vaak tij delijke statuten (geskos) waarvoor er toch een belangrijke staatstus- senkomst in de loonkosten bestaat. Het voorstel om hun taak door vrij willigers te laten uitvoeren is absurd in het licht van de zware verant woordelijkheid die moet gedragen worden. Als er besparingen moeten komen in het onderwijs, dan in de eerste plaats door het afbouwen van de geldverslindende konkurrentie tus sen de verschillende schoolnetten. Om daa wat aan te doen, staan er blijkbaar te grote zuilbelangen in de weg. AGALEV zal zich blijvend verzetten tegen de afbouw van noodzakelijke sociale voorzienin gen. Van Lierde Luc Agalev-Aalst In oktober 1990 is de V.F.S.G. Aalst-Oudenaarde van start gegaan met een nieuw initiatief: de S-Academie. De resultaten van het onderzoek naar het 'profiel van de jong-gepensioneerde waren zeer duidelijk. De jonge senior profileert zich helemaal anders dan de oudere senior. Het hogere opleidingsniveau, het gestegen inkomen, de betere woonomstandigheden, de verbeterde gezondheidszorgen, de grotere vrqetijdskultuur, de meer individuele opstelling e.d., zijn daar niet vreemd aan. De sterke aanwezigheid van de «gepensioneerde 50-plussers» in onze samenleving is voor een socio-kulturele organisatie als de onze een belangrijke uitdaging. Nieuwe aksenten leggen in de verschillende werkterreinen (zoals toerisme, lichaamsbeweging, ontspannende aktiviteiten, dienstverlening, beleid,...) is dan ook een logische en noodzakelijke consequentie. Aalst. Een sfeerbeeld van de akademische zitting van de VFSG georganizeerd ter gelegenheid van het tweede werkingsjaar van de S-akademie spreekt voor zich. Aan belangstelling geen gebrek (a) De oprichting van een S-Academie wil een flexibel antwoord zijn op de vraag naar een interessante, geva rieerde, leerrijke en ontspannende tijdsbesteding. De senior die op aktieve wijze wil deelnemen aan het socio-kulturele leven in onze samenleving, die nieu we tema's, nieuwe werelden, nieu we dimensies wil leren kennen, die gezelligheid en vriendschap belang rijk vindt, moet er terecht kunnen. Reeds bij onze le editie heeft men een vrij gevarieerd programma kun nen aanbieden. Met een aantal educatieve dagtrips en een initiatiecursus 'zelfverdedi ging voor senioren', hoopt men in derdaad heel wat aktieve 50-plus sers te bereiken. Ondanks de vrij positieve reacties van de 50-plussers, bleef de konkre te deelname eerder beperkt! De educatieve dagtrip-formule kenden evenwel een vrij goed suk- ses (gemiddeld 30 deelnemers). Met de initiatiekursus zelfverdedi gingvoor senioren bereik daarente gen slechts een gemiddelde van 5 deelnemers. Nochtans wordt de algemene opzet en organisatie van de S-Academie door de deelnemers zeer positief geëvalueerd! Men is er dan ook van overtuigd dat het initiatief in de komende jaren, verder moet worden uitgebouwd. Met de 2e editie kan men een nog ruimer en gevarieerder programma aanbieden. Hierbij werd zoveel mogelijk reke ning gehouden met de interesses en suggesties van onze enthousiaste senioren. De senior bestaat niet meer! Vroeger wel. Toen was «de senior» een bejaarde die - volledig onbruik baar voor de maatschappij - ergens in een hoekje op het definitieve einde zat te wachten. Eens iemand de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt, was het alsof ook zijn mate riële bestaan ophield. Een gepensioneerde die met volle teugen van het leven genoot was een hoogst zeldzame verschijning, zelfs een beetje verdacht. In het brengen van verandering aangaande deze verkeerde opvat ting heeft de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden heel wat werk gepresteerd. Steeds stond zij op de bres voor de oudere burgers. Niet alleen zorgde zij voor de politiek-ideologische ondersteu ning van de gerechtvaardigde eisen van de bejaarden; zij was bovendien gedurende nu reeds meer dan 40 jaar uitstekend organisator en coör dinator van de meest diverse aktivi teiten. Maar de tijden veranderen ook de noden. Het was dan ook een opdracht uit te kijken naar nieuwe mogelijkheden, omdat de V.F.S.G. méér wil zijn dan de organisator van vrijblijvende aktiviteiten. Er zijn nu eenmaal verschillende groepen ouderen die verschillende verwachtingen hebben van de orga nisatie die hun belangen vertegen woordigt. Men vergeet nog vaak dat de zgn. 3e leeftijd tegenwoordig een volwaar dige levensfase is die 30 tot 40 jaar duurt. M.a.w. de ene senior kan tot 2 generaties jonger zijn dan de an dere. Het is heel normaal dat vader en zoon, moeder en dochter beiden lid zijn van dezelfde seniorenclub. Maar moeten daarom vader en zoon, moeder en dochter plotseling met dezelfde verwachtingen tegen over het leven staan? Telt op hoge re leeftijd plots een leeftijdsverschil van pakweg 25 jaar niet meer mee? Uiteraard. Maar velen kwamen ruim te laat tot deze vaststelling. De V.F.S.G. stelde dit reeds enkele ja ren terug. In de studie omtrent de jong-gepensioneerden schreven wij reeds: «Het merendeel van jongsenioren profileert zich als mondige, zelfbe- De krachtlijnen van het seniorenbe leid, zoals wij dit zien zijn geënt op drie belangrijke en niet van elkaar los te koppelen peilers: te weten een socio-kulturele peiler, een peiler rond zorg en een derde rond service en dienstverlening. Over de peilers zorg en service zul len wij het hier vandaag niet heb ben, niet omdat ze minder belang rijk zijn, integendeel, maar omdat ze het onderwerp uitmaken van een andere vergadering. In een groots opgezet totaalprojekt waarin de nieuwe initiatieven wer den omschreven en ontwikkeld voor 50-plussers, beperken wij ons vandaag tot het belichten van de initiatieven die zich situeren op het vlak van de «life-style» of levenswij ze zoals wij het hebben genoemd. In dit levensstijlpakket werden vor ig jaar deze drie nieuwe items opge- Bij voorrang maar zeker niet uitslui- AakL PoP°U en zi>" p"poUekes present op het eetfestijn (a) Aalst. De akademische zitting van de Vlaamse federatie van Socialistische Gepensioneerden werd passend opgeluisterd a

De Voorpost | 1991 | | pagina 40