Aalsterse raadszitting door demonstraties vooraf gegaan... Het Aalsterse Vredeshuis vijf jaar open Service-flats voor bejaarden te Hofstade Sportdienst Erpe-Mere organiseerde debat over sportstrukturen Groepstentoonstelling te Burst De Voorpost - 8.11.1991 - 5 Iet wat ongebruikelijk moesten de Aalsterse gemeenteraadsleden, voor zij met de klassieke raad konden beginnen, een paar demonstraties verwer ken. Vooreerst was er de geplande ludieke protestaktie tegen de aanleg van de geplande parkeertoren in de De Ridderstraat. Daarnaast was er de stille demonstratie van de Aalsterse afdeling van «Amnesty International» die ijvert voor de vrijlating van twee politieke gevangenen. Aalst. Amnesty International, afdeling Aalst, demonstreerde voor Aalsterse gemeenteraadszitting (a) Een groep zingende leden van het Aalsterse Forum voor Verkeersvei ligheid hadden postgevat in de be nedenzaal van het Belfort. Zij pro testeerden, op de tonen van een Sinterklaasliedje, tegen de geplan de bouw van de parkeertoren aan de De Ridderstraat. Zij wensten duidelijk te maken dat het oprich ten van een kommercieel gebouw op de hoek van de De Ridderstraat en de Kattestraat al genoeg belas tingen geeft. Een bijhorende par keertoren zou, volgens hen, het her waarderingsgebied Ridderstraat helemaal onbewoonbaar maken. De afgevaardigden der Centrum- Dekenijen Zoutstraten, Katte straat, Molenstraat, Nieuwstraat, Grote Markt, Kerkstraat deelden blijkbaar deze mening niet en had den een tegendemonstratie georga niseerd. Er werden slogans ver spreid als «No parking no busin ess» en deelden aan de pers een tekst uit waarin zij hun gezamenlij ke standpuntinname tegenover het parkeergebouw uiteenzetten. Zij verklaarden dat volgens hen er meer positieve kanten aan de hele affaire waren dan negatieve. Vol gens hen ging het in de eerste plaats over een privé-initiatief en zou dis geen financiële lasten meebrengen voor de stad. Zij beweerden dat het de stadsveiligheid zou ten goede ko men: rondtoerende wagens in het ganse stadscentrum, op zoek naar een parkeergelegenheid vormden een groter gevaar dan indien deze naar een parkeergebouw worden geleid en weggeborgen. Zij stelden verder, dat het geplande parkeerge bouw deel uitmaakt van een totaal plan, zijnde het plan Rewa-Katte- straat, dat eveneens naar hun me ning een positieve bijdrage is in een voorziene Stadskernherwaarde ring. Zij zien liever dit project tege moet dan een eventueel grootwin kelbedrijf dat zich op die plaats zou komen vestigen. de jongste Bi' de spraakverwarring rond «De toren van Babel» werden op die ma nier nog enkele kronkels toege voegd. Het geheel werd dan ook door vele raadsleden als vervelend aanvaard en meegenomen in een sfeer van «waarvan akte!». Ook buiten het belfort stond een tweede groep, ditmaal zwijgen de jongeren opgesteld, met zwarte houten silhouetten voorzien, be schilderd met een witte hand: sym bool van de vele naamlozen die om gewetensredenen in de gevangenis sen verblijven. Amnesty Internatio nal Aalst, wilde met deze aktie meer aandacht vragen voor het thema bij de mandatarissen. Ze vroegen dan ook de raadsleden om het verzoek tot vrijlating van de Cubaan Este- ban Gonzalez en de Zuid-Afrikaan Stanza Bopape te ondertekenen. Bij de aanvang van de raadszitting deelde Burgemeester A. De Maght mee, dat de raadsleden vrij waren om het manifest al dan niet te on dertekenen en dat de stadsadminis tratie wel zou instaan voor de ver zending. Willy Van Mossevelde, onafhanke lijk raadslid, stond erop, de raad mee te delen dat hij niet zou teke nen, ook al verklaarde hij zich soli dair met de aktie. Als reden hier voor haalde Van Mossevelde aan, dat hij het Nationaal Bestuur van Amnesty ooit vroeg wat het van plan was te doen met de amnestie van eigen mensen in Vlaanderen, waarop hij een negatief antwoord had gekregen. Raadslid Blommaert sloot zich bij van Mossevelde aan. Hierbij wou ieder raadslid zijn eigen idee over deze aktie kwijt. Door Schepen Patrick De Smedt werd betreurd dat de mededeling van de burgemeester aanleiding had gegeven tot een echte diskussie. «De gevangenen die Amnesty be doelt zijn gevangenen om gewetens redenen en enkel daarover gaat de ze aktie» wenste hij te beklemtonen. De discussie werd gesloten, door de burgemeester door te zeggen dat ieder raadslid het formulier zou ontvangen. Zij betreurde het, dat de gemeentelijke administratie, onder gegeven omstandigheden, niet voor de verzending zou kunnen instaan. Aalst. Residentie Weynveld te Hofstade beschikt overeen prachtige infrastruk- tuur. Spijtig dat men er zo moeilijk binnen en buiten kan Met voetpadproblemen bij het Aalsterse stadsbestuur Twee jaar geleden werd Residentie Weyvelt in gebruik genomen. Er wonen 30 mensen van de derde leef tijd in 25 ruime serviceflats. Weyvelt is ideaal gelegen in één van de cen trumstraten van Hofstade, nl. St. Annastraat 39. Elke flat heeft een zeer ruime ak- komodatie. Ieder appartement be staat uit living, kookhoek, aparte slaapkamer, badkamer en wc. De mensen kunnen er hun eigen meu belen zonder probleem plaatsen, om hun huiselijke sfeer van vroeger te behouden. Daarnaast is er een gemeenschap pelijke rekreatiezaal en een gym zaal. Een siertuin met vijvertje be vindt zich achteraan het gebouw. Bij de aanleg van de wegenissen in de siertuin werd rekening gehouden met de specifieke problemen van de bejaarden, zo zijn er nergens trap pen of sterk hellende vlakken. De bewoners hebben de mogelijk heid driemaal daags een maaltijd geserveerd op hun flat te gebruiken. Elke middag is er een gevarieerde warme maaltijd die wordt klaarge maakt in eigen keuken. 24 uur op 24 is er een oproeps ysteem in dienst die de mensen de gelegenheid geeft bij nood iemand te verwittigen. Verder is er personeel voor h£t on derhoud van de appartementen. Hierdoor bevestigt de direktie van Weyvelt dat het niets onbetuigd ge laten heeft om optimaal in het be lang van de mensen van de derde leeftijd te funktioneren. Schril in kontrast is de houding van de lokale overheid, zeg maar het stadsbestuur. Het bestaande voet pad aan de hoofdingang is in zeer slechte staat. Sommige van de be woners zijn rolstoelpatiënten of ge bruikers van andere hulpmiddelen. Deze mensen kunnen het gebouw zeer moeilijk in of uit langs de voor zijde. Reeds meer dan twee jaar geleden schreef de direktie een brief aan de burgemeester. Sindsdien werd het stadsbestuur herhaalde malen her innerd. Er kwam geen antwoord. Vanuit de direktie werden diverse voorstellen gelanceerd. Het heeft allemaal niets geholpen. Begrijpe wie begrijpen kan... Als uiting van ontevredenheid van de bewoners van Weyvelt en gans de St. Annastraat werd nu de pers sa mengeroepen. In de hoop dat er in het stadsbestuur mensen zijn die het artikel lezen en die met het hart op de juiste plaats bereid zijn de knoop uiteindelijk door te hakken. P.H. Op zaterdag 9 november viert het Aalsterse Vredeshuis aan de Zonne- straat 26, zjjn eerste lustrum. Dit zal dan ook luisterrijk gevierd worden door een uitzonderlijk mooi koncert klassieke muziek en een uitgebreid wildfestijn. De hele kookploeg van het Vredeshuis met Rita Van Malderen als chef, staat garant voor een zeer smakelijk en verzorgd etentje. De vereniging vzw Vredeshuis Aalst is een paar jaar ouder. Op 13 november 1984 werden dc statuten goedgekeurd. Stichtende leden wa ren 33 personen uit Aalst en omge ving, dieongeveer alle socio-kultu- rele en politieke kringen vertegen woordigden. Het doel was als volgt geformuleerd: 'Het bevorderen van de vrede en de vredesgedachte in de breedste zin van het woord, met alle middelen die haar daartoe ter be schikking staan'. In het bijzonder wou het Vredeshuis de vredesbewe ging in de streek koördineren, de vredesgedachte verbreden, doorlo pend onder de aandacht brengen en stimuleren. Het Vredeshuis zelf is een ontmoe tingsplaats geworden waar iedereen elkaar kan vinden. Hiermee wordt meegeholpen aan het realiseren van een mentaliteitsverandering. Stimuleren tot verdraagzaamheid, luisterbereidheid, simpatie en res- pekt voor de anderen. Wars van alle fundamentalisme, engheid en eigen gelijk. Door de verscheidenheid van kuituren, van ideeën, van filosofi sche en religieueze overtuigingen, van maatschappijbeelden, te leren ervaren als een rijkdom en niet als een bedreiging. Vele mensen ontmoeten elkaar in het Vredeshuis bij pot of pint of bij een middagschotel. Waar gespreks- avonden georganiseerd worden rond allerlei onderwerpen. Niets wordt geschuwd. Het is opvallend hoe gelovigen en humanisten, men sen uit gemeenschaps- en vrij on derwijs, van alle partijpolitieke strekkingen, van alle sociale klas sen, jong en oud, er rustig komen praten en van gedachten wisselen. Het is gedurende de voorbije vijf jaar uitgegroeid tot een bijenkorf die gonst van vredesaktiviteiten. Voordrachten en debatten, presen tatie van kunst onder alle vormen, taallessen Esperanto en Arabisch, een kursus kommunikatie, avonden in reeksverband met muziekbeluis- teren, over de Egyptische bescha ving, filosofisch café, kinder- en jeugdatelier, een tweejaarlijkse veertiendaagse in samenwerking met het stadsbestuur en de scholen enz... Op het ogenblik kent de vereniging zo'n 1470 leden-gezinnen. De eerste lokalen van het Vredeshuis werden te klein, zodat er gezocht werd naar grotere ruimte, waar meerdere ver gaderingen terzelfdertijd konden doorgaan. Het Vredeshuis staat im mers ook open voor vergaderingen en biedt nu ook plaats voor Oxfam Wereldwinkel. Om hun aktiviteiten aan het brede publiek kenbaar te maken wordt het Vredeshuiskrantje uitgegeven. Reeds 32 nummers zijn er van ver schenen. Jubileumviering Het Vredeshuis wil zijn eerste lus trum op een gepaste wijze vieren: - Op vrijdag 8 november om 20.30 u wordt een uitzonderlijk mooi mu zikaal koncert georganiseerd, de viering van het Vredeshuis waar dig. Met zang van Rita Piron en onder begeleiding op de harp door Gyde Knebusch wordt werk gebracht van W.A. Mozart, F. Schubert, F. Menselssohn, G. Faure en harpsolo van M. Tau- nier en G. Zalzedo. De plaatsen zijn beperkt, laat daarom tijdig weten wanneer u er bij wilt zijn. De inkom bedraagt 200 fr per per soon, tijdens de pauze wordt een overheerlijk drankje met verjaar dagstaart geserveerd. Op zaterdag 9 november gaat de lustrumviering verder met vanaf 20 uur een grandioos wildfestijn. Het menu vermeldt: aperitief met hapjes, Griet op een coulis van paprika, Everzwijn met safraan- paartjes, Puree van rode kool en amandelkroketjes, Chocolade-ijs met gekarameliseerde cumquat en ananasbessen met tot afslui ting koffie met versnaperingen. Deelnameprijs bedraagt 1400 fr/ persoon, drank niet inbegrepen. De plaatsen zijn beperkt tot 30 personen. Reserveren op nr. 053/ 78.44.26. P.H. De VTB-VAB-afdeling van Burst bestaat dertig jaar en wil jubileum herdenken met een groepstentoon stelling van schilderijen op 9 en 10 november. Op zaterdag kan men terecht in de feestzaal van het Lij sternest aan de Oudenaardsesteen- weg te Burst van 15 tot 21 u. en zondag van 14 tot 21 u. Er hangen werken van Dennis Van Den Bos sche (Mere), Chris Van Der Cruy- sen (Aalst), Denise Verbeken (Oordegem) en Paul Yperman (Oostende). Aan deze tentoonstelling is tevens een boekenbeurs verbonden even als een tentoonstelling van foto's en aandenken over dertig jaar VTB- werking. Voor de kinderen is er tij dens de tentoonstelling in deze Sint-Maarten-Parochie gratis snoepbedeling. JV Elk jaar worden tientallen sportmanifestaties ingericht, worden bekers overhandigd en kampioenen gehuldigd maar op dat gegeven ogenblik is er niemand die het in z(jn hoofd kr(jgt om na te gaan hoe alles tot stand is gekomen, welke inspanningen er op diverse vlakken geleverd z(jn om die welbepaalde aktiviteit vorm en gestalte te geven. Voor één enkele gebeurte nis blijft het beperkt tot één of meerdere maanden voorbereiding al naargelang de omvang van de aktiviteit maar er zyn sporttakken die een doorlopende en intensieve werking vereisen. Vermits hierover minder bekend is heeft de sportdienst een paar men sen uitgenodigd uit de sportmid- dens om sommige zaken eens dui delijk te stellen en aan te tonen dat bij het sportgebeuren ook een admi nistratieve kant zeer belangrijk kan zijn en in wezen ook is. Om deze «info-avond» interessant te maken had men beroep gedaan op R. Van Ginderachter en Fr. De Boeck. Zij handelden over de strukturen in verband met voetbal enerzijds en basketbal anderzijds. Bij beide sporten zijn er weinig verschillen, dit op enkele nuances na. Bij de transferten gebeurt een hele operatie waarbij zowel het belang van de sportman als deze van de club belangrijk is. Er moeten voor waarden aanwezig zijn vooral dan voor een talentrijk speler die nog ten volle moet tot ontplooiing ko men. Een club daarentegen met am bitie moet over strukturele modali teiten beschikken en sterk gemoti veerd zijn om de verwezenlijking van het gestelde doel te bereiken. Bij een grote club hecht men priori tair belang aan de vorming van jon ge spelers want uit het verleden blijkt dat de jeugd «de pijler van de toekomst van onze maatschappij» betekent, hier in het geval van de sport is het een toekomstticket voor de club. Zowel in een grote club als in een kleine is er een welomschreven struktuur noodzakelijk. Men kan echter onze eigen, in provinciale voetballende clubjes, niet vergelij ken met clubs uit de hogere afdelin gen, zodat hier de struktuur op la ger niveau minder ingewikkeld zal zijn. Door de uitgebreidheid van ak tiviteiten heeft een grote club meer noodzaak aan een zeer uitgebreid bestuur met funkties die in een kleine club nauwelijks denkbaar is. Bij de lagere clubs volstaat het even wel een koherent bestuur te hebben waarbij iedereen zijn taak kent en voor alternatieven niets uit de weg faat. Er is praktisch geen vergelij- ing mogelijk want een grote club is in feite een fabriek, een firma met aangeworven personeel, terwijl een kleine club nog alles belangloos uit voert en veel meer doet dan datgene wat van hem verlangd wordt. De problemen die zich voordoen zijn dan ook zeer verschillend. Zo is er bij de dorpsclubs geen medisch cen trum, geen lesuren, geen direkteur voor dit of dat en noem maar op. Waar dit een noodzaak is voor de clubs uit de hogere reeksen, dan stelt men het met minder en werkt men onopvallend, liefst zoveel mo gelijk. Streeft men naar een ideaal systeem dat zowel de «sportieve als de schoolse ontplooiing» moet ver enigbaar zijn, dan is het bij de kleine clubs nog altijd gericht naar de spor tieve vrijetijdsbesteding en bij deze laatste liggen de verdiensten even hoog of zelfs hoger want hier is qua si geen financiële winst mee ge moeid. Tijdens deze debatavond was er evenwel mogelijkheid tot vraagstel ling maar toch bleek het duidelijk dat het een «ode aan Anderlecht» was, ook al kan deze club tot voor beeld dienen van een «voetbalfa- briek». (j.v.)

De Voorpost | 1991 | | pagina 5