Niet één maar drie kruispunten krijgen verkeerslichten Akabe: Jeugdbeweging en volwassenwerking voor anders-validen Baardegem huldigde Robert Verstraeten 8 -1.11.1991 - De Voorpost Reeds begin augustus van dit jaar werd bekendgemaakt dat de Oostvlaam- se prijs Familiekunde 1991 werd toegekend aan de Baardegemnaar Robert Verstraeten, voor zijn werk 'Alfabetisch Repertorium van de families te Baardegem tussen 1612 en 1880'. Deze lijvige genealogische studie, waarin de familiestamhoofden van niet minder dan 2.872 families die ooit in Baardegem gevestigd waren, er geboren werden, trouwden en stierven, werden aangeduid, kan worden beschouwd als een nuttig werkinstrument voor genealogisch en historisch onderzoek in de regio. Vorige vrijdag werd in het Baardegemse Parochiehuis aan de Dorpstraat 46, in het kader van een bijzonder feestprogramma, Laureaat Verstraeten, op passende wijze gehuldigd. Robert Verstraeten werd te Baar degem geboren op 8 februari 1927. Na het middelbaar onderwijs te hebben gevolgd aan het H. Maagd college te Dendermonde en het In stituut Saint Jean Baptiste de la Sal ie te St. Gillis-Brussel, behaalde hij het diploma van meetkundig Schat ter Onroerende Goederen. Hij werd afdelingschef bij de Brusselse Interkommunale Watermaatschap pij en is sinds 1 januari 1983 op rust gesteld. Reeds 25 jaar geleden ging hij, als zovelen, op zoek naar zijn eigen afkomst. Het raadplegen van de Baardegemse parochieregisters, de zogenaamde 'klappers', vlotte goed, omdat zij zorgvuldig waren bijgehouden en te vertrouwen wa ren. Voor de registers van de burgerlijke stand moest Verstraeten terugval len op jaarlijkse of zelfs tienjaarlijk se tabellen. Verstraeten maakte zijn eigen stamboom in grote lijnen op, maar zijn interesse ging langzamer hand uit naar de herkomst van zove le Baardegemse families, dat hij van de registers van de burgerlijke stand ook een overzichterlijker 'klapper' probeerde te maken. Gigantenwerk Samen met zijn echtgenote Marie- Madeleine Raemdonck, sleet Ver straeten jaren lang ettelijke winte ravonden met het op fiche registre ren van de Baardegemse families. Gelukkig zorgden Oud-Burge meester Robert De Pauw en sekre- taris Henri Joostens ervoor dat ver straeten de faciliteit bekwam, zodat de registers niet in het gemeente huis hoefden geraadpleegd te wor den. Andere hulp kwam uit de hoek van de Lebbeekse pastoor Ver- berekmoes, die reeds vroeger 'klappers' samenstelde voor Lebbe- ke, Wieze, Denderbelle, Opdorp en andere parochies. Hij stond hem met raad en daad bij om de klasse menten naar zijn systeem te herwer ken. In mei 1990 was het gigantenwerk om bestanden aan te leggen van ge boorten, huwelijken en overlijdens en ze in mekaar doen passen om zo de familiehoofden aan te duiden, voltooid. Alle Baardegemse fami lies van 1612 tot 1880 waren geregis treerd. Zelfs al verbiedt de archief wet het raadplegen van registers die ouder zijn dan 100 jaar, toch slaagde verstraeten erin, in zijn werk mel ding te maken van alle huwelijken tot 1940, zodat men via de grootou ders gemakkelijk aansluiting kan vinden met de vroege herkomst van zijn familie. Vroeger werd men geen honderd jaar in Baardegem Uit het studiewerk van Verstraeten kan men o.a. ook te weten komen, welke bepaalde families in Baarde gem voornamelijk vertegenwoor digd waren. Zo bijvoorbeeld vindt men vele families De Boeck (bijna allemaal smid) terug en verder de families De Clerck, De Meersman, Van den Broeck, Van den Brande en Van Langenhove Ook werd bij zijn opsporingswerk de registratie teruggevonden van de geboorte van de revolutionair Jan-Frans Vonck, maar andere administratieve gege vens over beroemde Baardegemse figuren zijn niet terug te vinden. Over de bijna 300 jaar waarover de studie zich spreidt, is het ook opval lend dat geen enkele inwoner van Baardegem zijn honderdste ver jaardag heeft kunnen vieren. In de registers staan ook heel wat vondelingen ingeschreven die lui steren naar toepasselijke namen als Verscheuren, Verstallen en Troch, namen die verwijzen naar de vind plaatsen van de kinderen. In 1820 en 1850 zijn veel overlijdensaktes te vinden van zogenaamde 'schuif- kinderen', die ergens uit Brussel werden uitbesteed bij Baardegemse families en er later ook stierven, zonder enige familieband te hebben met iemand uit Baardegem. Uit Verstraetens studie werd zelfs dui delijk dat negen Baardegemse man nen ergens te velde in diverse lan den zijn gesneuveld of gestorven als soldaten van Napoleon. Huwelijkspartners Het zoeken van een wederhelft door de Baardegemse jeugd blijkt in het verleden vooral te zijn gebeurd in Opwijk en Meldert. Er werd zelfs meer 'te vrijen' gegaan naar Asse dan naar Aalst, zo blijkt uit de hu welijksregistraties. Het kan ook ei genaardig genoemd worden dat er rond 1800 er in Baardegem er heel wat 'natuurlijke' kinderen rondlie pen. Vermoedelijk was er toen geen pastoor voor handen om de huwelij ken in te zegenen, terwijl de vrucht baarheid van de koppeltjes zijn na tuurlijk verloop kende. Aan de lijst van de Baardegemse families voegde Robert Verstraeten ook nog een alfabetisch gerang schikte lijst toe op de stam van de vrouwennaam, zodat men ook hier mee aansluiting kan zoeken met het uiteindelijke familiehoofd. Daar naast werkte Verstraeten ook nog een lijst uit van personen die in Baardegem overleden zijn, maar nergens een familieband hebben met andere inwoners van de paro chie. Regelmatig krijgt Robert Verstrae ten mensen over de vloer die inlich tingen komen vragen over hun ei gen afkomst. Zoals vele gepensio neerden heeft Robert nu nog min der tijd dat voor zijn op ruststelling. Naast het lid zijn van verschillende verenigingen is hij al 40 jaar lid van de Harmonie Sint-Cecilia waar hij bombardon speelt. Naast steun ver lenen aan de jeugdharmonie van Opwijk heeft hij dan nog zijn tuin en andere knutselbezigheden. Verve len doet Robert hem zeker niet. Huldiging Vorige vrijdag werd Robert Ver straeten dan ook op een passende manier gevierd. In de aanwezigheid van een aantal prominenten waar onder Burgemeester A. De Maght, Mr. Jozef Dauwe en Pastoor Ver- berekmoes uit Lebbeke, werd het welkomswoord uitgesproken, na- Aalst. Robert Verstraeten mocht de Oostvlaamse prijs voor Familiekunde ontvangen voor zijn werk 'Alfabetisch Repertorium van de families te Baarde gem tussen 1612 en 1880' (a) mens het stadsbestuur, door Ura- cienne Van Nieuwenborgh, sche pen van Kuituur. Door dhr. Valère Arickx, Algemeen Voorzitter van de Vlaamse Vereniging voor Fami liekunde werd het referaat 'Zin en onzin van de familiekunde' naar voor gebracht waarna Karei Baert, Stadsarchivaris van Aalst lezing en kommentaar gaf bij het verslag na mens de jury. Na een huldigingsre de door dhr. Etienne De Cuyper, Gedeputeerde voor Kuituur werd met een dankwoord besloten waar na de talrijke aanwezigen op een receptie werden uitgenodigd. P.H. Reeds jaren bestaan er verzuchtin gen om toch verkeerslichten te plaatsen aan het kruispunt van de Bosstraat en de Oudenaardsesteen- weg. Dit leidde zelfs tot verschillen de voorstellen waarbij men in de raadszitting niet tot een unaniem akkoord kon overgaan. Uiteindelijk werd er beslist als het gemeentebe stuur de lichten zelf zou plaatsen zodat daarmee de discussie geslo ten was. Het resultaat blijkt nu dat er op het grondgebied van Erpe- Mere op drie verschillende kruis punten zullen geplaatst worden, enerzijds een welgekomen lukse voor de overstekende voetganger maar anderzijds mopperend opont houd voor de automobilist... doe wel en-zie niet om. Na kontakten met de provincie en de kommissie van verkeersleefbaar- heid, die de voorstellen van het col lege steunden, zal het provinciebe stuur als opdrachtgevend bestuur optreden om lichten te plaatsen aan de Kwalestraat te Bambrugge maar ook aan de Botermelkstraat te Erpe waar het zeer belangrijk is voor de veiligheid van de schoolgaande jeugd. Binnen afzienbare tijd zal men dus ofwel gemakkelijker de steenweg kunnen oversteken of desgevallend vervoegen. Het was alleszins een noodzakelijk kwaad op de druk bereden steenweg en de zaak is niet bepaald onvoordelig voor de gemeente vermits de kos ten, een slordige vijf miljoen, samen met de provincie gedeeld worden. De gemeente Erpe-Mere staat ech ter in voor het onderhoud, het ver bruik en de instandhouding van de installatie. Het opstellen van ver- keerslichen op drie plaatsen over een afstand van slechts een vijftal km. werd door burgemeester De Langhe gemotiveerd. Zo heeft men een gering overzicht aan de Kwale straat om de Sint-Annastraat te ver voegen en in het geval aan de Boter melkstraat heeft men vooral oog voor de veiligheid van de kinderen van de nieuwe Sint-Martinus- school. Hij verwees tevens naar de (sporadische) verkeersopvoeding van de weggebruiker die niet altijd optimaal in de goede zin verloopt en daarom voorziet men 'in de stille uren' knipperlichten naar gelang de verkeersdensiteit. Daarenboven zal men een langere doorgangsduur voorzien voor de wagens op de Ou- denaarse Steenweg maar dit moet in de nabije toekomst op technisch vlak nog uitgewerkt worden. Raadslid Van Der Steen wees erop dat men toch moet waakzaam blij ven opdat er niet te veel verkeers lichten geplaatst worden op een te korte afstand want dit kan voor overbelasting zorgen op de spitsu ren met filevorming tot gevolg. Lichten betekenen een ernstige ver traging voor de automobilisten uit dorpen verderop gelegen en hij waarschuwde voor het feit dat er nu al weggebruikers alternatieve we gen opzoeken die later nog meer zullen belast zijn wat minder prettig is voor de bewoners van deze stra ten. Tevens drong het raadslid nog aan om het parkeren dichtbij de lichten te verbieden en nagaan of er aan het verkeersplan op dat vlak niet kan gesleuteld worden. Voor het plaatsen van verkeerslich ten aan de Kwalestraat en de Boter melkstraat was men unaniem ak koord en het is nu mogelijk om rela tief vlug met de werken te beginnen. Wat de lichten aan de Bosstraat te Mere betreffen is er al een offerte I goedgekeurd en voor het onder houd stelt men verschillende moge lijkheden voor. Volgens burge meester De Langhe kan men be roep doen op privé firma's of op Intergem maar totnogtoe is er nog met niemand kontakt genomen. Met uitzondering van de lichten aan de Bosstraat was iedereen akkoord want voor deze laatste stemde de VU-fraktie tegen omdat het drietal bij de vroegere besprekingen geop teerd hadden voor de oplossing die door het Vlaams Gewest voorge steld was. Zij bleven bij hun stand punt wat niet wegneemt dat de lich ten aan de Bosstraat komen en niet aan de op- en afritten van de snel weg. Het gemeentelijk aandeel voor dit laatste projekt zal dus 887.000 fr. bedragen in plaats van gratsche plaatsing door het Gewest. JV huldiging van Robert Verstraeten had heel wat belangstellende Baardegemnaars naar het parochiehuis Akabe is een jeugdbeweging en volwassenwerking binnen scouting die tot doel heeft de integratiegedachte te verwezenlyken. In de streek van Aalst richt Akabe zich zowel tot validen als tot anders-validen (licht, matig en ernstig mentaal gehandicapten), die er de kans krijgen om elkaar te ontmoeten. Op zondagnamiddag organiseren zij aktiviteiten. Zij werken met vier r groepen volgens leeftijd. De zes tot L:J. \jagL ^lÉT- -- W tëÈMÊÊÊ: 14-jarigen (welpen) werken weke ind yjjwmmSM q f lijks rond een thema als dieren, ka- V K. ÉXËk wT WÊÊ bouters, China, reis rond de wereld, karnaval... waarbij zoveel mogelijk expressievormen aan bod komen. Vertellen, knutselen, zingen, mu ziek maken, tochtjes, uitstappen, spelen, verkleden... zijn allemaal aktiviteiten waarmee zij een leuke zondagnamiddag vullen. Een groep meisjes tussen 14 en 21 jaar (jonggidsen) vergaderen afzon derlijk. Zij houden van variatie en mogen ook zelf voorstellen doen: iets kreatief, kokerellen, een spel, muziek, een uitstap, iets sportief... Voor de jongens van 14 tot 21 jaar zijn er uiteraard weer andere activi teiten voorzien. Zij leren met tou- X i„t j ts i n i l, i wen en balken alles in elkaar knut- Aalst. Stadsarchivaris Karei Baert, de Lebbeekse historicus Jozef Dauwe en pastoor Verberckmoes hadden naast seien fsiorren t /ii paan on verken- burgemeester De Maght en vele andere vooraanstaanden eraan gehouden de huldiging van Robert Verstraeten bij te wonen (a) nmgstocht in de stad ofm de natuur. Zij doen aan sport als echte olympi sche atleten. Ook volwassenwerking is georgani seerd (boven 21 jaar). Zij brengen een zinvolle en toch ontspannende namiddag door en er worden geen beperkingen voor de leeftijd voor zien. Er gebeuren natuurwandelin gen, een boottocht, bowling, naar de voetbal gaan kijken, koken, naar de film gaan, sport, toneel bijwo nen, zelf toneel spelen, een jeugd huis bezoeken, eens fuiven... De bedoeling van al deze activitei ten is te kunnen komen tot een tota le integratie van de anders-validen in de gewone samenleving. De ver gaderingen gaan drie keer in de maand door op zondagnamiddag van 14 tot 17 u. in vaste lokalen aan de Statiestraat 1 te Moorsel. De vol wassen,en komen tweemaal per maand sambn. Belangstellenden kunnen steeds kontakt opnemen met: - Veerle Bernaert, Achterstraat 31b te Meldert, tel. nr. 053-70.51.81 - Inge Keppens, Bredestraat 27 te Wanzele, tel. nr. 053-80.30.19 - Marjan De Caluwé, Lange Haag 3b, Herdersem, tel. nr. 053-77.22.84 - Christine De Meerleer, Kampen straat 84, Borsbeke, tel. nr. 053- 62.56.18 Wanneer u minstens 17 bent en vol enthousiasme, zijt u ook altijd wel kom om aktief deel te nemen als begeleider voor anders-validen. Het zal u zeker verwonderen hoe boeiend het is en hoe dankbaar zij er voor zijn. In hel Kon. Museum voor Schone Kunsten Ie Antwerpen (Leopold De Waelplaals) heeft in het kader van Europalia Portugal de tentoonstelling 'Feitorias'. Deze expo is toegankelijk tot 29 december elke dag van 10. 00 tot 17.00 uur behalve op maandag- In het Plantin-Moretus museum aan de Vrijdagmarkt 22-23 te Antwerpen loopt een tentoonstelling rond Antoon Van Dyck en Antwerpen. Men kan er terecht tot 31 december en kan dagelijks bezocht worden van 10.00 lot 17.00 uur. Laureaat Provinciale Prijs Familiekunde

De Voorpost | 1991 | | pagina 8