Toneelvereniging "Vast als eik" uit Hofstade opent nieuw toneelseizoen Hoop in de Toekomst uit Baardegem zet Pee Klak op het podium Jeugd en Muziek en Mozart De Voorpost-25.10.1991 -9 weekend HOFSTADE Vorige vrijdag kregen de leerlingen uit de zesde studiejaren (lager onder wijs) van de scholen in Hofstade, Gijzegem en Berlare, de gelegenheid een bezoek te brengen aan de akkommodatie en het dekor van de toneelgroep "Vast als Eik" in het Parochiaal Centrum Hofstade, aan de Leopoldstraat. Daarbij werd aan de leerlingen de nodige uitleg verstrekt en werd hen zelfs de mogelijkheid gegeven om één en ander mee te leven of zelf te doen. Hiermee werd door "Vast als Eik" een aanloop genomen naar hun eerste produktie "Dwazen" waarmee op 2 november het toneelseizoen 91-92 zal geopend worden. Toneelvereniging "Vast als Eik" werd gesticht in 1937. In 1958 vielen de aktiviteiten even stil, maar reeds in 1960 werd opnieuw gestart. Op 15 november 1989 werd V.A.E. een vzw met een totaal van ca. 50 wer kende leden. Als lid van het KNTV (Koninklijk Nationaal Toneelver bond) werden zij sinds 1988 gerang schikt in de 2e kategorie der provin ciale klassering. Jaarlijks brengen rij steeds twee grote produkties met telkens respektievelijk zes en vijf opvoeringen. Door het opvoeren van eenakters, jeugdstukken en het inrichten van een toneelkursus, geeft de vereniging aan jongere of beginnende akteurs de kans om er varing op te doen. De vereniging beschikt tevens over een uitgebreid technisch arsenaal waar ook talrijke verenigingen uit de regio gebruik van maken. Voor de twee grote produkties wordt reeds een tiental seizoenen beroep gedaan op gastregisseurs Fons Vinck, Lena Siau, Paul Sonck, William Guns, Eric De Corte, Ro ger De Wilde, Erwin Van Herre- weghe, Dirk Tytgadt, Giedo D'Hondt. Inkomsten komen voornamelijk voort uit de eventuele opbrengst der opvoeringen, het uitbaten van het eigen lokaal (als café) tijdens de twee kermissen, de verhuur van ma terieel en uit provincietoelagen. Vanaf vorig seizoen vielen de stads- jubsidies weg maar werd er wel lo gistieke steun beloofd. Publiciteit wordt gevoerd via affi ches, strooibriefjes, persoonlijke uitnodigingen aan mensen van bui ten de gemeente, publiciteitsbor- den in Hofstade en Gijzegem, radio |BRT 2 en de plaatselijke vrije ra dio) en de geschreven pers. Voorbije seizoenen Op de perskonferenties van de vori ge jaren werd telkens gesteld dat het hatste seizoen qua belangstelling iet meest succesvolle was uit de geschiedenis van V.A.E. Zo haalden wij in het seizoen 1988/ met "Een vreemd koppel" van Neil Simon en "Liefde half om half' van Alan Ayckborn, respectievelijk 1450 en 1150 toeschouwers naar het Parochiaal Centrum. In het seizoen 1989/1990 trokken zij met "De Grote dag van Oliver Pan- key" en "De Nachtegaal zong" res pectievelijk 1575 en 1206 toeschou wers. Terwijl enerzijds het aantal toe schouwers voor de eerste produktie van het vorige toneelseizoen nl. de klucht "S.O.S. Neushoorn" van P. Soetewey, het hoogste aantal is dat ze ooit hebben bereikt, ze ander zijds ook vaststellen dat met de tweede produktie, nl. de triller "Fa taal" van Paul Coppens, lager scoorden dan met de tweede pro duktie van de voorgaande seizoe nen. Een triller spreekt blijkbaar toch steeds heel wat minder mensen aan dan stukken van het lichtere genre. Het toeschouwersaantal is mis schien niet alleszeggend maar vormt toch wel een parameter voor het sukses van een bepaalde pro duktie en van een toneelvereniging in het algemeen. Wanneer vooral de laatste seizoe nen hun toeschouwersaantal steeds steeg en opgeklommen is tot één van de hoogste der amateursvereni gingen van Groot-Aalst,' dan is dat V.Z.W. ons insziens te wijten aan o.a. - het feit dat zij steeds stukken brengen of trachten te brengen wel ke kwalitatief op peil staan, maar die voor het grote publiek toch her kenbaar zijn; - de niet aflatende inzet van niet alleen de spelers zelf, maar van alle leden, welke zonder uitzondering werkende leden kunnen genoemd worden; - de opgedreven publiciteitscam pagne en het beroep doen op vooral de geschreven pers, om vóór de op voeringen aan de toneelliefhebbers uit de regio mee te delen dat ze bij hen kunnen rekenen op verzorgd toneel en een prima akkommoda tie. Uit reservaties blijkt dat het publiek voor méér dan 50% van buiten Hof stade komt. Met ongeveer 600 toe schouwers uit Hofstade zelf, heb ben zij blijkbaar het verzadigings punt bereikt. Daarom willen ze voornamelijk met de genoemde informatie en de ge voerde reklame mikken op de po tentiële toeschouwers uit Groot- Aalst en de Aalsterse regio. Ze dachten dat de inbreng van nieu we regisseurs een bijkomende sti mulans zou vormen voor de spelers en de medewerkers. Het vorige sei zoen hadden ze twee regisseurs aangetrokken die in onze regio min der bekend waren, doch van wie kon worden verwacht dat ze de spelers en de technische ploeg zeker iets konden bijbrengen. Achteraf bekeken moesten ze vast stellen dat dit experiment niet volle dig geslaagd kan worden genoemd. Voor hunzelf moeten ze enerzijds zeker de nodige lessen trekken uit onze ervaringen met "nieuwe" re gisseurs, doch anderzijds mag men dit ook niet afschrikken om op de ingeslagen weg verder te gaan. Ze dienen betere voorafgaande af spraken te maken met deze regis seurs en er moet vooral meer over leg en samenwerking zijn tussen de technische ploeg en de regisseur. Seizoen 1991-1992 Dwazen Als eerste produktie brengt V.A.E. het stuk "Dwazen" van Neil Simon. Deze komische fabel werd gekozen door de werkgroep Toneel, mede omdat het stuk door regisseur Fons Vinck met veel enthousiasme werd aangegrepen om na enkele seizoe nen terug met V.A.E. samen te wer ken. Met Fons Vinck heeft V.A.E. reeds een zestal keren samengewerkt. Oorspronkelijk was het verhaal een sprookje van niemand minder dan Tsjechov. Neil Simon vond hier de inspiratie om er een leuke komedie van te maken. En dit is dan weer eigen aan Simon met zijn spitsvon dige dialogen en zeer originele op bouw weet hij er een zeer ondeu gende, zij het excentrieke, tint aan te geven. Aanvankelijk zou Jan Pu bliek het smalend terzijde kunnen leggen met de bemerking dat het toch maar simpele en banale gees ten zijn die dit stuk bevolken. Daar gaat het niet om. Het is de nagel op de kop slaan, want het zijn inderdaad domme gesprekken die de bevolking van Kulyenchikov voe ren. Hoe kan het ook anders vermits het hele dorp gebukt gaat onder de vloek van de graaf VI. (we mogen om later bekende reden de naam niet volledig uitspreken) Youseke- vitch. Eeuwenlang, van geslacht tot geslacht, zal elke nieuwgeborene dom zijn en het dorp niet mogen verlaten. Hoe wil je dan tot intellec tuele gesprekken komen Nu is het juist de grote verdienste van Simon geweest dat hij de situa tie pittig heeft gekruid en het hele gebeuren kleurrijk en amusant op papier heeft gezet. Alleen moet Aalst. Voorzitter Freddy Herssens van toneelvereniging 'Vast als Eik' uit Hofstade stelt in aanwezigheid van sekretaris Myriam Arijs, schatbewaarder Remi Van Papegem en andere bestuursleden het programma 1991-1992 voor (a) V.A.E. zorgen om in dezelfde sfeer het publiek te boeien en er een amu sante avond van te maken. Voorwaar geen gemakkelijke opga ve. Het is niet zonder gevaar om dat soort humor op een gepaste manier te plaatsen en over te brengen. Vooreerst moeten de personages ernstig worden genomen, of liever, ze moeten het ernstig spelen. Voor hen is alles puur zoals het is. Met een vanzelfsprekendheid onder gaan zij de vloek en het hele gebeu ren. Hun simpele zielen hebben geen verdere ambities dan de dagelijkse gang van zaken te aanvaarden en er in te berusten. Voor hun verstande lijke vermogens is een wolk gescho ven zoals Leon Tolchinsky het op zeker moment zegt. Het dekor moet een plaatje zijn, de muziek en de kledij moeten er toe bijdragen dat het geheel op zeker moment een show wordt. Toch schuilt er in deze satire een enorme levensles. Intelligentie en geleerdheid staan simpel geluk vaak in de weg - 't is altijd iets. Domheid leidt vaak tot onderwer ping en slaafse onderdrukking. Be schaving en ontwikkeling monden vaak uit in corruptie. Als twee jonge harten mekaar vinden doet het er allemaal weinig toe. Enfin, als het publiek zich verkneu kelt en pretoogjes heeft na de voor stelling, zijn we geslaagd in ons op zet een ondeugende amusante ko medie neer te zetten waar we alle maal deugd aan hebben. RegieFons Vinck. Akteurs Georgette Baeyens, Gino Bauwens, Paul Coppens, Ann Dael- man, Filip Helleputte, Mieke Lee mans, Jeanine Melchior, Erik Meu- leman, Marina Pots, Hugo Roels. Opvoeringen zaterdag 2 novem ber om 20 uur; zaterdag 9 november om 20 uur; zondag 10 november om 19 uur; vrijdag 15 november om 20 wogen tweehonderd pond haalde, kwam sloffend uit het groezelig zijk- amerjte waar de jonge moeder rust te. 'Verdjalingen', bromde ze met haar neusstem, 'die keelt er niet neven'. En het leven van Pee Klak eindigt met de woorden: 'De bel van de berechting kwam rinkelend nader Pee Klak hoorde ze en zuchtte te vreden. Hij heeft gebiecht en Ons Heer ontvangen; hij heeft de onder pastoor 'Jezus, Maria, Jozef nage zegd. Zijn vingers bewogen onder tussen nog vaag rond de dikke kra len van zijn rozenkrans, het ge schenk van de boterpater aan zijn moeder. Dan hoorden de mensen uur; zaterdag 16 november om 20 uur en zondag 17 november om 19 uur in het Parochiaal Centrum, Leopoldstraat (Dorp) Hofstade. Reservaties bijMeuleman - De Ridder Katia vanaf 20.10.91 Hoogstraat 62, 9308 Hofstade. tel. 053/78.34.13 tussen 19 en 21 uur (en kel op werkdagen) of in 't KOT, Dorp 4 te Hofstade, elke zondag van 11 tot 12 uur (tot en met 10 november). Schafttijd Een tweede produktie wordt op zondag 26 januari 1992 om 19 uur gebracht door toneelgezelschap Pieternel uit Breendonk. Dit gezel schap brengt "Schafttijd" van Paul Coppens in een regie van Emma Vivijs met als spelers Guy Van Aken en Paul Coppens zelf. Deze gespierde volkse dialoog laat ons toe kennis te maken met Gaston en Willybaas en werknemer- bouwvakker. Zij tonen ons dat de tijd om te schaf ten er niet alleen is om te eten, maar Dok om met mekaar te praten. Zij laten ontdekken dat achter totaal v'an elkaar verschillende karakters sen sterke band schuilgaatvriend schap. Deze sterke band laat hen toe reeds vele jaren samen te werken, mekaar raad te geven en te troosten, de problemen die zich voordoen sa men op te lossen. Tot de krisis toe slaat Dan blijkt dat hun relatie elke zake lijke overeenkomst onmogelijk maakt.. De listige weduwe Als derde produktie brengt V.A.E. "De listige weduwe" van Carlo Gol- doni, in een regie van Martijn De Wit. Met deze produktie wordt trouwens deelgenomen aan het provinciaal klasseringstornooide huidige klassering in 2e kategorie trachten we te verbeteren, minstens te behouden. Dit stuk werd geschreven in 1748 en werd gebouwd op de nog bestaande fundamenten van de commedia dell'arte. De plaats van het gebeuren nl. Ve netië wordt bewaard, de kledij wordt niet retro gehouden maar he dendaags, de tekst wordt opgefrist, enkele overbodige personages wor den geëlimineerd en er wordt voor al getracht het ruime thema vol doende in de verf te zetten. Vier - tot over hun oren verliefde - heren van uiteenlopende plui mage en verschillende nationaliteit, dingen, elk op hun manier, naar de hand van een mooie en jonge wedu we. In tegenstelling met wat klassiek het geval was, is deze weduwe aardig wat geëmancipeerd en neemt ze haar lot in eigen handen. Regie Martijn De Wit. Akteurs Myriame Arijs, Paul Cop pens, Ann Daelman, Carine De Smet, Filip Helleputte, Erik Meu- lenman, Hugo Roels, Luc Van Neck. Opvoeringen vrijdag 3 april 1992 om 20 uur; zaterdag 4 april om 20 uur, vrijdag 10 april om 20 uur; za terdag 11 april om 20 uur; zondag 12 april om 19 uur in het Parochiaal Centrum, Leopoldstraat (Dorp), Hofstade. Eind van de maand november hebben in Duitsland de eerste kerstmarkten plaats. Kerstmarkten zijn een Duits produkt dat de jongste jaren in vele Europese steden en zelfs in Amerika navolging heeft gekregen. Op 15 en 16 november heeft in het Duitse Wurzburg de Rock en Pop Musiker Messe plaats waarbij 200 muziekgroepen aantre den. De toegangsprijs bedraagt 15 mark. Informatie bij het Deutsche Rockmusiker- verband, Kolbergen Strasse 30 in DWLü- neburg (00/49.4131.38182.) die er omheen stonden hem zuch ten 'Mamère, ik kom....'. En toen was Pee Klak dood. Het was mei avond, in het jaar 1929. De rest van het verhaal vertelt Hoop in de Toekomst op zaterdag 2 november om 20.00 uur, zondag 3 november om 19.00 uur, vrijdag 8 en zaterdag 9 november om 20.00 uur en zondag 10 november om 19.00 uur in de zaal Ons Huis in de Hoogstraat 86 te Baardegem. De toegang bedraagt 100 fr. Kaarten reserveren op nummer 052/ 35.75.62. Meer dan 40 akteurs doen Pee Klak herleven en de muziek die speciaal voor dit stuk werd geschre ven, wordt live uitgevoerd. Op 18 oktober II. organiseerde Jeugd en Muziek afdeling Aalst een Mozartconcert in de feestzaal van het Stadhuis te Aalst. Het program ma bood als het ware een overzicht van vier belangrijke perioden uit Mozart's leven - Symfonie nr. 19 in Mlb K.V. 132 - Pianoconcerto nr. 20 K.V. 466 - Serenata Notturna K.V. 239 - Muzikale Grap K.V. 522 Voor dit koncert werd beroep ge daan op het eigen "Kamerorkest van Jeugd en Muziek Aalst", dat in december reeds zijn achtste be staansjaar kent. Dit orkest dat door zijn ijver, en de grote inzet vanwege de muzikanten zelf, reeds een be hoorlijke faam bijeen speelde, is te vens een open huis voor afgestu deerde snaarinstrumentisten aan de academies uit de hele regio. De dirigent Frangois Schollaert en en kele beroepsmusici leiden alles in goede banen op professionele en pedagogische manier. Als solist in het pianoconcerto krij gen we het debuut van een jong getalenteerde pianist Tom Dene- ckere. Deze speelde het klaar om naast brilliante dagstudies ook nog prachtige muziekstudies te volbren gen o.a. piano. Zijn verlangen is diezelfde trend te realiseren op ho ger niveau. Het geheel werd gekommenta- rieerd door Conny De Roo.

De Voorpost | 1991 | | pagina 41