11.11.11-aktie Erpe-Mere voor de Filippijnen Nog even Meldertenaar Hobbyclub KGB-Mere stelt kreatief handwerk tentoon Muziek voor de derde wereld in Erpe-Mere 2 - 8.11.1991 - De Voorpost Aalst. Vele stijlen en technieken waren vertegenwoordigd op 'Nog even Meldertenaar' (a) Onder het motto «ze komen», konden twee Filippijnse jongeren concreet meemaken wat onze mensen voor de derde wereldlanden doen waarbij vooral de prestaties van de jeugd opvallen. Niet minder dan 250 mensen werken mee aan de aktie die uit verschillende luiken bestaat, zoals het twee-urenprogramma, de politieke aktie, de 100 x 1000, de oprichting van een speciale steungroep en de fïetsenrally in aanwezigheid van bekende Merenaren. De aktie wordt afgesloten - voorlopig althans op zondag 10 november in het jeugdhuis Dido waar resultaten medegedeeld worden terwijl men kan genieten van een drietal bands. Aalst. Opnieuw oogstte het opzet tijdens de allerheiligendagen van de sociaal- kulturele weerkgroep te Meldert biezonder veel sukses in het parochiecentrum (a) Traditiegetrouw wordt de 11.1 l.ll.-aktie in Erpe-Mere afge sloten met de Zoeten Inval. Dit jaar wordt daar geen uitzondering op gemaakt. Op zondag 10 novembver staan er in het jeugdhuis Dido, Ou de Heerbaan 7 te Erpe, vanaf 20.00 uur, drie bands op de planken. Het Ooskamps Les ven Zieroo opent de avond met het spelen van rockcovers. Na hen is het de beurt aan Almost Folk. Dat is een groep die akoestische muziek brengt en de laatste tijd meer en meer van zich laat horen. Als laatste in het rijtje is er een optreden van Freddy Ghyssels' groep Lumix. Tevens worden de resultaten van de aktie meegedeeld en na de optre dens is er nog voldoende tijd over om verder te fuiven. Medewerkers aan de 11.1 l.ll.-ak tie hoeven geen toegang te betalen. Netwerk tegen Onrecht Tijdens weekeinde van 9 en 10 is het al voor de 26ste keer dat de 11.11.11- aktie georganiseerd wordt en dit met steeds stijgend financieel suk ses. Heel wat projekten kregen op die manier de steun van de «rijke» landen maar dit is niet voldoende en men streeft naar noodzakelijke strukturele veranderingen waar voor echter een politieke beslissing moet voorafgaan. Beloften worden echter hier niet in praktijk omgezet zodat de aktievoerders quasi ver plicht zijn van op een andere manier druk uit te oefenen om het beleid inzake ontwikkelingssamenwerking in de goede richting te stimuleren. Daarom wordt nu een netwerk te gen onrecht opgericht en dit bestaat uit mensen die hun morele steun geven aan de 11.11.11-aktie. Het zijn vooral «bekende» mensen die ach ter de eisen staan voor een beter ontwikkelingsbeleid en die vinden dat men de oorzaken van de proble men moet aanpakken in plaats van de gevolgen te bestrijden. Hun in vloed op de openbare opinie moet de aktie ten goede komen «naar een meer rechtvaardige samenleving». Manifest Als komitee van de 11.11.11-aktie wil ook Erpe-Mere de krachtlijnen van de politieke akties onderschrijven, uitgedrukt in het manifest tegen on recht waarin aan de overheid vier grote aktieterreinen voorgesteld worden waarop het ontwikkelings beleid kan verbeterd worden. Vooreerst is er een halt aan de wur ging door schuldenlast waarvoor men maatregelen moet nemen om deze te verlichten ofwel zelfs volle dig kwijtgescholden. Daarbij wil men een inkomen maar geen aal moes en daarom moet inzake inter nationale handel de handelspositie verbeterd worden in die landen waar wel grondstoffen zijn maar niet renderen door de praktijken van de multinationale ondernemin gen die met de winst gaan lopen. Ook streeft men naar een meer en betere ontwikkelingssamenwerking door het 0,7 procent eindelijk te verwezenlijken en de begunstigde landen minder afhankelijk en kwetsbaar te maken. Tenslotte is er de beveiliging van de voedselvoor ziening waarvoor prioriteit ge vraagd wordt. In concreto betekent dit dat men o.a. gronden en hulp middelen ter beschikking zou stel len om voedsel te verbouwen, daar bij de inkomens verdelen om ieder een toe te laten voedsel te kopen. Steungroep Er is reeds een lijst aangelegd van bekende mensen uit Erpe-Mere die een gemeentelijke steungroep vor men om hun invloed aan te wenden en aldus het manifest voor de poli tieke akties tegen onrecht te onder schrijven. Hiertoe behoren de pas toors Staf Annaert, Dirk De Bac ker, Gaston De Moor, Jan Keymeu- len en Alfons Vinck, burgemeester G. De Langhe, ere-burg. Pros De Lat en Herm. De Somer, ere-volks- vertegenwoordiger Bert Van Hoo- rick, Anton Cogen, Maria Buyle, Patr. De Coninck, oud-schepen Alf. De Spiegeleer, Dirk De Pauw, Willy Fahy, Noëlla Ghyssels, Hugo Korte, J. Van Den Ryse, Lucien Van Impe, Geert Van Moorter, Joris Vermas- sen, Ars. Verzelen en misschien nog in laatste instantie Jan De Wilde die echter nog met vakantie is. Projekt Filippijnen De grond op de Filippijnen is vooral in handen van grootgrondbezitters en multinationale ondernemingen. Veel boeren hebben geen land en werken tegen een hongerloon op plantages. De kleine boeien bezit ten een lapje grond dat nauwelijks voldoende is om te overleven. Het verhaal van Danny, die zelf zijn grond moet huren, pachten: «Drie kwart van de mensen hier in het dorp, bezit zelf geen grond. De pachters moeten de helft van hun oogst afstaan aan de landeigenaars. Als de oogst wat tegenvalt, moet je een lening aangaan om voor het volgende seizoen het plantgoed, de meststoffen en de pesticiden te kun nen betalen. In de stad vragen ze daar gauw 10% intrest per maand voor. Je moet alsmaar harder wer ken en toch hou je op het eind al leen maar lege zakken over. Steeds meer boeren gaan daardoor fail liet». Tot 1986 regeerde diktator Marcos. Nadien kwam Cory Aquino via een vreedzame revolutie aan de macht. De hooggespannen verwachtingen waren van korte duur. Aquino en haar regering voerden een beleid dat in de eerste plaats de belangen van de Verenigde Staten en een rij ke Filippijnse elite behartigt. Aqui no beloofde landhervorming, maar daar kwam niets van in huis. De landloze boer merkte daar niets van. Het zijn eerder de buitenland se schuldeisers en investeerders die in de watten gelegd worden. Bijna 43% van het overheidsbudget gaat naar de terugbetaling van buiten landse schuld. Dus op iedere 100 frank die de staat heeft moet er 43 frank direkt afbetaald worden aan schuld. Begrijp je de slogan van 11.11.11: begraaf de schulden, niet de Derde Wereld. De grote meerderheid van de mer sen leeft er onder de armoedegrens De 10% rijke families kontrolen 40% van het totale inkomen terwi de 30% armste families amper ovt 10% van het totale inkomen kunne beschikken. 20% van de bevolking bezit 80* van het land, terwijl 8,5 miljoen boe ren zonder land zitten. Enkel een landhervorming, afge dwongen door een sterk georgan seerde boerensektor, kan deze s tuatie veranderen. Dit projekt wil daartoe bijdrago o.a. door een vormingsprogramm voor lokale en regionale boerentó ders. Dit vormingswerk wordt 08 dersteund door een radioprograo ma, publikaties en audiovisueel ra» teriaal. In een deelaspekt streef men ook naar de oprichting van kre dietkoöperaties voor de kleine boe ren. Je ziet het, de Filippijnen zijn man genoeg om zelf aan hun problems te werken. Er wordt enkel een be perkte financiële inbreng van oc verwacht. De verandering moet vai de Filippijnen zelf komen en metd: projekt wordt daar werk van ge maakt, voor en door Filippijnen. Een tiental verantwoordelijken zul len in Erpe-Mere voor de organisa tie en de koördinatie zorgen en <k meevaller van het bezoek van Vic tor en Mirna, de twee Filippijnse jongeren, zal hopelijk zijn positieve weerslag hebben om een uitsteken de financiële aktie te bereiken. Dc eerste resultaten zullen trouwe» bekendgemaakt worden tijde» «De Zoeten Inval» die opgeluisterd wordt door de bands «Les Den Zie roo, Almost Folk en Lumix». Op 13 december wordt in het sportpala van Antwerpen de 75ste verjaardag gevut van Toon Hermans. Verschillende arties ten verlenen aan de viering hun medewet king. Toegangskaarten zijn te bekomen h het Sportpaleis 03/326.10.10of bij Ticket 02/675.54.14. Onder bovenstaande titel werd gedurende het Allerheiligenweekend een tentoonstelling georganiseerd in het Meldertse Parochiecentrum aan de Stevensveldstraat, van meer dan honderd werken van een dertigtal Mel dertse kunstenaars. Opnieuw oogste dit initiatief van de socio-kulturele werkgroep bijzonder veel sukses. Er wordt nu reeds denkwerk verricht naar de realisatie van andere projekten voor deze periode in 1992. Woordvoerder van de socio-kultu rele werkgroep Jan De Geyselaer, verklaarde in zijn openingstoe spraak op donderdagavond 11., dat tijdens de Allerheiligendagen van twee opeenvolgende seizoenen, de werkgroep er in geslaagd was, de schijnwerpers te richten op het cen trum van Meldert, met aktiviteiten uitgaande van en gericht op de leef gemeenschap van Meldert. Terecht stelde hij dat beide aktiviteiten een overweldigend sukses kenden. In 1989 werd naar aanleiding van de 100ste veijaardag van Oscar De Vis, een eeuw Meldert 1889-1989 voor het voetlicht gebracht. Hierbij werd vruchtbaar samengewerkt met de Heemkundige Kring de Faluintjes. In 1990 kende de tentoonstelling "Meldert in woord en beeld" een gelijkaardig succes. Jan De Gyselaer wenste verder te benadrukken dat de organisatoren met het opzet "Nog even Melderte naar", geprobeerd hebben op kultu- reel vlak de mensen iets te bieden. Hij vond dit niet zo'n eenvoudige taak. "De grote betrachting is niet alleen kuituur te brengen, maar in de eerste plaats kuituur die de men sen van hier ter plaatse aanspreekt. Vandaar dit jaar kunst van de men sen van of afkomstig van Meldert of met een sterke binding met Mel dert" aldus De Geyselaer. Stadsarchivaris Karei Baert, ook af komstig van Meldert, haalde ook Aalst. Kunstvolle technieken van 30 verschillende kunstenaars stonden te Meldert te kijk (a) enkele herinneringen op naar het Meldertse gemeenschapsleven toe, van voor de fusie. Hij stelde het dan ook bijzonder op prijs, dat er, bij gelegenheid van de Allerheiligen dagen, aar. de Meldertse mensen de kans gegeven wordt om in een ge paste sfeer en een bepaald kultureel niveau, met elkaar kontakt te heb ben rond dit landelijke gemeen schapsleven. Hij omschreef de ten toonstelling in het algemeen als een grote mengelmoes van produkten van artisanale bedrijvigheid en uit ingen van landelijk beleven. Burgemeester A. De Maght hield er aan ook op de opening van de ten toonstelling aanwezig te zijn en ver klaarde gelukkig te zijn te stammen uit de levendige en levende Mel dertse gemeenschap. Zij prees op haar beurt het nemen van initiatie ven, die regelmatig de mensen bij elkaar brengen op het vlak van kunst en kuituur. "Het hoeft voor mij altijd niet die kunst met de zoge zegde grote "K" te zijn. Beoordelin gen zijn altijd subjektief. Wat men mooi vindt, daar houdt men van" verklaarde de burgemeester. In de tentoonstelling werden wer ken getoond van Buyle J.P., Ca- saer Randall, Cornelis Pierre, Cu- per Maria, De Boeck Richard, De Blok Luc, De Ghendt Lutgarde, De Somer Geert, De Wit Leon, Eve- raert Mieke, Everaert Sabine, Fie- remans Petrus, Heuninck Jan, Mer- sy Angelique, Moeyersoons Alfons, Moeyersoons René, Monsier Ma- riette, Peeters Hugo, Peirlinck Delphine, Pieters Edgard, Robijns Albert, Roels Jan, Schreyen Betty, Van den Broeck Bert, Van den Broeck Ernest, Van den Broeck Helena, Van de Perre Gustaaf, Van den Wyngaerde Jozef, Vermeulen Eli. Niemand vermoedde dat Meldert zoveel kunstenaars rijk was. P.H. Aalst. Enkele van de Meldertse kunstenaars die deelnamen aan 'Nog even Meldertenaren' tentoonstelling Reeds meer dan twintig jaar geleden werd de hobbyclub «Leren van Anderen» in de schoot van de katholieke gepensioneerdenbond van Mere opgericht. By de KBG van Mere is er een ongebreidelde aktiviteit waar te nemen en het ziet er naar uit dat elke sektie - en er zyn er enkele - zich steeds meer en meer inspant om een goed gevuld «jaarverslag» in te dienen. Ongeacht de konkurrentie werkt elke groep naar zijn kunnen en vermogen maar toch nog altijd binnen de struktuur van de eigen grote vereniging. De afdeling kreatief handwerken vertegenwoordigt een dertig tal leden die bedrijvig zijn op verschillende vlakken en slechts af en toe met hun resultaten naar buiten treden. Elke eerste donderdag van de maand verzamelen de gegadigden zich in een lokaal van het Patronaat waar zij allerhande technieken van «creatief handwerk» uitproberen. Zij worden vakkundig begeleid door hun voorzitster Margriet De Brouwer die zich op hoge leeftijd zelfs nog gaat bijscholen om des te beter haar generatiegenoten te kun nen bijstaan. Uiteraard heeft zijzelf een enorme kollektie met kunst stukken aangelegd en ze is er zo aan gehecht dat er maar weinig de deur uit mag. Tentoonstelling Tijdens de namiddagen van kreatief handwerk gaat het niet tegen het uurwerk maar de bijeenkomsten zijn bedoeld als een pure vrijetijds besteding, een bezigheidsterapie voor de derde leeftijd alhoewel ook anderen welkom zijn. Hier worden handwerktechnieken aangeleerd en dan elkaar doorgegeven. In de loop der jaren is alles zodanig geëvolu eerd dat men uiteindelijk tot een hele resem resultaten gekomen is waarvan de verscheidenheid on voorstelbaar is. Juist deze verschei denheid zal te zien zijn op de tei toonstelling die ingericht wordt c vrijdag 15 november om 20 uur.C 16 en 17 november zal de tentooi stelling geopend zijn van 14 tot uur in het Ontmoetingscentrumaa de Nieuwstraat te Mere. De voltali ge club heeft aan deze expositi meegewerkt zodat men er een waa er van «produkten» zal kunnen lx wonderen kunstbreiwerk, macn mé, schilderwerk op katoen en a de, borduren op grof linnen, Pergi mo, naast gewoon ook Russisct Brugs en Tsjechisch haakwerk, laa doorstopwerk, Richelieu, geboi duurde kaarten, Assisisch borè ren, rasterwek, spellewerk, smirm riaknoop, sierbouw met parels. Op deze tentoonstelling is er well verstaan geen verkoop maar toe kan de bezoeker via een tombol een stuk van het kreatief werk vei werven. (|.t

De Voorpost | 1991 | | pagina 2