Nolle Versyp grandioos in homogene "Anatevka" Wegwijskursussen voor werkzoekende vrouwen Musical Koninklijk Ballet van Vlaanderen De Voorpost - 1.11.1991 -7 Simon Bolivarlaan 30 te 1210 Brus sel. De aanbiedingen onder dubbele omslag moeten aangetekend ter post besteld zijn op uiterlijk 21 no vember 1991 en gericht aan College van Burgemeester en Schepenen, Grote Markt 3 te 9300 Aalst, met vermelding op binnen- en buiten omslag: 'Inschrijvingvoor openbare aanbesteding van 25 november 1991 - Besteknr.: 108/91-865.'. De aan biedingen mogen ter zitting worden afgegeven, echter vóór aanvang van de opening der omslagen. Inlichtingen technische aard: de heer M. Van Ginderdeuren, tel. 053/73.23.05. Bericht aan alle oudstrijders en gelijkgestelden van de oorlog 1940-1945 Het Verbond van oud-gedienden en veteranen van Z.M. Koning Leo pold III, afdeling Aalst, doet nog maals een oproep aan de oud-strij ders, weerstanders en gelijkgestel den die actief waren tijdens het be wind van Z.M. Koning Leopold III (1934-1951om aan te sluiten bij dit verbond. Leden van de vereniging van de veteranen van Koning Al- bert I en sympathisanten mogen ook aansluiten bij het verbond van Z.M. Koning Leopold III. Inlichtingen: A. De Moor, Rede rijkersplein 1, Aalst. Tel. 053/ 77.61.82 of op het secretariaat: Koolstraat 6, Aalst, tel. 053/ 78.44.19. Aalsters Sociaal Overleg - Welzijnsraad Het Aalsters Sociaal Overleg orga niseert voor zijn leden en andere betrokkenen een algemene leden vergadering over de verplichte op name op dinsdag 19 november om 13.30 u. in het Cultureel Centrum De Werf, Molenstraat te Aalst (4C verdiep). De nieuwe wet inzake de 'bescher ming van de persoon van de geesteszieke' (wet van 26.06.90, ver scheen in het Belgisch Staatsblad dd. 27.07.91) maakt de verplichte opname heel wat ingewikkelder omdat deze opname steeds een ge rechtelijke beslissing impliceert. De heer Schotsaert, Vrederechter van het tweede kanton Aalst, zal praktische informatie verschaffen over de mogelijke procedures, wie de opname kan aanvragen en op welke wijze deze procedure wordt gevoerd, binnen de verschillende vredegerechten van het arrondisse ment Aalst. De heer Paul Arteel, Direkteur van de Vlaamsche Vereniging voor Geestelijke Gezondheidszorg, zal vooral de psyche-sociale aspekten van de verplichte opname toelich ten. Dokter R. Saeys zal namens de Huisartsenkring de houding van de Aalsterse huisartsen weergeven. ASO-leden gratis toegang, anderen 100 fr. Info: sekretariaat ASO, Hout markt 17. 9300 Aalst. Tel. 053/ 78.30.52. Leven met een slachtoffer van seksueel geweld Sinds het begin van de jaren '80 is men - onder invloed van de vrou wenbeweging - in toenemende ma te aandacht gaan besteden aan het fenomeen van het seksueel geweld. Zowel in de media als in de hulpver lening werd het taboe rond incest, verkrachting, ongewenste intimitei ten en dergelijke, doorbroken. We kunnen deze evolutie alleen maar toejuichen. Ze was nodig om duizenden slachtoffers uit het isole ment te halen, waarin ze zich voor dien bevonden. De partners van deze slachtoffers krijgen echter niet de erkenning waarop ze recht hebben. De part ners delen in de problemen en zijn vaak sleutelfiguren in het gene zingsproces. Ze worden geconfron teerd met depressies, seksuele pro blemen, relatieproblemen, fobieën en dergelijke meer. Hun leven wordt eveneens bepaald door het seksueel geweld waarvan hun part ner het slachtoffer is geworden. Ze zijn eigenlijk ook slachtoffer: 'tweedeplanslachtoffer'. De partners van slachtoffers van seksueel geweld zijn een vergeten groep. Er is zelden opvang voorzien voor hen. Ze worden geacht de ster ke te zijn in de relatie, diegene die de ander opvangt, ervoor zorgt, die begrip opbrengt. Diegene ook die de eigen behoeften uitschakelt, wegcijfert. Maar... is dit alles zo van zelfsprekend? De Werkgroep Partner van een Slachtoffer van Seksueel Geweld organiseert regelmatig workshops voor partners. Hier willen we de partners aan het woord laten, willen we ze in contact brengen met el kaar. We streven naar een konfron- tatie met mensen met gelijkaardige ervaringen, met dezelfde verhalen. Ook om te leren van elkaar. Op welke manier geef je dit een plaats in je leven, hoe overleef je in deze omstandigheden? En hoe doen an deren dat? De workshops zijn alleen toeganke lijk voor mannen. Wie wil deelne men, neemt best op voorhand kon- takt op. De volgende workshop vindt plaats op 12 november 1991. Deze gaat door in het CGSO, Cumontstraat 3, 9300 Aalst. Om 20 uur. Deelname kost 100 fr. Inlichtingen zijn te bekomen bij: Mark Luyten p/a CGSO-Aalst, Cu montstraat 3, 9300 Aalst, tel. 053/ 78.75.13. Opkomen voor jezelf: assertiviteitstraining Het CGSO-Aalst organiseert op nieuw een assertiviteitstraining. Hiermee richten we ons andermaal op mensen die willen opkomen voor zichzelf. Mensen die regelmatig het gevoel hebben dat anderen beslis sen: hun vriend(in), hun baas, hun winkelier- Neen zeggen is voor hen heel moei lijk. Nochtans leeft bij hen het verlangen om minder dienstbaar te zijn, min der rekening te houden met de wen sen en verlangens van anderen. Aan dit eigen verlangen toegeven lukt hen niet. Doen ze dat wel dan voe len ze zich niet goed. Ze voelen zich schuldig. Het is niet gemakkelijk om een vriend(in) een dienst te weigeren; om eens je eigen zin te doen en niet mee te gaan met je partner of met je kinderen; om je collega vriendelijk, maar kordaat te zeggen dat hij of zij die brief zelf maar kan typen; om je baas te vertellen dat je wel wil over werken, maar er behoorlijk voor be taald wilt worden. Dat alles kan men leren, zoals men geleerd heeft dat niet te doen. Tij dens de assertiviteitstraining leert men opkomen voor zichzelf. Stap voor stap leert men op zijn eigen rechten te staan, zonder inbreuk te plegen op de rechten van anderen. Men leert hoe men anderen ertoe brengt je beter te behandelen. Men leert hoe belangrijk doorzetten is. Men leert er afrekenen met mani pulatieve kritiek. Men leert er neen zeggen zonder zich daarbij einde loos schuldig te voelen. De begeleiding is in handen van Mark Luyten (maatschappelijk wer ker/gezinstherapeut). Praktische afspraken: Data: 7,14,21,28 november; 5,12, 19 december. Terugkomdag op 13 februari 1992. Telkens van 20 uur tot ong. 22.30 uur. Plaats: CGSO-Aalst, Cumont straat 3, 9300 Aalst, 053/78.75.13. Prijs: 2.500 fr. vooraf te betalen op nummer 001-1479503-38. Voorinschrijving is nodig. De volg orde van inschrijving bepaalt deel name. Inschrijven kan ook telefo nisch. Wie vooraf een gesprek wil, neem kontakt op met het CGSO. St.-Amandus koorfeest Zaterdag 2 november te 19u30 in de grote zaal van het Parochiehuis Postzegelkring 'Dendria' Klubvergadering: zondag 3 novem ber van 9u30 tot 12 u., in de grote zaal van het Parochiehuis. K.A.V.-aktiviteiten K.A.V.-hobby: maandag 4 novem ber te 13u30 in de grote zaal van het Parochiehuis. K.A.V.-schaduwborduren: maan dag 4 november te 19u30 in de bo venzaal van het Parochiehuis. Dansklub Klubvergadering: dinsdag 5 novem ber te 20 u. in de grote zaal van het Parochiehuis. AI Anon Vergadering groepsleden: dinsdag 5 november te 20 u. in de wachtzaal van het Parochiehuis. AA-groep 'Om Mekaar' Groepsvergadering: woensdag 6 november te 20 u. in de bovenzaal van het Parochiehuis. Aalsterse Wijnmakersgilde Vergadering: vrijdag 8 november te 19u30 in de Krypte. V.K.SJ. Vergadering: zondag 10 november te 14 u. in de Krypte. Aalst. En daar waren ze weer, de echte, onvervalste kamavalisten. Het Oilsjterse Prinsenbal in de Sint-Annazaal m trouwens georganizeerd ten voordele van hen (a Top '91 De VTB-VAB afdeling Affligem en de Vlaamse Wandelaarsbond Klub Belletrekkers Affligem nodigen uit tot hun 'top '91' die plaats heeft in en nabij het kultureel centrum Ab dij Affligem. Op vrijdag 1 november zijn kunsttentoonstellingen open vanaf 11 u tot 12 u en vanaf 14 tot 20 u. Om 15 u wordt er een korte wan deltocht 1 uur) georganiseerd rond het abdijdomein, waarna geleid be zoek aan de abdij. Vertrek aan de abdijtoren. Op zaterdag 2 novem ber zijn opnieuw de tentoonstellin gen open vanaf 14 uur. Om 17 u heeft de Bietentocht plaats (samen komst aan de abdijtoren vanaf 16.45 u). Fantastisch, romantisch en gra tis mits... verlichte biet, liefst zo ori gineel mogelijk versierd. Laarzen wenselijk. Nadien koffietafel, bie tenparade, uitdeling verrassingen aan alle deelnemers. Om 20 u le- denfeest. Optreden markt- en straatzangers, speelse tienkamp, li- mericktornooi 'Een Affligem, dat is geen water'. Toegang gratis. Op zondag 3 november (tentoonstellin gen vanaf 11 u). Vanaf 11 u in de verkeersvrije Abdijstraat, 16e An tiek- en Rommelmarkt. De oudste en de aantrekkelijkste Prondel- markt van uren in het rond. Toe gang vrij. Doorlopend Breugeliaan- se tapkast in de gelijkvloersbar en de kelder van het kultureel cen trum. AfTligemse limericks gevraagd VTB-VAB Affligem pakt (in het ka der van zijn Top '91) uit met een origineel en ludiek tornooi. Op za terdagavond 2 november, net na de Romantische Bietentocht, die te 17 u aan de abdijtoren vertrekt, volgt er te 20 u in het Kultureel Centrum van de abdij een spetterend leden- feest met een aantal merkwaardige ingrediënten... Zoals het limerick- tornooi en het optreden van een tiental marktzangers. Aan het lime- ricktornooi mag iedereen gratis deelnemen. Het tema is (hoe kon het ook anders?) het fameuze Affli- gembier. De opgave: 'Een Affligem, dat is geen water'. Duidelijkheids halve een voorbeeld: 'Een Affligem, dat is geen water geen bucht en geen brol, maar ne pater, een hemselse drank, die streelt uren-lank, uw tongsken en gans uwe snater!' Dankzij het mecenaat van de Brou werij De Smedt worden de deelne mende poëten 'in natura' om hun prestatie beloond! Slechts 1 lime rick per deelnemer. De tekst dient duidelijk geschreven (liefst in ma chineschrift) en naam en adres van de dichter moet erop vermeld wor den. De teksten dienen ingeleverd bij de aanvang van de Bietentocht of bij het begin van het 'Ledenfeest' (20 u). 'Markt- en Volksliedjes gezongen te Affligem en omstreken' is de titel van een bundel die met Allerheili gen van de pers komt... Deze aloude volksliedjes gaande van 'Den Boemlala' tot 'Het Edel Kind van Napoleon de Gro-ote' worden tij dens het VTB-VAB ledenfeest (2 nov. te 20 u) in het kultureel cen trum door een tiental gekostumeer de marktzangers gezongen, geak- teerd of aangeduid, tafereel na tafe reel op 'n groot bord, zoals de marktzangers van weleer. Het wordt weer tof! Nootje: de liedjes bundel is leuk geïllustreerd door te kenaar Roger Van Ransbeeck en wordt uitgegeven door VTB-VAB Affligem (p.a. Laurens Van der Schueren, Kruisstraat 23, 1790 Af fligem, tel. 053/66.72.00). "De cast en company voor "Anatevka" dragen deze produktie op aan alle mensen die, waar ook ter wereld, vervolgd worden omwille van hun etnische oorsprong of religieuze overtuiging. "Anatevka" ofte "Fiddler on the Roof' dat handelt over de uitdrijving van joden uit bepaalde streken van Rusland vóór de revolutie van 1905, is immers nog steeds aktueel Nolle Versyp schittert in deze kreatie (foto Paul de Backer) De strijd tegen het anti-semitisme en elke andere etnische vervolging én de hoop op een beter leven zijn de basisingrediënten van deze boeiende musical, die echter niet propagandistisch of zwaar morali serend is. Integendeel, het tema wordt zeer menselijk en met een flinke dosis humor behandeld, zo dat het een uitbundige, vermakelij ke en zelfs ontroerende musical mét inhoud is geworden. Als "Fiddler on the Roof' kreeg hij in New York niet minder dan 3242 voorstellingen in regie van Jerome Robbins en als film met Chaim Topoi in de hoofd rol oogstte hij overal in de wereld grote suksessen. Tot de arme joodse gemeenschap van het dorp Anatevka behoren de vrome melkboer Tevye (Nolle Ver syp), diens vrouw Golde (Gerda Marchand) en hun vijf dochters. Traditiegetrouw zullen de meisjes door bemiddeling van Yente (Nikki Langley), de koppelaarster, aan de man moeten gebracht worden. Tzeitel (Lulu Aertgeerts), de ouds te dochter, op wie de slager Lazar Wolf (Ward de Ravet) een oogje heeft, wil de traditie doorbreken en zich zonder tussenkomst van de koppelaarster verloven met de arme kleermaker Motel (Daan Van den Durpel/Aimé Anthoni). Tevye steunt haar daarbij. De bruiloft wordt onderbroken door de komst van de tsaristische politie, die weer eens onder de joden huishoudt. Ook Hodel (Janke Dekker) zoekt in de liéfde zelfstandig haar weg; ze heeft genegenheid opgevat voor de student Perchik (Victor Van Swaay), die echter wegens zijn revo lutionaire aktiviteiten naar Siberië wordt verbannen. Hodel besluit hem te volgen. Ze is niet de enige die Anatevka verlaat; op bevel van de tsaar moeten de joden het dorp uit. Ze vertrekken naar alle wind streken Tevye en de zijnen gaan naar Amerika. "Anatevka" is bij de musicalafde ling van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen en van Linda Lepom- me een erg mooie, overtuigende én homogene voorstelling geworden zonder één zwakke schakel. De so bere kostuums (Erna Siebens), het mini maar suggestief en efficiënt de- kor (Karina Lambrecht) en de sfeerrijke belichting (Jaak Van de Velde) zorgden voor een mooi ogend scènebeeld. Regisseur Wan- ter Eysselinck, die ook voor de tekstvertaling instond (Stef Bos ver taalde de liedjes), wist door een so bere maar vlotte aanpak en fijn ge tekende personages net verhaal en de joodse spirit levendig en overtui gend te maken. Misschien de opvallendste kwaliteit van deze produktie is dat er mensen van vlees en bloed op de scène ston den en geen marionetten, wat he laas te vaak gebeurt in dit genre. Dit was vooral te danken aan de sterke teaterakteurs die voor deze voor stelling ingehuurd waren. En zon der afbreuk te willen doen aan de enorme verdiensten van bijna de hele cast, dan denken we in de eer ste plaats aan Nolle Versyp die de rol van Tevye vertolkt. Een grandio ze teaterprestatie én nog een erg mooie bariton ook Terecht een minutenlange staande ovatie Deze produktie loopt nog in Neder land en Vlaanderen tot in februari. In Vooruit te Gent van 1 t/m 6 okto ber; in de Antwerpse Opera van 26 t/m 30 november en op 1 december. L. Je kinderen worden groter en je wilt terug aan de slag? Je hebt zin om je vroegere beroep weer aan te vatten, maar je bent zoveel vergeten? Je vindt solliciteren een moeilijke en vervelende klus? Dan is het nieuwe KAV initiatief zeker wat voor jou. Heel wat huis vrouwen die hun beroepsleven een tijdlang onderbroken hebben voor de zorg van hun gezin, willen terug aan het werk. beroepservaring is verouderd, zijn twijfelen aan hun eigen kunnen, zij weten niet goed hoe eraan te begin nen. Met hun vragen kunnen ze bijna nergens meer terecht, want speci fieke initiatieven voor herintreed- sters zijn zeldzaam in Vlaanderen. Voor hen start KAV met wegwijs kursussen. In deze kursus leren vrouwen hun eigen mogelijkheden en wensen be ter kennen. Zij maken kennis met vormings- en tewerkstellingsmoge lijkheden in eigen streek en infor meren zich over hun rechten als sol licitant en toekomstig werkneem ster. Zij leren solliciteren en zich weerbaar opstellen om hun kansen op werk te verhogen. De eerste kursusreeks start op 12 november en duurt zes weken, tel kens vier halve dagen in de week. De lessen worden gegeven in het Groen Kruis, Sint-Jorisstraat 26 (nabij de Hopmarkt) in Aalst. Ben je geïnteresseerd of heb je nog vra gen, neem dan snel kontakt op met de projektverantwoordelijke Veer- le Herst, KAV sekretariaat te Aalst (053/76.16.94.)

De Voorpost | 1991 | | pagina 7