"Mozarf'koncert door Pölnische KammerPhilharmonie Kunst-Hartig '91 Reynaert de Vos wordt grootse produktie Lions Club Dendermonde nodigt uit 14 - 8.111991 - De Voorpost Op vrijdag 15 november a.s. organiseert Lionsclub Dendermonde in de kerk van de Sint-Pieters-en-PauIusabdij te Dendermonde een koncert. Vanaf 20 uur speelt de Pölnische Kammerphilharmonie o.l.v. Wojciech Rajski een mooi programma met komposities van Grazyna Bacewicz, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven en Wolfgang Amadeus Mozart. Een veelbelovende avond dus maar om een koncert, waarop slechts één van de vier uitgevoerde werken van Mozart is, zo maar een "Mozartkoncert" te noemen, lijkt ons toch "lichtjes" overdreven. Maar ja, het Mozartjaar loopt op zijn laatste benen en het is publicitair altijd wel dankbaar om nog snel een graantje mee te pikken van het aureool van de Salzburgse maestro... zikanten worden opgetreden. muziekstudies behaalde hij eerste nen is het een persoonlijk verwer- karakter,'die ten nauwste verban- Het Pools Kamerorkest, de naam prijzen voor hobo, kamermuziek, ken in haar dynamisch-vitale, vir- hield met de bijbelse stof die doe waaronder het bij ons in Vlaande- harmonie en contrapunt en het Ho- tuoos-zwierige werken. Het van- de predikant op een bepaalde zot ren het best bekend is, brengt eer Diploma voor hobo. Hij werd daag vertolkte "Koncert voor strij- dag van het kerkelijk jaar behat hoofdzakelijk klassieke muziek laureaat van de Wedstrijd van Tou- kers" werd gekomponeerd in 1949. deld werd. Vandaar dat een cantatf (Mozart. Havdn. Beethoven e.a.) lr»n nosa1* van Ho Tomitn.WoH- nnnowopr miHHor. ,,.„i Het Pools Filharmonisch Kamerorkest als solisten. Het ensemble startte als een kame- (Mozart, Haydn, Beethoven e.a.) Ion (1984) en van de Tenuto-Wed- ongeveer midden in haar kreatieve wel eens een "muzikale preek"*ee. maar ook wordt romantische mu- strijd (1985). Als lid van de "von periode. Het verbindt de "oude' noemd werd. Waarschijnlijk heef ziek (bchubert, Mendelssohn, Karajan Akademie" in Berlijn kreeg Franse stijlkenmerken met neo-ba- Bach vijf volledige jaargangen vat Tsjaikovski enzgeprogrammeerd. hij de kans bij de beroemde Berliner rokke elementen en biedt een kerkcantates geschreven. Dit zot Barokmuziek (Bach, Haendel, Co- Philharmoniker orkestervaring op boeiende stijlsynthese. De eerste neerkomen op een aantal van bib rolli e.a.) en moderne muziek (Stra- te doen. Die speelde hij uit in Clau- beweging verloopt volgens een vrij, 300 kleinere en grotere cantates, h v.,ns7' Bartok> Dvorak en Luto- dio Abbado's Europees Jeugdor- in zekere zin vroeg-klassicistische zijn 190 kerkcantates bewaard «.O ww.« «va..».- slavski) maken echter eveneens kest, in het Wereldorkest van Jeugd sonateschema. Het andante is bij- bleven zodat er veel moet verlorei rorkest maar de groep werd aange- oe6'uit van hun repertoire. en Muziek en in diverse Belgische zonder ekspressief en van gevoel gegaan zijn. De Pölnische Kammerphilharmo- vuld met blazers en bijkomende Het Pools Kamerorkest trad op in orkesten en ensembles. doordrongen; het laatste deel is bij- In 1806 schreef Ludwig van Beetho nie werd opgericht in 1981 door de strijkers, zodat een klein symfo- de n}eeste Europese landen, maar Violist Luz Leskowitz ("Salzburg zonder harmonisch en mondt uit in ven (1770-1827) zijn enige volledig huidige dirigent Wojciech Rajski, nisch orkest ontstond met ongeveer 00k >n de Verenigde Staten en Chi- 1943) kreeg zijn eerste vioolonder- een briljant-virtuoos slot. koncert voor viool (in D, opus 61): die een groep jonge en getalenteer- vijftig uitvoerders. In funktie van het was te gast op talloze grote richt aan het Mozartmuseum van In februari-maart 1780 schreef in de periode 1790-1792 had hij we Europese muziekfestivals; het zijn geboortestad. Later volgde hij Wolfgang Amadeus Mozart (1756- al een fragment van 259 maten ge maakte opnamen voor radio en te- les bij de vermaarde Ricardo Odno- 1791) een hobokoncert in F (KV komponeerd voor een vioolkoncen levisie; het verzorgde reeds een posoff. Naar het voorbeeld van het 293) dat echter onvoltooid bleef, in C, maar dit werd nooit voltooid twintigtal plaatopnames. Solisten Yehudi Menuhin Festival van zodat het enige hobokoncert dat Het opus 61 is één van Beethoven! als Kostropovitsj, ühlsson, Zimer- Gstaad, nam hij in 1970 het initiatief van Mozart volledig bewaard geble- meest poëtische inspiraties, waar man, H. Szeryng, Dumay, Geringas, voor de "Harzburger Musiktage". ven dat in D, KV 314 is dat hij waar- aan de vioolklank een zalig J. Krantz en Kogan musiceerden in 1979 bracht hij de Salzburger So- schijnlijk in januari-februari 1778 schoonheid verleent; op te merker het orkest. In de nabije toekomst listen bijeen, die sindsdien niet komponeerde. In 1777 werd de be- in het eerste deel is het motief var zijn optredens gepland in verschei- meer van de grote muziekfestivals kende hoboïst Ferlendi voor de de vier paukenslagen, dat het werk dene Europese landen, Japan, Ko- zijn weg te denken (Ieder jaar zijn ze aartsbisschop persoonlijk inge- opent en ontelbare malen terug- rea en de Verenigde Staten. te gast in het Festival van Vlaande- huurd voor zijn Salzburgse Hofka- keert. Het werd voor het eerst uitge ren; een paar weken geleden nog te pel, waar Mozart toen als koncert- voerd op 23 december 1806 tijden.' r\ I- i-j j: J w ---liefdadigheids-Akademie in he a groep jonge en getalenteer de muzikanten samenbracht. Velen het uit te voeren programma kan vijftig uitvoerders. In funktie van het uit te voeren programma kan onder hen treden overigens ook op met een bezetting van 20 tot 50 mu- van de Gdansk. Tien jaar geleden richtte hij zijn ei gen kamerorkest op, waarmee hij Buggenhout. Kunsthartig. De expozerende kunstenaars op een rijtje (foto Guy) nu 'n Dendermonde te gast is, het Filharmonisch Kamerorkest van Polen. Hij treedt daarenboven vaak als gastdirigent op, zo o.m. in Stock holm, ^lexico City, Hamburg, Buggenhout Dirigent Wojciech Rajski Opwijk, 'een paar jaren geleden in meester dienst deed. Mozart en de een111UV, Wojciech Rajski ("Warschau 1948) Dendermonde Sinds vorig jaar is steengoede hoboïst sloten hechte theater An der Wien, door Fram is één der allerbeste Poolse dirigen- Luz Leskowitz tevens direkteur van vriendschap; van korte duur echter Clement, die het werk ook besteld ten van zijn generatie. Na een diri- de "Salzburger Schlosskonzerte". want Ferlendi - wie de regelmatige had; het was maar net op tijd klaai gentenopleiding te Warschau werd In die funktie heeft Leskowitz de orkestdienst niet erg beviel - ver- vóór de uitvoering. Het was voorbe- hij o.m. artistiek direkteur en diri- supervisie over ongeveer 370 kon- liet reeds in 1778 opnieuw Salzburg, stemd om een plaats in de geschie- gent van de filharmonische orkes- certen per jaar in alle kastelen en Kort voor zijn vertrek schreef Mo- denis in te nemen als het eerste ten van Poznan en Gdansk en ook Pa'eizen van Salzburg en omgeving, zart voor hem een hobokoncert. Of grote vioolkoncert van de 19de opera's van Bonn en Ram.„ hij het ooit in Salzburg gespeeld eeuw; de ontvangst was in het begir Prnpramm» - Mn.nrt heeft| weten w£ ech(er Djt overj eerde« kod Qnda^ koncert, zonder kadens, begint met verscheidene pogingen het koncen Het eerste werk op het programma een uitvoerig allegro; het adagio is nieuw leven in te blazen en tegelijl is het "Konzertstück für Streicher" lyrisch-sentimenteel en in het daarmee een bewering voor piano van de moderne Poolse violiste en rondo-allegretto is veel ruimte gela- en orkest, in 1808 samen met do komponiste Grazyna Bacewicz ten voor de virtuositeit van de solist, originele versie gepubliceerd (mei (1913 -1969). Na studies in haar va- Een prachtwerk inbegrip van een opmerkelijke ka- derstad Lodz en te Warschau, vol- Van Johann Sebastian Bach (1685- dens voor piano en pauken), kreeg Bonn, Frankfurt, Madrid en Le- tooide ze haar opleiding in Parijs bij 1750) vertolken orkest en hoboïst het aanvankelijk toch weinig bijval ningrad. Carl Flesch (viool) en de beroemde het largo uit de cantate "Ich stehe Tijdens de volgende dertig jaar zou Nadia Boulanger (kompositie). In miteinem Fuss im Grab". Naast een het amper een half dozijn uitvoerin- Solisten Joris Van den Hauwe en 1955 gaf ze haar internationale car- aantal wereldlijke cantates kompo- gen beleefd hebben Luz Leskowitz rière als vioolsoliste op en begon te neerdeJ.S. Bach nog een zeergroot Toegangskaarten voor dit "Mo- komponeren. Haar stijl leunde oor- aantal kerkcantates. In de evange- zarf'koncert zijn aan 500 fr. te be Joris Van Den Hauwe Gent 1962) spronkelijk aan bij het Franse neo- lisch-Lutherse eredienst ten tijde komen in de Generale Bank, Werf3 behoort tot de kleine groep geprivi- klassicisme maar later neemt ze ele- van Bach vormde de cantate (ook (052/21.12.55) of bij Uitgeverij De ligieerde hoboïsten zijn muzikali- menten over uit de volksmuziek, het wel Concerto of Hauptmusik ge- Cuyper, Oude Vest 28, beide te teit en techniek, gepaard aan een laat-ekspressionisme en zelfs uit het noemd) het belangrijkste bestand- Dendermonde (052/21.40.60). prachtige sonoriteit, garanderen twaalftonenstelsel en de seriële mu- deel wat de muziek betreft. Het was r. een grote carrière. Na schitterende ziek. Maar veel meer dan een ontle- een kompositie van beschouwend De voorkeur van Mynam Laquiere eenvoudige, direkte taal, zijn rijke (Berlare) gaat uit naar het schilde- symboliek. ren van landschappen en stillevens, Gust De Lintdecker beschikt over \7^„1un u maar haar paiet is zeer gevarieerd: een scherp en gevoelig observatie- loneeiKring verbroedering uit Grembergen gaat nieuwe uitdaging aan naakten, ballet, speelgoed, pers- vermogen. Kwa faktuur is hij een onages. Spontaan en vanuit haar grafikus, naar gevoel een schilder, gevoel zijn haar schilderijen ont- Bij wie elk moment een rijke en staan. De kleuren zijn daarbij en- diepe emotie kan oproepen, orm belangrijk: soms felle, kontra- Je voelt dat de kunstenaar iemand is sterende kleurenkombinaties, soms die het vluchtige van het ogenblik Nog tot en met 11 november a.s. loopt in Galerg 'Pallieter' langs de Broekstraat te Buggenhout-Opstal, "Kunst-Hartig '91", een tentoonstel ling georganiseerd door de vzw 'Tuur De Rijbelstichting'. Aan deze tentoonstelling verlenen niet minder dan acht kunstenaars hun medewerking. Francois Saeys, erelid van de vzw stelde ze tijdens de vernissage aan de aanwezigen voor. getemperde licht-en schaduweffek- en van een indruk vastleg en zó vl opvoeringen van van oen vos Keynaerde heett toneelkring ten, afhankelijk van het onderwerp, doende iels van zijn etïfren van Verbroeder,ngutt Grembergen een niet alledaagse uitdaging aangegaan, Frangois Geerinckx (Baasrode) is geluk en vreugde weergeeft. PPn nnllto nottuirliofkoUkor TJT T n een echte natuurliefhebber. Hij houdt van de eenvoud in de natuur, die voor hem de inspiratiebron is voor zijn schilderwerken. Als Moer- zekenaar werd hij vooral geboeid door de Schelde, die hij dan ook in 1 zijn facetten heeft vereeuwigd Het werk van Roland Cobbaut (Berlare) is zowel kwa uitwerking als tematiek modern te noemen. Hij tekent en schildert de mens in de moderne stad, in een eigen, per soonlijke toon, realistisch van stijl. De sociale bewogenheid ligt niet Wat ons vooral in zijn werken op- yertdRo^ndCofiSmtheeTreed 7 T Tl' VS T SS Tu' komen: ^orton?' met valt is zijn hunker naar de oerfektie. Va" den Bos Revnaerde heefl ^rbroedenng hoge verwachtingen losge- Met de opvoeringen van Wan den Vos Reynaerde' heeft Toneelkring Verbroedering uit Grembergen een niet alledaagse uitdaging aangegaan. Niet alleen is de bezetting van dit stuk enorm -liefst 50 akteurs onder wie een 35-tal kinderen- bovendien vergt het ook heel wat van de grimeurs om het dan nog niet te hebben over de kostumes, het dekor en natuurlijk de inbreng van de akteurs. Regisseur Leo Janssens is echter niet aan zijn proefstuk toe. Hy kent het stuk door en door en maakte er een speelklare versie van in een modern Nederlands zonder daarom het verhaal geweld aan te doen. Hij opteerde voor een sobere aanpak, die toch sterk zal aanspreken en die de bedoeling van het stuk dat een satire is op de samenleving van alle tijden, best tot zyn recht laat komen. Kortom, met valt is zijn hunker naar de perfektie. Frangois schildert bijna uitsluitend met het paletmes. Tijdens ae eerste jaren van de artis tieke karrière van Frans Heymans (Buggenhout) schilderde hij uitslui- tendlandschappen en marines. Hij wilde echter verder en zich meer ve dus. Piet De Ridder tekende voor de muziek en komponeerde voor de hoofdrolspelers een kenwijsje dat steeds weerkeert. Het werd eenvou dige, aangrijpende muziek die de aktie moet onderstrepen, soms de stilte zal opvullen en aksentueren. Hoofse muziek die men vroeger in de kastelen hoorde, is er ook bij. En er zijn ook een paar liedjes, beperkt tal van kollektieve tentoonstellin- weekt, gen achter de rug. Geert De Geyter (Denderbelle) on- Het verhaal is het magistraal mees- derscheidt zich van andere kunste- terwerk in de wereldliteratuur dat naars door zijn verregaand meester- vermoedelijk rond 1240 geschreven schap. Hij beheerst het medium: is door een zekere 'Willem die Ma- hetzij het penseel, hetzij de zeef, doe maakte'. Het staat bekend als hetzij de tekenpen tot in de finesse, een dierenepos, maar in feite is toeleggen op de menselijke figuur Tal van onderscheidingen en selek- 'Van den Vos Reynaerde'veel meer en het portret in al zijn facetten, ties bewijzen zijn kunnen. Zijn werk dan een sprookje. Reinaert is een Thans wisselen zijn onderwerpen af werd aangekocht in binnen- en bui- satire op de feodale maatschappij, tussen figuur, portret, stilleven en tenland. op de ridderwereld waarin de ko- Het werk van Tuur De Rijbel (Bug- nmklijke rechtpleging fel op de kor- genhout) is genoegzaam bekend, rel wordt genomen. En niet alleen Van deze kunstenaar, die in februa- het gerecht krijgt er van langs, alle ri a.s. vijfenzestig wordt, verschijnt gevestigde instellingen krijgen het weldra een monografie. Naast zijn te verduren. En zo zien we dat er uitgesproken talent, dat hij in tal eigenlijk niet veel is veranderd in de van olieverfschilderijen en tekenin- loop der tijden. Het is dus een ver gen etaleert, valt ook zijn sociale haal van alle tijden. De verschillen- gedrevenheid op. Hij is gedreven de dieren spelen eigenlijk de rol van om anderen, vooral dan de jeugd, een deel van het mensdom: Rein- deel te maken van zijn kunnen en aert is de booswicht, de uitgeslepen zijn ervaring. vos die kan rekenen op sympatie 'Kunst-Hartig '91' is nog toeganke- omdat hij wordt uitgestoten; Bruun lijk op 8 november, van 18 tot 20 u., de beer staat voor de veelvraat en op 9,10 en 11 november, van 16 tot Tibeert de kat speelt de laffe glui- perd. Isengrijn, de wolf, is dan weer de huichelaar en koning Nobel wordt gehuld in lichtgelovigheid en naiviteit. Was het verhaal van Reinaert de Vos in verzen geschreven en als mo- noloog bedoeld en dus zo goed als natuurlijk ook net landschap. Voor dit laatste onderwerp vertoeft hij veel aan de boorden van de Durme en de nog ongerepte natuur langs de Schelde. Rob Delange (Goeferdinge) is een belangrijk kunstenaar, omdat zijn oeuvre gedragen wordt door funda mentele zaken: een rijke fantasie, gevoed door een diep respekt voor de eigen volksziel en het land dat hij bewoont, zijn oprechte interesse voor de mens, voor de natuur, zijn telde voorzitter Hubert Baert tij dens een gezellige persbabbel bij hem thuis, lean al heel wat adelbrie ven voorleggen. Ze allemaal opnoe men is onbegonnen werk. Maar er zijn dingen die bijblijven zoals de opvoeringen van 'De blinde' ten voordele van de slachtoffers van de watersnood in de twintiger jaren, het opluisteren van de vTB land dag in 1939, de opvoeringen van de 'Gebroeders Kalkoen' in 1950 ten voordele van pater Drieghe, de feestelijkheden in 1958 rond hon derd jaar Scheldezonen, de 11 juli- vieringen en Ijzerbedevaarten die men verzorgde, de Peter Benoitvie- ring in 1976 en nog vers in het ge heugen ofschook ook al weer een paar jaartjes geleden, de opvoerin gen van 'Bosmoedertje' van Yvonne Waegemans. Dat is een kleine greep in duur. Met deze produktie gaat een oude droom van regisseur Leo Janssens in vervulling. Hij is al in augustus gestart met de voorbereidingen en nu wordt er in een hoog tempo de laatste hand gelegd. De voorstellin- uit het rijke palmares van de ®e" ï,'"den p ts 2P de vn!daSen 15 J f en 7Q nnvpmhor Ho v..t..r,l..non 16 20 u. Een bezoek meer dan over waard. Pierre Van Rossem niet te gebruiken in onze tijd, Leo Janssens verdiepte zich in de sage, las een flink wat boeken die over het Kunsthartig. Werk van Buggenhoutenaar Heymans (foto Guy) Bijkomende voorstelling Gezien het grote sukses dat de voor stellingen van 'Een vloog over het onderwerp zijn verschenen en her- koekoeksnest', een produktie van schreef dan het hele stuk tot een de Denderbellese rederijkerskamer toneelproza. Ook dat was een hele 'De Iverlingen' in de loop van maart uitdaging, maar zegt regisseur Leo genoot, besloot de kamer in novem- Janssens 'we hebben zo goed als het oer vier hernemingen te plannen, ging aan het oorspronkelijk verhaal Dat blijkt echter nu al niet meer gehouden en alleen het verhalend voldoende. De kaartenverkoop deel dat weinig ter zake doet, werd loopt immers uitzonderlijk goed, achterwege gehouden. Zo kon ik daarom wordt op vrijdag 22 novem- ook de speeltijd van het stuk binnen ber nog een ekstra-voorstelling in- de perken houden', gelast. Kijklustigen worden met drang aangeraden te reserveren. Hele opgave Dat kan via het telefoonnummer 052-41.40.38. (Maurits Bosteels). Toneelkring Verbroedering, zo ver- groep. Met 'Van den Vos Reynaerde' wordt daar ongetwij feld een nieuw hoogtepunt aantoe gevoegd. Toneelkring Verbroedering wil niets aan het toeval overlaten. Zo veel is duidelijk. Men deed een be roep op Rit Maes om een prachtig, funktioneel en mooi dekor te teke nen. Zij ontwierp ook de sobere affiche die vol symboliek steekt, stond in voor het ontwerpen van de kostumes die al evenzeer bewonde ring zullen afdwingen en zette de grime op papier. 'Het worden geen overdreven gegrimeerde akteurs. De nadruk wordt veel meer gelegd op de mimiek. De gezichten van de akteurs gaan dus niet schuil achter maskers. Hier en daar verwijzen kleine attributen naar de dierenrol die ze spelen, zo vertelt ze. En tus sendoor zegt ze nog dat het grime ren van de 50 akteurs heel wat tijd in beslag zal nemen. Vandaar dat men Dendermonde. Ret en 29 november, de zaterdagen 16, 23 en 30 november en op zondag 24 november telkens om 20.00 uur in zaal Uilenspiegel aan de Dr Haek straat 1 te Grembergen. Kaartes reserveren aan de prijs van 150 kan bij Edward De Bondt (052 21.11.78) of Hubert Baert (052 21.12.17.). Er is een aparte voorstel- ling voor de scholen die deze opvoe ring voor geen geld van de wereld willen missen. 'Van den Vos Reynaerde' is immers geen stuk dat elk jaar wordt eemonteerd nrnon .egisseur Leo Janssens en Rit Maes die het dekor, de kledingen meurs galt wecken. Een hele opga^ doorh,adcren dc degelijke persmap

De Voorpost | 1991 | | pagina 14